Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

1

sâmbătă, 17. ianuarie 2015, 14:26

GLOSAR - termeni de pescuit: C&R, No kill, pescuit sportiv legal...

Initiez acest glosar de termeni in ideea unei mai bune intelegeri reciproce.
Incep cu "stilurile" de pescuit d.p.d.v. a ceea ce se face cu pestele prins pt. ca au fost multe discutii pe multe topicuri legate de acesti termeni.
Explicatiile imi apartin, daca aveti observatii pertinente, la obiect, va rog sa le postati.

1. Pescuit in regim NO KILL - TOTI pestii prinsi sunt eliberati, fara exceptie.

2. Pescuit in regim C&R - majoritatea pestilor prinsi sunt eliberati dar NU se exclude retinerea OCAZIONALA a cate unui peste, in limitele legale.

3. Pescuit sportiv legal - se retin in MAJORITATEA cazurilor pestii, conform prevederilor legale.

4. "Straițar" sau alte denumiri "regionale" - cel care retine tot ce prinde, indiferent de numar, marime / greutate.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 22

Membru din: 21. ianuarie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

2

sâmbătă, 17. ianuarie 2015, 16:27

Catch and release - Wikipedia, the free encyclopedia

astia la wiki nu zic de majoritatea pestilor, spun ca nu retii nimic si ca folosesti de preferinta carlige barbless

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

3

sâmbătă, 17. ianuarie 2015, 16:34

Trebuie sa recunosc ca si pentru mine C&R este similar cu prinde si elibereaza tot ,adica no kill ... :nunteleg:

Deoarece eu retin si consum frecvent salaul si uneori somotei asa la 3-4 kg ( legal si moral!) nu pot sa consider ca practic C&R pentru ca nu retin alti pesti ...mai norocosi! :) Nu stiu ce sa zic ,dar glosarul poate fi unul specific acestui forum ca sa stim despre ce vorbim...

Personal ,in conceptia mea, nu pot sa pretind ca pescuiesc C&R . :pauza:

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

4

sâmbătă, 17. ianuarie 2015, 16:35

astia la wiki nu zic de majoritatea pestilor, spun ca nu retii nimic, si ca folosesti de preferinta carlige barbless

De acord insa mi se pare ca granularitatea nu-i suficienta... wikipedia este o enciclopedie cu contributie colectiva, ar trebui sa scriem si acolo. :)
Eu cred ca trebuie sa fie facuta o diferenta intre aceia care nu retin/omoara niciodata un peste (destul de putini), cei care mai tin cate unul sa-l manance (RELATIV multi) si cei ce retin intotdeauna cantitatea legala (multi).
Toti acestia sunt pescari sportivi si nu incalca nici o lege (cel putin nu in RO... :) )!
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

5

sâmbătă, 17. ianuarie 2015, 19:05

no kill este dupa parerea mea numai o alta denumire a "catch and release", ca degeaba eliberezi un peste daca este deja mort.
Desigur ca accidente se intimpla, chiar fara voia pescarului dar atunci numai poti pretinde ca e no kill sau release.
Dupa cunostiintele mele primii pescari care au implementat acesti termeni au fost cei care practica fly fishing, ei au fost si primii care au pescuit cu muste pe cirlige barbless.
In Austria sint aproape toate apele de munte in acest regim , ceea ce nu scade citusi de putin taxa de pescuit, asemenea in Slovenia, si desigur si in alte parti ale Europei.

Răspunsuri: 244

Membru din: 26. decembrie 2013

Locație: Karlsruhe / Germania

Profesia: Techniker

  • Scrie un mesaj privat

6

sâmbătă, 17. ianuarie 2015, 19:40

Criminali

Criminali....i-am väzut azi intr-o pozä pe un alt "forum" :doaaamne: ....cu un morman de somni în fatä :zid:
Sträitarul....e copil mic

7

sâmbătă, 17. ianuarie 2015, 19:55

Initiez acest glosar de termeni in ideea unei mai bune intelegeri reciproce.
Incep cu "stilurile" de pescuit d.p.d.v. a ceea ce se face cu pestele prins pt. ca au fost multe discutii pe multe topicuri legate de acesti termeni.
Explicatiile imi apartin, daca aveti observatii pertinente, la obiect, va rog sa le postati.

