Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

sâmbătă, 31. ianuarie 2015, 07:04

Perioada de prohibitie in Romania nu e ok!

Salutari baieti,
nu este o propunere si nici o sugestie, ci as vrea sa cunosc punctul vostru de vedere, al pescarului sportiv de rapitori...

Parerea mea este ca, perioada de prohibitie in Romania nu este prea favorabila speciei salau si stiuca.
Acesti pesti care inainte de depunere, la depunere si dupa depunere, sunt agresivi si lacomi (nu neaparat fomati), sunt in aceasta perioada usor de prins. Din acest motiv in majoritatea tarilor Europene salaul, la fel ca si stiuca, este protejat de pe la mijlocul lui ianuarie pina la sfarsitul lui mai, sau chiar iunie.

Dupa cum se vad in articolele "Povestea unui salau de 16,3 kg" sau "Primul salau de 13,9 kg, Dunare 2015!" de pe Rapitorimania, acesti pesti capturati in aceasta perioada cam toti sunt cu burtile umflate de icre, si au fost toti retinuti.
Multi pescari asteapta tintit aceasta perioada, cind salaul se pregateste de cuibarit, ptr a-l prinde pe locuri cunoscute unde acestia se aduna ptr depus, ptr pregatirea cuibului, stiind ca pot avea parte de femele pline de icre:


...


=================



Oricum ar fi legea din Romania, buna sau rea, un pescar sportiv cu o gandire rationala NU va lua acasa niciodata un exemplar plin cu icre, indiferent daca are 5 - 8 – 10 – 12 sau 16 kg, si mai ales dupa mai multe capturi mai mici in aceasi zi, admise fiind 5 kg de peste de pescar per zi.

sau aici:

...

...

...



Cei ce nu respecta prevederile impuse de lege, dupa definitie se numesc braconieri, si dupa parerea mea nu ar trebui numiti pescari sportivi sau promovati prin articole pe diferite site-uri de pescuit:



Voi ce parere aveti, e ok asa cum e data perioada de prohibitie ptr salau si stiuca? Voi ce perioade de prohibitie ati propune ptr ca aceste 2 specii? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 29

Membru din: 25. ianuarie 2015

Locație: Harsova

Profesia: Music Promoter, SEO & SMM Freelancer

  • Scrie un mesaj privat

2

sâmbătă, 31. ianuarie 2015, 08:09

Daca ar constientiza individul acela ca la pescuit comercial poate captura sute, poate mii de salai capitali, s-ar lasa de pescuit sportiv.

E bine ca de pescuitul comercial nu ne legam, sa nu aducem cumva atingere campaniilor legale de extinctie in masa asupra speciilor de pesti. Se estimeaza ca in urmatorii ani salaul va fi inclus pe lista speciilor pe cale de disparitie si in RO (sunt convns ca principala cauza o reprezinta 10-20 de gigei ca tipul de mai sus, nu pescuitul comercial pe apele interioare).
Jurnalul meu de pescuit pe Dunare - observatii, pareri & review-uri produse

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

sâmbătă, 31. ianuarie 2015, 08:17

Daca ar constientiza individul acela ca la pescuit comercial poate captura sute, poate mii de salai capitali, s-ar lasa de pescuit sportiv.

E bine ca de pescuitul comercial nu ne legam, sa nu aducem cumva atingere campaniilor legale de extinctie in masa asupra speciilor de pesti. Se estimeaza ca in urmatorii ani salaul va fi inclus pe lista speciilor pe cale de disparitie si in RO (sunt convns ca principala cauza o reprezinta 10-20 de gigei ca tipul de mai sus, nu pescuitul comercial pe apele interioare).


:salut: ,
sigur ca putem deschide asemenea subiect, de ce nu. Chiar si il poti deschide... :noroc:
Si s-a mai discutat si in alte subiecte.
Insa aici subiectul este despre perioada de prohibitie, nu despre braconieri. Acestia i-am dat ca exemplu ptr a se vedea ca umbla dupa femelele pline de icre. Repet, nu doresc sa ma leg aici de braconieri!

Dar hai sa-ti si spun din sursa sigura... in vara am fost zilnic la plasarii din zona ptr caras viu, ptr momeala la somn. Direct pe apa, cu barca mea pe langa a lor, si cam am vazut exact ce se prinde in plase. Repet, de la 10 plasari nu poti aduna atata peste, mai ales salau, cit dezastru poate face un pescar bun la jig.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

sâmbătă, 31. ianuarie 2015, 08:25

Ah, si inca ceva am uitat, cei 10 - 20 de gigei de care spuneai, exista cu adevarat, dar pe o intindere de citiva km, pe zona Bazias-Divici! Sunt convins ca pe toata Dunarea sunt sute ca ei, daca nu chiar mii... :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

5

sâmbătă, 31. ianuarie 2015, 08:25

Personal nu as propune nici o perioada de prohibitie. C&R total de pe 1 februarie pana pe 1 iulie. Cine este prins cu un peste la el, nu conteaza talia sau specia, ( nu macrou de la Metro ) i se confisca masina.
De pe 1 iulie pana pe 31 ianuarie se poate pastra numai un rapitor pe zi pana la numarul de 30 de rapitori indiferent de talie. Pentru asta trebuie tinut un carnet si trebuiesc controale drastice. Pentru orice incalcare a acestor legi se confisca vehiculul cu care s-a ajuns la locul de pescuit. :pauza:

Răspunsuri: 29

Membru din: 25. ianuarie 2015

Locație: Harsova

Profesia: Music Promoter, SEO & SMM Freelancer

  • Scrie un mesaj privat

6

sâmbătă, 31. ianuarie 2015, 09:34

Ah, si inca ceva am uitat, cei 10 - 20 de gigei de care spuneai, exista cu adevarat, dar pe o intindere de citiva km, pe zona Bazias-Divici! Sunt convins ca pe toata Dunarea sunt sute ca ei, daca nu chiar mii...
Eu cred ca in practica 10-20 de gigei prind salai capitali, ca restul spera sau sunt platicari. De unde mii? Nu prea cred ca avem mii de salai capitali pe Dunarea romaneasca.
Jurnalul meu de pescuit pe Dunare - observatii, pareri & review-uri produse

Răspunsuri: 29

Membru din: 25. ianuarie 2015

Locație: Harsova

Profesia: Music Promoter, SEO & SMM Freelancer

  • Scrie un mesaj privat

7

sâmbătă, 31. ianuarie 2015, 09:36

Personal nu as propune nici o perioada de prohibitie. C&R total de pe 1 februarie pana pe 1 iulie.
Subscriu!
Jurnalul meu de pescuit pe Dunare - observatii, pareri & review-uri produse

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

sâmbătă, 31. ianuarie 2015, 09:43

...Eu cred ca in practica 10-20 de gigei prind salai capitali, ca restul spera sau sunt platicari. De unde mii? Nu prea cred ca avem mii de salai capitali pe Dunarea romaneasca.

Nu ma refeream la mii de salai, ci mii de pescari de salau care urmaresc aceasta perioada, mii de pescari care prind zeci de kg pe zi si care retin totul! Trist...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

9

sâmbătă, 31. ianuarie 2015, 10:08

Salutare!
Zorane, bineinteles ca nu-i OK!

Pentru inceput as propune prohibitie pt rapitori (stiuca,avat,salau) in perioada 1 ian-15 mai (iar in apele de frontiera 1 ian-1 mai).In aceasta perioada sa fie interzis pescuitul cu orice fel de naluca,peste mort, viu, etc.Asa am avea prohibitie totala din 11 apr pana in 01 mai, respectiv 15 mai, dar obligatoriu controale, si as fi de acord cu ce a propus tudor-in caz de incalcare a legii sa se confiste totul(inclusiv auto).
Apropo de perioada de anul acesta....chiar nu se putea amana cu 2 zile startul prohibitiei, respectiv sa inceapa de luni 13 apr si nu sambata 11 apr? chiar in zilele libere de Paste?Oare nu sunt urmari economice negative asupra pensiunilor de pe Clisura,Delta Dunarii, etc?? :doaaamne: Eu unu' din cauza asta stau acasa :doarecapu:
:noroc:

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

10

sâmbătă, 31. ianuarie 2015, 10:10

De acord cu ce zice Tudor.Dar cine sa faca asa ceva in Romania?Nu doar pe Dunare se cauta salaul in perioada aia,Muresul are si el exemplare frumoase dar si gigei aferenti.
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

11

sâmbătă, 31. ianuarie 2015, 10:26

Nu doar pe Dunare se cauta salaul in perioada aia,Muresul are si el exemplare frumoase dar si gigei aferenti.
.......hai sa le spunem Dorei !!!! :) ....................pe Mures...........si nu Gigei !!!ca se interpreteaza :rizi: :noroc: .
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 61

