Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

21

sâmbătă, 31. ianuarie 2015, 14:26

prohibitie pt rapitori (stiuca,avat,salau)
daca stau bine sa ma gandesc, nici la o propunere ptr somn nu a facut nimeni aluzie...
...Oare somnul mananca in mai-iulie? Apropo,de el cine are grija? :nunteleg:
:noroc:


No problem, el are singur grija de el, nu se prea poate starpi, la fel ca si bibanul. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

22

duminică, 1. februarie 2015, 05:58

Si ptr ca sunt multi dintre voi care pescuiti inca la crap, ce parere aveti de perioada de prohibitie ptr pasnici? E nevoie de asa ceva? :gandesc:
De-a lungul anilor am observat ca o parte dintre acesti pesti, carasul, crapul si platica, cind sunt in perioada de depunere nici nu se ating de momeala, interesul lor fiind 100% ptr ... :ochi: Nici inainte si nici dupa nu am remarcat vreo pofta explosiva de mancare din partea acestore.

Credeti ca e nevoie de perioada de prohibitie ptr pasnici?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Nelutu

Biban

Răspunsuri: 126

Membru din: 11. septembrie 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Mecanic intretinere si mentenanta

  • Scrie un mesaj privat

23

duminică, 1. februarie 2015, 09:33

Zoran, se mai gaseste cate unul sa muste, chiar si-n perioada de depunere, dar nu in nr. prea mare. Altceva-i mai rau, cum se termina perioada de prohibitie, pescarii "comerciali", adica cei cu plasele, se apuca de treaba si de multe ori se intampla ca pestii sa fie inca la bataie in ierburi si ei sa faca masacru in randul crapilor sau carasilor. Am asistat acum 4 ani la un asemenea fenomen, s-a terminat perioada de prohibitie de vreo saptamana pe Dunare, era inceput de Iunie, pestii erau inca la bataie in iarba iar cei cu plasele aveau barcile pline cu crapi intre 3-4 si 11-12 kg., din ce-am vazut eu cand au trecut pe langa mal sa ne faca in ciuda.
Ca o concluzie, da! se merita o perioada de prohibitie si ptr. pestele pasnic, nu atat ptr. pescarii cu undita ci mai ales impotriva plasarilor, dar corelata cu realitatea fizica de la fata locului, adica sa fie exact atunci cand pestele este la bataie si nu stabilita inca din iarna ptr. o perioada cand pestele inca nu are chef de depunere s-au a depus deja, in functie de cat de lunga-i iarna, de variatiile de temperatura ale apei, etc.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

24

duminică, 1. februarie 2015, 09:45

Sunt deacord cu tine, insa se poate foarte usor desparti prohibitia ptr pescuitul sportiv, de cea ptr industrial. Si in Germania sunt plasari, dar ptr asta nu inseamna ca eu, ca pescar sportiv, sa cunosc regulamentul sau perioada de prohibitie ptr pescarii industriali :nunteleg:
Eu nici asta nu inteleg, si regulamentul de pescuit este intortochiat in RO, nu poti citi clar cind face referire la pescuitul sportiv sau la cel industrial. Exact cum erau discutiile ca nu ai voie sa inchizi mai mult de 3/4 din latimea apei... face referire strict la pescuitul industrial cu plase.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 50

Membru din: 22. noiembrie 2013

Locație: Fetesti

  • Scrie un mesaj privat

25

duminică, 1. februarie 2015, 12:47

Sigur ca e nevoie de prohibitie si pentru crap

desi in perioada de reproducere nu e interesat de mancare (daca vrei sa prinzi peste si anul urmator ,anul asta TREBUIE sa-l lasi macar sa depuna). Problema este ca daca pentru un pescar sportiv perioada de prohibitie ( daca ar hotari sa o incalce ) ar fi cea mai proasta perioada din an in ceea ce priveste capturile ( poate de asta e si respectata )....exact invers se intampla cu plasarii ( cu sau fara acte ). Crapul care tot anul e foarte suspicios si nu-l poti pescui cu manele si chiote, in perioada asta se grupeaza in zonele in care apa se va revarsa si intra in apa cat mai mica in ierburi asa cum zicea Nelutu , chiar daca esti in apa nu prea ii deranjezi . In toate localitatile de pe malul Dunarii se cunosc zonele astea de catre plasari iar 2 gigei cu cateva plase pot prinde (de seara cand se intuneca si pana in zori ) de la 2-300 kg pana la 1 tona. Calculand 1 tona de peste x cate localitati sunt pe malul Dunarii aflam cat peste starpim in doar in aceasta perioada . Sa ne mai gandim ca 60 % ar fi femele pline cu icre si ce cantitate de puiet ar rezulta ? ......De aceea cred ca prohibitia trebuie stabilita ,, LA FATA LOCULUI ,, nu poti sti cu 3 luni inainte cum va fi.
Iar pentru ca 80 % din icrele de care vorbeam sa ajunga pesti TREBUIE SA SE INTERZICA TOTAL cel putin retinerea exemplarelor sub dimensiune legala. In caz contrar , asa cum zicea Tudor sa fie confiscate toate bunurile care te-au ajutat la savarsirea infractiunii. Romanul nu-i mai hot ca alte natii doar ca...asa intelege el libertatea ( sa trezit cu ea pe cap si nu prea stie la ce-i foloseste ) de aceea nu respecta nici o lege . Rezolvarea ar fi asta : nu stii ? - te invatam ; nu poti ? - te ajutam ; nu vrei ? - :rizi: :rizi: :rizi: ...de fapt nu vrei nu-i asa ? - atunci TREBUIE sa te fortam :zambet:

26

duminică, 1. februarie 2015, 15:03

Rezolvarea ar fi asta : nu stii ? - te invatam ; nu poti ? - te ajutam ; nu vrei ? - ...de fapt nu vrei nu-i asa ? - atunci TREBUIE sa te fortam
Asta mi-a placut muuult! :apl: :apl:

In rest....TOTAL DE ACORD!!
:noroc:

Răspunsuri: 98

Membru din: 8. iulie 2014

Locație: Galati

Profesia: Economist

  • Scrie un mesaj privat

27

luni, 2. februarie 2015, 12:30

Cea mai plauzibila metoda ar fi cea, cum a spus colegul nostru. Sa se instituie un nou articol in lege si sa se ia in seama data in care incepe prohibitia, pe fiecare specie in parte, rapitori/pasnici, dupa factorii externi(temp apa, cote, vreme...) care oricum sunt variabili, si abia la momentul respectiv, cand toate conditiile sunt prielnice pt depunerea icrelor sa se instituie prohibitia...nu stiu daca m-ati inteles !

Ba intr-un an a fost foarte frig..si abia in mai avem temperatura optima pt depunerea icrelor ( la pasnici ) ma refer... Apoi mai exista si ingradirea Dunarii, indiguirea...sunt multe de zis..ar merge facut un studiu de fezabilitate pt o reproducere mai eficienta..dar cine sa o faca? M-as implica dar nu am ''spate''...
'' Carpe diem ! ''

  • »ionutz_gr« a fost blocat

Răspunsuri: 90

Membru din: 13. ianuarie 2014

Locație: Bacau

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

28

vineri, 27. februarie 2015, 08:34

re

Parerea mea despre prohibitie:
-legi exista problema este ca nu are cine sa le aplice
-e aberant sa impui o perioada de prohibitie prea lunga...ex stiuca.....cu cat e mai lunga cu atat pescarii vor fi mai tentati sa o incalce....atata timp cat pescarii la rapitori nu au alta alternativa... tot pe ape naturale se vor duce...majoritatea baltilor private sunt doar cu crapi obezi....cel putin in zona mea nu stiu unde sa ma duc in prohibitie sa pescuiesc la un rapitor.
-Decimarea salaului/stiucii se face si dupa prohibitie fara probleme....am vazut pescari cu saci plini de salaiasi nu mai mari de 500 gr prinsi cu artificiale.
-C&R este o solutie pentru perioada de prohibitie...in rest eu unu sunt adeptul unui pescuit moderat...nu vad nimic rau in a duce acasa la familie 2-3 pesti.
-Daca se calculeaza perioada de prohibitie+perioada inghet+perioade inundatii care in ultimul timp sunt cam anuale/ciclice o sa se vada ca pentru pescuit mai raman cateva zile amarate.....culmea in prohibitie este cea mai frumoasa vreme :)

Eu unul daca as gasi o amenajare privata cu o populatie de rapitor suficienta....care sa nu fie prea departe de Bacau....as respecta prohibitia fara probleme...dar cum nu gasesc rezultatul e usor de presupus.
:pescuit:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

29

vineri, 27. februarie 2015, 09:11

Eu unul daca as gasi o amenajare privata cu o populatie de rapitor suficienta....care sa nu fie prea departe de Bacau....as respecta prohibitia fara probleme..


Au, deci acuma nu o respecti? :rizi:

Ionut, pe mine ma cam enerveaza perioada asta de prohibitie, mai ales pentru ca este complet interzis pescuitul la orice specie! Nu ma deranjeaza ca stiuca si salaul sa fie inchise complet din februarie pina in mai, si nici nu m-ar deranja daca nu e voie cu artificiale sau peste viu pe aceasta perioada.
Somnul la rame, bibanul la rame, avatul la musca, crapul, mreana, platica si carasul la feeder, astea toate ar putea ramane fara problem deschise. Chiar si sa ma distrez cu viermusi la obletei imi face placere, de ce nu? Macar sunt la apa...
Iar Dunarea fiind un fluviu international, cu granita, ar putea foarte bine avea si alta prohibitie, mai lejera fata de restul apelor interne, de ex liber spinning permanent cu C&R impus. Nu trebuie sa fie toata Dunarea deschisa, ci doar portiunile libere, ce se pot usor controla.

O separare a prohibitiei impusa pescarilor sportive fata de cei industriali. Aici si regulamentul se poate separa, de multe ori se fac confuzii.

O perioada stabilita care sa ramane valabila anual, nu sa o schimbe an-de-am dupa bunul plac, cum se trezeste unul mai “destept”, hop cu o idee… in fiecare an altte reguli, alte perioade, pe baza a “ce”? Uita-te si acuma, la inceputul lui decembrie 2014 s-a emis proiectul de Prohibitie pe 2015, si inca nici acuma nu s-a finalizat Prohibitia 2015! Mi-e personal mi-ar fi o rusine de … pffaaa… sa astepte o tara intreaga luni de zile dupa mine sa-mi fac treaba :vomit:
Si ce nu inteleg, de ce tra sa inventeze din nou roata? Avem exemple la tarile invecinate: Germania, Austria, Ungaria, Serbia… prin toate curge Dunarea de mii de ani, si au un regulament stabil, care nu se schimba an de an, si care ofera tuturor pescarilor posibilitatea de a iesi la apa.
Franta, Italia, Olanda… si ar mai fi “n” de tari de unde se poate lua ce functioneaza si aplica si in Romania.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 24

Membru din: 26. ianuarie 2015

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

30

vineri, 27. februarie 2015, 09:46

Sa finalizat e aprobat publicat parafat
uite aici pe site-ul ANPA: http://www.anpa.ro/wp-content/uploads/fi…E%202015%20.pdf

  • »ionutz_gr« a fost blocat

Răspunsuri: 90

Membru din: 13. ianuarie 2014

Locație: Bacau

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

31

vineri, 27. februarie 2015, 09:51

re

Uita-te si acuma, la inceputul lui decembrie 2014 s-a emis proiectul de Prohibitie pe 2015, si inca nici acuma nu s-a finalizat Prohibitia 2015! Mi-e personal mi-ar fi o rusine de … pffaaa… sa astepte o tara intreaga luni de zile dupa mine sa-mi fac treaba :vomit:

Orinul de prohibitie 2015 a fost publicat:http://www.anpa.ro/acte-normative/#more-39


Eu unul sigur o sa merg dupa stiuca in perioada de prohibitie....indiferent ce o sa prind va fi 100% C&R...deja sunt 3 luni de cand nu am mai iesit cu barca...cat sa mai rezist :)
:pescuit:

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

32

vineri, 27. februarie 2015, 09:55

avatul la musca
cum vine asta? daca ceva mai devreme scriai ca
si nici nu m-ar deranja daca nu e voie cu artificiale
sau te referi la muste naturale?
si inca nici acuma nu s-a finalizat Prohibitia 2015!
Este deja publicat in Monitorul Oficial.

Iar Dunarea fiind un fluviu international, cu granita, ar putea foarte bine avea si alta prohibitie, mai lejera fata de restul apelor interne

Pai este facuta deja o concesie: Prohibitia generala dureaza doar 45 de zile, pentru a armoniza prohibitia noastra cu cea a vecinilor directi.

Multe s-ar putea face in vederea "modernizarii" pescuitul din Romania. Dar ori nu se poate, ori nu se vrea.
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

33

vineri, 27. februarie 2015, 10:07

Muscaritul in Germania sau Franta este permis pe perioada de prohibitie (bibani, avat, clean), chiar daca lingurile sau voblerele sunt interzise. Bine-nteles excluzind streamerele de stiuca…

Nu am stiut ca s-a apobat, caut zilnic net-ul si nu am vazut informatia… neaparat trebuie sa-mi iau ochelari :rizi:

Pai este facuta deja o concesie: Prohibitia generala dureaza doar 45 de zile, pentru a armoniza prohibitia noastra cu cea a vecinilor directi.

Pai da, dar din aprilie incepind, adica ferestre de a prinde stiuca sau salaul pline de icre sunt posibile in februarie, martie si aprilie... si apoi 45 de zile complet inchis, mi se pare o prostie.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

34

vineri, 27. februarie 2015, 11:18

Zoran,

Sa facem un exercitiu de imaginatie:

Pescarii sunt lupii
Pestii sunt oile.
Autoritatile sunt ciobanii.