1. Pescuit in regim NO KILL - TOTI pestii prinsi sunt eliberati, fara exceptie.

2. Pescuit in regim C&R - majoritatea pestilor prinsi sunt eliberati dar NU se exclude retinerea OCAZIONALA a cate unui peste, in limitele legale.

3. Pescuit sportiv legal - se retin in MAJORITATEA cazurilor pestii, conform prevederilor legale.

4. "Straițar" sau alte denumiri "regionale" - cel care retine tot ce prinde, indiferent de numar, marime / greutate.


personal sunt de acord cu definirea punctelor 1 si 2
nu sunt de acord cu definirea termenului de pescuit SPORTIV
termenul de sportiv se refera la o activitate realmente sportiva, la

Citat

Totalitatea de exerciții fizice și de jocuri practicate metodic și sistematic în vederea întăririi organismului, dezvoltării voinței și a obținerii unor performanțe

ca facem miscare pe malul apelor, este una, dar nu se poate numi sportiv orcine face miscare, altfel ajungem sa denumim si sapatul sau prasitul tot un sport si o competitie!!!
la punctul 4 la noi le spune Traistar sau FOMISTI :zambet:

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

8

sâmbătă, 17. ianuarie 2015, 20:26

nu sunt de acord cu definirea termenului de pescuit SPORTIV
termenul de sportiv se refera la o activitate realmente sportiva, la
Citat
Totalitatea de exerciții fizice și de jocuri practicate metodic și sistematic în vederea întăririi organismului, dezvoltării voinței și a obținerii unor performanțe

ca facem miscare pe malul apelor, este una, dar nu se poate numi sportiv orcine face miscare, altfel ajungem sa denumim si sapatul sau prasitul tot un sport si o competitie!!!


De acord... sa-i zicem atunci doar "Pescuitul legal". :zambet:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

9

sâmbătă, 17. ianuarie 2015, 21:02

sa-i zicem atunci doar "Pescuitul legal".
Total de acord. :bravo:
Si as mai avea o rugaminte: "Pescuitul legal" ar trebui promovat in primul rand pe acest forum si apoi ca "bonus" ,C&R.Eu as spune ca asa nu se sar anumite etape ale evolutiei... :gandesc: (cu totii suntem diferiti si asta este f bine)
:noroc:



10

sâmbătă, 17. ianuarie 2015, 21:17

da, suna mult mai bine - "Pescuit Legal" :bravo:

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

11

sâmbătă, 17. ianuarie 2015, 22:06

Si as mai avea o rugaminte: "Pescuitul legal" ar trebui promovat in primul rand pe acest forum si apoi ca "bonus" ,C&R.Eu as spune ca asa nu se sar anumite etape ale evolutiei... (cu totii suntem diferiti si asta este f bine)

Cata, stii foarte bine ca in timp, multe idei ale lui Zoran s-au mai modificat pe alocuri... ce insa nu s-a modificat de cand il stiu este dorinta lui de a promova pescuitul C&R... si pana una alta acest forum este in primul rand meritul lui si cred ca ar trebui sa respectam macar acest lucru pe care-l doreste... iar asta nu inseamna ca eu de exemplu nu ma "cert" cu el suficient de des, pe alte motive, dupa cum cred ca s-a vazut... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

12

duminică, 18. ianuarie 2015, 07:21

Eu ce stiu, este ca pescuitul NoKill de obicei se impune, de catre asociatii sau proprietarii de incinte, pe anumite ape ca generalitate, sau pe specii.
Iar C&R este o forma de pescuit unde pestele capturat este eliberat. Adica, prinzi un peste si iai dat drumul, ai practicat cu acel peste C&R. La fel se poate spune ca un pescar care elibereaza toti somnii este un pescar de somn C&R, cu toate ca ia salaii ptr prajeala.
Ptr ca pestii sa fie cit mai putin sau inutil raniti, C&R incepe deja cu alesul accesoriilor. Adica, se folosesc carlige cu contre mici, doar 1 singur carlig, se merge pe linii mai solide ptr a avea siguranta, ptr ca pestele sa nu rupa si sa moara cu voblerele prin gura sau cu zeci de metri de fir dupa el (chiar cu riscul de a prinde mai putin, din cauza supra-dimensionarii), toate aceste aspecte ptr protejarea pestelui care sa poata supravietui inapoierii in mediu, si sa se poata reproduce.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com