Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

101

vineri, 13. mai 2016, 07:01

Bravo Cristina! Si tuturor celor ce fac ceva, cit de putin macar, impotriva braconajului. Doar asa se va misca ceva... intradevar, in timp, ptr ca asa ceva dureaza mult, nu functioneaza peste noapte.
Cristina e acticva in zona ei, nu poate fi peste toata Romania activa in acelasi timp. De aceea e nevoie ca toti pescarii sportivi, care se simt deranjati de braconieri, sa faca sesizari. :noroc:
Si daca dureaza inca 10 ani, mai bine decit sa nu se faca nimica decit discutii discutii si presupuneri.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Nitu V

Biban

Răspunsuri: 65

Membru din: 7. aprilie 2012

Locație: braila

Profesia: functionar

  • Scrie un mesaj privat

102

vineri, 13. mai 2016, 08:07

eu cred ca e ceva complex ce tine de educatie , de nivel de trai , de respectarea legilor si de intarirea autoritatii institutiilor publice . in rest e fum ...sau ploaie ...sau puf de plop .
:bravo: Eu cred ca nu i-a venit inca momentul de reglementare acestui segment-pescuitul recreativ-sportiv.Cand o sa aiba interes UE printr-un cetatean de-al sau suparat ca n-a prins mai nimic prin Delta Dunarii, atunci o sa se reglementeze, probabil peste noapte, pana atunci eu, unul, daca vad acte de braconaj nu ma dau la o parte sa anunt autoritatile.
nu faci rau ...nici cristina nu face ...dar rezultatele sunt nule . adica nu se vad in viitor . Zoran ...eu traiesc in tara in care acum cativa ani a fost arestata o tura de politisti la vama Siret ...la braila au arestat toata circulatia ...la reghin toata circulatia ...la braila au trimis in judecata 5 politisti de frontiera pt acte de coruptie ...si astea asa ...din amintiri ...dar tot vad barci cu plase la fiecare 15 min pe dunare in prohibitie ...mi-e frica sa ies sa prind un oblet cu un bat de 2 m dar barcile trec cu monofilamente ...as anunta pe cineva ...pe cine ? au venit dupa o ora si jumatate si m-au pus sa dau declaratie . m-am lecuit . ma intreb insa cum sa facem ceva cu folos , ceva care sa se vada de la an la an ...ma uitam aseara pe discovery ...tara care a populat toata europa cu somni ...nu mai are somni ...legile sunt proaste ...sistemul pus sa le aplice nu-si face treaba iar noi ne bucuram ca l-a amendat pe mosul cu parasuta si mergem sa cumparam peste de la colt - e mai ieftin - desi stim ca este braconat . repet ...cititi postarile de anul trecut , si faceti comparatie ...nici o diferenta ...metode viabile nu inseamna ceva ce se dovedeste folositor si durabil in timp ? sau poate am gresit topicul .! :zambet:

Florin M

Oblete

Răspunsuri: 13

Membru din: 12. septembrie 2014

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

103

vineri, 13. mai 2016, 08:45

metode viabile nu inseamna ceva ce se dovedeste folositor si durabil in timp ?
A gandi ca totusi se poate face ceva nu este o prima conditie de a corecta lucrurile? Daca Cristina sau oricine are aceasta convingere ca lucrurile pot fii indreptate tu de ce dai cu piatra in convingerile lor fara a aduce nici o solutie , fara a propune nimic. De fapt propui sa stam linistiti , ca oricum nu se schimba nimic. Da tara asta e plina de corupti , dar ei exista pt ca sunt sprijiniti de f multi linistiti ... Daca au fost prinsi niste infractori tu te plangi ca nu sunt rezultate , care este prupunerea ta ? sa nu mai fie prinsi pt ca nu se intampla nimic ?

Nitu V

Biban

Răspunsuri: 65

Membru din: 7. aprilie 2012

Locație: braila

Profesia: functionar

  • Scrie un mesaj privat

104

vineri, 13. mai 2016, 10:44

Am spus mai sus....si undeva pe la pagina 3...ar trebui citite toate mesajele nu numai ale mele . Si apropo sunt din 2015 feb....

Florin M

Oblete

Răspunsuri: 13

Membru din: 12. septembrie 2014

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

105

vineri, 13. mai 2016, 14:33

cei care vor sa opreasca braconajul trebuie intai sa-i studieze pe braconieri si sa incerce sa gandeasca la fel ca ei ...
Mda .... ..... .... am alta parere .

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

106

miercuri, 1. iunie 2016, 11:55

lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Nitu V

Biban

Răspunsuri: 65

Membru din: 7. aprilie 2012

Locație: braila

Profesia: functionar

  • Scrie un mesaj privat

107

miercuri, 1. iunie 2016, 15:04

Dane....crezi ca un braconier nu se gandeste la copii lui? Pe termen scurt o face....asa cum vad eu lucrurile , nu gasim rezolvarea in amenda pe care o primeste X pentru 2 kg de oblet. Cand am ocazia ma bucur de natura , ies cu cortul , pescuiesc , simt ca se incarca bateriile in padure....am trait sute de mii de ani in padure nu la bloc , avem in ADN salbaticia naturii nu cimentul si asfaltul orasului....in padure este galagie , fosnesc pomii , canta pasarile ,oracaie broastele dar maaama ce bine dorm. De ce oare ?.... si totusi dispretuim natura. Unii dintre noi....cand o sa aflam raspunsul la intrebarea ,, de ce sunt oameni care dispretuiesc natura ? ,, cred ca jumatate din problema braconajului este rezolvata . Nu vreau sa gandesc sceptic dar semnalele sunt ca deocamdata nu avem rezolvare. . Au trecut zeci de ani si demonstram ca nu stim sa ne alegem conducatorii...facem aceleasi greseli cel puutin de la revolutie incoace . Nu putem arunca vina pe parinti . Noi ne hotaram soarta. Ce sanse avem sa ne invatam copii sa iubeasca natura daca la scoala se invata educatie sexuala in loc sa invete despre Stefan sau Mihai. Acasa este greu , in 2...3 ore cat stau cu copilul nu am timp sa.i vorbesc despre natura...rezolvarea......? Sa cascam ochii pe cine alegem ...sa fie om care pretuieste educatia si implicatia ei in viitor...sa fie OM....si am spus tot. Asa , poate incet , incet vor disparea si saracii aia care se incarca de amenzi pentru obleti. Nu aia sunt braconierii...nici o masura sau lege pe care sa o cunosc nu loveste in adevaratii braconieri . Am vb cu cineva care facuse puscarie pt ca a dat la peste cu azot si motorina ...L.am intrebat ...m.ai faci ...mi.a raspuns ...am 5 copii...care era vina lui ? Ma gandesc , mai departe ....ce invata aia 5 copii de la el ?...controalele si amenzile sunt pentru cei ca mine , nu pentru el si nici pentru adevaratii braconieri . Degeaba amendam pe cei ce trag cu plasele daca nu il terminam pe seful cu mertzan....restul , sa ma ierte cristina , sunt heirupisme..nefolositoare.
topicul se numeste metode viabile ....ori daca sunt aceleasi discutii cu aceleasi rezultate an de an ....oare sunt viabile ?
O gluma sau un paradox adevarat....Biserica Crestin Ortodoxa sarbatoreste ,duminica , 5 iun .....duminica orbului din evanghelie....cum vine asta ...sa votezi in duminica orbului....? :doaaamne:

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

108

miercuri, 1. iunie 2016, 15:12

:salut: Dupa mine acest filmulet ar trebui prezentat la tv in locul nenorocirilor de reclame si repetat in asa fel incat lumea sa priceapa mesajul. Mare pacat ca nu constientizam pericolul in care am pus atat natura cat si pe noi si continuam sa sfidam tot ceea ce inseamna forma de viata pe planeta asta.Meritam sa fim rasi de pe suprafata pamantului si sa ramana numai natura singura ca ea stie ce are de facut si mai ales ea intotdeauna isi va reface echilibrul.

Florin M

Oblete

Răspunsuri: 13

Membru din: 12. septembrie 2014

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

109

miercuri, 1. iunie 2016, 15:38

Degeaba amendam pe cei ce trag cu plasele daca nu il terminam pe seful cu mertzan....restul , sa ma ierte cristina , sunt heirupisme..nefolositoare.
Ce empatie deosebita ai tu fata de aia ce trag plasele, mai ca imi vine sa fac si donatie pt ei .
Dar tu il stii pe sefu cu mertanul? dar daca deasupra lui e unu mai mare? de la judet? iar peste el e unu de la minister? iar peste el unu si mai sus ? iar peste toti astia este sistemul ? cum facem? poate peste toti astia sunt serviciile ....
Sunt jenante postarile tale.

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

110

joi, 2. iunie 2016, 07:25

Florine, ăla cu merţanu, ăla de peste el şi aşa mai departe sunt prietenii (poate chiar din copilărie) vecinii, colegii noştri sau poate chiar rudele noastre. Se tot caută formule magice, soluţii mai ştiu eu de care, problema este de societate şi de direcţia în care merge lumea, fără repere, fără direcţie, un dezastru fără margini, o lume fără Dumnezeu. Trag cu plasa pentru că au în spate ... tot pe cie dintre noi.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

poolonik

Oblete

Răspunsuri: 22

Membru din: 8. septembrie 2015

Locație: Braila

  • Scrie un mesaj privat

111

duminică, 19. iunie 2016, 23:20

Pentru cei din zona Galati-Braila care au iesit la Dunare zilele acestea, nu ati observat nimic suspect ? Doua salupe utrarapide pline de "cefe late" si ceva mai bronzati fata de restul lumii(unul din ei fiind fiul unui interlop renumit din Braila) brazdau Dunarea in lung si-n lat si electrocutau tot ce misca. Inclusiv noaptea cu proiectoare aprinse brazdau Dunarea in zig zaguri trecand si distrugand si plasele pescarilor comerciali. In tot acest timp vreti sa spuneti ca nu a ajuns aceasta informatie la urechile organelor competente ? A vazut cineva macar o salupa de la politia de frontiera sa patruleze pe Dunare in aceste 2 zile ? Sau aveau interdictie sa iasa la apa ? Aaa stati ca o sa iasa acum si o sa "il prinda" pe nea Gigi ca dadea cu 3 carlige la lanseta sau vre-un ghinionist care nu avea permis de pescuit sportiv..etc si o sa se laude prin presa ca au avut loc actiuni antibraconaj si au aplicat un nr de x amenzi.

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

112

luni, 20. iunie 2016, 00:42

poolonik nu sunt din zona ta si nu ma intristez de fiecare data cand vad/citesc asa ceva. O intrebare totusi, daca tu ai vazut si in mod cert nu ai resurse sa opresti fenomenul, macar un amarat de 112 ai apelat? Sau macar sa mai anunti 2-3-10 prieteni pescari sa faca acelasi lucru si sa inunde 112 cu acelasi apel? Ma astept sa imi zici ca nu rezolvai nimic cu acel apel si iti dau dreptate in mare masura dar totusi, era ceva!

Nitu V

Biban

Răspunsuri: 65

Membru din: 7. aprilie 2012

Locație: braila

Profesia: functionar

  • Scrie un mesaj privat

Nitu V

Biban

Răspunsuri: 65

Membru din: 7. aprilie 2012

Locație: braila

Profesia: functionar

  • Scrie un mesaj privat

114

vineri, 22. iulie 2016, 11:35

si alta ...poate prindem curaj in institutiile statului ...VIDEO: Un kilometru şi jumătate de plase confiscate de jandarmi | Obiectiv Vocea Brailei

Aby129

Șalău

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

115

sâmbătă, 23. iulie 2016, 21:25

Cu "1 km" nu se face primăvară...dar e un pas înainte ! :apl:
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

116

marți, 9. august 2016, 08:23

Inca o data eforturile mele in lupta cu braconajul au fost incununate de succes iar colaborarea mea cu cei in masura sa ia masuri a demonstrat inca o data ca daca vrei într-adevăr sa faci ceva, poti."Victime"azi au fost o barca plina de plase cu tot cu ocupanti, iar in câteva zile am sa postez o adresa de e-mail unde am marea rugaminte ca cei din Galati sa sesizeze orice act de braconaj (pripon, japca, curent si plase) indiferent de zona unde se desfășoară , fie pe Siret, Dunăre sau Prut. Va asigur ca cineva le citeste si se vor lua masuri numai sa le faceți cunoscute si sa nu stati pasivi lăsându-i pe altii sa faca ceva , implicati-va daca mai vreți sa mai aveti ce pescui si hai sa începem sa-i rarim ca indiferent ce relatii au, nimeni nu e intangibil.

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

117

marți, 9. august 2016, 12:01

Aceasta este adresa de e-mail [email] zone_braconaj_galati@yahoo.com[/email] si am rugamintea ca orice sesizare facuta chiar daca nu e facuta in timp util macar sa fie reala ptr ca se va pune in miscare un adevarat mecanism si nu vreau sa fim indusi in eroare. Consider ca si voi la rândul vostru sunteți de acord ca sa mers mult prea departe cu flagelul acesta de aceea tind sa cred ca informatiile vor fi cele reale. Nu va cer sa declinati identitatea , nu asta ne intereseaza ci zonele care sunt batute de astia.

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »cristina« (9. august 2016, 12:09)


Nitu V

Biban

Răspunsuri: 65

Membru din: 7. aprilie 2012

Locație: braila

Profesia: functionar

  • Scrie un mesaj privat