Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

21

sâmbătă, 10. ianuarie 2015, 06:27

zoran, se pare ca prea multa democratie strica!


Cristi, merci de sfat, asa este, dar nu asta era sensul subiectelor, sa discutam un regulament!
Eu am definit clar, concurs, taxe, regulament, premii! Si daca eu intreb despre concurs, si vin propuneri de intalniri amicale...!? :nunteleg:

In mare, e stabilit regulamentul, vezi punctele 1-12 de aici, detailiat si amanuntit va fi gata abia in 6-8 saptamani, si va fi publicat fara a cere pareri pe forum: Concurs pescuit la clonc, editia II - 10-16 august 2015

Ce se mai poate discuta, sunt urmatoarele:

Perioada concurs

Perioada de 4 zile discutata nu este fixa, eu voi fi si asa toata saptamana acolo. Dar anul trecut a fost clar ca 2 zile au fost la limita, din cauza vantului. 3 zile de concurs ar fi ok, dar unii nu pot veni pe asa perioada lunga, altii nu pot rezista in barca 3 zile. Iar cei ce pot veni ptr 3 zile, pot veni si ptr 4. Iar statul pe apa permanent, efectiv in concurs, de ex, nu este obligatoriu! Cine vrea poa sa stea pe apa zilnic 12 ore, cine nu are chef, poa sa intre pe apa doar 1 ora pe zi. Intotdeauna vor exista si avantaje, si dezavantage. Cum ar fi, de ex, la o echipa se poate strica motorul, sau cum o fost anul trecut, sonarul.
unii vad 4 zile mult, dar eu am constatat ca 2 zile de concurs la clonc este foarte putin. Doar daca timpul tine cu noi si nu va bate vantul deloc, atunci este ok 2 zile.
Sau daca insa il combinam cu spinning, poate ar fi ok si doar 2 zile.

Taxe si premii

Am intrebat de taxe de start, premii si impozite, ptr a putea deduce cam ce suma este ok ptr marea majoritate. Nu am fost si nu am participat la alte concursuri, nici de crap, nici de rapitor.
Exista concursuri unde ca premiu se da o diploma si un pix. Nah, sau un carlig, sau o pluta. Premii simboloice. Nu gasesc ok, din anumite motive, care nu are rost sa le dezbatem aici.
De ex la concursuri de crap in Ro se cere o taxa mai mare, ptr ca costa inchiriatul baltii private cit costa... :doarecapu: Dar acolo este deja wc, terasa, samd...
Aici in Germania, sau in Franta, la un concurs de crap sau feeder de ex, se cam percepe taxa de la 50 € de persoana, in sus. Concursul tine 1 zi, dar organizatorii, arbitrii, birtasii, acestia sunt deja existenti in asociatia care organizeaza acel concurs, si serviciile lor sunt fara taxe.
La alte concursuri de spinn din barca se percep si taxe de 300 pina la 500 €, iar premiile sunt de la citeva mii de euro, pina la, de ex, o barca de pescuit de 12mii valoare.

Eu nu doresc sa ne incadram in nici o extrema, nici la simbolice, si nici la premii de liga, ci undeva la mijloc, inca rezonabil ptr multi participanti cu barca, motor, sonar... :gandesc:
Iar premiile vor fi de minim, din motive intemeiate, de factori x4 (loc 1), x3 (loc 2) si x2 (loc 3) , fata de taxa de start. :noroc:

PS: sper ca pina maine seara sa putem da detalii mai exacte despre taxe si perioada.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com