Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 72

Membru din: 10. august 2013

Locație: Deva

  • Scrie un mesaj privat

21

miercuri, 1. aprilie 2015, 21:14

Chiar te rog! Vorbind cu cineva din zona mea care se pricepe mai bine imi spunea ca sunt chiar ok!!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

22

miercuri, 1. aprilie 2015, 21:19

Chiar te rog! Vorbind cu cineva din zona mea care se pricepe mai bine imi spunea ca sunt chiar ok!!

Cand mai vorbesti cu el, intreba-l din ce punct de vedere crede ca-s asa OK :).
Dupa cum am zis mie nu mi se par cu nimic deosebite... si nu ma refer la pret, asta poate fi bun, nu contest.
In afara de asta trebuie sa precizezi pt. ce stil de pescuit te intereseaza sonarul... daca nu vrei unul chiar universal, poti gasi variante convenabile la preturi semnificativ mai mici.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

florinw

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »florinw«

Răspunsuri: 15

Membru din: 16. ianuarie 2015

Locație: augsburg

  • Scrie un mesaj privat

23

miercuri, 1. aprilie 2015, 21:20

http://www.angelsport.de/__WebShop__/pro…ail.jsf?reset=0
gasesti si mai ieftin
Am gasit ceva prin state la 473 dolari sau 499 dolari, depinde de oferta.Livrat acasa maxim 550 dolari! In Eu este peste 700 de euro!!!

24

miercuri, 1. aprilie 2015, 21:20

daca as fi putut pune un link de la producator ar fi fost mult mai simplu, asa.............eu asta cred ca este cel mai ok - HELIX 5 SI GPS | HELIX Series | 409640-1 - dar depinde la ce bani!!! :gandesc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

25

miercuri, 1. aprilie 2015, 21:22

adiwolf, la Humminbird poti pune cate link-uri vrei... ca dealtfel si la alti producatori.
Problema link-urilor se punea la magazinele on-line nu la producatori.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 72

Membru din: 10. august 2013

Locație: Deva

  • Scrie un mesaj privat

26

miercuri, 1. aprilie 2015, 21:29

Pescuiesc doar la rapitor, adica la salau iar vara la clonk. Sper sa fie ok!!

27

miercuri, 1. aprilie 2015, 21:30

Humminbird | HELIX 5 SI GPS
asta este sonarul in cauza
ce parere aveti? :gandesc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

28

miercuri, 1. aprilie 2015, 21:31

Pescuiesc doar la rapitor, adica la salau iar vara la clonk. Sper sa fie ok!!

Iar eu iti spun ca ala DI, la clonc, nu-i OK... da` vorba aia, is banii tai... :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

29

miercuri, 1. aprilie 2015, 21:39

asta este sonarul in cauza
ce parere aveti?

Ii mai bun decat cel DI pt. sonar standard, are unghiurile normale de 20/60 la 200/83kHz.
In schimb pt. SI are o singura frecventa (455kHz)... cum spuneam, un Humminbird mai vechi cu face lift... da` nah, daca pretu-i bun... :nunteleg: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

30

miercuri, 1. aprilie 2015, 21:43

pai........ceva similar de la Lowreance cu aceleasi caracteristici cam care model consideri ca ar fi?!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

31

miercuri, 1. aprilie 2015, 21:45

Da, clar, se gaseste si mai ieftin...

Cu urmatoarele preturi vi le pot comanda, celor care sunt interesati, cu costuri de transport de 7,-€:

Helix 5 Sonar - 289,-€: 200/83 kHz - 20°/60°
Helix 5 DI - 359,-€: 455/800/200/455 - 16°, 28° (2D), 45° & 75° (DI)

Helix 5 Sonar GPS - 425,-€: 200/83 kHz - 20°/60°
Helix 5 DI GPS - 509,-€: 455/800/200/455 - 16°, 28° (2D), 45° & 75° (DI)
Helix 5 SI GPS - 699,-€: 200/83/455 kHz - 20°/60° (2D)/ 2x85°

Atentie! sonarele au un ecran de 5", adica cit un smartphone, cu laturile de 16:9. Astfel, latura verticala mi se pare extrem de mica ptr a pescui la clonc sau pe verticala! Luati-va smartul, cautati o poza de sonar si puneti-l la 1 m distanta, sa va puteti da seama ce va asteapta.
De ex un sonar obisnuit de 5", care are laturile de 4:3, mi se par deja la limita, sau sa zicem normale.
Iar Elite 4, are ecranul 4,3" diagonala are pe verticala ecranul mai inalt cu circa 1 cm decit Elite 5". Mi se pare important, ptr ca pescuim pe verticala, sau?

Asa cum a scris si Informer, la clonc si verticala ptr mine este necesar un con cu unghi de 60°.

Deasemenea ce nu imi place, mie personal, ca functioneaza cu 500 W rms. Asta este enorm ptr pescuit la clonc... Elite merge cu 32 W rms, adica foarte "moale", discret.

De cind au iesit pe piata au avut masive probleme de soft. De ex toate setarile nu ramaneau memorate, sau blocaje pe Zoom. Si un zoom e important la un ecran asa de mic. Acesta a si fost motivul principal ca nu le-am luat inca in shop. Inca nu mi s-a comunicat ca au reusit sa scoata greseala din soft. Nu stiu exact insa la care modele, dar de siguranta am mai asteptat. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

32

miercuri, 1. aprilie 2015, 21:53

pai........ceva similar de la Lowreance cu aceleasi caracteristici cam care model consideri ca ar fi?!

Cred ca cel mai ieftin sonar de la Lowrance care are 83/200kHz, DI, SI (ambele frecvente, 455/800kHz), GPS si FARA modul separat pt. SI este HDS 7 Touch... ca si pret nu stiu cum sta la ora asta fata de cel despre care zici.
Poate are cineva informatii mai de actualitate... :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

33

miercuri, 1. aprilie 2015, 21:59

De cind au iesit pe piata au avut masive probleme de soft. De ex toate setarile nu ramaneau memorate, sau blocaje pe Zoom. Si un zoom e important la un ecran asa de mic. Acesta a si fost motivul principal ca nu le-am luat inca in shop. Inca nu mi s-a comunicat ca au reusit sa scoata greseala din soft. Nu stiu exact insa la care modele, dar de siguranta am mai asteptat.

:rizi: :rizi:
Toate produsele "cu soft" din lumea asta au probleme cu soft-ul... soft-ul din ziua de azi ii un fel de varza la care toate defectele din toate "frunzele" suprapuse le suporta user-u` final... am mai scris asta, asteptati-va la ce-i mai rau in viitor, din pct. asta de vedere. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

34

miercuri, 1. aprilie 2015, 22:00

pai........ceva similar de la Lowreance cu aceleasi caracteristici cam care model consideri ca ar fi?!

Cred ca cel mai ieftin sonar de la Lowrance care are 83/200kHz, DI, SI (ambele frecvente, 455/800kHz), GPS si FARA modul separat pt. SI este HDS 7 Touch... ca si pret nu stiu cum sta la ora asta fata de cel despre care zici.
Poate are cineva informatii mai de actualitate... :).


HDS 7 T gen 2 il poti compara cu ONIX...

Un HDS 7 T gen 2 se poate comanda la pretul de... 1399,-€ cu transport inclus. (pina in 27.03. a fost la un pret ceva mai bun...)
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

35

miercuri, 1. aprilie 2015, 22:03

Zoran,

multumesc mult pt lamuriri :noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

36

vineri, 3. aprilie 2015, 11:20

Atentie! sonarele au un ecran de 5", adica cit un smartphone, cu laturile de 16:9. Astfel, latura verticala mi se pare extrem de mica ptr a pescui la clonc sau pe verticala! Luati-va smartul, cautati o poza de sonar si puneti-l la 1 m distanta, sa va puteti da seama ce va asteapta.
De ex un sonar obisnuit de 5", care are laturile de 4:3, mi se par deja la limita, sau sa zicem normale.


Cu o mica corectie, sonarele de 5" de la Lowrance au ecranul patrat, adica 1:1.
Aici si 2 imagini comparative intre 5"-Elite/HDS si 5"-Helix (sau cum ar fi la Helix5).

In prima am bagat ecranele intr-un cerc de 5", astfel, la ambele diagonala este exact de 5".
La HDS imaginea e de 1:1 (9x9 cm), la Helix 16:9 (11,1x6,2 cm)
In imaginea 2 se vede inaltimea la HDS este cu 43% mai mare decit la Helix, avantaj net ptr pescuitul la verticala, ptr 2D si Down Scan
In imaginea 3 se vede latimea la Helix este cu 23% mai mare decit la HDS, avantaj la Side Scan.





Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

37

sâmbătă, 4. aprilie 2015, 15:34

pentru spinning sunt ideale in raportul calitate/utilitate/pret si ma refer in special la acel side imaging ce te ajuta enorm in detectarea structurilor pe o intindere mai mare de apa
pentru pescuitul somnului..............Zoran are dreptate :bravo:

Răspunsuri: 72

Membru din: 10. august 2013

Locație: Deva

  • Scrie un mesaj privat

38

duminică, 19. aprilie 2015, 17:33

Deci concluzia este: sa imi iau un Lowrance 5x sau 7x Hdi pt down imaging si un Helix 5 pt side imaging. Ca si imagine o sa dau clar bine!!

Răspunsuri: 72

Membru din: 10. august 2013

Locație: Deva

  • Scrie un mesaj privat

39

duminică, 16. august 2015, 16:04

Salut Zoran!
A aparut si modelul Helix 7. Ce parere ai de acesta? Ar fi mai ok si la clonc dar si la spining? Multumesc!

Răspunsuri: 95

Membru din: 15. iulie 2015

Locație: piatra neamt

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

40

miercuri, 19. august 2015, 15:56

Va salut. Am inceput sa pescuiesc la clonc si :
Am un Humminbird 383C si va rog sa ma lamuriti si pe mine cum naiba sa-l setez sa vad imagini ca ale voastre. L-am f..tut in toate felurile , cartea n-o mai am.
Sa-mi spuna si mie cineva : Boule , apesi pe aia si setezi aia , sensibilitatea o setezi de acolo , culorile de acolo , unghiul/frecventa de acolo , etc.
Adica as vrea sa-mi spuna un profesor cum si de unde trebuie setat - unghi , sensibilitate , dimensiune imagine , culoare , etc. , - cum l-ar seta perfect cineva daca sau care il are.
Mai exact : frecventa trebuie sa fie x , conul y , dimensiunea z , sensibilitatea pe 10 sau cat o fi , culoarea pe w , etc.
Nu ma trimiteti la manualul de utilizare.
Astept indicatii concrete si va promit ca Boul ( adica eu ) livreaza instant 2l de ciresata de casa naturala in locatia indicata de profesor.
Va multumesc anticipat.

Subiecte asemănătoare