Membru din: 21. februarie 2013

Locație: pe apa

  • Scrie un mesaj privat

12

sâmbătă, 31. ianuarie 2015, 10:30

Cate o data, ca si pescar de avat, ma dernjeaza ca numai salaul si stiuca sunt propusi pentru a fi protejati. No offence, dar si avatul dupa ce depune in perioada martie aprilie se hraneste intensiv si poate fi prins aproape cu orice si de catre oricine.
Avatul am vazut ca este uitat de multe ori in anumite discutii, desi in perioada primaverii se poate face macel cu undita si la acest rapitor.
In fine, revenind la subiect, sutin cele spuse mai sus de antevorbitori in totalitate.
Nihil Sine Deo

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

13

sâmbătă, 31. ianuarie 2015, 10:43

Cate o data, ca si pescar de avat, ma dernjeaza ca numai salaul si stiuca sunt propusi pentru a fi protejati. No offence, dar si avatul dupa ce depune in perioada martie aprilie se hraneste intensiv si poate fi prins aproape cu orice si de catre oricine...


Ai dreptate Alexandru, ce porcarie!!! :soc: daca stau bine sa ma gandesc, nici la o propunere ptr somn nu a facut nimeni aluzie... care este si motivul acestui forum! :rizi: No offence :bravo:

Lasand gluma de-oparte... Salaul si stiuca sunt pestii hrapareti pe o perioada lunga inainte si dupa depunere. In plus sunt specii deosebit de vizate ptr carnea lor, fiind speciile de frunte si in bucatarie.
Printr-o prohibitie bine intocmita si aplicata ptr stiuca si salau, cam toate speciile de rapitori vor fi protejate pe acea perioada, complet, sau macar in parte: stiuca si salaul, + implicit avatul, bibanul, cleanul, somnul... indiferent ca se pescuieste in totalitate C&R pe aceasta perioada la toate speciile, sau interzis pescuitul cu peste viu, mort sau orice fel de artificiale pe perioada de prohibitie la stiuca-salau (de ex 1.02. - 15.05.). :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

14

sâmbătă, 31. ianuarie 2015, 10:56

Nu doar pe Dunare se cauta salaul in perioada aia,Muresul are si el exemplare frumoase dar si gigei aferenti.
.......hai sa le spunem Dorei !!!! :) ....................pe Mures...........si nu Gigei !!!ca se interpreteaza :rizi: :noroc: .
Nu cunosc nici un gigel si Zoran a fost cel care i-a botezat asa. :nunteleg:
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

15

sâmbătă, 31. ianuarie 2015, 11:10

Citat

Eu cred ca in practica 10-20 de gigei prind salai capitali, ca restul spera sau sunt platicari. De unde mii? Nu prea cred ca avem mii de salai capitali pe Dunarea romaneasca.

Nu am fost eu botezatorul, ptr mine astfel de gigei sunt clar braconieri... :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

16

sâmbătă, 31. ianuarie 2015, 11:34

Alex,suntem pe un forum unde lumea pescuieste la stationar dupa somn...cu
avat. :rizi:
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

17

sâmbătă, 31. ianuarie 2015, 12:33

Alex,suntem pe un forum unde lumea pescuieste la stationar dupa somn...cu
avat. :rizi:

Like! :bravo:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

18

sâmbătă, 31. ianuarie 2015, 13:47

Alex,suntem pe un forum unde lumea pescuieste la stationar dupa somn...cu
avat. :rizi:

:rizi: ...tare :bravo:

Dar nu numai avati, si salai dace se gasesc, nu dau inapoi sa prezint unul de 1 kg! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

19

sâmbătă, 31. ianuarie 2015, 14:10

prohibitie pt rapitori (stiuca,avat,salau)
daca stau bine sa ma gandesc, nici la o propunere ptr somn nu a facut nimeni aluzie...
Intentionat n-am bagat somnul la prohibitia la stiuca, salau, avat, biban, clean, ca sa se poata pescui la somn cu rame(de ex) pe acea perioada, si stiind ca somnul depune in mai -iulie.Oare somnul mananca in mai-iulie? Apropo,de el cine are grija? :nunteleg:
:noroc:

Răspunsuri: 61

Membru din: 21. februarie 2013

Locație: pe apa

  • Scrie un mesaj privat

20

sâmbătă, 31. ianuarie 2015, 14:17

Alex,suntem pe un forum unde lumea pescuieste la stationar dupa somn...cu
avat. :rizi:


De notat in analele forumului replica asta! :noroc:
Bestiala! :ochi:
Nihil Sine Deo