Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 7. ianuarie 2015, 16:56

Dezbateri premii, forme de premiere si impozitare

Salutari prieteni pescari,
aici as vrea sa discutam, cam ce premii se acorda la un concurs de pescuit, in functie de taxele de participare, si, bine-nteles as vrea sa stiu si ce asteptati de la acest concurs?!?
Va este important premiul in cash?
Sau mai degraba o combinatie de scule, accesorii, excursii pescuit + cash?
Sau sunteti pur si simplu competitionisti si doriti doar sa va demonstrati si sa urcati mandrii pe podium? :pauza:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 7. ianuarie 2015, 17:52

Poate sa fie o chestie la premiere de genul sa zicem ...locul 1 o lanseta tafi sau contravaloarea ei in cash pt ca daca sunt 2 in echipa si pe urma apare inevitabil impartirea premiului nu..? Parerea mea este sa se ofere ca premiu stiu eu un obiect si daca este incantat sau are nevoie de el catigatorul poate sa aibe de ales intre ce ise ofera sau sa poata primi contravaloarea sa isi cumpere ce are el nevoie pt asi complecta arsenalul....nu stiu zic si eu sper sa nu fiu inteles gresit :prieteni:
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

3

miercuri, 7. ianuarie 2015, 18:06

Zoran, tu oricum vii cu "expozitia" dupa tine in tara. Poti stabili premiile la o anumita valoare cum ai spus si castigatorii isi pot alege din "expozitie" echipamentele de care au nevoie in functie de valoarea premiului +/- si asa poti impaca si castigatorul si fiscul( statul) fara impozite si costuri suplimentare si iti este si tie mai comod. Poti tine cont de asta. Varianta lui Darius, daca o echipa castiga , coechipierii pot sa-si aleaga 2 produse la fel (doua lansete sau 2 mulinete la fel sau diferite ) important e sa se incadreze in valoarea premiului +/- . Dar trebuie sa stabiliti clar in regulament cum e cu premierea...individual sau in echipa de 2 . Corect este individual chiar daca vor fi si 2 in barca cum este recomandat ptr siguranta ( cu toate ca la densitatea de barci pe zona este imposibil sa se intample ceva cu exceptia granicerilor sarbi ) Parerea mea , a unuia care a fost pe zona respectiva .

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 7. ianuarie 2015, 19:47

Dar trebuie sa stabiliti clar in regulament cum e cu premierea...individual sau in echipa de 2 . Corect este individual chiar daca vor fi si 2 in barca cum este recomandat ptr siguranta ( cu toate ca la densitatea de barci pe zona este imposibil sa se intample ceva cu exceptia granicerilor sarbi )


Gufisor, am doua intrebari pt. tine:
1. Cate concursuri de pescuit din barca ai vazut (egal ce stil) la care pescarii DIN ACEEASI BARCA participa individual?
2. Sa presupunem ca X si Y pescuiesc in aceeasi barca, X a prins 5 somni si are sanse sa ia premiul 1 daca mai prinde ceva, Y n-a prins nimic. In ultimul minut Y agata un somn care nu-i foloseste lui cu nimic in schimb pe X l-ar duce pe locul 1. Tu ce presupui ca o sa se intample? :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

5

miercuri, 7. ianuarie 2015, 20:40

1. Primul si ultimul concurs la care am participat a fost cel la care ne-am si cunoscut . Dar se pare ca pana la urma nu a fost pe individual.
2. Bineinteles ca se intampla ce spui tu, Y cedeaza pestele lui X si se descurca dupa premiere. Anul trecut nu s-a intamplat asa ceva ( cinste lui Gigi si Deyu care au fost corecti cu ce au prins ) doar ptr ca regulamentul nu a fost chiar explicit si o perioada s-a interpretat intr-un fel , apoi in alt fel.
De aceea am si spus sa se faca un regulament clar. Cei care or sa joace individual sunt in dezavantaj. Ce te faci daca vin 3 din Galati ( de exemplu ) intr-o barca....?

