Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Răspunsuri: 22

Membru din: 21. ianuarie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

21

duminică, 19. aprilie 2015, 10:48

eu zic ca e ok, dar nu varianta ads ci navigator. e mai scumpa putin dar materialul e mai gros. cand am luat kolibri m am uitat si la astea, tipul din timisoara care le aduce este foarte ok, am discutat la telefon si mi a recomandat navigatorul.

bc74abs

Oblete

Răspunsuri: 32

Membru din: 25. martie 2014

Locație: Onesti, Bacau

  • Scrie un mesaj privat

22

duminică, 19. aprilie 2015, 11:24

Un aspect foarte important la o barca, cred eu ca este sa aiba bancutele culisante, fapt ce te ajuta la distributia greutatii in barca, atat a ta cat si a pasagerului. Ca urmare te va ajuta la glisare. :relax:

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

23

duminică, 19. aprilie 2015, 13:16

la motor de 5 cai, deja iti trebuioe permis de navigatie( ce e peste 4 cp)...un 2.5 cp cand am bani o sa iau pt viitoarea pneumatica...are cineva idee Parsun de 2.5 cp cat costa si de unde? ( ca suzuki am gasit nou dar e 550 EU)
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

24

duminică, 19. aprilie 2015, 13:34

la motor de 5 cai, deja iti trebuioe permis de navigatie( ce e peste 4 cp)...un 2.5 cp cand am bani o sa iau pt viitoarea pneumatica...are cineva idee Parsun de 2.5 cp cat costa si de unde? ( ca suzuki am gasit nou dar e 550 EU)
Este și Honda de 2.3cp răcire pe aer....12.5kg greutate.Este reprezentanță pe Calea Șagului. Totuși, cere preț și de la Szeged. ...s-ar putea să renteze drumul...
:noroc:

25

duminică, 19. aprilie 2015, 13:42

la motor de 5 cai, deja iti trebuioe permis de navigatie( ce e peste 4 cp)...un 2.5 cp cand am bani o sa iau pt viitoarea pneumatica...are cineva idee Parsun de 2.5 cp cat costa si de unde? ( ca suzuki am gasit nou dar e 550 EU)

Cred ca Parsun de 5 cai are sub 3,68 kw asa ca nu iti trebuie permis.

26

duminică, 19. aprilie 2015, 16:04

eu zic ca e ok, dar nu varianta ads ci navigator. e mai scumpa putin dar materialul e mai gros. cand am luat kolibri m am uitat si la astea, tipul din timisoara care le aduce este foarte ok, am discutat la telefon si mi a recomandat navigatorul.

cu toate ca ai vazut ADS si ti s-a recomandat Navigator ai luat Kolibri, dar spui ca ADS si Navigator sunt ok !!! :gandesc:

Un aspect foarte important la o barca, cred eu ca este sa aiba bancutele culisante, fapt ce te ajuta la distributia greutatii in barca, atat a ta cat si a pasagerului. Ca urmare te va ajuta la glisare.


nu cred ca acest lucru este atat de important, mai important este sa poti guverna(conduce) motorul de barca din pozitia si distanta optima iar asta o obtii numai daca ajungi la mansa motorului si o folosesti in siguranta,=> o prelungire de mansa mai benefica de o mie de ori decat o bancuta culisabila
personal folosesc o bancheta tapitata pe care o pun peste baloanele barcii si pe care o pot muta unde doresc - imi confera o pozitie mai inalta si mai ergonomica/odihnitoare + usurinta pozitionarii oriunde pe lungimea barcii

@ Mita
iti trebuie permis DOAR pentru motoarele ce depasesc 3.68KW (kilowati) = 4.9349 cp (cai putere)
deci chiar si un motor de 5cp necesita permis, dar nu am auzit pe nici un pescar/persoana in tara asta sa fie amendat ca are un motor de 5cp si nu are permis - este la limita legii si se permite interpretari, dar............
daca ai gasit Suzuki DF 2.5, NOU la 550 euro, eu zic sa il cumperi pt ca merita banii, dar ma indoiesc teribil pt ca in Romania pe langa pretul asta se mai adauga si TVA de 24% :necajit:
din experienta mea, motoare de barca NOI, marci consacrate, nu vei gasi sub 650-700 euro si ma refer la motoarele mici sub 4cp

Răspunsuri: 22

Membru din: 21. ianuarie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

27

duminică, 19. aprilie 2015, 21:22

am luat kolibri ptr ca a fost un pret bun. Am avut drum in Hunedoara si am luat o direct de la sursa, de la 2500 lei am luat o cu 2300. Era sub pretul navigatorului de 290.

Am vazut ca au destui navigator si nu a zis nimeni nimic de rau pana acum. In definitiv singurele probleme care le am vazut la gonflabile vechi de 4-5 ani au fost de dezlipire oglinda sau furcheti. Tot ce se dezlipeste din cauza imbatranirii adezivului se poate repara. In rest nu pot sa recomand decat sa purtati vesta la orice tip de barca.

@ mita sunt destule motoare de 5hp care nu necesita permis. Nu stiu cat sta cineva sa se uite la eticheta cu nr de kw, se uita in principal la marcajul de pe capac. Parsun / genovo de 5 hp sunt generatia veche de yamaha si au 3.68 kw. Daca vrei sa te dai pe lac la plantat poti sa iei si 2.5 hp. Pe Dunare minim 5 ca sa te deplasezi decent. Cu 5 cai glisez doar fara bagaje, dar am 100 kg. Daca mai iau pasager nu merge cu mai mult de 12-14 km la ora :)

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

28

duminică, 19. aprilie 2015, 22:13

pai nu pt plantat..pentru clonc..pt plantat pot si cu o barca cu vasle pneumatica de 60 lei din piata :D
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

29

luni, 20. aprilie 2015, 14:01

Cred ca Parsun de 5 cai are sub 3,68 kw asa ca nu iti trebuie permis.


Parsun de 5cp are 3.6KW, deci sub 3.67
L-am avut 2 sezoane si am fost foarte multumit de motor
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Costi

Oblete

Răspunsuri: 42

Membru din: 25. aprilie 2013

Locație: Deva

  • Scrie un mesaj privat

30

luni, 20. aprilie 2015, 19:06

Si Marinerul meu e trecut pe el 3.68 kw... asa ca nici el nu are nevoie de permis. Sunt Marineruri sau Mercury identice la care pe placuta e trecut 3.7 kw.

Oricum pana acum nu am auzit pe cineva sa aiba probleme cu 5 CP.

31

luni, 20. aprilie 2015, 19:22

Honda / 2011 , 5 CP = 3,70 kw nu am avut probleme . Au vazut 5 cai pe capac si atat.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

32

marți, 21. aprilie 2015, 12:06

Chiar si cei mai "scrupulosi" controlori se uita la ce scrie pe capac. ii "doare" in bashcheti ca motorul are 3,68Kw, 3,69Kw sau 3,7Kw. Daca pe capac scrie 5 atunci totul este OK pentru ei. Daca pe capac scrie 6 => BELEA (cel putin teoretic). Flacaii au suficienta experienta sa deosebeasca un motor avand real 5cp de unul de 6 sau chiar mai mult pe care scrie... 5 :ciao:

Costi

Oblete

Răspunsuri: 42

Membru din: 25. aprilie 2013

Locație: Deva

  • Scrie un mesaj privat

33

marți, 21. aprilie 2015, 16:43

Mirama-s sa deosebeasca doar din vederea lui diferenta intre 5 si 6 cai. Cel putin nu la motoarele mai noi in 4 T.

La Mercury sau Suzuki, posibil si la altii, la motoarele in 4 T, sunt identice la exterior.... diferente sunt la carburator, si posibil la interne... cu toate ca cred ca e diferenta doar de carburator, atata timp cat au aceeasi cilindree.

La cele mai vechi in 2 T era diferenta intre 5 si 6 CP, asa ca alea se pot deosebi usor. La cele in 2 T de obicei erau 4 si 5 CP la fel si cel de 6 cu 8 CP.

Am prieten ce se da cu suzuki de 6 CP pe Dunare, nici macar nu l-a colantat cu 5, doar a dat jos cel cu 6 si nu a fost intrebat de carnet. Da nah... e pe riscul lui. Nu recomand la nimeni treaba asta.

Eu daca o sa urc peste 5 CP o sa incerc sa imi iau si permisul, vreau sa pescuiesc linistit in barca nu sa stau cu morcovu' tot timpul.

Răspunsuri: 22

Membru din: 21. ianuarie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

34

marți, 21. aprilie 2015, 17:35

Chiar si cei mai "scrupulosi" controlori se uita la ce scrie pe capac. ii "doare" in bashcheti ca motorul are 3,68Kw, 3,69Kw sau 3,7Kw. Daca pe capac scrie 5 atunci totul este OK pentru ei. Daca pe capac scrie 6 => BELEA (cel putin teoretic). Flacaii au suficienta experienta sa deosebeasca un motor avand real 5cp de unul de 6 sau chiar mai mult pe care scrie... 5 :ciao:

Salut Eugen!
din cate am citit pe aici am vazut ca te plimbi cu barca de ceva vreme asa ca poate poti sa ma lamuresti. Cine are drept de control doar cei de la ANR sau si politia de frontiera, politia locala, jandarmeria etc.

sa zicem ca ma dau pe Snagov si vin in control baietii de la APC 21 cu politia dupa ei. Au drept sa ma controleze la permis de barca? Nu ca as avea vreo problema cu ei, am permisul vizat la zi la ei, era doar de exemplificare.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

35

marți, 21. aprilie 2015, 17:58

APC-ul are atributii doar pentru pescuit si numai insotti de politie sau jandarmerie.
Cei de la politia transporturi, jandarneria, ANR (din cate stiu este si acolo capitanie) sau oricare politie riverana a lacului Snagov au drept de control pe linie de navigatie.

Răspunsuri: 51

Membru din: 10. mai 2014

Locație: Costești Argeș

  • Scrie un mesaj privat

36

duminică, 27. martie 2016, 08:06

Vă salut! Tocmai am cumpărat o gonflabilă Kolibri KM-DLT 2.80m. Sunt foarte mulțumit de cum se prezintă in schimb as avea 2 întrebări:
1- Am văzut in magazinele gen Bricostore o membrană de cauciuc destinată izolării iazurilor. Acestea sunt pe diferite dimensiuni si grosimi. As vrea sa cumpăr o bucata dintr-o astfel de membrană si sa o lipesc cumva pe fundul bărcii pentru o mai mare rezistența la abraziune. Este posibil asa ceva? Exista un loc unde sa merg cu barca si să-mi faca aceasta lucrare?
2- Barca va fi folosită 90% din timp de mine singur in barcă plus bagajul aferent maxim 100kg. Cel mai mult voi merge pe barajele de pe Olt si Argeș. La Dunăre nu ma gandesc incă. Întrebarea este daca pentru aceste baraje cu încărcătura de maxim 100kg este suficient un motor de 2,5 cai? Am vazut unul la Suzuky la care ma încânta pretul si greutatea redusă.

bc74abs

Oblete

Răspunsuri: 32

Membru din: 25. martie 2014

Locație: Onesti, Bacau

  • Scrie un mesaj privat

37

duminică, 27. martie 2016, 11:48

:welcome:
Vă salut! Tocmai am cumpărat o gonflabilă Kolibri KM-DLT 2.80m. Sunt foarte mulțumit de cum se prezintă in schimb as avea 2 întrebări:
1- Am văzut in magazinele gen Bricostore o membrană de cauciuc destinată izolării iazurilor. Acestea sunt pe diferite dimensiuni si grosimi. As vrea sa cumpăr o bucata dintr-o astfel de membrană si sa o lipesc cumva pe fundul bărcii pentru o mai mare rezistența la abraziune. Este posibil asa ceva? Exista un loc unde sa merg cu barca si să-mi faca aceasta lucrare?
2- Barca va fi folosită 90% din timp de mine singur in barcă plus bagajul aferent maxim 100kg. Cel mai mult voi merge pe barajele de pe Olt si Argeș. La Dunăre nu ma gandesc incă. Întrebarea este daca pentru aceste baraje cu încărcătura de maxim 100kg este suficient un motor de 2,5 cai? Am vazut unul la Suzuky la care ma încânta pretul si greutatea redusă.
Salut. Parerea mea e ca te complici inutil cu dublarea fundului barcii. Ai kit de reparatii primit impreuna cu barca ce este foarte usor de folosit in caz de ... Atentie sporita si plimbari placute. Motorul de care vorbesti e super dar nu vei glisa cu el (>20 km/h), ci vei merge in deplasament (in jurul vitezei de 10 km/h). Am vazut totusi pe youtube filmulete cu semiglisari la combinatia pe care o doresti, dar respectivul avea prelungitor la eche si guverna barca din mijlocul ei. Cauta pe youtube ca gasesti.

Răspunsuri: 51

Membru din: 10. mai 2014

Locație: Costești Argeș

  • Scrie un mesaj privat

38

duminică, 27. martie 2016, 12:52

Nu caut viteze amețitoare. Curand voi lua un sonar cu posibilitate de cartografiere prin GPS si voi incepe sa "fac harta" barajelor ce le pescuiesc mai des, operațiune care imi va mânca probabil lunile Iunie si Iulie. Odată stabilite punctele pe hartă ma voi îndrepta direct la țintă si pentru asta nu cred ca trebuie superviteză. Cel putin asa sper eu ca vor decurge lucrurile.

Costi

Oblete

Răspunsuri: 42

Membru din: 25. aprilie 2013

Locație: Deva

  • Scrie un mesaj privat

39

duminică, 27. martie 2016, 13:03

daca vrei ceva cat mai usor de carat cel de 2.5 e ok. merita daca malurile sunt mai greu accesibile si trebuie carat. Insa cu un 5 cai o sa poti intra in glisaj ceeea ce te ajuta daca vrei sa te deplasezi pe distante mai mari. Mers in deplasament si cu 2.5 si cu 5 o sa ai aproximativ acceasi viteza, undeva cam pe la 8-10 km/h. Daca pescuiesti singur cu 5 poti intra in glisaj si ajunge la viteze de pana la 25 km/h. Cu doua persoane insa tot la deplasament o sa mergi. 2.5 are cam 13 kg. 5 are cam 25-26 kg la un 4 timpi si cam 20kg la 2 timpi.

Subiecte asemănătoare