Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

mhoria

Biban

Răspunsuri: 101

Membru din: 9. iunie 2015

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

61

marți, 15. septembrie 2015, 13:52

Cred ca vineri voi reusi sa o testez, pana atunci ridic bidoane cu apa prin casa :rizi: . Am uitat sa spun ca e dintr-un singur segment. :noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

62

marți, 15. septembrie 2015, 14:01

Cred ca vineri voi reusi sa o testez, pana atunci ridic bidoane cu apa prin casa :rizi: . Am uitat sa spun ca e dintr-un singur segment. :noroc:


Nici o problema ca ai uitat, se vede in poza :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

63

marți, 15. septembrie 2015, 18:14

Poti sa ne spui si un pret ? Interesanta. Sa te tina 1000 de ani.

mhoria

Biban

Răspunsuri: 101

Membru din: 9. iunie 2015

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

64

marți, 15. septembrie 2015, 19:21

Poti sa ne spui si un pret ? Interesanta. Sa te tina 1000 de ani.
Multumesc! Pretul a fost 200 lei. Imi place foarte mult cum lucreaza, la un test cu 5 kg. Actiunea e parabolica, dar totusi varful nu este foarte rigid, cat sa nu vad trasaturile. O compar cu o lanseta ieftina din fibra blina de 2.2m de la decathlon cu care am debutat la clonc.
:noroc:

circovel

Oblete

Răspunsuri: 10

Membru din: 16. aprilie 2015

Locație: Onesti/Romania

  • Scrie un mesaj privat

65

duminică, 20. septembrie 2015, 19:14

Ce parere aveti de Mad Cat Black Vertical 50-250 gr 1,9 m dintr-o bucata ?

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

66

luni, 21. septembrie 2015, 07:33

Lanseta de 50-150 gr am testato pe uscat la 6,6 kg, si a trecut testul cu brio. Cea de 250 gr nu o cunosc.
Este o lanseta light, din carbon, si este de folosit cu atentie, mai ales din barcile de metal.

Vezi minutul 3:11

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mhoria

Biban

Răspunsuri: 101

Membru din: 9. iunie 2015

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

67

miercuri, 7. octombrie 2015, 11:14

:salut:
As vrea sa va cer o opinie despre lanseta Bulox Haima 30 lb 2,10m. Tocmai am achizitionat-o la mana a doua si vreau sa o folosesc la clonc. Este de productie japoneza, insa putinele date pe care le-am gasit sunt pe cateva site-uri din Italia, de unde a si fost adusa. Cateva detalii: are 11 inele cu cel de varf, inele ovale, mandrina din aluminiu, rezerva mare de putere, actiune parabolica.
Cateva foto mai jos :noroc:

http://i.imgur.com/l6LClAp.jpg

http://i.imgur.com/haWUIDM.jpg

http://i.imgur.com/fLYfzlc.jpg

http://i.imgur.com/Um9P76F.jpg
Salutare,
Intretimp am reusit sa testez lanseta la 4 partide de clonc si pot spune ca m-am indragostit de ea, iar cu Slammer 560 face o pereche minunata :bravo:. Initial voiam sa modific manerul si pozitionarea mandrinei, dar in urma probarii efective si a sfaturilor pretioase primite de la kingofbeasts am decis sa o las asa cum a gandit-o japonezu'. Prezint mai jos un filmulet needitat cu lanseta "la treaba" . :noroc:



PS : nu reusesc sa pun decat link-ul catre video

Acest răspuns a fost de 3 ori editat, ultima oară de »mhoria« (7. octombrie 2015, 11:21)


brad

Oblete

Răspunsuri: 49

Membru din: 18. februarie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

68

vineri, 22. ianuarie 2016, 11:36

Salutare,
a pescuit cineva cu ET power cat , 2.4 500-1000g, daca da as vrea o parere, mie-n magazin mi s-a parut cam rigida ...dar e la reducere :-)
multumesc

Răspunsuri: 95

Membru din: 15. iulie 2015

Locație: piatra neamt

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

69

vineri, 22. ianuarie 2016, 21:03

Frumos Horia ! Dar de ce ai inhamat " monstrul " ala cu sfoara sa vada toata lumea ? Sper ca pentru sedinta foto de mai tarziu..... , sau nu l-ai tinut cu tine ca e " colacul " prea mic......

mhoria

Biban

Răspunsuri: 101

Membru din: 9. iunie 2015

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

70

sâmbătă, 23. ianuarie 2016, 01:02

Frumos Horia ! Dar de ce ai inhamat " monstrul " ala cu sfoara sa vada toata lumea ? Sper ca pentru sedinta foto de mai tarziu..... , sau nu l-ai tinut cu tine ca e " colacul " prea mic......
:salut: Hamul l-am construit similar cu modelul de mai jos, produs de Zeck. Pentru mai mult confort somnului si pentru a nu il rani voi adauga si o coarda elastica care va atenua socurile si smuciturile.






"Colacul" cred ca oricat ar fi de mare, tot nu e suficient, insa cum am mai spus este optim pentru nevoile actuale. Uneori, atunci cand as fi mers singur la pescuit pentru 2-3 ore, mi-ar fi placut chiar o gonflabila mai mica de 2,4 m fara chila gonflabila, pe care sa o pun singur la apa. Este in plan un trimaran de 4,2 - 4,7 m, dar nu a sosit inca timpul lui. :noroc: