Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 12. aprilie 2012, 19:50

World Catfish Classic - Official Global Website Chiprana, Spain 23 - 25 May 2012

:salut: ,

Thomas si Mario vor participa anul acesta la concursul international de pescuit la somn, sponzorizati complet de Berkley!

World Catfish Classic | World Catfish Classic 2012

Insa, actuala lege in Spania interzice eliberarea somnilor. Fiind o competitie filmata si documentata, ar trebui toti somnii prinsi... :doarecapu:


Ce parere aveti, vor si pescui sau vor sta doar pur si simplu cu lansetele pe mal, protestind?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

andrei

Biban

Răspunsuri: 133

Membru din: 29. martie 2012

Locație: BELGIA

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 12. aprilie 2012, 21:24

:salut: Cred ca v-or protesta dar nu se stie cu ce reusite pt eliberare in apa a exemplarelor prinse.din cate am inteles sau facut diferite plangeri,proteste la Ministerul agriculturii si Apelor la subdelegatia guvernului aragonez,catalan dar le-au fost refuzat cererile spunandu-le ca fac parte din specii exotice invazive ce dauneaza bio-fauna autohtona si ca este o lege impusa si de comunitatea europeana ce trebuie respectata ca oricare alta lege.cred ca daca nu se vor uni toti toti forumistii, pescarii pentru proteste prelungite cat de curand si aceasta specie silurus glanis va disparea ca multe altele.De exempluin catalunia o firma romaneasca foarte intreprinzatoare intre ghilimele profita din plin de aceasta lege are parteneriat cu guvernul catalan pentru incarcarea somnilor in camioane frigorifice si transportarea lor catre tara mama ROMANIA pe motiv ca noi i-am transforma in faina de carne iar la sfarsitul articolului citit spuneau spaniolii ca la noi in Romania carnea acestui peste este considerata un ADEVARAT MANHAR foarte apreciat. sincer eu sunt pentru prindere si eliberarea inapoi in apa ! :ciao:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 12. aprilie 2012, 21:35

la campionatul mondial din italia de anul trecut pestii cu care s-a punctat cel mai mult au fost somnii si avati si in ciuda faptului ca legea italiana nu permite eliberarea lor dupa capturare in timpul concursului toti pestii au fost eliberati ...

eu consider ca la fel se va intampla si in spania iar daca nu atunci sper ca vor protesta cu toate ca nu stiu in ce masura isi vor permite atata timp cat deplasarea lor a fost sponsorizata si sponsorul nu va fi de acord cu aceasta decizie ... :gandesc:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 13. aprilie 2012, 05:23

Pentru a preveni comercializarea somnilor importati din Spania, pe post de "delicatese", Comunitatea EU a cerut Spaniei sa faca testele necesare pt a face public daca somnii sunt buni de mancat sau sunt "otraviti"! Otraviti in sensul ca au prea multe substante chimice ce dauneaza omului, mai ales mercur. Sau speriat de cantitatea descoperita, si au considerat periculos chiar si transformarea acestora in faina de peste, dat fiind ca si in acest mod va ajunge in corpul omului.
Si in Romania se vinde pt consum!!! :doarecapu:
Aici e -- ARTICOLUL

eu consider ca la fel se va intampla si in spania iar daca nu atunci sper ca vor protesta cu toate ca nu stiu in ce masura isi vor permite atata timp cat deplasarea lor a fost sponsorizata si sponsorul nu va fi de acord cu aceasta decizie ...


Au informat deja sponzorul care este cit de cit de acord cu decizia lor. Ce reclama mai buna de C&R vrei, cind echipe ca Berkley sau Black Cat vor refuza participarea la concurs?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

5

vineri, 13. aprilie 2012, 09:05

Eu zic ca cel mai bine ar fi ANULAREA concursului, ca semn de protest !!! ... poate asa va avea un "ecou" mai mare si in presa internationala, si probabil se vor face "presiuni din exterior"... In spania nici somnul nici crapul nu este tolerat, cu toate ca anual incaseaza statul sume"enorme" dupa asazisi turisti pescari care vin la pescuit din toate colturile lumii, pentru a prinde mustaciosi de peste 2 m ...

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 13. aprilie 2012, 10:58

Sunt de acord cu Kzoli. Trebuie anulat concursul si daca nu e anulat trebuie boicotat. In situatia in care este Spania nu prea cred ca pot sa-si permita pierderea unei surse de venituri.

mustatza

Șalău

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 13. aprilie 2012, 16:26

Anulat concursul sau platita amenda pt eliberare. Prin toamna am vazut pe tvr2 un documentar referitor la problemele cauzate de somni in Ebro si cred ca in cativa ani o sa-i extermine. :nervos:
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 13. aprilie 2012, 16:42

Ce probleme cauzeaza somnii ? :gandesc:

Oricum de exterminat nu au cum. Si culmea e ca au aparut o gramada de specii noi de pesti care nu erau acum cativa ani. :rizi: Ecologistii spanioli vor sa extermine toate speciile ne-autohtone. Adica sa ramana numai mreana si cleanul, specii care ele au cam disparut de acolo. Si care au putine sanse sa-si revina atata vreme cat vor fi lacuri de baraj si o agricultura importanta pe maluri. Ar trebui ca sa le iasa planul sa dinamiteze toate barajele si sa extermine 95% din populatie. Ce bine ar fi sa inceapa cu ei insisi. Le trimit eu funiile si sapunul gratis.

mustatza

Șalău

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

9

vineri, 13. aprilie 2012, 16:55

Tudor nu este chiar simpla problema pt ca din ce am inteles din documentar,somnii din Ebro se dezvolta de 2.5 ori mai rapid decat in Rin sau Dunare si au cam papat cam tot ce misca in Ebro.Americanii au mari probleme cu crapul chinezesc si pt a scapa de pestele sarpe au otravit lacurile si iazurile in care incepuse sa se dezvolte.Referitor la baraje nu cred ca o specie de peste "importata" ar trebui pusa in fata economiei tarii respective,de dragul unor driluri. :gandesc:
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

vineri, 13. aprilie 2012, 17:25

Salut :salut: :salut: ,
cred ca Tudor altceva voia sa spuna. Mreana si cleanul nu sunt pesti ce traiesc pe apele acelea barajate. Avind atita importanta pt agricultura lor, ar trebui sa suporte totusi ideea ca milioane de euro incasari se fac anul cu pescarii din toata lumea ce vin sa prinda somni de 2 metrii si mai mari. Daca faci un calcul rapid, precum ... 10.000 de turisti pescari anual lasa cite 1500-2000 de euro (doar din Germania sunt anual intre 5 si 6 mii), nu sunt incasari enorme, dar mai bine decit nimica la o tara care este pe prag de bancrot. Crapii sunt extraordinar de importanti pt curatarea cimpurile lor de orez. Ei au crescatorii speciale pt crapi pe care ii baga anual pe orezarii.
Nu pot intelege, sorry, cum mai pot inca plati pt a extermina aceasta specie de pesti care le aduce anual incasari de minimum 15.000.000 de euro?!?

Iar probleme cauzate de somni, asta n-am mai auzit nici unde pe lumea asta, si nici pagube sa faca aceasta specie. :doaaamne:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mustatza

Șalău

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

11

vineri, 13. aprilie 2012, 17:43

10.000 de turisti pescari anual lasa cite 1500-2000 de euro (doar din Germania sunt anual intre 5 si 6 mii), nu sunt incasari enorme, dar mai bine decit nimica la o tara care este pe prag de bancrot
Daca faci un calcul rapid, precum ... 10.000 de turisti pescari anual lasa cite 1500-2000 de euro (doar din Germania sunt anual intre 5 si 6 mii), nu sunt incasari enorme, dar mai bine decit nimica la o tara care este pe prag de bancrot.

Aici cam exagerezi pt ca si Germania a cam luat-o pe tobogan.

Iar probleme cauzate de somni, asta n-am mai auzit nici unde pe lumea asta, si nici pagube sa faca aceasta specie. :doaaamne:


Esti tu prea "patimas" cu somnul si nu poti intelege :rizi:
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

12

vineri, 13. aprilie 2012, 21:51

Mustata, esti complet in necunostinta despre subiect. Pesti sunt din ce in ce mai multi pe valea Ebro. Si asta din cauza faptului ca pescarii din lumea larga au venit sa pescuiasca somni mari. Au adus cu ei carasi, rosioare, babusti etc... pentru a le folosi ca momeala. Toti acesti pesti nu existau in apele spaniole. Acum pe Ebro este si biban.
Putina istorie : barajele au fost facute de un anume Franco. Franco era pescar si nu era foarte apreciat de tarile vecine care-l considerau dictator. Dat fiind faptul ca aceste baraje nu aveau altceva decat mreana si clean, singurii pesti autohtoni din peninsula iberica, si dat fiind faptul ca acesti pesti sunt facuti pentru ape curgatoare, nu pentru lacuri, a decis sa introduca bass_ul si stiuca. Cu bass-ul a venit si reginuta care e mancarea naturala a bassu-lui. In 1971, un neamt care cunostea delta Dunarii a gandit ca in fata satului Mequinenza s-ar dezvolta bine pestii care traiau in Delta. A pus salai, somni si obleti. A fost o explozie. Crapii erau deja acolo in numar foarte mare. Erau introdusi, ca peste tot, de pe timpul romanilor, insa s-au inmultit foarte mult dupa construirea barajelor.
Deci ce ravagii a putut face somnul dat fiind ca traieste numai cu pesti de import ca si el ? Cauza disparitiei mrenei si cleanului este sau nu faptul ca s-au contruit baraje si acesti pesti nu sunt adaptati vietii pe ape statatoare ?
Inaintea anilor 1985-1990 nu vizita nici un turist valea Ebro. Nici nu e nimic de vazut. Incepand cu 1995-97 merg armate de turist pescari. Si numai turisti pescari. Au si deschis nu stiu cate bordeluri numai din cauza acestui turism. Lucratoarele de acolo sunt, multe dintre ele, romance.
Deci in jurul acestui pescuit s-a creat o adevarata economie care nu este luata in consideratie de nimeni, inafara de cei care traiesc din ea.
La Mequinenza sunt 2000 de locuitori, jumate se ocupa de pescari. Sunt 20000 de apartamente, vile etc. Daca nu mai e pescuit nu va mai fi nimic. Ba da. Vor fi 1000 de locuitori care lucreaza la mina si plantatii si 1000 la somaj cu apartamente si vile neocupate si pe care vor continua sa plateasca impozite.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

13

sâmbătă, 14. aprilie 2012, 07:41

Uf, deja eram putin derutat... Merci Tudor si Mustatza, doar asa putem clarifica si intelege multe lucruri: discutind.

Voi scrie un articol explicativ despre valoarea somnilor pt pescari, in nr viitor in Superpescar, dar sa vedem daca vor fi de acord sa-l publice. :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

14

joi, 24. mai 2012, 11:20

Salut,
prima veste de la Thomas si Mario: "Am prins fix acelasi loc ca anul trecut, cind 3 zile nu am avut nici o trasatura. Si acuma la fel, toti prind, in afara de noi..."
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

15

joi, 24. mai 2012, 11:36

Salut,
prima veste de la Thomas si Mario: "Am prins fix acelasi loc ca anul trecut, cind 3 zile nu am avut nici o trasatura. Si acuma la fel, toti prind, in afara de noi..."


faza asta e criminala :poza:

ciudat ca deja a inceput concursul si inca nu sunt scrisi nicaieri restul de participanti romani. adica 4 echipe din cate am vazut e clar care sunt dar restul ??? :doarecapu:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

16

joi, 24. mai 2012, 11:43

Restul locurilor nu s-au ocupat. Daca gasim sponzori, trimitem si noi concurenti la anul, din partea echipei "Pescuit-la-somn", ce zici?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

17

joi, 24. mai 2012, 12:13

Restul locurilor nu s-au ocupat. Daca gasim sponzori, trimitem si noi concurenti la anul, din partea echipei "Pescuit-la-somn", ce zici?


hehehehe ... eu cred ca e departe ideea de a gasi sponsori care sa fie in stare sa iti ofere asa o suma de bani, si asta mai ales unor persoane care nu sunt tocmai cunoscute la nivel competitional sau alte chestii de genul asta ... si indoielile sunt si mai mari daca stau si ma gandesc la situatia financiara de astazi ...

daca s-ar putea folosi si naluci poate as sponsoriza si eu cu ceva chestii pe care le am in minte ... :rizi:

ps : oricum ideea e misto ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

18

joi, 24. mai 2012, 12:58

M-a sunat Thomas: primul peste prins cu 1,87 metrii si 44 kg. Asta e a doua zi. Maine vor primi un loc mai rau, zice el...

A mai spus ca a vorbit cu romanii, care nu prea sunt multumiti cum decurg/ au decurs lucrurile. Si ei in aceasi situatie: 1 peste.

Pe alte locuri care sunt mai bunicele, s-a prins de ex ieri 360 - 380 kg in total.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

19

joi, 24. mai 2012, 13:50

tocmai am vazut ca pe site-ul ala apar si niste filmulete facute pe acolo ...

Ziua 0
Ziua 1
Ziua 2

misto facute dar parca era putina lume si la fel si echipele ... nu stiu de ce ma asteptam la ceva mai mult ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

rooney

Biban

Răspunsuri: 139

Membru din: 22. aprilie 2012

Locație: satu mare

  • Scrie un mesaj privat

20

joi, 24. mai 2012, 16:38

niste nenorociti spaniolii astia.i-si merita soarta singuri i-si taie craca de sub picioare.daca ei incep sa o duca rau de ce sa nu o duca si pestii sau alte vietati.bravos asa incepe apocalipsa.rusine!!!si mai spun ca noi romanii santem tigani,dar ei cum sant.roata se invarte.