Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

1

luni, 12. ianuarie 2015, 20:42

Locuri unde gasim somnul , in functie de zi/noapte, apa curgatoare/baraj/balta, anotimp, etc

HAi sa le concentram si sa le mai actualizam. Cristi , de ce nu ai deschis tu?

2

luni, 12. ianuarie 2015, 21:48

Salutare.
Avand in vedere ca este iarna, ptr acest anotimp cred ca este f usor raspunsul:
zi/noapte, apa curgatoare/baraj/balta,iarna==GROPAN :gandesc:

:noroc:

3

luni, 12. ianuarie 2015, 21:58

. Asa e,dare dificil de ajuns la el.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 12. ianuarie 2015, 22:12

Io cred ca problema-i mai complexa decat pare. :ochi:
Cred ca opinia majoritara este ca iarna, "preocuparea" principala a pestilor consta in "economia de resurse"... asa ca degeaba ii gropan daca ii plin de curenti sau daca acolo nu-i nimic de mancare cu eforturi minimale... :).
Ca in general gropile-s mai ferite i-adevarat da` nu-i neaparat ceva batut in cuie.
Pana la urma ii chiar bine ca nu se poate raspunde cu exactitate la intrebari d-astea... :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 13. ianuarie 2015, 06:46

Iarna somnii stau cu precadere in gropane, adunati, dar nu in orice fel de gropane! Trebuie sa potriveasca temp apei, curentul apei, cu adancimea unde prefera sa stea.
Chiar saptamana trecuta am aflat ca un grup de 3 pescari, cu 2 barci, au prins intr-o zi pe Rin 6 somni la clonc. Dimensiunile erau diferite, intre 1,2 si 2,2 m. Asta sa intamplat doar in acea zi!
Somnii mananca mai rar cind apa este rece, dar si atunci au momente cind sunt activi, nu stau continuu in gropane si "hiberneaza".
Asa de ex la inceputul lui decembrie, temp apei avea doar 9,2°C, am avut pe sonar chiar si 5 somni deodata! Voi urca niste poze mai tarziu... :noroc:
Ah, binenteles, ca si vara, nu iam gasit imprastiati peste tot, ci doar intro zona anume.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 13. ianuarie 2015, 08:42

pai la 9 grade este parfum!
in zona Galatiului se stie ca se iese la somn dupa 8 grade dar se prinde si mai inainte!
Asta e un topic pe care il voi urmari cu mare interes!
Dar PRIMAVARA?
asa la inceput de Martie cand apa are 8-9 grade. unde stau mustaciosii?

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 16. ianuarie 2015, 05:17

:salut: , vedeti, exact din aceasta cauza nu se dau locurile exacte unde stau somnii iarna! :nervos:

"SOMN de 82 de kilograme, prins la Ciuşlea"

Gufi, acuma sti de ce prinzi numai somnici in baraje... :doarecapu:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 16. ianuarie 2015, 08:27

:salut: , vedeti, exact din aceasta cauza nu se dau locurile exacte unde stau somnii iarna! :nervos:

"SOMN de 82 de kilograme, prins la Ciuşlea"

Gufi, acuma sti de ce prinzi numai somnici in baraje... :doarecapu:


ce dobitoc ... si se mai si lauda in presa cu rahatul ala de poza ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

vineri, 16. ianuarie 2015, 08:53

Gufisor, indiferent daca tipul respectiv este sau nu braconier, exista posibilitatea ca astfel de informatii sa ajunga la cine nu trebuie. Locurile de iarna unde se aduna bancuri intregi de pesti, unde colcaie de somni sau alte specii, nu trebuie date in vileag, altfel braconierii vor merge si vor culege!
Cred ca nici nu ar trebui cautate…
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

10

vineri, 16. ianuarie 2015, 10:58

Nu vreau sa iau apararea nimanui.. am avut ocazia sa pescuiesc la o distanta f mica de respectivul. A prins vreo 5 somni si din cate am vazut eu au fost prinsi regulamentar de gura. Nici nu am vazut sa dea la japca. Pescuieste la jiginng. Ca nu practica C&R este alta problema

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »iulian_cioclin« (16. ianuarie 2015, 11:04)


Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

11

vineri, 16. ianuarie 2015, 11:29

Iulian, nu am spus nici ca-i japcar, nici ca-i braconier! Doar ca pescarii astia care nu respecta regulamentul, nu vor da drumul la nici un somn, sau la nici o alta specie, nici daca prind 100 de bucati pe zi, si nici daca au 1 tona de peste in barca. Pe ei nu-i intereseaza daca mai ramane peste si ptr altii, nu-i intereseaza daca incalca legea, nu-i intereseaza daca distrug natura, pe ei ii intereseaza sa prinda cit mai mult, sa umple congelatoare, sa vanda, sau sa se dea mari pe la „vecina“ :vomit:
Ei, si oameni din astia efectiv nu merita sa afle locurile unde se strang pestii iarna, locurile unde se retrag la odihna!

In iarna trecuta un individ din Resita a gasit asa o “gaura” plina cu somni pe zona Bazias, si din ce am intles, a prins cu colegii lui peste 1500 kg in 2 zile. Pilkere mari si grele, si dai bataie. Somnii erau de toate dimensiunile, exemplare si peste 80 kg, dar si de 5 kg. Totul a fost scos si carat, tocat si nimicit. Anul acesta si-au comandat inca 2 barci in zona Pojejena, ca sa ia fiecare ajutoare cu ei, sa prinda si mai mult la japca si sa-i “omoare” pe toti.

Ma intreb, cind se face mai mare paguba, daca s-ar deschide pescuitul pe perioada actuala de prohibitie, sau iarna la “gropi”?
Iarasi ciudat, cind e prohibitie si e un pescar la malul apei, majoritatea urla, dau telefoane si reclama! Dar cind se vad pescari pe perioada admisa de pescuit, cu barca plina de peste, nimeni nu prea comenteaza… de parca ar fi ceva normal!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

12

vineri, 16. ianuarie 2015, 11:50

SOMN de 82 de kilograme, prins la Ciuşlea
Am postat ieri in topicul cu parasuta linkul spre articolul cu somnul ,dar ma-m razgandit si l-am sters....va dati cu seama ca respectivul este 'Campionul national la pescuit sportiv...' :doarecapu:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

13

vineri, 16. ianuarie 2015, 15:49

Pfuuuu...si am zis ca nu ma mai bag ca iar ma injura lumea :zid:

Am avut ,pana acum sa zicem cca doi ani, o alta atitudine legata de locuri de pescuit,de poze, de micile secrete , etc. Cei care sunt mai vechi pe aici chiar stiu cand sustineam ca locurile pot fi spuse,ca pestele meu nu-l prinde altul ,etc. Multi colegi m-au contrazis atunci . Din pacate ,dupa perioada trecuta ,trebuie sa le dau dreptate si MAI MULT trebuie sa-i completez pe "carcotasi"! Si asta nu ca azi ar prinde cineva pestele meu ...nu ,nici pe departe ! Insa...

Poate vreti sa stiti ce mi-a schimbat totusi atitudinea? Hai sa va spun ... acest forum! :soc: Aicea Zoran ,as vrea sa te rog sa nu o iei personal ,dar asa cum am mai spus-o si o sustin in continuare , informatia de pe acest forum a ajutat foarte mult pescarii de stationar cu informatie si ...monturi de la A-Z , pe care probabil cei mai multi dintre simplii cititori nu le gaseau singuri !Posibil sa gresesc ,dar este parerea mea si o sustin ca atare. La spinning e mai greu ca degeaba ai scule si naluci daca nu ai mana ...Totusi si acolo daca inveti sa pescuiesti unde sta pestele ,ai rezolvat 75% din ecuatie .Spun asta deoarece au aparut si in zona mea discutii de pe forum (asta ar trebui sa fie de bine!) insa si monturi agatate,spanzurate,suspendate, luate conform utilizatorilor, de aici! Da, stiu ,sunt egoist si asa si pe dincolo ,numai eu vreau sa pescuiesc ,etc. Corect. E opinia multor "prieteni" si sunt obligat sa o respect.Sub rezerva ca nu ma cunosc suficient.In fine. Acuma stiu ca forumurile de aceea sunt inventate , sa invatam unii de la altii ,etc .Frumos.Nobil. Pentru foarte multi dintre colegi ,care stiu situatia si pe rapitori, de ce credeti ca acolo a murit informatia pura? Chiar credeti ca nimeni dintre cei care ar putea spune ceva nu mai intra pe acel forum? Departe de acest lucru! Toata lumea intra,citeste si ...atat. O sa obtii acoloo informatii pretioase ,dar pe privat sau daca chiar reusesti sa starnesti interesul acelor persoane ...Or fi egoisti si aia? Probabil. Or fi sus in aer , niste zei neincoronati care nu mai coboara la nivelul "incepatorilor" ?Posibil. Insa pe mp iti raspund majoritatea dintre mai marii spinningului .Interesant ,nu? :gandesc:

Insa ,ca o concluzie, cu atat mai mult sunt impotriva precizarii locurilor sau a conditiilor de iernat! Nu trebuie sa-i spui unui pescar cat de cat istet , coordonatele gps ale locului ! E de ajuns sa-i descrii cam cum ar trebui sa fie locul si el o sa-si dea seama cu CEL PUTIN o iarna mai devreme decat daca ar fi experimentat singur. Pentru ca hai sa fim cinstiti ,cine are ani de pescuit in spate ,la diverse specii de pestii ,isi da seama unde ierneaza pestele ,pe specii , din experienta propie. Insa sunt persoane care vor sa arda etape! Nu ar fi nimic rau in asta ,daca toti ar fi ...daca toti ar fi! Insa ,asa cum stim , nu vedem uneori padurea din cauza copacilor si copacii din cauza uscaturilor...

Acum vreo doi ani de zile faceam misto de prietenii mei din Oltenia si foloseam expresia "tara ta" si "tara mea" :rizi: Intre prieteni buni se accepta ! Din pacate tot mai multe apucaturi de pe Olt se regasesc pe Mures ,asa ca am ajuns sa-i inteleg ! Din pacate!

Ca sa nu o mai lungesc si pentru a da posibilitate inceperii concursului de auncat cu pietre :rizi: ,va zic ca eu sunt impotriva divulgarii locurilor de pescuit si ,mai ales, a metodelor tot mai eficienta de pescuit! Indiferent ca vorbim de stationar sau spinning .Ma rog, clonc. :nunteleg: Nu va cer sa ma intelegeti .

Ps: trebuia sa fie si un Ps nu? :) Despre pescarul cu somnul din Moldova (daca cumva nu gresesc persoana...) as putea sa va spun multe ,dar ma rezum la a spune ca (din relatarile prietenilor mei care il cunosc) este un pescar teribil de bun! Si super eficient! Dotat cu inalta tehnologie! Stiti ...eram si sunt impotriva sonarului :drac2: Omul are chiar si argumente! Ma rog, a lui ...Asa ca de ce ne miram si ne suparam ? :nunteleg: Inca odata ,sper sa vorbesc de aceeasi persoana cu cea din link.

In rest va doresc toate cele bune si scuze daca am ofensat pe cineva ,deoarece nu acesta a fost scopul postarii mele .
Start! :rizi:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

14

vineri, 16. ianuarie 2015, 15:59

Zamfi, respect intr-u'totul ce ai scris, ptr a in majoritatea punctelor ai dreptate! Dar aici sunt mai multe de scris... :noroc:
Nu doar tehnologia ajuta pe braconieri, ci si si nepasarea zecilor de mii de pescari din Romania fata ce se intampla in jurul lor! Asta-i cel mai dureros si cel mai crunt folosit (si) de braconieri, dar in special de catre "pescarii sportivi" care duc acasa cu nemiluita. Cunosc multi pescari buni care prind inzecit fata de multi braconeri, si de aia nu se leaga nimeni! Toti buluc pe niste "parasute" care scot platicile bolnave si ametite
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

15

vineri, 16. ianuarie 2015, 16:16

Corect ! Din pacate...Iar e scurt raspunsul :prieteni:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

16

vineri, 16. ianuarie 2015, 16:32

Pfuuuu...si am zis ca nu ma mai bag ca iar ma injura lumea

Ps: trebuia sa fie si un Ps nu? Despre pescarul cu somnul din Moldova (daca cumva nu gresesc persoana...) as putea sa va spun multe ,dar ma rezum la a spune ca (din relatarile prietenilor mei care il cunosc) este un pescar teribil de bun! Si super eficient! Dotat cu inalta tehnologie! Stiti ...eram si sunt impotriva sonarului Omul are chiar si argumente! Ma rog, a lui ...Asa ca de ce ne miram si ne suparam ? Inca odata ,sper sa vorbesc de aceeasi persoana cu cea din link.
din curozitate am cautat si eu colegul pescar... si l-am gasit azi de 2 ori.....a doua oara sa logat pe........... FORUM :) .
Nu doar tehnologia ajuta pe braconieri, ci si si nepasarea zecilor de mii de pescari din Romania fata ce se intampla in jurul lor! Asta-i cel mai dureros si cel mai crunt folosit (si) de braconieri, dar in special de catre "pescarii sportivi" care duc acasa cu nemiluita. Cunosc multi pescari buni care prind inzecit fata de multi braconeri, si de aia nu se leaga nimeni! Toti buluc pe niste "parasute" care scot platicile bolnave si ametite
.......acu nu stiu ce e mai pagubos ?? somn de 82 KG retinut.... s-au tonele de peste peste prinse la parasute si grebla ZILNIC...cred ca amandoua :doarecapu: .

P.s ....a mai fost cineva catalogat (cel mai bun pescar de somn din BANAT) siiiiiii ?????........
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

17

vineri, 16. ianuarie 2015, 16:35

P.s ....a mai fost cineva catalogat (cel mai bun pescar de somn din BANAT) siiiiiii ?????........

:rizi: ...acuma opereaza si prin Italia!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

18

vineri, 16. ianuarie 2015, 16:52

P.s ....a mai fost cineva catalogat (cel mai bun pescar de somn din BANAT) siiiiiii ?????........

Dane,
Cat de bun pescar este o anumita persoana e una, ce caracter are este alta... nu se refera la acelasi lucru deci nu se exclud in nici un fel. :nunteleg:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

19

vineri, 16. ianuarie 2015, 17:48

Pfuuuu...si am zis ca nu ma mai bag ca iar ma injura lumea

Io sigur nu te injur si deasemenea cred ca intr-un fel, ai dreptate.
Ce-mi da mie cu virgula este de ce ar mai exista forumuri daca orice ai face aici, nu trebuie sa "transpire" nici loc, nici metoda, nici tehnologie, nici nimic? :)
La urma urmei orice informatie utila legata de pescuit dai, poate fi folosita de vreun braconier ca sa faca paguba mai mare... :nunteleg: .
Sa organizam doar concursuri si sa vindem/cumparam scule? :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

20

vineri, 16. ianuarie 2015, 18:14

Pfuuuu...si am zis ca nu ma mai bag ca iar ma injura lumea

Io sigur nu te injur si deasemenea cred ca intr-un fel, ai dreptate.
Ce-mi da mie cu virgula este de ce ar mai exista forumuri daca orice ai face aici, nu trebuie sa "transpire" nici loc, nici metoda, nici tehnologie, nici nimic? :)
La urma urmei orice informatie utila legata de pescuit dai, poate fi folosita de vreun braconier ca sa faca paguba mai mare... :nunteleg: .
Sa organizam doar concursuri si sa vindem/cumparam scule? :)


Costi ,informatiile pe forumuri pot fi diverse...Pareri despre lansete,mulinete,linguri,milioane de gume ...daca sunt sincere si corecte pot ajuta multa lume! Caractere ? Mici ,mari ? Interese? Hmmm...Ia vezi cum suna ce scriu eu acum :

Hotel ...restaurant...peste ...structure scan ...pilker...somn de gura/de pe langa gura...etc..etc... :pauza: