Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

1

luni, 26. ianuarie 2015, 14:22

Pilker?Cicada?

Salut
Azi faceam curat in ''cutia cu maimute'' si am dat peste asta[/URL[URL=http://s121.photobucket.com/user/trif_flrn/media/20120101_022200_zps0mcqw5tq.jpg.html]]
,cred ca mai am pe undeva printre scule vreo 2 bucati....la ce foloseste?de unde ii prind ancora?(presupun ca din partea mai subtire)merge la somn?cum se foloseste?in ce conditii?(presupun ca in aceasta perioada,apa rece)

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 26. ianuarie 2015, 17:03

Cicada nu e.Probabil un fel de pilker ptr Dunare.Eu as pune o ancora
in partea subtire.Si eventual ceva flash-uri pe ea.
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

Răspunsuri: 106

Membru din: 14. octombrie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 26. ianuarie 2015, 17:12

e pilker si in mod normal ancora se pune in partea mai groasa (grea)

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 26. ianuarie 2015, 18:41

Azi faceam curat in ''cutia cu maimute'' si am dat peste asta

Este din plumb ?
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Răspunsuri: 106

Membru din: 14. octombrie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 26. ianuarie 2015, 18:47

Azi faceam curat in ''cutia cu maimute'' si am dat peste asta

Este din plumb ?


Nu poate fi din plumb la 100gr si lungimea care pare sa fie 10-12cm; in afara de asta, la un peste mai serios s-ar smulge materialul din peretele gaurii.

Probabil e otel

6

luni, 26. ianuarie 2015, 18:54

este un pilker pt pescuit marin
se foloseste cu precadere in pescuitul marin la jiguit vertical
ancora se pune in partea mai groasa
am vazut asa ceva la pescuitul de cod in marile nordice (binenteles in filme, nu am ajuns inca acolo), dar erau mult mai mari si mai grele.
daca am fi putut posta link-uri te-ai fi edificat rapid, dar asa...........cauta, internetul este mare!!!
sory, respectam regulamentul

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

7

luni, 26. ianuarie 2015, 19:19

Ancora in partea groasa ajuta la pescuitul pe verticala sau in lanseu daca arunci cu ea.Daca as avea o naluca de genul asta la o scara mai mica,pe apele de la noi as folosi-o invers si cu improvizatiile alea pe ancora.E lesne de inteles de ce as face asa.
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

8

luni, 26. ianuarie 2015, 20:19

este din otel,greutate 100gr ....o sa vad eu daca ii buna de ceva,numa sa se mai incalzeasca putin apele :zambet:

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

9

luni, 26. ianuarie 2015, 20:42

o sa vad eu daca ii buna de ceva,numa sa se mai incalzeasca putin apele


De ce nu, poate și pe verticală. :gandesc:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

10

luni, 26. ianuarie 2015, 20:50

Am si pregatito :zambet:...o incerc si pe verticala
Ptr. verticala mai tre' sa imi iau cateva fireball-uri de gramaje mici 20-40-60gr...eventual sa modific niste jiguri,sa le transform in fireball...oare merge :gandesc:

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

11

luni, 26. ianuarie 2015, 20:52

Am pescuit mult cu naluci metalice tunate....exact cum povesteam, cu partea subtire
la ancora.Am prins cam tot ce se putea prinde la noi cu asa ceva:somn,avat,clean,stiuca.Ba chiar salau,in curent, unde de obicei gumele faceau legea.Cel mai bine e sa experimentezi pe propria piele cum e mai bine.De multe ori vei avea surprize si o sa-ti dai seama ca nu tot ce apare pe internet e batut in cuie si experienta ta e mult mai importanta.Am mai multe poze cu genul asta de abordare a nalucii si marla asta mi-a iesit prima in cale :ochi:
»Diogene« a adaugat urmatoarea poza:
  • Picture 003.jpg
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

12

luni, 26. ianuarie 2015, 21:04

No,ce sa zic,succes pe verticala,vad ca ti-ai tunat ancora.Cand vei vrea sa dai si la spinn cu naluci de genul,fara a invata de pe internet ,uite asa arata un tunning,pe invers.
»Diogene« a adaugat urmatoarea poza:
  • 1452106_4961590777658_2037593825_n.jpg
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

13

luni, 26. ianuarie 2015, 21:07

..eventual sa modific niste jiguri,sa le transform in fireball...oare merge

Sigur, puțină imaginație și se rezolvă. :bravo:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

14

luni, 26. ianuarie 2015, 21:15

Cel mai bine e sa experimentezi pe propria piele cum e mai bine.De multe ori vei avea surprize si o sa-ti dai seama ca nu tot ce apare pe internet e batut in cuie si experienta ta e mult mai importanta

Adevarat! :noroc:

O sa experimentez mai multe anu acesta,clonc/spinning pe vertical si mai putin spinning de pe mal :zambet:

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

15

marți, 27. ianuarie 2015, 17:12

E un pilker, daca nu ma insel Ron Thomson. Se poate monta cu tripla in partea groasa si cu tot felul de brizbrizuri, sau asa:


mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

16

joi, 29. ianuarie 2015, 19:02

E de mers in Norvegia si dat la cod cu ea.

Subiecte asemănătoare