In prohibitie, lupii au voie sa mance doar oile roz. Si ciobanii trebuie sa se asigure ca asa se intampla.

Crezi ca, daca le e foame, lupii se vor opri sa mance doar oile roz? :) Asta in conditiile in care sunt prea putine oi roz, prea multi lupi si ciobanii nu sunt prea interesati de ce se intampla :)

Si in Romania, e multa foame si ... putine oi roz :D
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

35

vineri, 27. februarie 2015, 11:28

Pai asa cum pui tu problema, lupii care-s vegetarieni ar trebui sa sufere din cauza celorlalti, si pescuitul sa se inchida 12 luni pe an!

Regulamentul de pescuit nu trebuie facut dupa foamea din tara, nu trebuie facut dupa caracterul oamenilor, si nici nu trebuie facut dupa posibilitatea autoritatilor de a veghea si a mentine ordinea! Sunt probleme diferite care nu trebuie excluse printr-o Prohibitie prost conceputa...

Daca-i intrebi pe cei de la ANPA, vor fi deacord cu tine: nu avem cine sa mentina ordinea... da' acuma sincer, este problema lor? Adica politia nu-si face treaba, dar fraierii de pescari (Atentie, pescari, nu braconieri) tra sa sufere din cauza asta?

Daca le spui ca dauneaza astfel turismului de pe Dunare, din Delta si in multe locuri din tara, ai vazut ce mi-au raspus (ceva de genul): "..dai in pu..la de afaceristi pe aia cu pensiunile si restaurantele lor..."...

Foarte trist.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

36

vineri, 27. februarie 2015, 13:02

Regulamentul de pescuit nu trebuie facut dupa foamea din tara, nu trebuie facut dupa caracterul oamenilor, si nici nu trebuie facut dupa posibilitatea autoritatilor de a veghea si a mentine ordinea!

Din pacate eu ,care traiesc zi de zi in tara, trebuie sa nu fiu de acord cu tine. Nu putem aplica legile Germaniei cu venitul minim de 1500 de euro la tarisoara noastra cu venit minim de 215 euro .Indiferent cat ne-am tine noi de cocosi ! Din pacate. :necajit:

  • »ionutz_gr« a fost blocat

Răspunsuri: 90

Membru din: 13. ianuarie 2014

Locație: Bacau

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

37

vineri, 27. februarie 2015, 15:38

re

Total de acord cu Zamfi....nivelul de civilizatie al cetatenilor unei tari este direct proportional cu veniturile acestora.
:pescuit:

  • »ionutz_gr« a fost blocat

Răspunsuri: 90

Membru din: 13. ianuarie 2014

Locație: Bacau

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

38

vineri, 6. martie 2015, 11:01

Perioada pescuit la stiuca conform "libertatea"....dezinformare tipica romaneasca
http://www.libertatea.ro/detalii/articol…uca-526975.html
:pescuit:

39

marți, 10. martie 2015, 18:31

Politist de frontiera retine documentele unei personae fara nici un drept.... :soc:
ABUZ DIN PARTEA UNUI AGENT DE LA POLITIA DE FRONTIERA DROBETA TURNU SEVERIN HD
7 martie 2015, 21:14

40

marți, 10. martie 2015, 20:57

Politist de frontiera retine documentele unei personae fara nici un drept...
1.Iulian, nu vad niciunde ca se retin acte... :soc:
2.Voi 2 ati prezentat ca si acte, doar permisul de pescuit cu VIZA DE PESCUIT in zona de frontiera aferenta MH.
3.Prietenul tau avea o barca neinmatriculata, pe care scria undeva un nume......(Craete Viorel parca..) :) .Am mai spus pe-aici, ca daca barca este neinmatriculata trebuie aviz de agrement..... :pauza: Daca ne spui articolul "incriminatoriu" din procesul-verbal poate mai facem un pas. :buaaaah:
4.Exact cum au spus agentzii PF:"Necunoasterea legii nu te absolva"
5.Cred ca barca in care erai tu (ca operator de camera) ori era inmatriculata la capitanie, ori tu aveai aviz de agrement in zona aia-asta nu se vede pe filmare....ca vad ca pe tine nu te amendeaza nimeni, sau?... :gandesc:
6.Din punctul meu de vedere PF a intervenit impecabil! :apl: PF
Sper sa nu te superi, Iulian :ochi:
:noroc:

Acest răspuns a fost de 2 ori editat, ultima oară de »Cata« (10. martie 2015, 21:11)