Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Modi

Oblete

Răspunsuri: 43

Membru din: 24. ianuarie 2015

Locație: Atlantida

  • Scrie un mesaj privat

21

sâmbătă, 24. ianuarie 2015, 21:06

raman tot la cele din aluminiu . Cred ca o barca din aluminiu e peste cele din alt materia mai ales la lovituri si trannsport pe masina in cazul meu.
Fara sa am cumva in intentie sa pledez nefondat asupra barcilor executate din placaj fibrat , ci doar din nevoia de a expune , de a promova o tehnica ce in Romania inca nu a "prins" , respectiv tehnica numita Stitch&Glue , dati-mi voie ca pur si simplu sa vorbesc despre asta in masura in care am aprofundat-o in timp .....

In primul rand lemnul , ca material folosit folosit in executia unei ambarcatiuni este de departe cel mai bun . El in sine are flotabilitatea pe care n-o are nici fibra de sticla , nici aluminiul , nici otelul .
S-a vorbit aici despre capacitatea unei barci de rezista unui anumit impact . Cu o structura imersa , cu un substrat rigid , cu o alta ambarcatiune , etc . Spre deosebire de alte materiale lemnul prezinta caracteristici elastice , mare parte din efectul impactului il preia acesta . Fibra e casanta , iar metalul se strapunge mai usor decat "sandwichiul" fibra-lemn-fibra . La asta adaugati si faptul ca dintre cele trei variante despre care vorbim ultima este si cea asupra careia putem interveni pe loc cu un mic kit de reparatii sau interventii de urgenta .

Cel putin clasa de ambarcatiuni asupra careia mi-am axat atentia , 2,5 - 4,5 ml , prezinta gabaritic exact aceleasi caracteristici ca aluminiul . Sunt extrem de usoare , multe putand fi transportate pe masina in cele mai elegante conditii , si pretandu-se la motorizari extrem de mici .

Inspre edificare va prezint o barcuta cu o carena de canoe modificata ( destinata exclusiv unei deplasari in regim de deplasament , nu unul de glisaj ) de 3,85 x 1,15 x 0,6 m , cu o greutate de numai 45 kg . Cu trei persoane la bord + bagajele aferente unei iesiri la pescuit stationar pe Dunare , motorizata cu doar 2,5 CP (!!!) se deplaseaza in amonte cu 15 - 18 km/h :
P1110218 - YouTube
Iar aici , cu doua persoane , echipata cu 4 CP , atinge lejer 25 - 28 km/h :
Cu Flower of Life, in ajunul Craciunului. - YouTube
Este una dintre barcile care m-au uluit si pe mine , desi proiectantul mi-a recomandat o motorizare intre 2,5 si 6 CP ( maxim ) .

O alta barca reusita este executata pe un proiect Tango Skiff , carena de glisaj , cu dimensiuni de 3,35 x 1,4 x 0,5 m si o greutate de 50 kg . Se comporta absolut admirabil guvernata de un motor de 5 CP .
Singur in barca am atins probabil 30 - 32 km/h :
Modi's Boat - prototip 3,35x1,40, 50 kg, + 5hp - probe , "prima apa" - YouTube

Iar cu doi oameni + bagaje , pe Dunare , intr-unul dintre cele mai agresive puncte ale acesteia , respectiv Podul Prieteniei , am atins si maxim 23 km/h :
Modi's Boat - prototip 3,35x1,40, 50 kg, + 5hp - Prima iesire - YouTube
Barca prezinta o stabilitate absolut iesita din comun . Atat in mars cat si in deriva sau pe loc , indiferent ca s-a pescuit de pe banchete sau din picioare .

Nu in ultimul rand , dintre toate cele trei variante , lemnul , Stitch&Glue , vine pe piata cu cel mai mic pret pentru o barca noua .

Cam atat deocamdata . Daca va mai pot raspunde cu ceva o fac cu toata placerea !

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

22

sâmbătă, 24. ianuarie 2015, 22:47

@cristi cristi
nu sunt problemede stabilitate!
singura problema sunt bordurile joase, prea joase care nu iti permit prea multe iesiri pe ape agitate

Modi

Oblete

Răspunsuri: 43

Membru din: 24. ianuarie 2015

Locație: Atlantida

  • Scrie un mesaj privat

23

duminică, 25. ianuarie 2015, 06:31


singura problema sunt bordurile joase, prea joase care nu iti permit prea multe iesiri pe ape agitate
E mult de vorbit si despre asta , e adevarat .
Sa o iau cu prima barca ce am prezentat-o aici :

Desi am lucrat-o de pe un proiect extrem de bine pus la punct , beneficiarul mi-a solicitat supra inaltarea copastiei cu 6-7 cm . Personal l-am sfatuit sa nu o faca ( din mai multe considerente ) insa a insistat .
Iata cum ar fi aratat barca daca ar fi fost proiectul respectat total : Motor Canoes

Iata si parerea beneficiarului venita dupa ce s-a familiarizat cu barca : ( citez din postarea acestuia )
"Barca se misca excelent si numai la vasle - exact cum mi-am dorit - insa apar probleme atunci cand bate vantul pentru ca e inalta, dar si aici aparenta greseala s-a dovedit o alegere buna in fimal, pentru ca niciun strop de apa nu depaseste copastia, oricare ar fi propulsia si regimul de mars."
[url=http://forum.capcompas.ro/index.php/topic,1432.msg24525.html#msg24525]Flower of Life[/url]

Concret , vreau sa ilustrez ca fiind executate pe comanda barcile se preteaza excelent la usoare modificari aduse proiectului .

Modi

Oblete

Răspunsuri: 43

Membru din: 24. ianuarie 2015

Locație: Atlantida

  • Scrie un mesaj privat

24

duminică, 25. ianuarie 2015, 06:49

Cred ca o barca din aluminiu e peste cele din alt materia mai ales la lovituri si trannsport pe masina in cazul meu.
La ultima vizita in atelier Iulian Cioclin m-a filmat izbind cu ciocanul bordajul unui JonBoat ce-l am in lucru . Am sa-l rog sa posteze filmul daca il mai are . Insa pana o face va asigur ferm ca nu este capabila o barca de aluminiu sa incaseze asemenea lovituri fara sa aiba de suferit . Nici una de fibra plina .

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

25

duminică, 25. ianuarie 2015, 07:07

Modi, hai sa luam criteriile de care avem noi nevoie, si sa vedem ce ne recomanzi noua, pescarilor de somn:

- barca sa stea bine la drill cu un somn de +2 m, sa fie stabila
- barca sa nu se incline cind trag somnul in barca
- barca sa nu fie usor deplasata de vant (criteriu important pentru pescuitul la clonc)
- in interiorul barcii sa fie loc liber de o lungime de 2 pina la 2,3 m
- sa fie stabila si la pescuitul spinning din picioare (sa nu se clatine)
- sa ne putem in 2 persoane (cca 200 kg) deplasa destul de rapid (min. 30 km/h), schimbând astfel repede locul de pescuit :gandesc:

- si da, sa fie solida la impactul cu pietrele/ stancile de pe la maluri!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Modi

Oblete

Răspunsuri: 43

Membru din: 24. ianuarie 2015

Locație: Atlantida

  • Scrie un mesaj privat

26

duminică, 25. ianuarie 2015, 07:53

S-a discutat mult despre asta pe mai toate forumurile de profil , si concluzia a fost clara : BARCA PERFECTA NU EXISTA !

Insa ca parere personala , singura barca ce s-ar putea apropia cel mai mult de conditiile pe care le enumeri mai sus ar fi un JonBoat de aprox. 4,2 x 1,6 x 0.5 m .

Iar acum sa deschid cumva o lista de genul "Ce-mi doresc mai mult ?" :

- Vreau stabilitate ? JonBoat ! ... Insa desi gliseaza perfect necesita motorizare mai mare decat o carena de skiff.
- Vreau o barca usoara ? ... Ok ! Insa pe cat e de usoara pe atat de usor o va manevra un somn de 2 m in drill .
- Vreau sa nu ma impinga vantul ? Bordaj mic ! ... Insa ma va stropi valul in mars .
- Vreau punte goala , continua ? Se face ! In cazul asta barca necesita stringheri , crivace si paiol , si iarasi nu mai e usoara .

Si-ar mai fi , insa ma opresc aici . In principiu ati inteles .
Dar repet , raportat la criteriile de mai sus cel mai mult se apropie un JonBoat. Cel putin asta e parerea mea .

De curand am achizitionat proiectul pentru un asemenea JonBoat , fiind una dintre prioritatile anului 2015 .
»Modi« a atasat urmatoarele fisiere :
  • 1 (2).png (63,68 kB - 59 ori coborit - ultima oara: 29. august 2022, 18:45)
  • 2.png (211,58 kB - 59 ori coborit - ultima oara: 29. august 2022, 18:45)
  • 3.png (264,79 kB - 54 ori coborit - ultima oara: 29. august 2022, 18:45)

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

27

duminică, 25. ianuarie 2015, 08:06

S-a discutat mult despre asta pe mai toate forumurile de profil , si concluzia a fost clara : BARCA PERFECTA NU EXISTA !

Insa ca parere personala , singura barca ce s-ar putea apropia cel mai mult de conditiile pe care le enumeri mai sus ar fi un JonBoat de aprox. 4,2 x 1,6 x 0.5 m .

Iar acum sa deschid cumva o lista de genul "Ce-mi doresc mai mult ?" :

- Vreau stabilitate ? JonBoat ! ... Insa desi gliseaza perfect necesita motorizare mai mare decat o carena de skiff.
- Vreau o barca usoara ? ... Ok ! Insa pe cat e de usoara pe atat de usor o va manevra un somn de 2 m in drill .
- Vreau sa nu ma impinga vantul ? Bordaj mic ! ... Insa ma va stropi valul in mars .
- Vreau punte goala , continua ? Se face ! In cazul asta barca necesita stringheri , crivace si paiol , si iarasi nu mai e usoara .

Si-ar mai fi , insa ma opresc aici . In principiu ati inteles .
Dar repet , raportat la criteriile de mai sus cel mai mult se apropie un JonBoat. Cel putin asta e parerea mea .

De curand am achizitionat proiectul pentru un asemenea JonBoat , fiind una dintre prioritatile anului 2015 .

:bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Vlad

Oblete

Răspunsuri: 6

Membru din: 9. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

28

duminică, 25. ianuarie 2015, 09:16

Vin si eu cu o intrebare de mithbuster.
Este adevarat ca intr-o barca de aluminiu nu ai "eficienta" in pescuitul la clonc?


Inevitabil faci galagie mai mare in barca de aluminiu vs. fibra, unii spun ca "rezoneaza" diferit si la sunetul cloncului.

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

29

duminică, 25. ianuarie 2015, 09:20

Si ce greutate ii estimezi john boat-utului? Va mai fi un carportable?

Am sa postez aici filmuletul cu loviturile de ciocan

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

30

duminică, 25. ianuarie 2015, 09:33

Vin si eu cu o intrebare de mithbuster.
Este adevarat ca intr-o barca de aluminiu nu ai "eficienta" in pescuitul la clonc?
Inevitabil faci galagie mai mare in barca de aluminiu vs. fibra, unii spun ca "rezoneaza" diferit si la sunetul cloncului.


Dupa parerea mea cloncul nu atrage somnii ci-i deranjeaza/irita/etc. sau hai sa zicem ca eventual "le trezeste curiozitatea"... insa la fel le-a "trezit curiozitatea" si zgomotul motorului, de nenumarate ori... nu stim noi ce zgomote il excita pe el... :rizi: .
Acu` probabil ca sa scapi ancora din mana intr-o barca de metal nu-i cel mai atractiv sunet pt. pesti... si nici macar pt oameni....
Eu am pescuit la clonc din barca de fibra, gonflabila si barca de fier... personal n-am constatat diferente notabile decat in ce priveste comoditatea mea.
Vibratiile produse de clonc n-au nici o legatura cu barca in care esti... poate barca rezoneaza la ele da` aia iar n-are nici o legatura cu ce percepe somnul mai jos cu 10m.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

31

duminică, 25. ianuarie 2015, 09:38

Postez clipul mentionat mai sus.
Test s&g: http://youtu.be/gyO3D_eL8R8

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

32

duminică, 25. ianuarie 2015, 09:55

Si eu am pescuit si din barca conflabila, plastic, fibra si fier. Pot sa spun ca din barca de fier, chiar daca iti ti si respiratia cind somnul e la momeala, ca sa nu faci vreun zgomot care sa-l sperie cumva, barca de metal pocneste, se dilata, face zgomot tot timpul! Orice atingere a lansetei sau chiar miscarea piciorului in ea poate fi deranjanta ptr somn. Dar nu de putine ori somnii urca repede si musca tot asa de repede. In astfel de situatii nu mai conteaza daca barca e din plastic sau metal. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

33

duminică, 25. ianuarie 2015, 09:57

Postez clipul mentionat mai sus.
Test s&g: http://youtu.be/gyO3D_eL8R8


Impresionant! :gandesc: Ati facut si teste de distrugere, sa constatati cam cind incep sa crape? Sau in ce situatii?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

34

duminică, 25. ianuarie 2015, 10:01

Da, ai dreptate Zorane, cateodata aia de fier pocneste de nu stii ce se intampla... m-am speriat serios de cateva ori, am crezut c-am naufragiat pe ceva stanci... :rizi: .
Da` nah, nu-i chiar tot timpu` si nu-i ca nu poti face nici o miscare, de regula au o podina de lemn, nu te misti chiar pe tabla.
Si sa nu uitam ca-n zona "noastra" de Dunare majoritatea cloncarilor "de meserie" sunt cei care dau din barci "pescaresti", de fier... si n-am auzit sa nu prinda. :ochi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Modi

Oblete

Răspunsuri: 43

Membru din: 24. ianuarie 2015

Locație: Atlantida

  • Scrie un mesaj privat

35

duminică, 25. ianuarie 2015, 10:25

Postez clipul mentionat mai sus.
Test s&g: http://youtu.be/gyO3D_eL8R8
Mersi Iulian ....

Modi

Oblete

Răspunsuri: 43

Membru din: 24. ianuarie 2015

Locație: Atlantida

  • Scrie un mesaj privat

36

duminică, 25. ianuarie 2015, 10:48

Si ce greutate ii estimezi john boat-ului?
Depinde foarte mult de :

- din ce grosime de placaj decide beneficiarul sa o fac ,
- de numarul de straturi de fibra si rasina aplicate ,
- de complexitatea dotarilor si-a amenajarii interioare
- de accesorizare ( inox sau lemn sau plastic ) ,

...... samd . Este imposibil de estimat generic .

Va mai fi un carportable?
Este posibil ! Chiar daca are 4,1 x 1,6 m ( sa luam dimensiunile astea ca exemplu ) , lucrata cu mediu consum de materiale si mediu accesorizata , da ! Poate fi transportata pe o masina .

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

37

duminică, 25. ianuarie 2015, 10:56

Chiar daca are 4,1 x 1,6 m ( sa luam dimensiunile astea ca exemplu ) , lucrata cu mediu consum de materiale si mediu accesorizata , da ! Poate fi transportata pe o masina .

Salut si bine ai venit!

M-ar interesa (si nu cred ca doar pe mine) daca produci astfel de barci in mod regulat, la comanda.
Imi e foarte clar ca pretul unei asemenea barci depinde mult de dimensiuni/dotari/material/etc. insa cred ca ar fi foarte util sa exemplifici cu preturile de vanzare ale barcilor pe care le-ai construit deja... cred ca ar fi un bun punct de plecare.
Daca nu se poate public, macar pe privat. :)
Eventual, daca doresti, putem deschide un topic separat cum au si baietii ce produc voblere.
:noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Modi

Oblete

Răspunsuri: 43

Membru din: 24. ianuarie 2015

Locație: Atlantida

  • Scrie un mesaj privat

38

duminică, 25. ianuarie 2015, 11:03

Adevarul este ca exact acum ma gandeam ca am "invadat" topicul Barci aluminiu cu "lemnele" mele .

Asa este , am sa initiez un topic special destinat constructiilor de barci in aceasta tehnica .
Iar la preturi iarasi nu se poate vorbi strict . Orice alegere , varianta preferata de beneficiar influenteaza pretul .

Pot spune insa ca la un nivel mediu de finisaj/dotari/materiale o barca de 3,35 m are pretul aproximativ egal cu al unei pneumatice de dimensiuni similare .

39

duminică, 25. ianuarie 2015, 11:24

salut Modigliani,

am urmarit cu mult interes noul tau hobby si totodata job, cam de cand te-ai apucat sa postezi pe net asa ceva si sincer iti admir talentul si evolutia aproape incredibila.
nu iti mai spun ca mi-ai insuflat o dorinta de a imi construi o barca din asta cu toate ca nu cunosc mai nimic legat de constructia barcilor.
am o gramada de intrebari legate de acest aspect si probabil ca multe dintre ele le-as putea lamuri cautand pe net dar cu siguranta tu te-ai confruntat cu realitatea romaneasca a materialelor si cu siguranta ai putea sa imi lamuresti cateva aspecte (nu vreau sa "dai din casa" secrete, doar ce se poate, daca se poate)
astept cu interes sa iti deschizi si aici un topic separat pt barcile tale dar pana atuncea iti pun o intrebare
- care este cea mai usoara barca pe care ai construito, care sa confere siguranta si confort? - ma refer la barca de pescuit

Modi

Oblete

Răspunsuri: 43

Membru din: 24. ianuarie 2015

Locație: Atlantida

  • Scrie un mesaj privat

40

duminică, 25. ianuarie 2015, 11:32

salut Modigliani,
Salut Adi !!! Ma bucur mult sa ne regasim si aici !

- care este cea mai usoara barca pe care ai construito, care sa confere siguranta si confort? - ma refer la barca de pescuit
Cea mai usoara barca pe care-am construit-o are 3,1 x 1,1 x 0,55 cm si cantareste doar 35 kg !
Desi este executata din placaj de 8 mm ( lucru care-i confera o robustete iesita din comun ) este o barca extrem de usoara .
Nu este o barca pentru un novice in ale Dunarii sau deltei , insa pentru cel ce mi-a comandat-o este exact ceea ce-a urmarit . In mod special acesta vizand o motorizare cat se poate de mica si transportul pe masina .

Iat-o evoluand impecabil guvernata de un 4 CP in 2 T . Am atins cu ea nu mai putin de 28 km/h . Pur si simplu m-a uluit ! :

Modi's Boat - prototip 3,1 x 1,0 + 4 HP . Probe , "prima apa" . - YouTube

Subiecte asemănătoare