Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

22

marți, 10. februarie 2015, 19:19

:salut: Gufisor ai mare dreptate cu nr de telefon numai ca eu am numerele lor personale nu de la dispecerat tocmai pentru a preintampina anumite situatii.Cristi daca te intereseaza si vrei sa te implici luam legatura ( iti voi da nr meu de telefon) si iti voi spune ce si cum.OK!!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

23

marți, 10. februarie 2015, 20:04

Eu zic ca Zoran are dreptate ...Nu 100% ,dar ceva adevar este in ce spune. Pe Mures ,sa spunem ca somnul l-au distrus cu electricul.Sa zicem . Si cu plasele la cofta vara.Si cu grebla .Bun.Salaul sa zicem ca il cauta in prohibitie ,la "smuls" si la plasa si ...merge cica si pe curent.Sa zicem .


Zamfi, nu stiu cum e pe Mures sau pe Olt, de aceea m-am referit la zona de Dunare care o cunosc... :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

24

marți, 10. februarie 2015, 21:33

Zoran, ai uitat de categoria de "braconieri" ce au acte in regula.

Si cand zic asta, ma refer la "grupul de pescari cercetatori stiintifici" din zona Pojejena. Acum vreo 2 ani, erau 9 "barci" care ieseau la intins plase. Din alea 9, doar 2 aveau licenta valabila, 4 aveau "licenta de cercetatori" (care le da dreptul la pescuit in prohibitie si pescuit inclusiv cu curent), iar ceilalti, nici macar nu s-au mai obosit sa isi scoata licenta.
Rezultat??
In luna mai-iunie, cand "cobora" fitofagul pe Dunare, se prindeau si cate 1-2 TONE de fitofag la plase. Si asta la o singura "tragere"....
Deci si "profesionistii" pot face pagube.

Cum or fi ajuns niste "neica-nimeni" din Pojejena sa primeasca autorizatie de "pescuit stiintific", nu mi-e prea clar. Dar un lucru e sigur clar. Pestele de cap se impute!!! :) Si adevaratii "braconieri" nu sunt aia "mici" de pe ape, ci chiar "legiuitorii" si cei care vegheaza asupra respectarii legilor.
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

25

marți, 10. februarie 2015, 21:58

Zoran, ai uitat de categoria de "braconieri" ce au acte in regula.

Si cand zic asta, ma refer la "grupul de pescari cercetatori stiintifici" din zona Pojejena. Acum vreo 2 ani, erau 9 "barci" care ieseau la intins plase. Din alea 9, doar 2 aveau licenta valabila, 4 aveau "licenta de cercetatori" (care le da dreptul la pescuit in prohibitie si pescuit inclusiv cu curent), iar ceilalti, nici macar nu s-au mai obosit sa isi scoata licenta.
Rezultat??
In luna mai-iunie, cand "cobora" fitofagul pe Dunare, se prindeau si cate 1-2 TONE de fitofag la plase. Si asta la o singura "tragere"....
Deci si "profesionistii" pot face pagube.

Cum or fi ajuns niste "neica-nimeni" din Pojejena sa primeasca autorizatie de "pescuit stiintific", nu mi-e prea clar. Dar un lucru e sigur clar. Pestele de cap se impute!!! :) Si adevaratii "braconieri" nu sunt aia "mici" de pe ape, ci chiar "legiuitorii" si cei care vegheaza asupra respectarii legilor.


:nunteleg: ... nu cunosc povestea, nu ma pot exprima.
Ce-i drept ca nici nu prea umblu la Dunare cind e prohibitie, deci nu am cum sa vad ce se intampla. :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

26

marți, 10. februarie 2015, 22:04

Exact Attila,aia am incercat sa zic undeva mai sus.Principala vina o poarta cei care ocupa functii si sunt platiti pentru a face ceea ce trebuie.Restul e vorbarie goala...vrei sa omori sarpele,taie-i capul.
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

27

marți, 10. februarie 2015, 22:13

Cum or fi ajuns niste "neica-nimeni" din Pojejena sa primeasca autorizatie de "pescuit stiintific", nu mi-e prea clar
Acum vreo 2 ani mi s-a relatat si mie de la un pescar de spinning ca exista posibilitatea sa fi autorizat pe "stiintific" dar contra sumei de 10.000 euro.N-am dat prea mare importanta atunci-am trecut-o la "diverse".Imi e f greu sa cred ca ASTAZI poate fi cineva rentabil cu asa investitie de 10.000 EUR, indiferent de metoda/stilul practicat avand in vedere densitatea de peste de pe Dunare.Si daca e vorba de fito, NO problem-e INTRUS in ecosistemul romanesc/european,n-are ce cauta, aici i-as aplauda pe cei care ne scapa de el :gandesc:
:prieteni:

tivi

Oblete

Răspunsuri: 13

Membru din: 29. octombrie 2014

Locație: arges

  • Scrie un mesaj privat

28

miercuri, 11. februarie 2015, 07:29

Nu vreau sa deranjez pe nimeni insa acest topic tinde sa para "ca o sedinta" de vreo 3 ore unde toata lumea vorbeste ce si cum si la final nu se ajunge la nici un rezultat concret.

O idee propusa de Cristina.
A spus ca poate furniza nr de telefon de la jandarmi, aceste nr sunt valabile in toate zonele? pe Dunare, Olt ..... toate raurile mari din tara? Putem avea aceste nr de telefon in toate zonele? Dau un exemplu pentru Olt: sunt la Izbiceni unde vad ca se braconeaza.....unde sun? la jandarmeria din Valcea sau......ideea este ca atunci cand sunam sa fim siguri ca interventia se face in timp util nu la 2 ore dupa ce am sunat.

CristiGalati a spus ca poate implica si presa, poate exista alte persoane care poate face acelasi lucru si in alte zone.

Alta idee propusa de mine:
Un site unde putem incarca filmulete si poze cu braconierii in timpul desfasurarii actiunii de braconaj, informatii despre masinile lor, barajele sau zonele unde si in ce fel braconeaza . Informatii care cred eu ca daca ar fi stranse intr-un site ar fi mult mai usor de aratat catre politie, jandarmerie, presa.......si la un moment dat si autoritatile vor fi nevoite sa isi faca treaba.

29

miercuri, 11. februarie 2015, 07:52

Ideea cu site-ul e buna.. sa aiba de unde sa-si culeaga informatii si jandarmeria...ar fi bun direct pe Facebook , tot e la moda si e controlat de toti....ce ziceti...? Important este ca fiecare sa-si intituleze postare "Braconaj in , pe ....." sa fie postata zona cat de cat precisa (eventual si date precum modul de braconaj observat sau frecventa ) si sa fie usor de gasit si de motoarele de cautare.

Acest răspuns a fost de 2 ori editat, ultima oară de »gufisor« (11. februarie 2015, 08:01)


Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

30

miercuri, 11. februarie 2015, 07:58

Alta idee propusa de mine:
Un site unde putem incarca filmulete si poze cu braconierii in timpul desfasurarii actiunii de braconaj, informatii despre masinile lor, barajele sau zonele unde si in ce fel braconeaza . Informatii care cred eu ca daca ar fi stranse intr-un site ar fi mult mai usor de aratat catre politie, jandarmerie, presa.......si la un moment dat si autoritatile vor fi nevoite sa isi faca treaba.

:salut: , este o idee super! :noroc:

Eu as comanda aici un domain: Inregistrare domenii .RO - Alege-ti domeniul si inregistreaza-l in 3 pasi. => 35,-€ pe viata
Aici se poate face hosting-ul: Gazduire Web, Hosting Romania - Oferta Gazduire Site pe servere SSD => cca. 10,-€ per luna
Iar pagina web si un forum (gratis), precis sunt destui studenti care ar castiga un banut cu design-ul... => cca 250,-€?

Una peste alta, o pag web, un forum gratuit, hostingul, designerul... undeva la vreo 300 € platiti odata, apoi lunar circa 10,-€. :gandesc:

Oricine se poate apuca de asta :bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

31

miercuri, 11. februarie 2015, 08:37

Draga Tivi,in legatura cu nr de telefon se poate rezolva ,am sa vorbesc cu cei din Galati sa faca rost de ele ptr ca momentan i- am rugat sa- mi dea nr din Giurgiu ca de acolo am avut o cerere ,insa am rugamintea sa face-ti o lista cu judetele/localitatile care va intereseaza.Cat despre site-ul pe care sa postam filmari sau poze incriminatorii este deja demarat proiectul si v-a fi pe facebook.Ideea a fost a unui bun prieten din Giurgiu ce detine o colectie impresionanta de dovezi si care ca si mine ,,nu mai poate cu astia''.Cand o sa fie gata am sa va anunt.
Legat de timpul de reactie dim momentul anuntarii delictului si pana la sosirea jandarmilor la locul respectiv luati in considerare factorul distanta,calitatea drumurilor ,accesul cu masina in anumite locuri si mai ales posibilitatea ca in momentul ala echipajele sa fie angrenate in alte misiuni.Eu nu pot garanta ca in tara ceilalti colegi vor fi atat de deschisi si de doritori de a demara aceasta lupta cu acest flagel precum au fost cei din Galati.
Implicarea presei in acest demers e iar o idee mai veche dar e destul de dificil de pus in practica deoarece eu singura nu am nici o sansa in a determina un jurnalist sa scrie un articol atata timp cat nu aduc nimic concret in acest sens,de aceea in martie cand ma intalnesc din nou cu ei am sa le propun ca in momentul in care au rezolvat un caz de braconaj soldat cu ceva retineri si confiscari sa apeleze ei ca institutie la presa organizand o conferinta lucru ce dupa parerea mea ii ajuta si ca imagine si ar putea sa-si atraga de partea lor si pescarii care sa-i ajute in acest demers.

Florin M

Oblete

Răspunsuri: 13

Membru din: 12. septembrie 2014

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

32

miercuri, 11. februarie 2015, 09:46

Principala vina o poarta cei care ocupa functii si sunt platiti pentru a face ceea ce trebuie.Restul e vorbarie goala...vrei sa omori sarpele,taie-i capul.
Ce simplu ar fi sa fie asa, facem un comando , taiem capu si totu va fi super. Parca am mai impuscat noi ceva capete la revoluite si parca nu e chiar asa super.

Cristina,
fa ce crezi ca este bine, promoveaza cum poti combaterea braconajului.
Nu te astepta sa obtii rezultate deosebite. Vom obtine rezultate atunci cand oamenii corecti vor fi majoritari peste tot, de la ministrii, sefi, jandarmi, pescari etc.

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

33

miercuri, 11. februarie 2015, 10:06

:salut: Florin,nici nu ma astept la minuni ,deocamdata,dar de undeva trebuie sa incepem si fiecare din noi poate face ceva la inceput mai putin si dupa aia mai mult.Incepem cu sesizari,cu site-ul ,cu mobilizarea celorlalti pescari si tot asa.Daca exista dorinta reala d e a face ceva,consecventa si un dram de curaj de a te pune contra sistemului,reusesti chiar daca mai greu dar nimic bun nu s-a facut peste noapte.

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

34

miercuri, 11. februarie 2015, 10:22

Florin,era doar o figura de stil.Sau tu chiar crezi ca ma refeream la propriu sa
taiem
capete? :rizi:
Deja devine tot mai interesant
topicul si eu unul ma...,il urmaresc. :relax:
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

35

miercuri, 11. februarie 2015, 10:44

...La Aiud unui patron de magazin cu "de toate" i s-a intocmit dosar penal pentru detinerea/comercializare de parasute ,iar de doua zile un "parasutist" a fost identificat /amendat/etc pe malul Muresului .Cica ar fi fost reclamat de un alt pescar :apl: La noi se anunta "lupte grele" anul asta ! Sa speram ca aceste semnale nu vor ramane fara ecou ,atat pentru pescari cat si pentru braconieri. :pauza:

Florin M

Oblete

Răspunsuri: 13

Membru din: 12. septembrie 2014

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

36

miercuri, 11. februarie 2015, 10:46

Figura de stil era si la mine. Dar nu pot fi de acord in totalitate cu ideia spusa de tine.
Sigur ca e important ce se intampla la nivel de sefi dar mai importanta e atitudinea cumulata a fiecaruia din noi.

37

miercuri, 11. februarie 2015, 10:48

In "Dragoni " nu da nimeni in cei care comercializeaza "parasute" si alte monofilamente ?

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

38

miercuri, 11. februarie 2015, 11:07

Florin,atitudine cumulata am simtit si vazut la multi oameni de bine care au incercat sa schimbe ceva.Din pacate sistemul i-a cam biruit pe majoritatea si sincer am dubii ca se va schimba ceva.Amenzi sau chiar confiscari de plase s-a facut si pana acum.Nu pot fi toti tolerati.. insa fenomenul va persista.Jandarmeria are si ea nevoie de activitate dar nu cu oricine si oricand.Oare nu se intreaba nimeni de ce multe dosare sunt trecute cu NUP?In momentul in care voi vedea un individ ca face puscarie pentru braconaj atunci da pot zice ca suntem pe drumul bun..Dar no,nu vreau sa par eu ala care va baga bete in roate.
Cristina,ce parere personala ai despre introducerea examenului ptr.permisul de pescuit?
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

39

miercuri, 11. februarie 2015, 11:19

O prostie mare. Totul duce spre birocratie, spre orice numai la bine nu. Atat timp cat ti s-a adus la cunostinta , pe carnetul de pescuit sau in lege ce este si ce nu este permis....se considera ca esti pasibil de pedeapsa. Neluarea la cunostinta este pasibila de pedeapsa. Cand te apuci de o treaba, te informezi sa vezi ce ai voie, ce nu ai voie. Daca nu ai luat la cunostinta , atat timp cat legea este publica , si are toata lumea acces, poti fi sanctionat.
Singura masura care trebuie luata, este intensificarea controalelor, de cei in drept, luarea de masuri corespunzator faptei, adica aplicarea sanctiunilor....si mediatizarea....

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »gufisor« (11. februarie 2015, 11:27)


bbl81

Biban

Răspunsuri: 134

Membru din: 2. iunie 2014

Locație: Timisoara

Profesia: hobby-ist

  • Scrie un mesaj privat

40

miercuri, 11. februarie 2015, 11:30

eu unul pe pagina mea de facebook nu as pune. Sub anonimat poti sa faci sesizari dar sa te expui mi se pare cam..nesigur. Personal am sunat la politie de mai multe ori pentru fapte de braconaj dar degeaba. M-am si certat personal cu braconierii, si dupa aceea am sunat la politie..am dat toate datele posibile. Am sa sun in continuare la 112 dar pana acum...cam degeaba.

Numa bine!