Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit
  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 4. februarie 2015, 15:37

Cea mai rapida asomare

Deunazi am cumparat un ciortan de la cineva care abia ii adusese de la crescatorie, l-am ales sa fie crap oglinda/salonta, cum le spunem unii, din putina comoditate in privinta solzilor, dar n-am observat ca este viu, desi erau tinuti intr-un recipient cu apa, am fost cateva ore in vizita la rude, timp in care am bagat pestele in frigider, iar apoi, cand am ajuns acasa, pentru ca nu am vazut sa dea semne de viata, am zis, totusi, sa ma asigur ca nu-l chinui si i-am strapuns capul cu un cutit!
Dupa aceea, cand l-am taiat pentru eviscerare, a inceput sa arate ca nu a renuntat la viata, mai departe nu mai insist cu relatarea, pentru ca nu mi-a picat bine, desi nu era intentia mea sa-l chinui!
Care ar fi o metoda de asomare rapida si cat mai putin traumatizanta pentru pesti?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 4. februarie 2015, 15:53

Poc la cerebel cu un obiect contondent.
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 4. februarie 2015, 16:40

Poc la cerebel cu un obiect contondent.

...dupa care se strapunge gatul cu un cutit ascutit ptr a nu-si reveni din "ameteala" :pescuit:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 4. februarie 2015, 16:54

pesti cu gat?
Umblu de ceva timp pe planeta asta dar inca nu am vazut asa ceva.
Revenind la asomari, cred ca merge si cu bancuri, dar ar dura destul de mult, in funcite de specii
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 4. februarie 2015, 16:56

pesti cu gat?
Umblu de ceva timp pe planeta asta dar inca nu am vazut asa ceva.
Revenind la asomari, cred ca merge si cu bancuri, dar ar dura destul de mult, in funcite de specii

:rizi: :rizi: :rizi:

:apl:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 4. februarie 2015, 18:22

metoda de asomare rapida si cat mai putin traumatizanta pentru pesti
Poc la cerebel cu un obiect contondent.
:soc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

7

miercuri, 4. februarie 2015, 18:56

doamne ce cretini!!!
mai intai omori pestele si apoi il pastrezi in galeata cu apa?!!!

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 4. februarie 2015, 19:14

doamne ce cretini!!!
la ce se intampla prin TARA ROMANEASCA la ora asta !!!!!................
.............te mai mira ceva ???? :doarecapu:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »danmiclau56« (4. februarie 2015, 19:22)


suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 4. februarie 2015, 20:48

Deunazi am cumparat un ciortan de la cineva care abia ii adusese de la crescatorie, l-am ales sa fie crap oglinda/salonta, cum le spunem unii, din putina comoditate in privinta solzilor, dar n-am observat ca este viu, desi erau tinuti intr-un recipient cu apa, am fost cateva ore in vizita la rude, timp in care am bagat pestele in frigider, iar apoi, cand am ajuns acasa, pentru ca nu am vazut sa dea semne de viata, am zis, totusi, sa ma asigur ca nu-l chinui si i-am strapuns capul cu un cutit!
Dupa aceea, cand l-am taiat pentru eviscerare, a inceput sa arate ca nu a renuntat la viata, mai departe nu mai insist cu relatarea, pentru ca nu mi-a picat bine, desi nu era intentia mea sa-l chinui!
Care ar fi o metoda de asomare rapida si cat mai putin traumatizanta pentru pesti?


Se anesteziaza dupa care se poate transa...pe cand se trezese e in tigaie :rizi: :rizi:

Răspunsuri: 111

Membru din: 17. ianuarie 2013

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 4. februarie 2015, 22:10

Era pastrav din pacate :zid: ...si are creierul mai incretit , decat multe specii umane :necajit:
Sa nu ajungi pe mana prostului :zid:




Citat de la »adiwolf«



doamne ce cretini!!!
la ce se intampla prin TARA ROMANEASCA la ora asta !!!!!................
.............te mai mira ceva ????

payti

Oblete

Răspunsuri: 16

Membru din: 26. iunie 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Ind. alimentara

  • Scrie un mesaj privat

11

joi, 26. noiembrie 2015, 12:12

asomarea este o chestie buna, se practica la multe animale, la peste chiar ar fi indicata datorita perisabilitatii lui ridicate! doar ca noi suntem putin in urma si ni se pare o porcarie .....
Danditi-va ca toti pestii pe care ii mancati, din supermarket, au fost asomati! da de altfel puii, porcii vitele ....
Numai ca dupa asomare daca nu ii faci si sangerare e degeaba, scopul este ca inima sa ii mai bata si pestele sa fie linisit la sangerare, sa elimine cat mai mult din sange, asa nu se va strica repede si calitatea carnii va fi mai buna!

bc74abs

Oblete

Răspunsuri: 32

Membru din: 25. martie 2014

Locație: Onesti, Bacau

  • Scrie un mesaj privat

12

joi, 26. noiembrie 2015, 14:05

O baie scurta in apa calda- fierbinte? :doaaamne:

Răspunsuri: 95

Membru din: 15. iulie 2015

Locație: piatra neamt

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

13

joi, 26. noiembrie 2015, 16:03

Corect Payti ! Domnii din clip .... niste tampiti !

Subiecte asemănătoare