Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

41

duminică, 25. ianuarie 2015, 13:14

Salut Modi,

subscriu la ceea ce a scris deja Informer, sint insa pentru varianta pe peridoc..deci 4 m +
asa cum ai pus schita cu jon boat..

Fir intins! :bravo:

42

duminică, 25. ianuarie 2015, 13:43

salut Modigliani,
Salut Adi !!! Ma bucur mult sa ne regasim si aici !

- care este cea mai usoara barca pe care ai construito, care sa confere siguranta si confort? - ma refer la barca de pescuit
Cea mai usoara barca pe care-am construit-o are 3,1 x 1,1 x 0,55 cm si cantareste doar 35 kg !
Desi este executata din placaj de 8 mm ( lucru care-i confera o robustete iesita din comun ) este o barca extrem de usoara .
Nu este o barca pentru un novice in ale Dunarii sau deltei , insa pentru cel ce mi-a comandat-o este exact ceea ce-a urmarit . In mod special acesta vizand o motorizare cat se poate de mica si transportul pe masina .

Iat-o evoluand impecabil guvernata de un 4 CP in 2 T . Am atins cu ea nu mai putin de 28 km/h . Pur si simplu m-a uluit ! :

Modi's Boat - prototip 3,1 x 1,0 + 4 HP . Probe , "prima apa" . - YouTube


multumesc mult pt informatie Mihai,
un placaj cu grosimea de 8mm este extrem de robust, iar armat cu fibra este aproape indestructibil.
multumesc inca odata si voi urmari cu interes postarile tale, poate...................cine stie?!! :ochi:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

43

duminică, 25. ianuarie 2015, 13:49

Eu zic ca asta iti trebuie Adi :)

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

44

duminică, 25. ianuarie 2015, 13:51

Daca tot a deschis Modi topic-ul dedicat, o propunere ar fi sa fie mutate postarile despre modelele de barca Stich&Glue acolo, sau, macar sa postam in continuare dincolo... :zambet: :ochi: ...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 109

Membru din: 22. martie 2013

Locație: Turda

Profesia: tinichigiu vopsitor auto particular

  • Scrie un mesaj privat

45

luni, 26. ianuarie 2015, 17:27

da frumoasa barcuta felicitari este f buna pe lacuri sau zone linistite fara maluri pietroase butuci sub apa sau valuri facute de salupele care te depasesc in blana inca ceva ciocanelul de 200 300 grame nu demonstreaza mai nimic cu stima si respect

Modi

Oblete

Răspunsuri: 43

Membru din: 24. ianuarie 2015

Locație: Atlantida

  • Scrie un mesaj privat

46

marți, 27. ianuarie 2015, 06:55

da frumoasa barcuta felicitari este f buna pe lacuri sau zone linistite fara maluri pietroase butuci sub apa sau valuri facute de salupele care te depasesc in blana inca ceva ciocanelul de 200 300 grame nu demonstreaza mai nimic cu stima si respect
Bine.

47

marți, 27. ianuarie 2015, 20:15

:salut: salut am citit cu interes raspunsurile date de Modi despre barcile fabricate din lemn si parca tot la aluminiu as ramane mai ales cand am vazut ce a patit barca prietenului cand s-a izbit de piciorul podului. Ce se intimpla daca lovea un pom sau o buturuga venita sub pelicula apei? Cea din aluminiu ma gandesc ca se indoaie cumva si se poate repara tot la fel de usor:sudura,nituire etc dar la cea din lemn ar trebui sa fac drum la capitala pt reparatii si din cate am mai vazut dupa o anumita perioada fibra se coace de la soare,se ia vopseaua cu timpul pe interior si pe exteriorul barcii si cum ai atins cu mana te mananca de mama mama , spor

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

48

marți, 27. ianuarie 2015, 20:58

Deja sunt in ceata :rizi: ... imi ziceti si mie sa inteleg, care varianta de barca e mai rezistenta la impact, cea din aluminiu sau cea din placaj acoperit cu fibra? :doarecapu:
(din ce citesc ba deduc ca-i prima, ba ca-i a doua... :) )
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

49

marți, 27. ianuarie 2015, 21:21

Deja sunt in ceata :rizi: ... imi ziceti si mie sa inteleg, care varianta de barca e mai rezistenta la impact, cea din aluminiu sau cea din placaj acoperit cu fibra? :doarecapu:
(din ce citesc ba deduc ca-i prima, ba ca-i a doua... :) )


Aia de tabla! :rizi:

Nu cred ca se poate spune care e mai rezistenta, pina nu se fac teste de impact! Altfel nu exista nici o comparatie directa :box:
Daca te uiti la barcile americane de pescuit, cele de aluminiu, sunt din tabla de 1,6 mm, 2 mm si 2,5 mm. Fiecare cu destinatie diferita! Lacuri si baraje linistite, rau lent cu maluri maloase sau nisipoase (gen Delta), rauri navigabile cu valuri si maluri pietroase, de coasta...
Si la nemti si la olandezi (parca) am vazut insa barci de lucru sau salvare din tabla de aluminiu, dar de 4 si chiar de 6 mm grosime!!! Deasemenea si de tabla de fier, de 2,5-3 mm. Dupa parerea mea, aceste barci sunt cele mai rezistente, insa foarte scumpe si necesita o motorizare mare!

Am aratat unui importator de barci filmarea de pe Dunare, unde am mers pe valuri. Recomandarea lui a fost: barca sudata din tabla de 5 mm, for ever! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

50

marți, 27. ianuarie 2015, 21:22

Deja sunt in ceata ... imi ziceti si mie sa inteleg, care varianta de barca e mai rezistenta la impact, cea din aluminiu sau cea din placaj acoperit cu fibra?
(din ce citesc ba deduc ca-i prima, ba ca-i a doua... )
Nu cred ca poate sa garanteze nimeni care e mai rezistenta la impact(intensitate, unghi,etc, sunt diferite particularitatile momentului de impact).De preferat sa nu afli niciodata. :bravo: Eu cu simtul asta mi-am achizitionat "tigaia", ca altfel..... :doarecapu:
:noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

51

marți, 27. ianuarie 2015, 21:25

De ce nu, Cata? Se poate testa... aceasi incarcatura, aceasi viteza, lovitura frontala in acelasi loc in mal cu pietre. Si atunci se pot evalua pagubele si compara rezistenta. :gandesc:
Dar asta nu are rost. :relax:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

52

marți, 27. ianuarie 2015, 21:38

:gandesc: o problema mai importanta la care m-am gandit este atunci and urci si cobori din barca la mal. Nu mereu e cald afara sau apa calda si trebuie sa tragi barca pana la mal unde sunt in multe locuri pietre mai mari sau mai mici sau alta situatie ar fi pe olt unde este taluzat si atingi barca fara sa vrei de placile de ciment

53

marți, 27. ianuarie 2015, 21:38

Zoran,Modi a trecut printr-un moment de cumpana...(la el m-am raportat asupra impactului) si nu cred ca putea cumva influenta intensitatea/unghiul impactului fiind remorcat.Pur si simplu s-a intamplat.Norocul lor ca n-a fost mai nasol.
Apropo, si cum testam? :gandesc:
Cine plateste? :rizi:

:noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

54

marți, 27. ianuarie 2015, 21:39

Apropo, si cum testam?
Cine plateste?



Dar asta nu are rost
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

55

marți, 27. ianuarie 2015, 21:40

Pai io de exemplu am inteles ca la cele de aluminiu nu perforarea tablei ar fi o problema in caz de impact ci deformarea la "incheieturi"... :nunteleg: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

56

marți, 27. ianuarie 2015, 21:56

Da Zoran,M-ai prins again... :nervos:
Citat de la »Zoran«



Dar asta nu are rost
Cred ca ar fi util sa deschidem un nou topic cu "Barca cu CI vs barca construita artizanal" in sensul ce ne dorim?Barca cu CI, are o carte ID ca la auto, unde se spune ca poate naviga in siguranta pe (de ex Dunare)+multe alte date.Ce este mai important in pescuitul asta decat siguranta?.
Poate cei ce fac astfel de ambarcatiuni artizanale au astfel de omologari(am vazut ca proiecte exista :bravo: )
:noroc:

57

marți, 27. ianuarie 2015, 22:13

Da Zoran,M-ai prins again... Citat de la »Zoran«Citat de la »Zoran«Dar asta nu are rostCred ca ar fi util sa deschidem un nou topic cu "Barca cu CI vs barca construita artizanal" in sensul ce ne dorim?Barca cu CI, are o carte ID ca la auto, unde se spune ca poate naviga in siguranta pe (de ex Dunare)+multe alte date.Ce este mai important in pescuitul asta decat siguranta?.Poate cei ce fac astfel de ambarcatiuni artizanale au astfel de omologari(am vazut ca proiecte exista )
Siguranta pe primul loc dupa aceea distractia incazul meu de aceea si atatea intrebari

  • »ionutz_gr« a fost blocat

Răspunsuri: 90

Membru din: 13. ianuarie 2014

Locație: Bacau

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

58

marți, 27. ianuarie 2015, 22:26

re

:pescuit:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

59

marți, 27. ianuarie 2015, 22:39

Cred ca ar fi util sa deschidem un nou topic cu "Barca cu CI vs barca construita artizanal" in sensul ce ne dorim?Barca cu CI, are o carte ID ca la auto, unde se spune ca poate naviga in siguranta pe (de ex Dunare)+multe alte date.Ce este mai important in pescuitul asta decat siguranta?.

Cata, acu` nu ma fa sa rad... suntem in Romania nu-n laboratoarele de testare din "Elvetia", cam banuim cu totii cum se obtin anumite certificate pe plaiurile mioritice... :).
Cred ca niste review-uri obiective fac mai mult pt. securitate decat o hartzoaga "cumparata".
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Modi

Oblete

Răspunsuri: 43

Membru din: 24. ianuarie 2015

Locație: Atlantida

  • Scrie un mesaj privat

60

marți, 27. ianuarie 2015, 23:01


Cred ca ar fi util sa deschidem un nou topic cu "Barca cu CI vs barca construita artizanal" in sensul ce ne dorim?Barca cu CI, are o carte ID ca la auto, unde se spune ca poate naviga in siguranta pe (de ex Dunare)+multe alte date.Ce este mai important in pescuitul asta decat siguranta?.
Poate cei ce fac astfel de ambarcatiuni artizanale au astfel de omologari(am vazut ca proiecte exista )
Domnilor , asa cum am mai spus , se poate discuta pe tema asta la nesfarsit fara sa se poata ajunge la un numitor comun . Fiecare are preferinte justificate , argumentate , logice si firesti .
Personal prefer lemnul , si nu doar datorita faptului ca ma ocup cu asa ceva . Fibra mi se pare "sovietica" , e grea si casanta , aluminiul are supletea lui dar e galagios . Iarna ( sau pe ape reci ) ingheti in ea , vara fierbi . Ambele greu sau imposibil chiar de reparat exact la locul unei eventuale avarii . Ori asa este o problema . Iar fierul , cel putin in acceptiunea mea sau in viziunea mea despre ceea ce inseamna o barca , iese total din discutie . Evident , aici fac referire stricta la barci de clasa mica , intre 2,5 si 5 m , pentru ca despre asta vorbim aici .

De ce lemn ( sau placaj fibrat ) ? Insist , expun parerea personala fara ca asta sa aiba vreo legatura cu faptul ca execut barci in tehnica asta .

- In primul rand lemnul a stat la baza constructiilor navale de cand e lumea . Principalele sale avantaje sunt elasticitatea si flotabilitatea .

- presupune - ca si aluminiul de altfel - motorizare mica .

- confera posibilitatea personalizarii barcii prin uriasa plaja de idei la compartimentare , dotare , customizare . Iar multe din interior se pot executa din placaj de 3 sau 4 mm si nu adauga mult la greutatea finala a barcii .

- e silentios . Atat la val cat si in interior . Un jig sau o bricheta scapata-n barca de fibra sau de aluminiu iti poate compromite o partida pretentioasa .

....................................

Sunte perfect de acord ca oamenii sunt reticenti inca la ideea de .... placaj . E adevarat , nu inspira incredere la prima intalnire cu tehnica respectiva . Si va recunosc cinstit ca nici eu n-am crezut in asta pana acum vreo doi ani . Insa va asigur ferm si categoric de faptul ca placajul fibrat are caracteristici mecanice poate peste aluminiu si probabil la fel ca fibra . Intradevar este greu de demonstrat . Timpul si diverse modalitati de exploatare a acestor barci isi vor spune cuvantul pana la urma .

.....................................

Acum , dpdv profesional :

1 - Sa nu confundam inmatricularea cu omologarea .

2 - A face o barca artizanal nu este echivalent cu a face o masina ( de exemplu ) tot artizanal . Spun asta pentru ca si termenul de "artizanal" in Romania este perceput ca fiind o chestie de .... superficialitate . Ori in afara de barcile de serie , indiferent de clasa , cam orice barca este facuta artizanal cu ridicat simt de raspundere , respectand intocmai etapele necesare , vizand in primul rand siguranta .
Vizitati Woddenboat ( si-am sa mai aduc in atentia dvs multi alti producatori de barci unicat ) si veti vedea ca nu gresesc cu nimic spunandu-va asta .

3 - O serioasa problema cu care ma confrunt personal , si este una dintre prioritatile mele pentru 2015 , maxim 2016 , este obtinerea unui certificat de la ANR prin care sa fiu autorizat sa execut barci inmatriculabile in Romania .
Dar , asa cum intuiti probabil , ca-n orice domeniu legile si birocratia sunt de tot rahatul in Romania . Desi execut barci de pe proiecte facute de oameni care asta fac , cu asta se ocupa , si sunt licentiati in tara lor ( suedezi , olandezi , australieni , samd ) , desi daca solicit un certificat de garantie de la ei - evident , garantia nu s-ar transmite barcii decat cu conditia ca eu sa respect dumnezeieste proiectul si sugestiile astuia vis-a-vis de materiale si etape de lucru , in cazul unei degradari a barcii - din orice considerent - ala practic nu poate fi tras la raspundere . Ci eu ! Si credeti-ma , sunt perfect constient de faptul ca in barcile mele se urca oameni !!!
Mai mult , ca sa obtin un asemenea certificat de la ANR nu este suficient sa le bat in poarta si sa le strig "Domle , io fac barci !" . Va trebui sa ma prezint la astia cu cel putin doua-trei barci facute sa fie testate , si cu un palmares foarte bine pus la punct .

In sensul asta , desi la cate un proiect mi se sugereaza fibra de 120 gr/mp pentru laminare , tendinta mea este sa supra ponderez lucrarea . Si folosesc fibra de 300 gr/mp ( de exemplu ) . Uneori , daca la primul test pe apa ( pe care il fac eu intodeauna primul . Obligatoriu ! ) personal consider ca ii mai trebuie barcii un plus de rezistenta , ii mai laminez inca un strat de fibra+rasina pe exterior . Iar cand se intampla asta barca deja are caracteristicile mecanice ale fibrei pline .

Pana la obtinerea unui asemenea certificat ma axez pe barci mici . Intre 2,5 si 4,5 m . De altfel cam asta-mi este targetul indiferent de cand l-as obtine . Barci mici , usoare , neinmatriculabile , destinate transportului pe masina , pentru motorizari mici , ca alternativa la pneumatice , special destinate pescuitului sau plimbarilor fara pretentii de lux .

......................................

V-am expus si parerea mea , si ce planuri am . In continuare am sa particip la discutiile tematice , daca dvs considerati ca sunt suficient de pertinente .

Subiecte asemănătoare