Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

1

luni, 12. ianuarie 2015, 23:02

sfat lanseta clonc

Salut,as dori sa achizitionez o lanseta low cost pentru pescuit la clonc.Oscilez intre WFT Never Crack Catfish Boat LTC 2.10m 250-1000g si DAM SteelPower Red Light Boat 1.8m 30 lb poate aveti ceva experiente cu vreuna din cele doua si imi puteti spune niste pareri care o sa imi fie folositoare .Doresc o lanseta cu varf sensibil si rezerva de putere ,mentionez ca o voi folosi cu un multiplicator penn 330 gti.
Va multumesc anticipat

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 13. ianuarie 2015, 06:51

Salut George,
cred ca si videoul acesta te va ajuta putin... bine-nteles si feedbackurile utilizatorilor sunt uneori si mai importante :noroc:

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

3

marți, 13. ianuarie 2015, 19:22

Multumesc ,Zoran vazusem deja clipul tinand cont ca ai avut deja in mana dam-ul de 30 lb ,poate poti sa-mi spui daca e suficient de moale varful pentru a sesiza muscaturile fine si daca inelele nu ti se par prea inalte pentru multiplicator?Wft-ul am vazut ca are niste inele metalice foarte joase :gandesc:

4

marți, 13. ianuarie 2015, 19:56

daca ai un multiplicator consider ca este mai nimerita o lanseta inliner si aici as recomanda DAM 30lbs

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 13. ianuarie 2015, 20:08

Cred ca e vb de lanseta de la min 1:47.

Nu stiu ce sa zic, cred ca cea mai potrivita este totusi WFT, ptr ceea cum ai vrea tu, are varful plin din fibra de sticla si moale. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

6

miercuri, 14. ianuarie 2015, 00:07

da, despre acea lanseta este vorba si dupa parerea mea este mai sensibila decat WFT
detin un inliner Cormoran, un WFT si un amic de al meu are acest bat DAM inliner cu care a prins in prezenta mea un somn de 1.45m, asadar am vazut batul live cum lucreaza si pot sa spun categoric ca este mai sensibil pe trasatura decat WFT, dar nu mai rezistent, insa si mai frumos lucrat, iar echipat cu un multiplicator pe masura, eu zic ca este numai bun pt pescuit somn in Romania.
in rest..........face fiecare cum crede de cuvinta.

7

miercuri, 14. ianuarie 2015, 13:51

Vă mulțumesc frumos tuturor pentru promptitudine și ajutor,dar azi dimineață am comandat wft. Mâine o sa va spun primele impresii.. :prieteni:

Răspunsuri: 38

Membru din: 5. decembrie 2013

Locație: calarasi

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 16. ianuarie 2015, 18:41

Cum e george lanseta? :pescuit:
maine nu-i ca azi!

9

duminică, 18. ianuarie 2015, 18:16

Salut, am primit lanseta este suficient de sensibila pentru a sesiza muscaturile dar si puternica am facut o proba cu o greutate de 10 kg,are actiune parabolica (am vrut sa vad daca se rupe ,dar isi merita numele never crack :bucuros2: ) aproape ca se face cerc ,lucreaza pana si manerul,are inele metalice foarte solide si joase .Este mai solida decat cea prezentata de Zoran in video care avea act pana la 700g.
Primele impresii sunt foarte bune avand in vedere pretul mic,abia astept sa o probez pe apa sa vad ce parere au si "mustaciosii"

Răspunsuri: 98

Membru din: 8. iulie 2014

Locație: Galati

Profesia: Economist

  • Scrie un mesaj privat

10

luni, 19. ianuarie 2015, 07:33

Deasemeni, am si eu un WFT NeverCrack de 2.40 - 300-1000 lbs si sunt super multumit de ea. Am dat mai mult la stationar..si sincer, se vad trasaturile, e sensibila pe varf...la banii dati, se merita.. am si testat-o cu caldarea...mustaciosul neavand parte de contact cu ea. Subscriu la ce ai zis tu...poate sunt alti doritori si sa stie la ce sa se astepte daca isi achizitioneaza o asemenea ustensila. Pe viitor, sa vedem poate am sa dau si eu de un somn la clonc...mai dureaza pana pind spilul.
'' Carpe diem ! ''

11

marți, 24. martie 2015, 21:50

:salut: am aceeasi problema ca si George imi trebuie o lanseta pt clonc undeva la 2m(una sau doua segmente, ideal doua) sa o inperechez cu o mulineta penn 560 , sa fie moale pe varf ,sa aibe ceva putere pe cotor si sa fie undeva la 40-50 euro. :noroc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

12

miercuri, 25. martie 2015, 06:08

Eu am cumparat si WFT NC de 2.1 si DAM-ul ala inliner.
Pescuiesc de obicei cu WFT-ul pt ca mi se pare ca-i mai sensibila la varf... putere au amandoua mai mult decat suficienta.
La inliner nu poti folosi inaintas gros (in caz ca ai nevoie) ca nu intra nodul de imbinare cu linia prin inelul de varf... da` ii mai usor de utilizat in rest, ca nu te incomodeaza inelele.
Cre` ca pan` la urma-i o chestie subiectiva, "de gust". :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

13

miercuri, 25. martie 2015, 08:02

Mi se pare mie sau inlinerul ala de la dam se indoaie cumva ciudat. Am vazut cateva filmulete, si cel facut de Zoran si cateva filme cu batul in drill si mi se pare ca se indoaie cumva neuniform mai ales pe varf.

Si eu cochetez cu ideea sa imi iau un bat pt clonc asa pana in 100 epuroi, mai mic undeva sub 2m 1.8 ... 1.9. Eu am unul de 2.7m si nu ma descurc cu el in barca.
Born to fish, forced to work...

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »pa00lsc« (25. martie 2015, 08:09)


informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

14

miercuri, 25. martie 2015, 10:23

Mi se pare mie sau inlinerul ala de la dam se indoaie cumva ciudat. Am vazut cateva filmulete, si cel facut de Zoran si cateva filme cu batul in drill si mi se pare ca se indoaie cumva neuniform mai ales pe varf.

Exact asa mi s-a parut si mie la cel de 30lb... d-aia io l-am cumparat pe cel de 50lb... :zambet: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

15

miercuri, 25. martie 2015, 10:46

Am inlinerul de 30lbs dar si cel de 50 lbs de la Dam. Pescuiesc cu cel de 30 care e oricum suficient de puternic. Felul in care se indoie nu are importanta, la fel nici cat de sensibil e varful pentru ca l-am utilizat numai la somn, pentru oblete dau cu altceva. :rizi:
Mai ales ca pescuiesc cu firul in mana, o mana deosebit de sensibila. :noroc:
Acum serios, mie-mi convin amandoua modelele. Nu regret ca le-am achizitionat.

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

16

joi, 26. martie 2015, 10:35

Stie cineva ceva despre betele astea

Cormoran Seacor Red Deep Mega Jigger 2.10m 100-400g

Cormoran Big Cat Mega Lifter 2,10m 100-280g

se preteaza vreunul pt clonk?

Le-am gasit aici loco la un magazin de pescuit "la reducere", voi si merge azi sa pun mana pe ele :bucuros2:
Born to fish, forced to work...

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

17

joi, 26. martie 2015, 10:46

Nu le-am folosit, dar Cormoran-Daiwa nu fac lansete rele.
Sa ai numai grija cind le folosesti din barci tari (de ex Alu sau Tabla), lansetele sunt din carbon, nu au fibra de sticla in compozit, si pot fi destul de casante.
Cred ca si varful este destul de rigid.
Si-a cumparat pe forum cineva un Inliner de la Cormoran, si mi-a spus ca e mult mai rigida decit se astepta.
Nah, nu stiu, unii prefer cu varful moale, altii sa fie rigide, depinde si de situatiile de pescuit si si cum contrezi: cu mana, cu lanseta…
Trebuie neaparat sa o iei in mana, sa o incerci, sa tragi de ea in magazin. O imbini bine si il pui pe vanzator sa tina de varf, tu tragic incet de lanseta pina te doare spatele. Sau pina pocneste lanseta… la test sa ti neaparat capul plecat pe o parte :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

18

joi, 26. martie 2015, 11:07

Daca e vorba de lanseta de la cormoran de la magazinul de vizavi de POLITIA rutieră mie mi se pare foarte rigid dar daca pescuiești la clonc cu firul in mîna atunci nu are nici o importantă
salut si fir intins

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

19

joi, 26. martie 2015, 11:23

Despre aia vorbesc Laurentiu

eu mai am un

Cormoran Seacor Blue Power Pilk 2.70m, 100-250gr

si mi se pare foarte flexibil varful la modelul asta... trebuie sa il incerc...
Despre fir in mana sau nu... am fost o singura data la clonk efectiv cu tot echipamentul ... deci nu am un stil inca definit. Dar cred ca firul in mana e cel mai ok...pt ca m-am chinuit destul de mult sa pozitionez lanseta in barca astfel incat sa ajunga firul unde vreau eu

Daca il voi lua va dau un feedback
Born to fish, forced to work...

20

joi, 26. martie 2015, 11:45

Părerea mea e ca vei vedea foarte greu trăsătura la virf mai ales la somni din zona aradului
salut si fir intins