deyu

Biban

Răspunsuri: 120

Membru din: 13. iulie 2012

Locație: Arad

Profesia: Student

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 9. ianuarie 2015, 10:19

1. Primul si ultimul concurs la care am participat a fost cel la care ne-am si cunoscut . Dar se pare ca pana la urma nu a fost pe individual.
2. Bineinteles ca se intampla ce spui tu, Y cedeaza pestele lui X si se descurca dupa premiere. Anul trecut nu s-a intamplat asa ceva ( cinste lui Gigi si Deyu care au fost corecti cu ce au prins ) doar ptr ca regulamentul nu a fost chiar explicit si o perioada s-a interpretat intr-un fel , apoi in alt fel.
De aceea am si spus sa se faca un regulament clar. Cei care or sa joace individual sunt in dezavantaj. Ce te faci daca vin 3 din Galati ( de exemplu ) intr-o barca....?
Salutare gufi , eu te invit pe tine si inca 10 la mine in barca si sa mergem sa pescuim la clonc , iti garantez ca 99.99% ca voi toti 11 nu o sa prindeti nimic si eu care detin cloncul si am sonarul in fata prind toti pesti , stiu ca pare absurd ce zic dar legea o face cel care detine cloncul !! si pescarii cu experienta in pescuitul la clonc trebuie sa stie asta :) !
Avand in vedere ce s-a intamplat anu trecut , eu stiam regulamentu ce s-a dat inainte de conscurs , iar tu stiai regulamentul de pe forum postat cu 10 zile inainte de concurs , eu daca vroiam Gigi nu prindea acel peste , si Gigi poate sa confirme asta pentru ca dupa ce am prins primu peste eu am stat constant la suprafata apei cu momeala si l-am lasat pe el sa jongleze dupa somnii care se ridicau , am crezut ca suntem o echipa si mi-am dorit din tot sufletu sa prinda si gigi 1 somn la clonc ! daca era individual nu se intampla asta :) ! Sanatate :noroc: :noroc:

7

vineri, 9. ianuarie 2015, 10:26

Felicitari ! ...cei care au fost acolo au vazut ce s-a intamplat de fapt.

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »gufisor« (9. ianuarie 2015, 10:31)


Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 9. ianuarie 2015, 10:55

Chiar, ce sa intimplat de fapt??
Pe foaia care am primit-o TOTI, inainte de concurs scria clar ca nu se puncteaza individual acolo unde participa doi in barca, ci se puncteaza de echipa...Noi am pescuit in functie de aceasta cerinta..

In plus doi in barca, au avut in apa tot 2 lansete cu montura specifica la fel ca si cel care este singur in barca..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

vineri, 9. ianuarie 2015, 10:58

Cred ca o fost o nelamurire de moment, care s-a rezolvat cu bine pina la urma :noroc:

Ce a fost a fost, ce va fi, speram sa fie mai bine...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

10

vineri, 9. ianuarie 2015, 11:01

Ce a fost a fost, ce va fi, speram sa fie mai bine...

:noroc: :prieteni:
Sanse egale ptr toti concurentii, regulament respectat si o sa fie totul mai bine.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

11

vineri, 9. ianuarie 2015, 11:02

OFFFF Cam asta se intampla cand placerea este amestecata cu castigul. Aproape intotdeauna la concursuri ies discutii cu privire la regulament, organizare, arbitraj etc etc etc. De ce trebuie sa organizati iesirea ca pentru un concurs?! Trebuie sa se vada in urma podiumului ca X are muschii mai umflati decat Y, ca Z a fost mai jmecher decat Q si a profitat de o slabiciune a regulamentului, ca W este un pescar mai bun decat A si asta nu poate fi recunoscuta de ceialalti decat ca a prins mai mult decat altul?!
Mai oameni buni, intalniti-va, pescuiti de PLACERE si nu pentru BANI! Distrati-va! Beti un sprit, relaxati-va neuronii, radeti, mancati! Ramaneti cu amintiri placute si nu cu gusturi cu iz amarui!
O asemenea iesire poate fi si de fapt trebuie sa fie un prilej in care se fac prietenii noi, in care inveti ce nu sti si nu o iesire in care SA FACI BANI (la modul direct sau indirect). Poate fi un concurs amical, fara premii, in care al mai tare este felicitat de ceilalti participanti, fara a lupta pentru obtinerea unui premiu si astfel sa-si recupereze valoric o parte din cheltuielile generate de dorinta unuia sau a altuia de a "convietui" alaturi de persoane mai mult sau mai putin necunoscute timp de 1 saptamana.
In contrapartida la aceasta intalnire voi organiza si eu, la momentul potrivit, o intalnire pescareasca in partea de Sud a tarii (undeva pe setorul de Dunare cuprins intre judetele Dolj si Ialomita), intalnire unde nu va fi niciun concurs, se va pescui in "toate pozitiile", vom socializa, ne vom cunoaste intre noi si ATAT.

M-am abtinut mult pana sa scriu aceste randuri. Stiu ca vor fi colegi forumisti care-mi vor da carne la greu, dar... ce pot spune altceva decat: "sa fie primit!" In rest... sa auzim... numai de bine! :noroc:

12

vineri, 9. ianuarie 2015, 11:06

"Bafta la peste! " Eugene, vorba unui prieten ! Pe cand un "concurs" mai spre Delta ?

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

13

vineri, 9. ianuarie 2015, 11:09

OFFFF Cam asta se intampla cand placerea este amestecata cu castigul. Aproape intotdeauna la concursuri ies discutii cu privire la regulament, organizare, arbitraj etc etc etc. De ce trebuie sa organizati iesirea ca pentru un concurs?! Trebuie sa se vada in urma podiumului ca X are muschii mai umflati decat Y, ca Z a fost mai jmecher decat Q si a profitat de o slabiciune a regulamentului, ca W este un pescar mai bun decat A si asta nu poate fi recunoscuta de ceialalti decat ca a prins mai mult decat altul?!
Mai oameni buni, intalniti-va, pescuiti de PLACERE si nu pentru BANI! Distrati-va! Beti un sprit, relaxati-va neuronii, radeti, mancati! Ramaneti cu amintiri placute si nu cu gusturi cu iz amarui!
O asemenea iesire poate fi si de fapt trebuie sa fie un prilej in care se fac prietenii noi, in care inveti ce nu sti si nu o iesire in care SA FACI BANI (la modul direct sau indirect). Poate fi un concurs amical, fara premii, in care al mai tare este felicitat de ceilalti participanti, fara a lupta pentru obtinerea unui premiu si astfel sa-si recupereze valoric o parte din cheltuielile generate de dorinta unuia sau a altuia de a "convietui" alaturi de persoane mai mult sau mai putin necunoscute timp de 1 saptamana.
In contrapartida la aceasta intalnire voi organiza si eu, la momentul potrivit, o intalnire pescareasca in partea de Sud a tarii (undeva pe setorul de Dunare cuprins intre judetele Dolj si Ialomita), intalnire unde nu va fi niciun concurs, se va pescui in "toate pozitiile", vom socializa, ne vom cunoaste intre noi si ATAT.

M-am abtinut mult pana sa scriu aceste randuri. Stiu ca vor fi colegi forumisti care-mi vor da carne la greu, dar... ce pot spune altceva decat: "sa fie primit!" In rest... sa auzim... numai de bine! :noroc:


Eugen, intalniri de socializare am tot organizat, vreo ... 4 sau 5 pina acuma, in ultimii 2 ani, atata la TM, cit si la Dunare. Si voi mai organiza si din astea...

Acuma a venit randul unui concurs. Cu taxa de participare si cu premii. Cine nu-i doritor, poa sa comenteze cit vrea, poa sa vina sa se uite, nu trebuie sa participe. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

14

vineri, 9. ianuarie 2015, 11:36

Oameni buni, cine vrea sa vina sa se cunoasca cu alti pescari si forumisti, poate veni si fara sa participe la concurs. Iar cine doreste sa pescuiasca in concurs, o va face de buna voie, nu-l obliga nimeni sa participe. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

15

vineri, 9. ianuarie 2015, 12:48

Da Zoran, este punctul tau de vedere si-l respect ca atare, cu toate ca nu sunt obligat sa fiu de acord cu el. Imi mentin opinia ca aceste concursuri nu fac altceva decat sa devalorizeze ideea de pescuit NON-PROFIT.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

16

vineri, 9. ianuarie 2015, 15:31

Pescuitul de placere e una, cel de competitie e altceva..

Cel mai mare castig al acestuia din urma este ca sub presiunea concursului gasesti metode la care nu te-ai fi gandit pescuind de placere.Si daca nu le gasesti tu, le poate gasi alt participant si poti invta de la acela sau el de la tine..Experienta acumulata intr-un concurs face cat un an de pescuit ''de placare''.Ce inveti in concurs poti folosi cand mergi singur sau cu un amic, asa zisul pescuit de zi cu zi..
Daca esti baftos lovesti si un premiu aferent locului ocupat..

Eu zic ca asta este ''profitul'' unui concurs..La socializari, prietenii, etc..sant si alte ocazii..dar un concurs de pescuit organizat cum trebuie nu intilnesti la fiecare pas..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

17

vineri, 9. ianuarie 2015, 15:53

Cred ca o fost o nelamurire de moment, care s-a rezolvat cu bine pina la urma :noroc:

Ce a fost a fost, ce va fi, speram sa fie mai bine...



Zoran inainte de incepera concursului faci o lista cu numele participantilor si in dreapta ,,Am luat la cunostinta regulamentul,,semneaza fiecare ca a luat la cunostinta :noroc: si noroc bun....Stii vb aia Vii se acopera cu harti si mortii cu pamant...
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

18

vineri, 9. ianuarie 2015, 17:51

zoran, se pare ca prea multa democratie strica!
dk vrei sa organizezi un concurs de pescuit la clonk atunci organizeaza-l si cu asta basta!
publica taxa de participare, regulamentul, perioada. etc
vor fi un numar de participanti care dupa concurs pot sa isi faca cunoscute nemultumirile de care se va tine cont anul urmator! deasemenea cei care nu au participat din cauza unor nemultumiri le pot transmite si tine cont de ele in anul urmator!
indiferent de intalnire, concurs sau orice vor fi carcotasi si oameni care se vor simti bine asa ca dk vrei sa il organizezi o faci si gata!
Dk o faci trebuie sa iti urmaresti si tu avantajele tale (de EX: fiacare barca trebuie sa afiseze pe barca banerele puse la dispozitie de organizator, etc) si in acest fel toata lumea e multumita. noi obtinem un concurs si tu obtii imagine ptr sponsori,bani, si ce consideri tu ca te intereseaza!
In acest fel toata lumea castiga si nici nu se plange de ceva la sfarsit!
Concursurile sunt un lucru si intalnirile amicale pe balta sunt altceva!

mihai68

Oblete

Răspunsuri: 19

Membru din: 26. decembrie 2014

Locație: galati

Profesia: functionar public

  • Scrie un mesaj privat

19

vineri, 9. ianuarie 2015, 17:55

un echipaj de clonc se compune de regula din 2.cel ce bate la clonc si cel care tine barca in curent,sa mentina ,,traseul,, pe prag sau pe o anumita directie pe care ti_ai propus_o.ca sa pescuiesti singur in barca la clonc pe dunare trebuie sa fii ..artist..ceea ce se dobandeste in ani.mi_as dori sa particip la concurs si spun sincer chiar nu_mi pasa daca premiul cel mare este un pai de chibrit sau o nuca.ideea de a_mi masura ..fortele,,cu alti pasionati de a impartasi cu altii atat cat stiu si eventual de a ,,aspira,,noutati e mai presus de orice.spiritul de competitie la un pasionat nu depinde de valoarea premiilor. :bravo:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

20

vineri, 9. ianuarie 2015, 18:16

:bravo: Asta mi-a placut mult..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu: