Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

81

joi, 8. ianuarie 2015, 09:54

Salut Gigi , poate nu ai reusit sa citesti ce s-a scris ieri pe subiectul asta. Aseara m-am hoatarat sa nu mai comentez in subiectul concurs. Nu inseamana ca daca ai scris mult , este si corect tot.
1.Toti care au scris au fost de acord cu faptul ca Zoran a suportat cheltuielile de anul trecut.
2.Toti care au scris au spus ca sunt de acord cu contributia unei sume modice daca organizeaza cineva ceva ( ptr confortul participantilor ).
3.Toti vor sa ne cunoastem intre noi si sa invatam unii de la altii. Inclusiv sa ne simtim bine.
4.Toti au fost de acord ca cel care organizeaza si se implica, stabileste regulamentul concursului ( si cei care vor sa participe sa se conformeze).
Dar multi vor puntul 3. nu are nimeni nimic impotriva unui concurs major de pescuit la somn, cu premii si anvergura asa cum le doreste organizatorul .Este loc de exprimare si de inscriere cum a anuntat Zoran. Corect.
Referitor la problemele de rezolvat ptr cei care vor sa "socializeze"=3. nu cred ca mereu cand se merge la pescuit iti trebuie birt dupa tine si banci si galagie . Asta se poate asigura fie din rezerve proprii ca la orice pescuit pe malul Dunarii sau in cazul concret Bazias, daca se doreste, anuntat birtasul si daca este interesat sa-si rotunjeasca veniturile pe luna august poate sa -si aduca cele necesare. De curatenie, cred ca toti cei care suntem pe acest forum , facem curatenie si lasam locul de pescuit asa cum este normal.
De acum am sa urmaresc subiectul dar nu mai intervin ptr a nu supara pe careva cu parerile mele deci "parerile mele" sau a fiecaruia din acest forum asa cum au fost cerute prin subiect. Multumesc si Fir intins pe anul asta.
Eu sant total de acord cu ce ai scris , numai ca nu ''toti'' vor asta..doar unii..E valabil chiar si in ceea ce priveste regulamentul...ii stiu pe unii care au cerut modificarea ulterioara a regulamentului..nu am uitat, si sant in total dezacord cu asta..
O taxa serioasa gen 150 de euro de echipa plus sponsorii pot aduce premii frumoase.
In privinta birtului mobil ....ce sa zic, mie unul nu o sa imi lipseasca. Bere, vin ori tarie poate sa isi duca fiecare dupa cum considera..da nici tambalaul ala pina la ora 2 noapte cu acelesi(obsesive 3 melodii) repetate la infinit...tzi-gan-co....tzi-gan-co :rizi:
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

82

joi, 8. ianuarie 2015, 09:56

Concursul la conc nu este unul ca la crap unde dai nada , astepti si fiecare sta in standul sau asteptand captura.La clonc vor fi clar in avantaj cei care pleca primii pentru ca somnii isi vor pierden interesul de la atat batut la clonc.Nu cred ca cineva ar fi multumit sa plece ultimul de aici si concluzia ca socializarea va fi sufletul intalnirii.Toti pescuim in diferite zone ale tarii unde conoastem bine locurile mai bune de pescuit si cautam sa mergem in locuri linistite si neumblate si din aceste motive concursul trebuie sa aibe premii simbolice pentru ca nu reflecta realitatea unui pescuit pe care il facem in mod normal si multi vor renunta din start spunand ca ce rost are sa ma duc cand pot sa pescuiesc linistit pe langa casa.Eu probabil am sa vin cu tot cu familie pentru ca imi place zona si va fi ca un mini concediu.
Daca vor fi 4 manse se stabilesc 2 plutoane a si b , in doua zile pleca primele barcil plutonului a si in celelalte zile, barcile plutonului b,prin tragere la sorti, astfel sansele se echilibreaza..poate ca sant si solutii mai bune ca asta..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

83

joi, 8. ianuarie 2015, 10:01

numai ca nu ''toti'' vor asta..doar unii.


Dar multi vor punctul 3.


3.Toti vor sa ne cunoastem intre noi si sa invatam unii de la altii. Inclusiv sa ne simtim bine.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

84

joi, 8. ianuarie 2015, 10:10

Daca vor fi 4 manse se stabilesc 2 plutoane a si b , in doua zile pleca primele barcil plutonului a si in celelalte zile, barcile plutonului b,prin tragere la sorti, astfel sansele se echilibreaza..poate ca sant si solutii mai bune ca asta..
..Gigi in zona apa are latimea de 2Km .....fara probleme se poate pescui pe o latime de 1km( fara a intra in conflict cu PF )ideal ar fi sa se plece toti odata
urmand ca organizatorii sa stabileasca doar lungimea traseului. Tinand cont de specificul pescuitului la clonc,cei veniti pe urmele primei serii sanse 0 :nunteleg:

chiar daca se va pleca dupa un anumit interval de timp :gandesc: .
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

85

joi, 8. ianuarie 2015, 10:25

De ce sunteti de parere ca somnii la a 2-a sau a 3-a trecere nu vor mai musca? Nu inteleg…

Daca jumatate de echipe pleaca primii, asta nu inseamna ca la a 2-a trecere, a celeilate jumatati, se va trece peste exact aceleasi trasee. Clar ca o zona virgina, nebatuta, aduce mai multe capturi, dar am avut si capture la a 2-a, sau chiar la a 3-a trecere pe exact acelasi traseu!
La fel se poate ca zona sa fie tabacita de cloncuri timp de 1 luna inainte, atunci prima, a 2-a sau a 3-a trecere a noastra ar fi de fapt ca nr de trecere pe zona nr. 72, 73 si 74 in ultima luna.
Cunosc pescari care au avut de ex cele mai impresionante capturi la clonc acolo unde au zdruncinat creierii somnilor inactivi, la nesfarsit, pina ce acestia s-au ridicat nervosi… ore intregi de cloncaneala, pe acelasi loc, pina unul de +2m nu a mai rezistat stresului si a tasnit plin de nervi spre momeala.

Si asa cum am postat pozele mai devreme, dupa 4 zile de cloncanit intr-una, pe zile cu vant, am prins o zi cu Cristi dupa ce au plecat toti participantii, si am capturat fara probleme mai multi somni. Un singur traseu l-am repetat intr-una!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

86

joi, 8. ianuarie 2015, 10:39

Asa e Zoran, nu cred ca are influenta prea mare trecera pe aprox acelasi traseu, mai ales pe o zona mai mare cum este acolo, eu cu Iulian am trecut pe zone mult mai putin intinse de mai multe ori si s-au ridicat si au muscat si pe Siret si pe Chilia. Depinde mult de bataia cloncului, montura, momeala, cum e prezentata, de priceperea pescarului in depistarea zonei pe unde umbla in ziua respectiva ...etc...etc...etc.

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

87

joi, 8. ianuarie 2015, 11:49

Sa se faca reguli ca in operatiunea monstrul si sa nu le respecte nimeni :prieteni:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

88

joi, 8. ianuarie 2015, 12:02

reguli ca in operatiunea monstrul
:bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

89

joi, 8. ianuarie 2015, 15:45

Toma Caragiu va fi Zoran cu regulamentul in brate, parca il si vad :rizi: Da este o mare problema: alcolul.... diminueza reflexele pescarului

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

90

joi, 8. ianuarie 2015, 16:12

sal
eu cunosc 2 echipaje care pescuiesc cam la 70 m distanta unii de altii cu statii si anunta barca din fata unde s-a ridicat ceva interesant si ceilalti insista cand ajung in zona !
nu am pescuit cu ei ci doar din povestiri! ziceau ca prinde mai bine barca cce vine din urma!
ar fi trebuit sa ies cu ei ca erau curiosi sa vada cum merge in 3 barci dar nu s-a intamplat!

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

91

vineri, 9. ianuarie 2015, 05:52

Daca vor fi 4 manse se stabilesc 2 plutoane a si b , in doua zile pleca primele barcil plutonului a si in celelalte zile, barcile plutonului b,prin tragere la sorti, astfel sansele se echilibreaza..poate ca sant si solutii mai bune ca asta..
..Gigi in zona apa are latimea de 2Km .....fara probleme se poate pescui pe o latime de 1km( fara a intra in conflict cu PF )ideal ar fi sa se plece toti odata
urmand ca organizatorii sa stabileasca doar lungimea traseului. Tinand cont de specificul pescuitului la clonc,cei veniti pe urmele primei serii sanse 0 :nunteleg:

chiar daca se va pleca dupa un anumit interval de timp :gandesc: .
Nu este chiar asa, asta cu venitul unul in urma celuilalt..Eu cu Deyu, am coborat de nenumarate ori tot cam pe acelasi traseu.Este drept ca primele treceri au fost cu cele mai multe ridicari, dar de exemplu Deyu o intzepat unul fix la capat de mansa si de traseu, in fata taberei cand am zis ca gata, iesim.Primul somn l-am prins dupa nu stiu cate treceri, a doua zi la fel, dupa nu stiu cate treceri a prins Deyu cel de-al doilea si eu am avut trasatura clara, ratata din pacate.Sub apa totul e dinamic si pestii se misca nu sant tot aceiasi..de exemplu poate ca trece o barca care starneste unul mare , il agita , dar acesta nu musca pentru ca poate prim barca nu prezinta momeala pe gusrul lui.Insa se poate ca barca doi care trece pe acolo sa gaseasca un somn agitat gata , si daca ii prezinta cum trebuie momeala(sau poate o alta momeala), acesta o ia..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

92

vineri, 9. ianuarie 2015, 06:07

daca ii prezinta cum trebuie momeala(sau poate o alta momeala), acesta
..............o fi cum zici :nunteleg: ..... ........in august vom avea raspunsul !!!! :) .
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

93

sâmbătă, 17. ianuarie 2015, 13:33

:salut: Nu mai avem nicio veste de concurs :gandesc: :ciao: :saluti:
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

94

sâmbătă, 17. ianuarie 2015, 14:13

:salut: Nu mai avem nicio veste de concurs :gandesc: :ciao: :saluti:

Se lucreaza la regulament... :).
Da` unde te grabesti mai frate asa, ca mai sunt 7 luni pana atunci...?!? :rizi:
:noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

95

sâmbătă, 17. ianuarie 2015, 18:52

Concursul este peste 7 luni, dar antrenamentele? :pescuit:

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

96

sâmbătă, 17. ianuarie 2015, 18:55

antrenamentele peste 2 luni :nervos: - m-am saturat de iarna .........groaznic

97

sâmbătă, 17. ianuarie 2015, 20:42

antrenamentele peste 2 luni
:bravo: :apl: :bucuros2:
:noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

98

duminică, 18. ianuarie 2015, 18:32

:salut: Nu mai avem nicio veste de concurs :gandesc: :ciao: :saluti:


Citeva informatii deja stabilite, pina cind regulamentul va fi finalizat:

Clonk-Spinn-Marathon 2015

1. Taxa de inscriere pe barca, adica pe echipa, este de 100,-€ (indiferent daca echipa este formata din 1 sau 2 pescari), max 2 lansete de echipa
2. Concursul va avea loc joi - vineri - sambata, doar pe timp de zi, cu pauza de pranz la mal, pescuit libera alegere: clonk sau spin
3. pe 15.08. seara va avea loc premierea si apoi cheful
4. pe toata perioada concursului se va pescui exclusiv C&R, chiar si in ziua de antrenament, indiferent de specie (in afara de pesti momeala)
5. concursul va avea loc cu minim 10 echipe prezente, max. 30 echipe
6. premiile vor fi stabilite in functie de nr de participanti (de exemplu daca participa doar 10 echipe, minim 300 € ptr echipa pe locul 1, 200€ loc 2, 100€ loc 3 plus sponzorizari)

Cam asta ar fi in mare...
Vor fi anuntate din timp toate autoritatile care ar putea sprijini concursul: Politia de Frontiera Caras-Severin, Capetania Moldova Noua, Finantele, chiar si Politia de Frontiera din Serbia

Aceste puncte sunt stabilite si nu sunt discutabile, le-am scris informativ pentru ca cei interesati sa poata sa faca deja planuri :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

99

duminică, 18. ianuarie 2015, 19:25

:bucuros2: :bucuros2: eihaaaaa super ,azi am inceput sa imi fac niste cloncuri :zambet: :relax: :prieteni:
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

Modi

Oblete

Răspunsuri: 43

Membru din: 24. ianuarie 2015

Locație: Atlantida

  • Scrie un mesaj privat

100

duminică, 25. ianuarie 2015, 10:17

Am aflat si eu despre acest clonc-maraton . De fapt mi s-a atras atentia asupra lui ....
Si daca-mi dati voie am sa exprim si eu parerea mea asupra catorva aspecte ce tin de organizare, premiere, etc ...

...................................................................................

1 - Trebuieste ferm categoric stabilit daca se concureaza individual sau pe echipe/barca ! In mod special daca este premiata/punctata barca(echipa) si nu concurentul !
In primul rand este inechitabil sa se concureze la "mixt" ! Inechitabil si irelevant la nivel de competitie ! Concurentul singur se ocupa de absolut tot ce este nevoie la bordul barcii sale fiind aflat ore intregi de incapacitate de a exercita pescuitul in sine . Spre deosebire de barca cu echipaj in care partenerii pot manca pe rand , eventual se pot odihni pe rand , se pot ocupa de intretinerea echipamentului sau a monturilor tot pe rand , timp in care din barca respectiva practic se pescuieste non stop pe intreaga durata a mansei respective !

2 - Ca perioada de desfasurare , implicit a intregului "eveniment" - ca sa-i spunem asa - adaugati cel putin inca doua zile . Cea dinainte de concurs si cea de dupa . Sunt zilele necesare drumului , a instalarii cazarmamentului , a revizuirii echipamentului .
Patru zile de concurs continuu + inca doua inainte si dupa concurs ( plus inca una de odihna acasa ) presupun nu mai putin de-o saptamana sacrificata . Nu multi isi pot permite atatea libere , si nu multi sunt dispusi sa-si sacrifice concediul anual pentru o iesire la Dunare in defavoarea unui concediu normal cu familia .
Personal consider ca doua zile de concurs efectiv , concentrat , sunt suficiente . Indiferent de conditiile meteo*** ....... ( vezi continuarea in punctul 3 )

3 - *** ......care sunt un risc ce si-l asuma absolut orice concurent , in absolut orice concurs sportiv .
Cu unicul amendament ( insist, ca-n orice sport ) ca staff-ul de arbitrare-urmarire sa decida intreruperea concursului pentru absolut toate echipajele/sportivii din concurs in cazul unor conditii meteo extrem de aprige . Dar ca asta sa fie posibil presupune ca absolut toti concurentii sa fie de acord IN MOD CATEGORIC cu un Regulament al concursului , sa si-l asume , si cu statutul echipei de arbitraj , recunoscandu-i omni-potenta pe apa , supunandu-se deciziilor acesteia . Asadar pe langa un Regulament ferm al respectivului concurs trebuiesc stabilite si asemenea aspecte ce pot tine de situatii neprevazute .

4 - Criteriile de punctare si departajare se stabilesc tot prin capitole prezente in Regulament . Acestea - cel putin in cazul unui concurs de somn pe Dunare - trebuiesc sa fie bine puse la punct si foarte bine echilibrate inspre atingerea unui podium de-a dreptul sportiv . Iar aici se poate stabili o varianta mixta de apreciere/punctare , impusa de un raport dintre lungime si greutate , mai ales ca toti stim ca exista somni "serpi"(lungi si subtiri) sau somni "burduf" cu cate 6-7 carasi sau cegutze inghitite ( si care pot influenta sensibil cantarul/fisa de arbitraj .
Stabilite dimensiunea minima de retinere , metoda de evaluare , ..... punctele de evaluare ( puncte fixe pe mal sau arbitrii pe apa ) , etc .
Pe langa locurile I , II , III trebuie punctata si CMMC - Cea mai mare captura din concurs . Si trebuieste ferm stabilit daca este punctata separat sau poate influenta podiumul cu primele trei pozitii . Practic - poate sau nu poate CMMC sa "rastoarne" podiumul adaugandu-se la punctele deja cumulate de concurentul in posesia caruia se afla ( si care poate nici nu atinge podiumul pana la aceasta ) ?

5 - Recomand in mod ferm ( cel putin pe perioada stricta a desfasurarii concursului ) prezenta unui medic la bordul barcii unui dintre arbitrii . Medic care sa isi asume oficial urmarirea dpdvd medical a tuturor participantilor . Fiind un eveniment organizat , o nevinovata insolatie ( sa nu fac referire si la altfel de neplaceri .... ) poate avea urmari colosale asupra organizatorilor , participantilor , PF-ului ( care se vor dezice fara stres de orice responsabilitate ) etc . Daca este posibil arbitrii comunica intre ei prin statii radio , sau concursul se va desfasura obligatoriu intr-o zona cu acoperire semnal telefonic .

6 - Fondul de premiere , cheltuieli de organizare , remuneratia unei eventuale echipe de arbitraj , se stabilesc prin comunul acord al participantilor .

.........................................

Cam atatea mi-au venit acum in minte . Insa cu siguranta mai sunt multe de pus la cale intr-un asemenea concurs . Mai ales daca se cere de la acesta sa fie unul profesionist , fara contestatii si incertitudini la final , si fara probleme in general .

Acest răspuns a fost de 2 ori editat, ultima oară de »Modi« (25. ianuarie 2015, 10:37)