Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 21. februarie 2012, 19:44

Unelte de care ne putem lipsi la pescuit...

GAFUL!!! sau GAFA!!! (sau cum ii zice fiecare)

Asta este unealta care EU nu o voi folosi niciodată la pescuit! Voi ați putea fără?

Când văd astfel de poze îmi vine să :vomit: :vomit:
»Zoran« a atasat urmatoarele fisiere:
  • gaful.jpg (55,95 kB - 34 ori coborit - ultima oara: 26. iunie 2016, 18:44)
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 22. februarie 2012, 11:18

In afara de gafa pe care ai pomenit-o as mai adauga si sirul ala agrafe de agatat pesti in ea … o chestie groaznica al carei rost nu reusesc sa il vad sub nici o forma :

aici
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

3

joi, 23. februarie 2012, 15:36

Gafa....Am vazut asa ceva azi vara,chiar in fata mea la doi metri.Nu pot uita zgomotul pe care-l face in momentul in care strapunge pestele.Imi venea sa-l arunc in apa pe individ. :nervos:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 23. februarie 2012, 16:00

:doarecapu: ,
sa nu te enervezi prea tare de la-nceput, ca nu-i bine ... cu sănătatea. :apl:

Si nici la apa! Oamenii ăștia asa au fost învățați (de părinti, sistem sau ... cine știe?). Lor trebuie sa le explici cu calm și răbdare, dacă trebuie și de 3 ori. Daca tot nu vor sa înțeleagă, atunci ignoră-i!

Ascultă și cântărește bine următoarele cuvinte, mi le-a spus un prieten:
"Nu te pune niciodată cu prostu', că are mintea odihnită!"
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

5

joi, 23. februarie 2012, 18:43

gafa nu am folosito si nu o voi folosi nicioadata, dar din pacate sunt indivizi care folosesc asa ceva mai ales la pescuitul somnului sau stiucii.
asta vara am vazut un cretin care a folosit gafa pe un somotel de 1kg - am vrut sa il iau la palme, dar..............era mai batran si mi-a fost sila.
in schimb folosesc agrafele pt ca uneori mai retin si cate un peste sau doi din cei pe care ii prind, dar nicioadata sub limita legala si niciodata sub limitele pe care mi le-am impus eu insumi si care sunt mai mari decat cele legale

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 23. februarie 2012, 18:57

asta vara am vazut un cretin care a folosit gafa pe un somotel de 1kg - am vrut sa il iau la palme, dar.....


Cum am scris și mai sus:
"Nu te pune niciodată cu prostu', că are mintea odihnită!"


Dacă-l iei la bătaie, poate riști și un proces... ceea ce ar fi nasol. Legea nu interzice gafa (din păcate).

Știu ca-i dureros, dar eu mi-am pierdut asa un "prieten" în Germania. I-am arătat montura, unde sa arunce, cum sa pescuiască, și noaptea la ora 23:00 ma suna sa merg sa-i fac poze: 2,01 metrii. I-am zis sa-l ude necontenit cu găleata de apa, în maxim 7 minute sunt la el. Mi-a răspuns ca nu are rost, ca ia fost frica sa-l scoată cu mina din apa, și l-a ... liniștit cu bolovanul. Am șters numărul lui de telefon și de atunci il ignor. Dupa vreo 3 săptămâni de la întâmplare am aflat ca individul a și făcut bulau pt scandal și vătămare corporala (in trecut). Ce bine ca nu m-am dus în noaptea aia sa-l iau la palmi... :pauza:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

7

sâmbătă, 25. februarie 2012, 01:43

Unelte de care ne putem lipsi la pescuit...

Cu parere de rau, recunosc si eu ca pentru ce pastrez, la rapitor, folosesc agrafele!!! Care ar fi cea mai buna metoda de a tine pestii pastrati? :gandesc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

sâmbătă, 25. februarie 2012, 06:08

In Germania, cei ce vor sa păstreze peștii ca șalău, știucă si bibani, adică pești ce mor mai repejor, sunt filetați imediat după ce-s prinși și puși în cutie frigorifica.
Daca pescuiești staționar, ai posibilitatea sa-i ții într-un juvelnic de 3,5 - 4 metrii lungime, unde au loc sa circule cit de cit.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

9

sâmbătă, 25. februarie 2012, 08:26

Tin minte ca prin 2004 am fost pe Sf.Gheorghe cu cativa prieteni ; doua barci, echipament pentru 5 zile. Am ajuns, am descarcat bagajul, si-au ales locurile de pescuit, au inceput baietii chiar si nadirea... Cand am vazut ca monteaza generatorul pentru lumina, m-am decis sa ma indepartez cat mai tare si m-am asezat la aproximativ 150 m de acesta.
Concluzie: ce s-a mai prins, a fost in zona mea, cei din preajma generatorului, faceau ca trenul: CIU_CIU
Fara generator, pus el pe pat de stuf, chiar, dus la 30-50 m departare de malul apei...consider ca vibratiile se transmit usor, mai ales ca panza freatica este la suprafata...
Sunt si generatoare fiabile, poate le stie careva sa le recomande!
Nu-mi place sa scot pestele cu gafa(bura), nici sa lovesc somnul cu lemnul, cum fac cei din Franta(parca)! Trebuie sa-l simt eu, sa-l scot cu mana mea, aceasta este satisfactia mare pentru mine!
Respect!

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

10

sâmbătă, 25. februarie 2012, 12:00

Eu scot pestii cu mana in general .Indiferent de specie. La somnul mare imi place totusi sa folosesc o manusa .

11

sâmbătă, 25. februarie 2012, 17:41

Tot cu mana-i scot si eu,desi un somn mai maricel mi-a cam zdrelit-o.Dar daca nu era asa,cu ce ma mai laudam eu in fata prietenilor,nu? :rizi: Adevarul ca eu pescuiesc mult din apa,probabil intr-o viata anterioara am fost siren :rizi: si acolo nu-mi place sa ma prea incurc in chestii care mai mult imi dau de lucru.Acum vreo doi ani am incercat sa scot ceva din buzunar si in momentul ala mi-a cazut in apa si cheia de la masina.Cum?Pai nu stiu ca de obicei le cam stiu pe buzunare,fiecare la locul lui,dar atunci nu stiu ce mi-a venit sa-mi bag si altceva laolalta cu cheia aia.A trebuit sa vina un amic din Sibiu cu aia de rezerva sa ajung si eu acasa :doarecapu:

12

sâmbătă, 25. februarie 2012, 18:31

Citat

Sunt si generatoare fiabile, poate le stie careva sa le recomande!
cele mai bune sunt...........petromaxurile
sunt cele mai bune surse de lumina pentru campari pe termen mediu si lung si se si poate gati pe ele
BriteLyt-Home of the World Famous Petromax Lantern and BriteLyt Multi-Fuel Products

13

duminică, 26. februarie 2012, 16:03

...........probabil intr-o viata anterioara am fost siren :rizi: ..........
ilie, frate,
asta ramane antologica :rizi:

14

duminică, 26. februarie 2012, 17:53

Vezi?Poti creea si o legatura cu SVF-ul meu :rizi:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

15

marți, 28. februarie 2012, 08:23

Nu am gafa, nu am agrafe si nici nu mai aveam manusi de cand si-au luat zborul in 2008. Acum doua saptamani mi-am luat niste manusi black cat caci mi-au placut. Probabil ca le vor utiliza pasagerii.
Faptul ca ma mai zdrelesc la maini scotand un somn cu mana goala nu ma deranjeaza dat fiind ca si eu ii fac o gaura in gura. Deci suntem chit. Pesti nu pastrez asa ca iau nici lada frigorifica decat pentru bere.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

16

marți, 28. februarie 2012, 10:03

:bravo: ,
frigorifica si pt rime
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

galati

Șalău

Răspunsuri: 172

Membru din: 10. martie 2012

Locație: Galati

Profesia: Fotoreporter

  • Scrie un mesaj privat

17

luni, 12. martie 2012, 21:21

Tilley sau Vapalux

cele mai bune sunt...........petromaxurile
Recomand o lampa sub presiune care sa nu functioneze cu benzina ci cu gaz lampant. :bravo: M-a pasionat acest subiect.

18

luni, 12. martie 2012, 21:35

cele mai bune sunt...........petromaxurile
Recomand o lampa sub presiune care sa nu functioneze cu benzina ci cu gaz lampant. :bravo: M-a pasionat acest subiect.
am folosit si inca mai am acasa un Petromax, pe care este drept, il foloseam cu benzina.
dar din cate stiu se poate folosi fara absolut nici o problema, gazul lampant (cred ca este mai safe) numai ca nu stiu unde se mai gaseste acest produs la vanzare, cel putin in raza mea de judet, nu am mai auzit sa se comercializeze.

p.s. am nevoie de o piesa de schimb la al meu, respectiv duza de ceramica

galati

Șalău

Răspunsuri: 172

Membru din: 10. martie 2012

Locație: Galati

Profesia: Fotoreporter

  • Scrie un mesaj privat

19

luni, 12. martie 2012, 21:40

p.s. am nevoie de o piesa de schimb la al meu, respectiv duza de ceramica
Gaz lampant gasezti la orice magazin de vopseluri, acum la litru, inainte erau gazarii(asta e) mileniul 3.Incerc sa te ajut cu piesa ceramica(INCERC!!) :prieteni:

20

luni, 12. martie 2012, 21:51

am inteles mesajul si iti multumesc anticipat.
daca este nevoie de o poza pt edificare sau de marime, masuratori, imi spui.

Subiecte asemănătoare