Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

41

miercuri, 7. ianuarie 2015, 15:22

Gigi, ai putea te rog sa te interesezi ce taxe trebuie platite statului ptr premierea cash? merci :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

42

miercuri, 7. ianuarie 2015, 16:33

au fost unele etape (organizate de W.S.B. Arad) la care premiile erau cash, bani.Insa castigatorul primea suma dupa ce fusese impozitata dupa cat cerea legea


Cel putin conform legii in forma actuala, inseamna ca ceea ce a facut WSB a fost o mare ilegalitate. Premiile pe care le "anunta" organizatorii sunt "nete", adica exact suma aia trebuie platita catre "premiant". Retinerea se face la "sursa", in cuantum de 16% din suma "neta". Castigurile insa sub 600 de lei nu se impoziteaza (indiferent ca sunt cash sau obiecte). Regula cu 600 de lei e valabila pentru fiecare premiu in parte. Daca platesti 10 premii a cate 599 de lei nu trebuie sa platesti NIMIC impozit. Daca platesti un premiu de 5990 lei, trebuie sa platesti inca 959 lei catre stat.

La fel trebuie respectate cerintele legate de p.g., de permisul ala de conducator de barca daca aceasta este mai mare de 4 m


Gigi, faci confuzii ...
Nu are nicio treaba lungimea barcii cu permisul de navigator. Barcile pana in 7 m NU se inmatriculeaza. Permisul de navigator se impune pentru conducerea barcilor echipate cu motoare PESTE 4.93 CP (deci 5 CP = permis de navigator).

Cu alte cuvinte: barca de 5 m si motor 4CP, nu ai nevoie de permis de navigator.
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

43

miercuri, 7. ianuarie 2015, 16:43

Premiile pe care le "anunta" organizatorii sunt "nete", adica exact suma aia trebuie platita catre "premiant". Retinerea se face la "sursa", in cuantum de 16% din suma "neta". Castigurile insa sub 600 de lei nu se impoziteaza (indiferent ca sunt cash sau obiecte). Regula cu 600 de lei e valabila pentru fiecare premiu in parte. Daca platesti 10 premii a cate 599 de lei nu trebuie sa platesti NIMIC impozit. Daca platesti un premiu de 5990 lei, trebuie sa platesti inca 959 lei catre stat.


Merci Atttila, informatie foarte utila! :noroc:
Da, asa mi-am facut si eu calculele, daca se anunta un premiu de "x" €, atata si primeste cistigatorul. Iar cel ce da premiul net, mai plateste +16% statului. :bravo:

... Gigi, faci confuzii ...


Gigi nu cred ca a facut confuzii, mai degraba a dat un exemplu. Gigi nu are nici barca, nici carnet de barca. :idee: dar uite asa discutam si aflam multe chestii interesante :prieteni:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

44

miercuri, 7. ianuarie 2015, 19:04

ca sa fie clar pentru toata lumea:
Permis de conducere ambarcatiuni sportive este necesar pentru orice ambarcatiune dotata cu motor mai mare de 5 cai!
Orice ambarcatiune dotata cu motor mai mare sau egal cu de 20 cp trebuie inmatriculata si bineinteles participantii ce detin ambarcatiuni cu motoare mai mari de 20 cp ar trebui sa depuna hartiile in conformitate! Deasemenea orice ambarcatiune cu o lungime mai mare de 7 m trebuie inmatriculata indiferent de puterea motorului din dotare!
Salutari de la Galati!

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

45

miercuri, 7. ianuarie 2015, 19:28

...orice ambarcatiune cu o lungime mai mare de 7 m trebuie inmatriculata indiferent de puterea motorului din dotare!

Daca nu ma insel, si aici trebuie sa existe certificatul de conformitate, sau? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 45

Membru din: 8. decembrie 2014

Locație: galati

Profesia: particular

  • Scrie un mesaj privat

46

miercuri, 7. ianuarie 2015, 20:43

Eu unul nu vreau nici un premiu chiar daca as lua premiul 1.Efortul de aputea participa de la aproape 750 km cu mancare si bautura de rigoare pe 7 zile este un efort destul de mare si cred ca si pentru altii este la fel si ar fi pacat ca un meserias in clonc de la care putem invata multi sa nu poata veni din cauza banilor.Pescuitul la clonc nu inseamna numai sonar mega performant , lansete si mulinete de nu stiu cate sute de €.Eu personal sunt intr-o dilema,desi am o situatie materiala buna si mi-as permite acest concursm.in sensul ca de banii astia as putea sa fac o delta sau o mare cu familia. Concluzia mea este fara bani de participare doar cu premii simbolice de la sponsori daca sunt si in cazul asta nu mai avem bataia de cap cu impozitarea si cu legalitatea.Strangem bani cu cheluielile de concurs gen benzina pentru barcile monitorilor,protocol ,invitatii(primar sat,politie frontiera,AJVPS.).Eu vin sa socializez nu vin pt.bani pentru ca oricum as fi in dejavantaj fata de unul care este din zona si cunoaste locurile si la ce i iplace sa manance mai mult.Taxa omoara pasiunea pentru ca pentru unii doar simpala participare ar fi un efort.
Cu stima.
Orice zi ar trebui traita ca si cum ar fi ultima.

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »dulceanu ionel« (7. ianuarie 2015, 20:50)


Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

47

miercuri, 7. ianuarie 2015, 20:49

Eu unul nu vreau nici un premiu chiar daca as lua premiul 1.Efortul de aputea participa de la aproape 750 km cu mancare si bautura de rigoare pe 7 zile este un efort destul demare si cred ca si pentru altii este la fel si ar fi pacat ca un meserias in clonc de la care putem invata multi sa nu poata veni din cauza banilorm.Pescuitul la clonc nu inseamna numai sonar mega performant si lansete si mulinete de nustiu cate sute de €.Eu personal sunt intr-o dilema,desi am o situatie materiala buna si mi-as permite acest concursm.in sensul ca de banii astia as putea sa fac o delta sau o mare cu familia. Concluzia mea este fara bani de participare doar cu premii simbolice de la sponsori daca sunt si in cazul asta nu mai avem bataia de cap cu impozitarea si cu legalitatea.Strangem bani cu cheluielile de concurs gen benzina pentru barcile monitorilor,protocol ,invitatii(primar sat,politie frontiera,AJVPS.).Eu vin sa socializez nu vin pt.bani pentru ca oricum as fi in dejavantaj fata de unul care este din zona si cunoaste locurile si la ce iiplace sa manance mai mult.Taxa omoara pasiunea pentru ca pentru uni doar simpala participare ar fi un efort.
Cu stima.

Foarte corect Ionele, dar! Am facut calculul de cheltuieli si am iesit la un minim de 800,-€, si un maxim de 1000,-€. De ex, anul trecut, toata cheltuiala am suportato personal. Nah, si niste premii trebuie date, si multi, chiar daca unii sunt doar ptr socializare, altii sunt aprinsi dupa premii. Nu suntem cu totii la fel. Si asta e bine! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

48

miercuri, 7. ianuarie 2015, 20:52

Corect spus, sa stii ca asa a fost anul trecut si a fost o intalnire f reusita.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

49

miercuri, 7. ianuarie 2015, 20:55

Corect spus, sa stii ca asa a fost anul trecut si a fost o intalnire f reusita.

Gufi, sincer, daca tot asa ramane pe mine sponzorizarea si cheltuiala, astept sa vina dublu decit anul trecut! Sorry, dar nu pot tine piept... :doarecapu:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

50

miercuri, 7. ianuarie 2015, 21:03

Nu la asta m-am referit...adica sa sponsorizezi tu ...am spus ca a fost bine anul trecut si se poate strange cate o suma modica ptr niste premii tot modice...asa cum a precizat colegul de la Galati . Suma modica in sensul in care sa poata fie de ajuns ptr cheltuielile cu organizarea, actele, cortul cu frigidere si gratare si ptr premii ca anul trecut. Altfel se poate pierde sensul de intalnire si ramane numai concurs , concurs in care unii sunt dezavantajati. Este si varianta sa vina cat mai multi ca sa fie frumos si sa nu participe la concurs. Sa vina numai ptr intalnire. Anul trecut intalnirea a fost frumoasa, e putin spus. Sincer...anul trecut cheltuiala ptr mine ...ca si ptr cei de la Galati de exemplu a fost de aprox 1000 ron. Nu este ieftin ptr cei care vin de la departare.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

51

miercuri, 7. ianuarie 2015, 21:05

Ca sa fie claro, anul trecut am suportat personal cheltuiala in total de circa 700 €. Sigur ca o iesit fain, si cu toate astea, or iesit discutii. Inutile! Regulamentul si concursul au fost luate pe bune, nu au fost preluate ca o intalnire de socializare cu premii simbolice. :nu:

Asa ca, anul acesta am hotarat ca concursul sa fie asa cum trebuie sa fie un concurs: taxa de participare, regulament, premii, plus ceva socializare, totul stabilit din timp si clar definit.
Daca ne intalnim doar pentru socializare, atunci nu-l vom mai numi concurs, competitie sau maraton, ci intalnire cu chef, asa cum a fost si in trecut. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

52

miercuri, 7. ianuarie 2015, 21:10

Ok, bineinteles ca organizatorul face regulile. Din punctul meu de vedere , multa distractie.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

53

miercuri, 7. ianuarie 2015, 21:10

Asa ca, anul acesta am hotarat ca concursul sa fie asa cum trebuie sa fie un concurs: taxa de participare, regulament, premii, plus ceva socializare, totul stabilit din timp si clar definit.
Daca ne intalnim doar pentru socializare, atunci nu-l vom mai numi concurs, competitie sau maraton, ci intalnire cu chef, asa cum a fost si in trecut.


Zorane, acu` sper ca nu te superi da` esti putin extremist: de ce ori alba, ori neagra?
De ce nu se poate face o intalnire de socializare impreuna cu un concurs amical cu taxe si premii modice, pt. "doritorii de afirmare"? :rizi:
(evident, de data asta nu are nimeni pretentia sa suporti tu cheltuielile implicate, ca anu` trecut...)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

54

miercuri, 7. ianuarie 2015, 21:14

Nu la asta m-am referit...adica sa sponsorizezi tu ...am spus ca a fost bine anul trecut si se poate strange cate o suma modica ptr niste premii tot modice...asa cum a precizat colegul de la Galati . Suma modica in sensul in care sa poata fie de ajuns ptr cheltuielile cu organizarea, actele, cortul cu frigidere si gratare si ptr premii ca anul trecut. Altfel se poate pierde sensul de intalnire si ramane numai concurs , concurs in care unii sunt dezavantajati. Este si varianta sa vina cat mai multi ca sa fie frumos si sa nu participe la concurs. Sa vina numai ptr intalnire. Anul trecut intalnirea a fost frumoasa, e putin spus. Sincer...anul trecut cheltuiala ptr mine ...ca si ptr cei de la Galati de exemplu a fost de aprox 1000 ron. Nu este ieftin ptr cei care vin de la departare.

Gufisor, hai intreaba tu te rog pe toti cei ce or fost acolo, cine o fost cel mai inversunat concurent, in adevaratul sens al cuvantului, anul trecut? :gandesc:
Cine o iesit primul pe apa, o iesit ultimul pe mal, si muncit 100% ca sa ia premiul cel mare? :gandesc:

Nah, revenind la cheltuieli... ptr acoperirea cheltuielilor + niste premii simbolice ar fi cam 30 € de participant
Acuma, daca mai pune fiecare 90 roni, adica inca 20 €, ar iesi si niste premii super!
E adevarat, poate e cam mult 75€ de persoana, sau 150€ per echipa, dar de aceea am deschis subiectul, sa discutam :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

55

miercuri, 7. ianuarie 2015, 21:15

Poiana aia e destul de mare ...au loc si cei ce vin doar pentru "socializare", cat si cei ce vor sa participe la "maraton" :). "Maratonistii" pot face concursul lor oficial, iar "socializatorii" pe al lor :) (daca doresc asta). As paria ca tabara "socializatorilor" ar fi mult mai mare decat a "maratonistilor" :)
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

Răspunsuri: 45

Membru din: 8. decembrie 2014

Locație: galati

Profesia: particular

  • Scrie un mesaj privat

56

miercuri, 7. ianuarie 2015, 21:16

Zoran eu am zis ca trebuie achitate cheltuielile 100% de catre participanti.Cloncul este un pescuit aparte din pasiune si cine isi face un scop de a castiga bani inseamna ca isi pune banii mai presus de pasiune..Eu daca as catiga as fi onorat si incantat nu de bani ci de faptul ca am fost mai bun ca altii desi este chestie de noroc fata de alti participanti.Cine isi face un scop de a castiga bani ineamna ca nu mai iubeste acest hoby.Am sa vb cu un magazin mare de pescuit sa vad daca sponsorizeaza ceva.
Orice zi ar trebui traita ca si cum ar fi ultima.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

57

miercuri, 7. ianuarie 2015, 21:22

Zorane, acu` sper ca nu te superi da` esti putin extremist: de ce ori alba, ori neagra?
De ce nu se poate face o intalnire de socializare impreuna cu un concurs amical cu taxe si premii modice, pt. "doritorii de afirmare"?
(evident, de data asta nu are nimeni pretentia sa suporti tu cheltuielile implicate, ca anu` trecut...)

Pentru ca vor veni exact aceleasi intrebari si nemultumiri cum le pui si tu. De ce nu-i alba, si ii neagra?
Costi, un concurs de pescuit este concurs de pescuit, si o intalnire amicala ce se lasa cu socializare, betie si fara pescuit, este cu totul altceva.
De exemplu, sunt persoane ce nu ajung decit o singura data pe an la Dunare, si aceia isi doresc sa pescuiasca la un concurs, si nu sa socializeze. Tu chiar nu poti sa empatizezi cu altii, chiar vrei sa fie toti ca tine? :rizi:
am facut pina acuma 3, sau chiar 4 intalniri de socializare. Iaca, nah, acuma e si concursul in adevaratul sens al cuvantului la rand. Nimeni nu este obligat sa participe, poa sa vina si doar sa socializeze. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

58

miercuri, 7. ianuarie 2015, 21:24

Indiferent ce reguli s-ar face daca fondul de premiere este mare apar discutii, eu garantez 100%. Sunt de parere ca se pierde ideaa de intalnire cum trebuia sa fie

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

59

miercuri, 7. ianuarie 2015, 21:28

De exemplu, sunt persoane ce nu ajung decit o singura data pe an la Dunare, si aceia isi doresc sa pescuiasca la un concurs, si nu sa socializeze. Tu chiar nu poti sa empatizezi cu altii, chiar vrei sa fie toti ca tine?

Apai nu stiu cum sa-ti spun da` daca numaram cati vor sa faca un concurs maraton de 4 zile non-stop fata de cati vor o intalnire de socializare cu un concurs amical, cre` ca mai multi sunt din a 2-a categorie. :rizi:
Man, pana la urma tu organizezi ce vrei... dar pe de alta parte asta-i un topic deschis pt. pareri deci ar fi bine sa se tina cont de ele, nu crezi?
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

60

miercuri, 7. ianuarie 2015, 21:28

Indiferent ce reguli s-ar face daca fondul de premiere este mare apar discutii, eu garantez 100%. Sunt de parere ca se pierde ideaa de intalnire cum trebuia sa fie

Tyrael, n-or venit multi la intalnire nici cind o fost pe gratis! Si discutii tot or iesit, asta este inevitabil!
Hai sa fim sinceri, daca anunti pe toate forumurile pescaresti, ca ne intalnim sa socializam, si taxa de participare este de ex de 30€, ca sa acopere cheltuielile de organizare pentru 60 pina la 100 de persoane, citi crezi ca ar mai veni? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com