Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

09fish

Biban

  • Autorul acestui subiect este »09fish«

Răspunsuri: 122

Membru din: 21. februarie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 13. ianuarie 2015, 00:10

acte motor sh?

anul trecut cautam barca eventual sh..am luat noua dupa mai multe sfaturi.Multumesc!!!
anul asta tre sa mi iau motor..asta sigur va fi sh :rizi:
ce acte trebuie sa aiba un motor sh la cumparare?
eu caut un motor de 4-5 cp 4 timpi.la cele de 5 sa nu trebuiasca permis cele de 3.68 kw...
va zic asta cu puterea motorului ca poate la cele mari la care ti trebe permis poate mai sunt si alte acte...
multumesc :noroc:

09fish

Biban

  • Autorul acestui subiect este »09fish«

Răspunsuri: 122

Membru din: 21. februarie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 13. ianuarie 2015, 21:10

chiar nu stie nimeni de ce acte trebuie sa cer vanzatorului? :gandesc:
E de ajuns sa fac contract de vanzare cumparare?
Ce acte trebuie sa aibe un motor sh la cumparare?
Multumesc :noroc:

3

marți, 13. ianuarie 2015, 21:14

Salut.
Cel mai important este sa aiba vanzatorul factura de achizitie, apoi garantie, carte de sevice.Dar esential este sa ai factura(poate celelalte 2 nu-ti mai sunt folositore)
:noroc:

09fish

Biban

  • Autorul acestui subiect este »09fish«

Răspunsuri: 122

Membru din: 21. februarie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 13. ianuarie 2015, 21:43

Factura de achizitie.am inteles.
Multumesc frumos Cata :noroc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 13. ianuarie 2015, 22:19

Principala problema cand cumperi un motor mic sh este sa te asiguri ca nu-i furat... d-aia ar fi buna o factura de achizitie pe numele celui de la care cumperi... daca-l cumperi de la cineva in care ai "absoluta incredere", nu-ti trebuie nimic. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

6

marți, 13. ianuarie 2015, 22:30

Eu am factura + copie dupa actul de identitate al vanzatorului anterior si contract de vanzare cumparare + copie carte de identitate vanzator actual. Pe actul de vanzare cumparare sa fie si doi martori cu serie buletin si semnatura, nu cred ca te duci sa dai bani la notar.
Costi, mai nou nu mai sunt cereri de motoare sub 10 cai, deci nici nu prea se mai fura. In Delta doar de 10-15 cai sa cauta. Daca ti l-a furat , nici nu-l mai gasesti.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 13. ianuarie 2015, 22:35

Costi, mai nou nu mai sunt cereri de motoare sub 10 cai, deci nici nu prea se mai fura. In Delta doar de 10-15 cai sa cauta.

S-o fi ieftinit benzina... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

09fish

Biban

  • Autorul acestui subiect este »09fish«

Răspunsuri: 122

Membru din: 21. februarie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 13. ianuarie 2015, 22:37

Multumesc frumos baieti pt ajutor :noroc:
As mai avea inca o intrebare referitor la motor furat cum zice informer.ce la noi se intampla ...
Unde pot verifica daca un motor este sau nu furat? :nunteleg:
:noroc: Respect :noroc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

9

marți, 13. ianuarie 2015, 22:41

Io nu stiu daca poti verifica undeva dupa serie daca un motor ii furat sau ba... :nunteleg: .
Da` io zic ca daca vanzatorul este de acord sa faci un contract de vanzare cumparare cu el, cu CI-ul lui in original si cu ceva martori, ar trebui sa aiba cam mult "sange in pix" sa vanda un motor furat... "parerea mea"... :rizi: .
(mai ales ca nu poate fi vorba de "tunuri" fabuloase)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

10

marți, 13. ianuarie 2015, 22:43

Baza de date la politia de frontiera, dar trebuie sa astepti putin timp , sa-l si declare pagubasul furat si sa-l introduca ( daca e proaspat ). Trebuie sa cunosti pe cineva la PF.

11

marți, 13. ianuarie 2015, 22:43

Unde pot verifica daca un motor este sau nu furat?
Trimiti un mail cu seria lui la reprezentantza , unde-i rogi sa verifice...... :gandesc:
Raspuns spontan cu Gufisor, informer :)

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

12

marți, 13. ianuarie 2015, 23:00

Raspuns spontan cu Gufisor, informer

Am vazut Cata... da` totusi da-mi voie sa am mici indoieli asupra actualizarii in timp real a "bazei de date" cu motoarele furate (ca se vand a 2-a zi, nu dupa juma` de an) ca si a capacitatii lu` Garcea de a consulta o baza de date... daca nu cumva i s-au numerotat tastele pe care tre` sa apese... scuze pt. rautate :rizi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

13

miercuri, 14. ianuarie 2015, 07:40

Mergebsi o googaleala cu seria.. F posibil ca pagubasul sa anunte pe forumuri, etc
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

14

miercuri, 14. ianuarie 2015, 08:47

Ce ti-am spus este chiar modalitatea de verificare a politiei de frontiera, care de fapt sunt si singurii care detin o baza de date si care te-ar putea verifica la noi . Daca la ei nu gasesti ceva ...atunci nimeni nu-ti poate spune ca ar fi furat. Si acoperirea de actele mentionate este destul. Bafta.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

15

miercuri, 14. ianuarie 2015, 10:45

Eu mi le-am verificat pe ale mele la reprezentanta si pe langa faptul ca au efectuat verificarea pentru furt, mi-au dat info se despre service-ul facut pana atunci (ce au ei in baza lor de date internationala). Eu am apelat pentru Mercury.

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

16

duminică, 1. martie 2015, 12:31

Daca vrei notar vanzatorul trebuie sa prezinte actul de provenienta al motorului: factura , vanzare cumparare , radiere de unde vine ,, daca vrei sa faci o hartie de mana , ci vanzator , 2 martori cu ci , daca vrei sa-ti faci acte la motor te duci la notar si declari pe propie raspundere ca l-ai asamblat din piese de pe piata libera ,,targuri si oboare " , specificand marca si puterea urmand ca ANR sa-ti stanteze o serie (asta cand or face o ei vreodata......deocamdata nu au in activitate)!, in afara de prima varianta daca motorul este furat tu nu ai decat varianta erijarii ca ,,cumparator de buna incredere"
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2: