Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

1

vineri, 16. ianuarie 2015, 01:04

barca aluminiu

:salut: salut colegi pescari ,in urmatoarea perioada doresc sa cumpar o barca din aluminiu si din pacate nu stiu ce alegere sa fac. Barca o voi folosi pe dunare la spining si foarte rar la stationar,poate vreodata si la clonc . Vom merge majoritatea timpului 2 persoane(100kg greutate fiecare) si detin un motor termic de 5cp 2t. Am avut si inca mai am o barca pneumatica dar mie frica sa mai intru pe dunare unde faci ceva distanta de la mal si nu odata am auzit de barci dezlipite pe apa. Precizez ca barca pe care o voi cumpara vreau sa o transport pe torosuri la masina sa nu ma complic cu peridoc si alte taxe in plus. As alege lungimea de maxim 3,7m de la urmatoarele firme:Linder,ItalMar Canadian si Motocraft. Prioritar ar fi: stabilitate in curent puternic si vant ,siguranta si sezut dar si stand in picioare,oarecum pana in 70kg greutate , pescaj mare(cred ca asa se zice la partea care iese de la apa in sus)si sa se miste binisor in amonte incarcata cu maxim 230-250kg .Rog pe cei care detin ,au avut sau stiu despre cam ce as vrea sa ma ajute cu ceva idei bineanteles dau o :noroc: . Multumesc

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 16. ianuarie 2015, 08:22

Salut Cristi, interesant subiect!
Si eu am cautat asa o barca de Aluminiu, si mi-am dat seama pina la urma ca e vorba defapt de a investi undeva de la 2000€ ptr una buna.
Ce inseamna buna?
Adica, daca merg 2 pescari in barca la spin, aia inseaman ptr mine ca ambii sa poata sa stea in picioare si sa jiguiasca, linistiti, sa pescuiasca activ fara a se dezechilibra sau a fi in permanenta atenti la miscari bruste.

Ce vrem defapt, noi pescarii, de la o barca? Adica, ce ne este important, si cit de important? Avem nevoie de o barca sa o putem transporta pe masina, sau avem nevoie de o barca ptr pescuit?

Ca exemplu… un tip tare fain din TM, l-a rugat pe prietenul sau sa se intereseze de o barca, ca el o cumpara, ca sa mearga impreuna la pescuit. Aceleasi criteria le-au fost importante: usoara, ptr transportat pe masina, ptr 2 pers., motor 5 cp. Rezultatul? Barca sta nefolosibila in garaj. A functionat perfect transportul, lansarea la apa, dar, fiindca ambii cinteresc in jur de 100 kg, nu isi puteau tine echilibrul in barca de 3,5 m, cu un fund ingust de doar 0,8m. Asa ca, dupa prima zi de “pescuit”, unde mai mult cautau sa-si mentina echilibrul, au mers la mal cu febra musculara la picioare si cu mai multe sperieturi in prag de rasturnare.
Asa o barcuta se preteaza ptr plimbari, ptr un pescuit stationar, si mai ales ptr un pescuit pe lacuri, balti sau rauri mici, unde nu se formeaza valuri de la vant. In toate aceste 3 cazuri se sta mai mult in fund, si nu ne balanseaza valurile Dunarii!
Ptr mine personal este importanta siguranta mea si a persoanei care e cu mine, a echipamentului, si sa pot pescui linistit din picioare, nu chinuit! Ptr aa ceva este nevoie de o barca cu fundul plat.
O mare parte dintre barci le poti acuma deja selecta. Ptr cele ce raman in continuare de selectat, urmeaza alte criterii: lungime/ spatiu in barca, motorizare si consum, forma varf barca (plat sau cu spitz), posibilitate depozitare, posibilitate lansare la apa, culoare barca…

Barca mea de 4,2 m lungime are 1,25 m latime jos la apa, 1,4 m sus (interior) si este destul de stabila pe Dunare. Daca era cu 1 m la lunga, ar fi fost si mai stabila la navigat!
Am mers cu o barca de aluminiu de 1 m latime jos, contact cu apa, sus 1,4 m, si lunga de 5 m. Initial am vrut sa o cumpar, dar ne-am dezechilibrat de citeva ori in 2 ore de jigging, asa ca am renuntat… tot timpul am stat incordat si eram atent sa nu fac vreo miscare brusca. La navigat merea foarte bine!
Am mers cu o barca cu 1,4 m latime jos contact cu apa, un deliciu! Poti sta lejer in picioare, poti umbla fara a te dezechilibra, totul e super!
Si o barca cu o latime de cca 2 m contact cu apa, e un vis ptr orice pescar de spin!

Mai departe…
Un motor de 5 cp nu va putea scoate in glisaj niciodata o ambarcatiune de 350 kg: 2x 100 kg pescarii, 25 kg motor, 5 L benzina, 60 kg barca, genti + alte echipamente cca 50 kg = 350 kg.
Daca nu iesi in glisaj, barca ta va impinge apa, iar atunci viteza maxima de deplasare este data de urmatoarea formula: V= radical din L x 4,5, unde L este lungimea liniei apei (formula gasita pe net, ptr calcularea aproximativa a vitezei in functie de lungimea barcii)

Barca 3,5 m: V = 8,4 km/h
Barca 4,5 m: V = 9,5 km/h
Barca 5,0 m: V = 10 km/h
Barca 6,0 m: V = 11 km/h

Dupa cum vezi, diferentele nu sunt mari.

Parerea mea este sa cauti o barca la circa 4 m lungime, cu o latime de contact cu apa de minim 1 m! Daca gasesti de 1,25 m si iti permite buzunarul, si mai bine. Si ce este si mai important, sa te dai la apa cu ea inainte de a o cumpara!
Bine-nteles este doar o recomandare, sunt convins ca mai vin si altele. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 16. ianuarie 2015, 16:09

Legat de greutatea proprie a barcii cred ca mai este un aspect interesant, cu cat are greutatea proprie mai mare cu atat este mai stabile, si corelat cu latimea la baza se poate estima cat de cat comportamentul pe apa.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 16. ianuarie 2015, 16:10

Legat de greutatea proprie a barcii cred ca mai este un aspect interesant, cu cat are greutatea proprie mai mare cu atat este mai stabile, si corelat cu latimea la baza se poate estima cat de cat comportamentul pe apa.

Asa este! O barca de tabla de fier, cu latimea jos de 1 m este deja f stabila. Dar si cantareste 300 kg greutate proprie! Sigur nu se mai poate transporta pe masina :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

5

marți, 20. ianuarie 2015, 00:29

salut ai dreptate ca o barca mai lata e mai stabila dar una mai lunga si mai lata sa mearga mai repede ca una mai ingusta si scurta cu aceiasi motorizare? am apucat sa masor un canadian de 3,7m in partea din spate jos si are latime undeva la110 cm. am rugamintea la cei care detin celelalte 2 barci de mai sus sa ma ajute cu o masuratoare sau cu informatiile cerute. Zoran vreau sa te intreb daca o barca ascutita in bot se compota mai bine ca una cu fundul plat pe valuri,in curent si in glisaj? multumesc

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 20. ianuarie 2015, 06:51

Salut Cristi,
sa nu se inteleaga gresit! Eu nu ma pricep asa de bine la barci, doar strictul necesar ce ma intereseaza!
O barca ce nu gliseaza, indifferent de greutate sau motorizare, are o viteza maxima care nu se poate depasi! Aceasta este aprox. calculabila in functie de lungimea barcii, si este o chestiune de fizica cu o corelare intre lungimea barcii si viteza valului format la spargerea apei. Vezi si aici, in engleza: Hull speed - Wikipedia, the free encyclopedia Precis este undeva si in lb romana explicat…

Adica, sa luam ca exemplu: o barca de fier de 1 tona ce nu gliseaza, reuseste sa prinda o viteza maxima de 10 km/h, ori ca-i pui un motor de 50 cp sau 100 cp. Dar asta nu inseamna ca cu un motor de 10 cp vei prinde aceasi viteza! Sar putea sa fi limitat la 6 km/h, ptr ca mai mult motorul nu poate impinge.

La barcile ce iasa in glisaj este cu totul alta poveste calculul vitezei!?!

O barca stil vapor cu varf/spitz ce spinteca apa si valurile, care nu iasa in glisaj, are o viteza maxima ce o poate prinde, dar nu te va zdruncina niciodata pe valuri.
O barca plata stil Jon Boat iese cel mai usor in glisaj, si cel mai bine cu cit e mai lunga, iar viteza de iesire in glisaj si viteza barcii este data de motorizare si de frecarea pe apa.
O combinatie dintre cele doua implicit reduce usurinta si viteza de a iesi in glisaj, dar dupa ce aceasta a glisat, se comporta la viteza ca si una plata. Iar la viteza redusa pe valuri, partial taie valurile, cea ce este recomandat pe Dunare.

Si cu o barca plata stil Jon Boat poti merge fara problem pe Dnare, insa se comporta mai prost pe valuri, aici trebuie sa mergi foarte incet.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 20. ianuarie 2015, 08:57

Modi's Boat - prototip 3,35x1,40, 50 kg, + 5hp - Prima iesire - YouTube
uite aici o barca de 3.45 m, 40 kg, gliseaza cu 5 cp, 2 persoane la bord, 33 km/h
facuta de un prieten! - barca e la rosu, in teste
intre timp, s-au produs mai multe

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 20. ianuarie 2015, 09:28

Modi's Boat - prototip 3,35x1,40, 50 kg, + 5hp - Prima iesire - YouTube
uite aici o barca de 3.45 m, 40 kg, gliseaza cu 5 cp, 2 persoane la bord, 33 km/h
facuta de un prieten! - barca e la rosu, in teste
intre timp, s-au produs mai multe

Foarte buna viteza! La o barca pentru plimbari, unde nu e nevoie sa stai in picioare, nu prea conteaza daca este 80 sau 100 cm lata.

Dar cum se comporta barca cind stau 2 pescari in picioare, si dau la spinning? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

9

marți, 20. ianuarie 2015, 09:48

se pare ca se comporta bine!
clientii au fost si sunt in general cei care dau la spinning si s-au saturat sa unfle si desunfle barca pe malul apei! asta se transporta pe portbagajul masinii si o arunci in apa cand ajungi!
unul din userii de aici si-a comandat una care este acum in lucru. poate ne povesteste mai multe dupa ce iese cu ea pe apa! eu personal nu am iesit pe apa ce barca ci doar din ce mi-a povestit si ce am vazut pe net!
eu personal sunt adeptul barcilor mari pentru ca plec in delta cu bagaje muuuuuuulte si imi place sa am spatiu si eventual sa pot dormi in barca :)

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

marți, 20. ianuarie 2015, 09:55

Asteptam feedback-urile! Daca ne poti spune si cam cit costa asa o barcuta?
:noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

11

marți, 20. ianuarie 2015, 10:15

nu sunt in masura sa va zic un pret dar dk exista interes, va pot da nr de tel sa discutati direct cu el!
este un om cu mare experienta la spinning, si este arbitru de ani de zile asa ca stie ce are nevoie de la o barca de spinning!
Eu am postat ptr ca am vazut colegul de forum care cauta o barca usoara si am zis sa ii ofer o idee dar mai mult de atat nu ma implic ca nu ma pricep la constructia de barci si nu stiu sa dau detalii in cazul in care sunt intrebat!
oricum barca este cat se poate de interesanta ptr cine cauta o barca micuta care sa poata fi transportata pe plafonul masinii!
dk vreti date de contact le pot oferi, cat si alte linkuri in care sa se vada produsul finit, stadii de productie,etc!

  • »ionutz_gr« a fost blocat

Răspunsuri: 90

Membru din: 13. ianuarie 2014

Locație: Bacau

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

12

marți, 20. ianuarie 2015, 11:33

re

Din ce material e facuta?
Da-mi si mie un mesaj cu datele de contact.

Ms.
:pescuit:

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

13

marți, 20. ianuarie 2015, 11:52

cel mai bine este sa vb direct cu Mihai caci e posibil sa zic vreo prostie!

14

vineri, 23. ianuarie 2015, 23:39

:salut: multumesc CristiGalati am vazut video cu barca si am vazut si persoana care le face dar raman tot la cele din aluminiu . Cred ca o barca din aluminiu e peste cele din alt materia mai ales la lovituri si trannsport pe masina in cazul meu. Stau si ma intreb chiar nu mai sunt persoane care mai folosesc barci de aluminiu pana in 4m lungime? Intre timp am masurat un canadian al unui prieten si are urmatoarele lungimi: lungime barca-3,7m;latime baca in partea din spate sus-1,1m;latime in partea din spate jos unde sta pe apa-1,05m;latimea maxima a barcii-1,45m si greutate undeva la 60kg am estimat noi. Sunt binevenite si parerile celor care detin barci de fibra pana in 4,3m ce motorizare folosesc,cum se comporta pe vant si curent si alte cele. Multumesc :gandesc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

15

sâmbătă, 24. ianuarie 2015, 07:29

Sunt binevenite si parerile celor care detin barci de fibra pana in 4,3m ce motorizare folosesc,cum se comporta pe vant si curent si alte cele.

Am mai avut o Rigiflex Aquapeche 370, care era la baza lata si stabila la stat in picioare: 145 cm. Daca stateai pe margine sau te aplecai dupa un peste nu se clatina mai deloc. Barca iesea mai greu in glisaj, si din cauza lungimii scurte lovea bine cu botul valurile. Avea 130 kg goala, cu motor de 15 cp ajungea in 2 insi cam la 33-35 km/h. In 3 insi sau cu bagaje, sau lada frigo cu apa (50L) si pesti momeala aproape nu mai iesea in glisaj, dupa ce iesea atingea maxim 20 km/h.

Acuma barca e la Deyu.

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

16

sâmbătă, 24. ianuarie 2015, 09:24

Asteptam feedback-urile! Daca ne poti spune si cam cit costa asa o barcuta?
:noroc:

Eu sunt cel are si-a comandat barca la Modi. Este o barcuta de 3.50 x 1.35x 57 bordaj (luand in calcul si adancimea chilei) greutate finala intre 50-60 kg.
Este facuta prin metoda strich& glue. Gliseaza cu 5 cp o sg persoana +bagaj. In 2 merge in semideplasament cu 5 cp si ceva bagaj . Eu sper sa o glisez cu 6 cp in doua pers. fara bagaj.
Barca mai trebuie vopsita si e gata.. Oricum este f bn. O alternativa buna la o gonflabila. Eu sunt al 3 lea client ce isi face barcuta asta. Cei din inaintea mea se declara f multumiti,.
daca vreti mai multe detalii ma puteti contacta.

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »iulian_cioclin« (24. ianuarie 2015, 09:29)


momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

17

sâmbătă, 24. ianuarie 2015, 15:08

Salut Un prieten are o barca din aluminiu motocraft de 3.7m, cu care am mers ani de zile la pescuit cu un motor suzuki de 5cp.barca zboara cu 1 persoana ,gliseaza cu 2 persoane dar fara nici un bagaj,are 56kg .Se conporta foarte bine la pescuit,se conporta acceptabil pe valuri mai,in general o barca foarte reusita pentru pescuit. Singurul incovenient pe care l-am gasit este zgomotul pe care il face cind mergi in glisaj(se aude de la km distanta).Probabil din cauza motorului cu un singur piston care la viteza vibreaza foarte tare.Un prieten si-a luat un Yamaha de 8 cp cu 2 pistoane care merge mult mai rotund(pe barca lui de fibra aproape nu se aude)si vreau sa-l probez si eu pe barca de aluminiu. Cred ca 8 cp este ideal pentru aceasta barca dar sa vedem.si apropo, nu trebuie scapat nici un obiect din mina ca afla toata dunarea.

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

18

sâmbătă, 24. ianuarie 2015, 16:21

am mers si eu cu motocraful de care vb si este o barca excelenta doar ca dk ai val stai la mal! am un prieten care a trecut la varianta sl 410 si tot nu e suficient!
de mentionat ca trebuie avut grija mare ca la orice lovitura te duci la Romica sa mai bata putin niturile ca incepe sa lacrimeze!
dar oricum cu multe avantaje fata de alte materiale gen polietilena si alte plastice!
cea mai buna varianta ramane fibra de sticla - rezistenta, usor de reparat chiar si in regie proprier, materiale disponibile din belsug, destul de usoare, pot fi vopsite cum vrei, etc, etc, etc
pe locul 2 - aluminiu
restul de materiale nu prea isi au locul in constructia de barci

PS:
lemnul are locul sau aparte, incontestabil, din care ies niste bijuterii dar astea sunt barci pentru cei a caror pasiune este curatarea barcii si pentru a gasi un motiv sa le curete trebuie sa le puna pe apa si nu pentru pescari cu bocancii plini de noroi
Asta este parerea mea dupa cativa ani de plimbat cu barca pe Dunare si bineinteles este SUBIECTIVA!
Cea mai buna barca este aia pe care o ai! si mai buna este cea pe cate intentionezi sa o cumperi dar de care nu esti prea sigur ca ai nevoie! :gandesc:
sa auzim numai de bine!

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

19

sâmbătă, 24. ianuarie 2015, 16:28

referitor la barcile construite cu tehnica S&G sunt niste bijuterii si ele si presupune imbracarea unui placaj marin (din care se construiesc veliere de ex) in straturi succesive de fibra de sticla si sunt barsi indestructibile in cel mai adevarat sens al cuvantului atata timp cat nu sunt lasate tot timpul pe apa - eu, personal dau barca la apa pe 15 Feb si o scot din apa in decembrie sau deloc dk nu ingheata Dunarea!
Dk vreti, putem creea un topic separat referitor la alegerea unei brci sau mai simplu de atat se poate accesa
Cap Compas
este un forum dedicat ambarcatiunilor unde se poate gasi cam orice informatie relevanta necesara la alegerea unei barci sau constructia ei in regie proprie!

20

sâmbătă, 24. ianuarie 2015, 21:03

Salut Un prieten are o barca din aluminiu motocraft de 3.7m, cu care am mers ani de zile la pescuit cu un motor suzuki de 5cp.barca zboara cu 1 persoana ,gliseaza cu 2 persoane dar fara nici un bagaj,are 56kg .Se conporta foarte bine la pescuit,se conporta acceptabil pe valuri mai,in general o barca foarte reusita pentru pescuit. Singurul incovenient pe care l-am gasit este zgomotul pe care il face cind mergi in glisaj(se aude de la km distanta).Probabil din cauza motorului cu un singur piston care la viteza vibreaza foarte tare.Un prieten si-a luat un Yamaha de 8 cp cu 2 pistoane care merge mult mai rotund(pe barca lui de fibra aproape nu se aude)si vreau sa-l probez si eu pe barca de aluminiu. Cred ca 8 cp este ideal pentru aceasta barca dar sa vedem.si apropo, nu trebuie scapat nici un obiect din mina ca afla toata dunarea.
Salut. Ai vreo posibilitate de a face cateva masuratori la barca? Cum s-a comportat cand ati dat la peste(rapitor)ati putut sta in picioare amandoi ,doar unul si cealalta persoana echilibra cumva barca sau ati stat amandoi jos ca nu prea e stabila? Vad ca au inceput usor sa apara si raspunsurile multumesc :bravo:

Subiecte asemănătoare