Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 6. ianuarie 2015, 06:51

Concurs pescuit la clonc, editia II - 10-16 august 2015

:salut: ,
incepem aici un subiect nou, despre al 2-lea concurs de pescuit la clonc pe Dunarea romaneasca. :bucuros2:
Acesta va fi putin altfel decit primul, in sensul mai bun al cuvintelor. Incerc sa fac un mic rezumat cu cele gandite de mine si citiva colegi cu care am discutat live, si va rog sa veniti cu propuneri, completari si idei ptr a le putea discuta si finaliza:

1.
Concursul se va tine in a 2-a saptamana din august, perioada 10-16.08.2015, pe mai multe zile: 4-5 zile. Premierea va avea loc cel mai probabil sambata seara, cu finalizare printr-un party, iar duminica va fi plecarea spre casi

2.
Locatia concursului va fi aceasi ca si anul trecut, pe platoul acela imens dintre Bazias si Divici

3.
Concursul va fi exclusiv C&R, pentru toate speciile de pesti ce se prind pe aceasta perioada de catre participantii concursului. Chiar si pestii raniti vor fi inapoiati Dunarii. Orice abatere in acest sens se va finaliza cu excluderea echipei din concurs.

4.
Ca numar de participanti vor fi maxim 30 de barci, formate dintr-o echipa de 1 sau 2 persoane, de preferabil 2 persoane, pentru siguranta mai mare pe apa.

5.
Regulamentul concursului va fi publicat cel tarziu in luna martie, iar inscrierile pentru concurs se vor face cel tarziu pina cind, ori locurile vor fi ocupate, ori pina pe data de 26.07.2015

6.
Toti participantii sunt nevoiti sa aibe viza PG, fara aceasta nu vor putea concura, deoarece lista concurentilor precum si al ambarcatiunilor va fi trimisa Politiei de Frontiera pentru avizul de aprobare al concursului

7.
Concursul nu este strict doar pentru cetateni romani, pot participa pescari si din alte tari

8.
Pescuitul la clonc fiind un pescuit pretentios din punctul de vedere al vremii, in cazul ca incepe sa bata prea tare vantul, vom continua concursul cu spinning la somn, sau pescuitul pe verticala

9.
Cortul gastronomic cu cafele, ciorbe si gratare va fi prezent, in afara de tapul de bere! Acesta va fi pus in functiune doar in ultima seara al concursului, deoarece organizatorul concursului raspunde in acest caz pentru greselile participantilor facute in urma concumului de alc.

10.
Va exista o taxa de participare, si bine-nteles si premiile vor fi pe masura taxei, toate acestea vor fi trecute in regulament

11.
Cine nu doreste sa participe la concurs, dar are interes sa arbitreze concursul impreuna cu mine, rog sa imi spuna din timp pentru a ne putea organiza mai bine

12.
Sponzorii sunt bine-veniti!

=======================================

Nah, cam asta ar fi in mare, pe baza punctelor putem incepe discutiile :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 6. ianuarie 2015, 10:10

Pot sa va spun ca voi sponsoriza cu cloncuri si woblere hand made concepute pentru somn..SiGi Lures..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 6. ianuarie 2015, 10:53

Singurul meu comentariu deocamdata este ca mi se pare putin exagerat sa dureze un concurs de pescuit la clonc 4 - 5 zile... ala nu-i concurs, ii maraton... :rizi: .
Pe de alta parte este foarte posibil ca mare parte dintre participantii la intalnire sa nu poata concura 5 zile si asta automat ii dezavantajeaza.
As propune un concurs cu 2 sau 4 manse de cate 4 ore, desfasurate pe parcursul unei zile respectiv 2 zile maxim.
Eventual as organiza si un concurs de spinning/jigging vertical la somn, de cateva ore... chiar si fara premii sau cu premii simbolice.
Evident ca in afara concursurilor, participantii pot pescui cat vor. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 6. ianuarie 2015, 11:05

Singurul meu comentariu deocamdata este ca mi se pare putin exagerat sa dureze un concurs de pescuit la clonc 4 - 5 zile... ala nu-i concurs, ii maraton...


Asa este Informer, dar dupa cum sti, daca bate 2 zile continuu vantul, ce facem?
Avantaje si dezavantaje... La fel de dezavantajati ar fi si cei care vin 600 sau 800 de km la un concurs de 1-2 zile, si bate vantul non-stop.
In alta ordine de idei, la concursul din 2014 unii au pescuit continuu timp de 4 zile, cu capturi notabile, iar cind a fost ziua concursului, sa pus vantul de numa-numa!
Cei ce doresc sa participe, isi vor programa concediu ptr acea saptamana, asa cum au facuto si in 2014.
Si iar in alta ordine de idei, de ce nu l-am numi Clonk-Maraton? O idee excelenta, merci :bucuros2:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 6. ianuarie 2015, 11:29

Cum crezi, eu am participat la multe concursuri de crap de 48-72 de ore si mi s-au parut suficient de lungi... la fel concursurile de spinning, de 1 zi.
Si vorbesc de concursuri de crap, unde stai pe mal, majoritatea timpului asezat pe un scaun, nu intr-o barca.
Sa pescuiesti 4-5 zile la clonc, toata ziua, mi se pare greu... da` nah, daca-i maraton si concurs de "anduranta", asta-i altceva. :)

Pe de alta parte facem un concurs sau o intalnire cu concurs? :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 6. ianuarie 2015, 12:34

Da Informer, stiu, si iti dau dreptate! dar daca sunt multe echipaje, se pot imparti pe cite 2 zile o jumate, 2 zile cealalta jumatate, iar cei ce nu bat cloncul, se pot odihni sau spinningui.
Eu ma gandeam ca luni si marti incepem sa ne adunam, si de miercuri pina sambata sa se tine concursul, in etape. Nu uita ca la concursul de crap multi dintre concurenti nu prea dorm noaptea, fiind in permanenta ocupati cu momitul, verificatul monturilor si al drillurilor. Aici, la concursul de clonc, nu a fost cazul nici vara trecuta. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 6. ianuarie 2015, 12:55

Zorane, eu doar imi dau cu parerea... n-am pretentia ca-i neaparat o parere f. buna...

De exemplu eu cred ca marele castig al unei astfel de intalniri este ca oamenii veniti din toata tara se intalnesc fata in fata si povestesc despre tehnici, partide, scule etc.... intr-un cuvant, socializeaza si ajung sa se cunoasca altfel decat scriind pe net.
Daca faci un concurs d-asta asa lung, au sa fie destui care au sa plece pe apa cu noaptea in cap si au sa se intoarca la asfintit, dupa care o sa mearga repede la culcare sa nu cumva sa fie obositi a 2-a zi si sa piarda startu`. :rizi:
Personal sunt pentru ideea organizarii unui concurs AMICAL dar NU ca scop PRINCIPAL al acestei intalniri... eu cel putin vin acolo sa cunosc oameni nu sa demonstrez cat de mare pescar sunt si/sau sa castig mai stiu io ce mulineta sau lanseta.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 6. ianuarie 2015, 13:13

Foarte bine, toate parerile sunt bine-venite si se vor discuta.
Pai exact asta e idea, dar daca unu' vrea doar sa socializeze 4 zile la mal, nu-l pot obliga sa intre la apa. Daca altu' vrea sa stea doar pe apa, cum ar fi Deyu sau Gigi, why not? :nunteleg:
Sper ca pe o perioada de 4 zile se poate destul si socializa, dar si concura. O zi de concurs este definitiv prea putin, nu este un stil de pescuit care permite asta. Parerea mea...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

9

marți, 6. ianuarie 2015, 13:39

Salutare.
Amandoi aveti dreptate.Propun concursul sa dureze 4 zile, dar in fiecare zi 2 manse de 4 ore (de ex intre 7-11 si 17-21).Asa avem timp de toate....... :bucuros2:
:noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

marți, 6. ianuarie 2015, 13:40

Salutare.
Amandoi aveti dreptate.Propun concursul sa dureze 4 zile, dar in fiecare zi 2 manse de 4 ore (de ex intre 7-11 si 17-21).Asa avem timp de toate....... :bucuros2:
:noroc:

:bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

11

marți, 6. ianuarie 2015, 14:20

Zoran, te-ai gandit si la faza cu individual/echipa ? Si , parerea mea este ca , cu cat este mai imprastiata perioada concursului si mai lunga, cu atat este mai dificil de controlat concursul. Maxim 2 zile cu perioada orara.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

12

marți, 6. ianuarie 2015, 15:27

Io nu cred ca pot sa stau pe malul Dunarii si sa ...socializez.
Sozializez toata ziua acasa, in oras, etc...acolo ma duc sa pescuiesc..
Daca ma duc acolo siguur o sa ma tina pe mal doar o eventuala vreme rea, in rest lanseta va fi lipita de mana mea..
Daca este concurs- si este cu taxa de participare- mi se pare firesc ca socilizarea sa cada pe locul 2 si CONCURSUL sa primeze.In ceea ce ma priveste din partea mea poate sa dureze si 5-6 zile. Desigur nu toti vor putea pescui atat de mult , din diferite motive.
Singurul motiv pentru care as renunta la pescuit ar fi daca este nevoie sa dau o mana de ajutor la organizare, dar atunci trebuie sa fie un concurs serios, cu regulament .
Ideea de a sta afara minimum 4-5 zile nu mi se pare deloc rea.Vreau sa si motivez..
2 Zile de concurs mi se par rezonabile.Problema este vremea.Ar trebui ca data sa nu fie una exacta,nu batuta in cuie, pentru ca de exemplu pe parcursul zilelor cat stam afara vremea se anunta favorabila in ziua 3 si 4 ,atunci organizatorul sa decida ca in acele zile se tina maratonul la clonc.Ca daca e furtuna e mai nasol cu cloncul.Si pe vant puternic ar putea fi o mansa la spining, adica spiningul sa fie alternativa daca nu se poate pescui la clonc.In rest ,daca sant doritori sa fie pe 4-5 zile,indiferent de vreme si sa se pescuiasca cand permite vantul, eu nu am nimic impotriva..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

13

marți, 6. ianuarie 2015, 15:36

Sozializez toata ziua acasa, in oras, etc...acolo ma duc sa pescuiesc..
Daca ma duc acolo siguur o sa ma tina pe mal doar o eventuala vreme rea, in rest lanseta va fi lipita de mana mea..

Da si nu, Gigi. :)
Acasa poti sa socializezi doar cu familia iar in oras doar cu concetatenii tai, eventual. :limba:
Eu am cunoscut la ultima intalnire mai multi oameni super faini si consider asta mai valoros decat unu - doi pesti cati puteam prinde.
Daca vreau sa ma duc la pescuit imi iau barca si ma duc oricand am chef, nu-i nevoie sa vina inca "jde" oameni cu mine... si atunci pescuiesc cat si cum si unde vreau eu, nu dupa regulile unui concurs... :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

14

marți, 6. ianuarie 2015, 16:00

Bine-mai, saptamana 10-16 Aug va fi concurs de pescuit, pentru cei ce vor sa pescuiasca, iar saptamana 17-23 Aug de "socializare", pentru cei ce vor sa socializeze :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

15

marți, 6. ianuarie 2015, 16:10

Bine-mai, saptamana 10-16 Aug va fi concurs de pescuit, pentru cei ce vor sa pescuiasca, iar saptamana 17-23 Aug de "socializare", pentru cei ce vor sa socializeze

:rizi: :rizi:
Asa vezi, ai impacat si capra si varza. :zambet:
:noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

16

marți, 6. ianuarie 2015, 16:35

propunere din Galati:

parerea mea este ca dk tot este de stat 4 zile acolo sa se pescuiasca 3 zile in continuu cu mentiunea ca sunt 2 manse OBLIGATORII de XXX ore - pescuit la clonc. in restul timpului de concurs fiecare pescuieste cu il taie capul pe fiecare: stationar, spining, etc
In felul asta ma bag si eu in concurs si fac tot posibilul sa il am partener de concurs pe Lary :bucuros2:


si marimea minima de la care pestele devine punctabil? - este si asa ceva?

17

marți, 6. ianuarie 2015, 16:52

Anul trecut a fost la lungime....se adunau cm ...prinzi 10 de 20 cm si face cat unul de 2 m ...anul asta trebuie afisat regulamentul clar...

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

18

marți, 6. ianuarie 2015, 18:15

:salut: Inainte de inceperea concursului trebuie facuta o lista si sa semneze fiecare in dreptul lui cum ca am luat la cunostinta regulamentul concursului si nu vor mai fii nelamuriri la impartirea premilor. Nu cred ca ii ok sa se faca o zii 1 parte din participanti si a 2 zii alta tura ca poate a 2 zii sunt zapaciti si nu se mai ridica...ca si anul trecut toti pe apa la ora x si toti afara la ora x si ar fii ok tot asa la masurarea si adunare in cm a capturilor dar ar fii super si o mica atentie pt cel mai mare exemplar din concurs.parerea mea :prieteni:
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Militaru Darius« (6. ianuarie 2015, 18:30)


19

marți, 6. ianuarie 2015, 18:20

si o mica atentie pt cel mai mare exemplar din concurs.parerea mea
Cred ca "atentia" este obligatorie :buaaaah: ....si trebuie sa fie consistenta...... :gandesc: altfel nici nu ma sinchisesc...... :rizi:
:noroc:

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

20

marți, 6. ianuarie 2015, 18:29

si o mica atentie pt cel mai mare exemplar din concurs.parerea mea
Cred ca "atentia" este obligatorie :buaaaah: ....si trebuie sa fie consistenta...... :gandesc: altfel nici nu ma sinchisesc...... :rizi:
:noroc:


:rizi: :rizi: Da O lada de bere pt cel mai mare somn :rizi: :rizi:
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."