Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

09fish

Biban

  • Autorul acestui subiect este »09fish«

Răspunsuri: 122

Membru din: 21. februarie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 9. ianuarie 2015, 19:09

singur in barca.

Salutare poate vi se pare mare prostie ce voi intreba dar pt mine e o mare "problema" nelamurire...
Cum tin barca dreapta fara a ma rasuci curentul?
Cum tin barca sa nu o ia inspre mal sau in larg?
Daca eu imi stabilesc ca vreau sa cobor la o distanta x de mal cum reusesc sa o fac?fiind singur in barca...
Multumesc anticipat :noroc:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 9. ianuarie 2015, 19:17

Cu ajutorul motorului electric de prova. :ochi:

3

vineri, 9. ianuarie 2015, 19:24

Salut, mai apelezi la vasle, motor electric , uneori te mai scoate din belea o "parasuta". Este utila sa o ai in barca, si in caz de vant, ptr ca te tine in curentul apei si odata cu el. Ptr a 3 -a intrebare...nu cred ca am inteles ce ai vrut sa spui.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 9. ianuarie 2015, 19:59

Banuiesc ca intrebi ce intrebi pt. cazul in care TU faci altceva decat sa stai la vasle sau sa manevrezi motorul electric... :).
Cum zicea Tudor, o parte din ce vrei se poate rezolva cu electricul si un sistem de orientare (electric sau mecanic) al acestuia.
Exista varianta "la picior" pt. cazul cand ai mainile ocupate cu spinning-ul, de exemplu.
Exista deasemenea variante mai noi de "pilot automat" care bazat pe determinarea GPS a pozitiei curente, poate manevra motorul astfel incat sa se urmareasca o anumita traiectorie prestabilita.
Pana la urma depinde de cat vrei sa investesti in asta... poate-i mai rentabil sa mai iei un om in barca... :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 9. ianuarie 2015, 20:13

Personal utilizez motorul electric cu telecomanda la picior. Tinand firul cu mana am picioarele libere ca sa poata pilota motorul. :relax:

09fish

Biban

  • Autorul acestui subiect este »09fish«

Răspunsuri: 122

Membru din: 21. februarie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 9. ianuarie 2015, 20:32

Salut, mai apelezi la vasle, motor electric , uneori te mai scoate din belea o "parasuta". Este utila sa o ai in barca, si in caz de vant, ptr ca te tine in curentul apei si odata cu el. Ptr a 3 -a intrebare...nu cred ca am inteles ce ai vrut sa spui.

Salut, mai apelezi la vasle, motor electric , uneori te mai scoate din belea o "parasuta". Este utila sa o ai in barca, si in caz de vant, ptr ca te tine in curentul apei si odata cu el. Ptr a 3 -a intrebare...nu cred ca am inteles ce ai vrut sa spui.

Sa nu ma bage in mal sau sa ma indeparteze de el.nu foarte mult.sa pot cobora cat mai drept.
Am uitat sa va zic si cred ca e imp.voi pescui din barca pneumatica 2.80.
"Parasuta"=ancora de deriva de care sa mai vorbit?
Sa inteleg ca ma ajuta si ma tine drept...dar nu va creste cu mult viteza de coborare?

09fish

Biban

  • Autorul acestui subiect este »09fish«

Răspunsuri: 122

Membru din: 21. februarie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 9. ianuarie 2015, 21:35

Sa inteleg ca electricul e salvarea...
:noroc:

8

vineri, 9. ianuarie 2015, 21:37

Sa nu ma bage in mal sau sa ma indeparteze de el.nu foarte mult.sa pot cobora cat mai drept.
Am uitat sa va zic si cred ca e imp.voi pescui din barca pneumatica 2.80.
"Parasuta"=ancora de deriva de care sa mai vorbit?
Sa inteleg ca ma ajuta si ma tine drept...dar nu va creste cu mult viteza de coborare?
Salut.
3.Parasasuta=ancora de deriva de care s-a mai vorbit.
4.La ultima intrebare--cu siguranta nu te va tine drept daca mai intervin alte elemente in ecuatie(de ex vant-care din nefericire nu bate in/invers sensului de curgere al apei)
Si-acuma, cu riscul de a te dezamagi:
1.Asta nu cred ca se poate....eventual daca ai cumva conturul malului.... :nunteleg:
2.Cu atat mai mult o sa se amplifice problemele ridicate de tine :necajit:
Succes :noroc:

9

vineri, 9. ianuarie 2015, 21:43

Parasuta, franeaza devierea din cauza vantului.
Daca ai parasuta pe apa, o sa mergi odata cu apa.
E mai complicat sa ai si electricul pe barca ta pe langa benzinar. Greutate suplimentara ptr baterie, motor, loc.....

10

vineri, 9. ianuarie 2015, 21:47

Sa inteleg ca electricul e salvarea...
Cam asa....ultimele 3 randuri scrise de informer
:noroc:

11

vineri, 9. ianuarie 2015, 21:49

Cam asa....ultimele 3 randuri scrise de informer

Deja costa mai mul decat barca...el vrea o solutie mai ptr ...pneumatica de 2,80.

12

vineri, 9. ianuarie 2015, 22:02

Deja costa mai mul decat barca...el vrea o solutie mai ptr ...pneumatica de 2,80.
Ok, este si varianta low-cost--ultima propozitie tot a lu' informer-"poate-i mai rentabil sa mai iei un om in barca..." :gandesc:
Masurati, cantariti s-apoi taiati :bravo:
:noroc:

09fish

Biban

  • Autorul acestui subiect este »09fish«

Răspunsuri: 122

Membru din: 21. februarie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

13

vineri, 9. ianuarie 2015, 23:39

ramane de vazut cum voi face sa rezolv.
O sa incerc cu un electric "normal" si simplu.asta pt ca nu o sa imi permit comanda la picior.
In momentul de fata nu stiu cat costa da sigur e scump asa ceva...
Al doilea om nu este...majoritatea amicilor pescari raman tot la balti si vizeaza alte specii.e poveste lunga si complicata...
Cu electricul pe oglinda barci pe viteza 1-2 pt ghidare e posibil sa sperie somnul ce e atras de cloncaneala mea?
Multumesc :noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

14

sâmbătă, 10. ianuarie 2015, 04:58

Cu electricul pe oglinda barci pe viteza 1-2 pt ghidare e posibil sa sperie somnul ce e atras de cloncaneala mea?

Sigur nu!
Eu am lucrat si cu parasuta, si cu mot el spate in 5 viteze, si cu motor el in spate fara trepte, si acuma cu motor el in fata, cu telecomanda la mana (cu GPS si tel. manuala, un deliciu!). Nu mai imi doresc altceva decit ultima varianta.
Ah, ba da, cind este vant puternic, ma concentrez doar pe manevrat si pe cloncanit, aici am nevoie de un al 2-lea pescar care sta la lanseta in mana, eu nu pescui in cazul acesta. Urmaresc sa stea firul perpendicular cu un 80-100 gr, chiar daca e vant destul de puternic, si asta functioneaza. Pina la un anumit nivel de intensitate al vantului! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

09fish

Biban

  • Autorul acestui subiect este »09fish«

Răspunsuri: 122

Membru din: 21. februarie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

15

sâmbătă, 10. ianuarie 2015, 06:38

Am inteles mersi frumos :noroc:

Răspunsuri: 45

Membru din: 8. decembrie 2014

Locație: galati

Profesia: particular

  • Scrie un mesaj privat

16

sâmbătă, 10. ianuarie 2015, 08:16

Singur in barca?mi se pare in primul rand riscant pentru ca am avut situati in care ne luptam cu un peste sa il tragem in barca si venea bacul spre noi.Daca esti singur cum te lupti cu un peste daca te indrepti cu barca catre un obstacol gen copac,barje,spre mijlocul dunarii de unde se apropie un vapor,daca ti se face rau din en motive ce faci?,daca agati monturile in nu stiu ce copac sau sufa.Noi de obicei mergem la pescuit in echipa ,unul tine barca cu ramele si are grija ca firele sa fie cat mai drepte si unul bate la clonc.
Orice zi ar trebui traita ca si cum ar fi ultima.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

17

sâmbătă, 10. ianuarie 2015, 09:37

Al doilea om nu este...majoritatea amicilor pescari raman tot la balti si vizeaza alte specii.e poveste lunga si complicata...

Pai al 2-lea om nu tre` sa fie neaparat pescar ca sa manevreze barca :)... io am fost cu consoarta de cateva ori si s-o descurcat destul de bine... :ochi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

18

sâmbătă, 10. ianuarie 2015, 09:40

Esti un pescar fericit...daca-i place consoartei sa mearga tot timpul pe apa....si sa mai si traga la rame ! :bucuros2: :bravo:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

19

sâmbătă, 10. ianuarie 2015, 09:44

Pai ii place sa stea la soare si sa se intretina fizic... se potriveste de multe ori... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

20

sâmbătă, 10. ianuarie 2015, 09:48

Ai sa faci o culturista din ea si nu te vad bine in viitorul apropiat :box: