Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

21

marți, 6. ianuarie 2015, 18:38

Nu cred ca ii ok sa se faca o zii 1 parte din participanti si a 2 zii alta tura ca poate a 2 zii sunt zapaciti si nu se mai ridica...


Dupa ce somnii au fost 4 zile "batuti", de nenumarate barci, pe aceasi zona am fost Cristi dupa ce voi toti au plecat. Am vrut sa vedem cam ce medie am fi reusit noi in concurs. Nu prea cred ca are ceva de-a face daca se bate o zi, sau doua apa... :gandesc:

Aici citeva poze, pe langa care mai erau si alte capturi:











Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

22

marți, 6. ianuarie 2015, 18:50

:buaaaah: Fie cum o fii dar abia astept :pescuit:
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

Răspunsuri: 22

Membru din: 9. februarie 2014

Locație: Bucuresti

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

23

marți, 6. ianuarie 2015, 22:38

propunere schema concurs

Va propun o schema de concurs :
- se va desfasura timp de 4 zile, cu un echipaj castigator in fiecare zi si un clasament final ;
- taxa de inscriere / zi = 250 lei , fond zilnic = 30 echipaje x 250 lei = 7 500 lei, fond total 30 000 lei ( 7 500 x 4 zile ).
Premii :
- premiul 1 = 4 000 lei -echipajul castigator in cele 4 zile;
- premiul 2 = 3 000 lei -echipajul castigator in primele 3 zile;
- premiul 1 = 2 000 lei -echipajul castigator in primele 2 zile;
- patru mentiuni x 1 000 lei echipajele castigatoare in fiecare din cele 4 zile;
- premiu special = 2 000 lei pentru cel mai mare somn.
Din fond total 30 000 lei = fond premiere 15 000 lei si fond organizare 15 000 lei.
In felul acesta se poate participa de la 1 zi la 4 zile in functie de vointa fiecaruia.
Schema este orientativa si sumele se pot schimba .

24

marți, 6. ianuarie 2015, 23:20

@cristi23t
Din punct de vedere al "motivatiei" e Ok calculul, dar.......un pescar de somn aloca momelii cca 50 ron ptr o partida de 2 zile, :idee:
Daca era "la crap" era altceva, dar nu-i...... :prieteni:
Asta e parerea mea.Stiu,..... nu se da cu pietre p'aici! :)
:noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

25

miercuri, 7. ianuarie 2015, 08:04

Stie cineva dintre voi, la premierea in bani, cit se plateste impozit + alte taxe la stat? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 22

Membru din: 9. februarie 2014

Locație: Bucuresti

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

26

miercuri, 7. ianuarie 2015, 08:08

corectie

Corecției : "- premiul 1 = 2 000 lei -echipajul castigator in primele 2 zile;" corect "- premiul 3 = 2 000 lei -echipajul castigator in primele 2 zile;"

Premiile ( in lei sau obiecte ) si taxa de inscriere (sunt puse ca sistem de calcul si) se vor stabili de catre organizatgori ... :noroc:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »cristi23t« (7. ianuarie 2015, 08:20)


27

miercuri, 7. ianuarie 2015, 08:38

Mai degraba premiile ar fi numai in obiecte ...ptr ca necesitati sunt ...sonare, lansete, mulinete...daca deja ai bagat si impozite si taxe....pe banii adunati de la concurenti ....e greu.

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

28

miercuri, 7. ianuarie 2015, 08:53

Ce impozit sa platesti la stat?dute mai cu chesti dinastea ,da ce statul ne ajuta cu cv pe noi?Stii bancul cu STATUIA?:-)
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

29

miercuri, 7. ianuarie 2015, 08:57

Nu ai vazut ca intreba Zoran ? Premiile sa fie in obiecte in valoare de .....

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

30

miercuri, 7. ianuarie 2015, 09:06

Gufi, ideea nu e rea, dar si acolo ar trebui normal facuta factura, platit cel putin TVA-ul ptr obiectele date ca premiu. Cel putin eu asa am facut anul trecut, ptr a fi totul correct. Am scris o factura cu toate premiile acordate, iar pe valoarea lor a plecat la statul German 19% TVA.

Darius, corectitudine trebuie sa fie, chiar si la balci. Daca asa prevede legea, sorry, dar eu ma conformez si imi asum raspunderea ptr tot ce se intampla la acest concurs organizat de mine.

Daca sponzorii doneaza voblere, lansete-handmade, sau cloncuri, acestea pot fi “donate” concurentilor, in functie de clasament. Aici nu cred ca mai trebuie platite nici un fel de taxe. ;)
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

31

miercuri, 7. ianuarie 2015, 09:15

Ce impozit sa platesti la stat?dute mai cu chesti dinastea ,da ce statul ne ajuta cu cv pe noi?Stii bancul cu STATUIA?:-)
Scuze pentru off topic, Darius dacă gândim aşa atunci nu mai putem avea pretenţii cu privire la pensii, sosele bune, tratamente adecvate în spitale, şcolarizare gratuită, etc.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

mihai68

Oblete

Răspunsuri: 19

Membru din: 26. decembrie 2014

Locație: galati

Profesia: functionar public

  • Scrie un mesaj privat

32

miercuri, 7. ianuarie 2015, 12:08

ca si durata a concursului 2 zile ,,pline,,ar trebui sa fie suficiente,mai ales ca ai posibilitatea sa vii cu o zi, doua inainte sa ,,vizualizezi,,locatia.apropo de propunerea lui CRISTI23t o taxa de 250ronx4zile plus drumul cu barca,cu ,,acareturi,, ,in cazul meu 800km,plus altele e putin prohibitiv d.p.d.v.financiar,dar deocamdata purtam discutii nu dam cu parul,nu?tare nu as vrea sa ratez concursul din cauza costurilor. :zid:

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

33

miercuri, 7. ianuarie 2015, 12:10

Nu ar fi bine ca de la început, indiferent de condiţiile meteo, să se poată pescui atât la clonc cât şi la jigging, spinning sau staţionar cu specificaţia doar din barcă, astfel încât fiecare să hotărască singur în funcţie de propriile-i inspiraţii cum să abordeze pescuitul raportat la condiţiile din momentul respectiv? Părerea mea este că o astfel de abordare echilibrează foarte mult balanţa şansă - ştiină şi inspiraţie. Acuma şi în cazul ăsta probabil o să fie multe inspiraţii urmate de adânci expiraţii da aşa-i frumoasă viaţa :rizi: .
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

34

miercuri, 7. ianuarie 2015, 13:11

...tare nu as vrea sa ratez concursul din cauza costurilor.


Mihai, taxele ptr concursul de pescuit vor fi undeva in jur de 150 € de echipa, indiferent daca concursul tine 1 zi sau 4 zile. Dar asta mai trebuie sa stabilim mai exact, sa vedem si ce cheltuieli de organizare intervin, cit costa pokalele, citi arbitri sunt necesari si cit sunt costurile ptr acestia, citi interesati exista, adica cite echipe au intradevar interes sa participe, cit ar costa unul sau doi cameramani sa filmeze (de ex anul trecut prea putin am ajuns sa filmez), ce sponzorizare vom avea, si ce premii putem oferi din sponzorizare si taxe.

Mi-as dori mult ca fiecare participant sa primeasca si accesorii ca premiu de participare in valoare de minim 20 €, astfel taxa de inscriere se diminueaza cumva.
Eu voi cauta sponzori si din Germania, sa vedem daca exista interes la firme ca BlackCat, Zeck-Fishing sau Taffi-Tackle sa se faca mai cunoscute si in Romania.

Si deasemenea, mi-as dori ca si premiile sa fie pe masura, adica locul 1 sa fie premiat cu un factor x4 fata de taxa de inscriere, locul 2 cu factor x3, locul 3 cu factor x2, mentiunea cu factor x1,5.

Poate 1 zi din cele 5-6 zile cit vom sta acolo vom face si o zi de prezentare, gen mini-expozitie, unde micii mestesugari isi pot prezenta creatiile. De ce nu?

Dar de aceea am si deschis acest subiect, ptr a putea discuta si organiza cit mai bine, si cit mai convenabil pentru toti cei ce au interes sa participe atata la socializare, cit si la concurs. Si cum evolueaza acest subiect, cred ca vom deschide un subforum dedicat acestui concurs, unde vom dezbate subiectele in parte.

Presimt acest concurs ca un eveniment unic si frumos! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mihai68

Oblete

Răspunsuri: 19

Membru din: 26. decembrie 2014

Locație: galati

Profesia: functionar public

  • Scrie un mesaj privat

35

miercuri, 7. ianuarie 2015, 13:34

perfect,sa_i dam inainte atunci :apl:

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

36

miercuri, 7. ianuarie 2015, 13:36

Zoran in germania pote se merita sa fii corect ca si statul te ajuta si nu te trateaza cu indiferenta dar in romania doar cerul tie recunoscator.
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

37

miercuri, 7. ianuarie 2015, 13:46

Zoran in germania pote se merita sa fii corect ca si statul te ajuta si nu te trateaza cu indiferenta dar in romania doar cerul tie recunoscator
Darius !!!!......acu ca-i Santa Claus..........................si nu e Miki Maus...........mai gandestete :nunteleg: :pauza: ,
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

38

miercuri, 7. ianuarie 2015, 13:48

Zoran in germania pote se merita sa fii corect ca si statul te ajuta si nu te trateaza cu indiferenta dar in romania doar cerul tie recunoscator.

Darius, eu iti inteleg perfect frustrarea fata de statul Roman, dar sper sa ma intelegi si tu pe mine: imi place sa fiu corect, si nu doresc sa risc sa vina prin 2016 sau mai stiu eu cind, sa-mi ceara te miri ce taxe si amenzi ca nu am anuntat premiile! Noi nu vom face nimic in spatele usilor inchise, vom face totul cunoscut pe forumuri, pe FB, si pe Youtube.

PS: de ex, daca in Germania postezi pe forumuri, FB, sau YT o poza sau un film cu o captura ce este interzisa, ocrotita, vine politia si iti suna la usa. De unde sa stiu eu ca nu se intampla si in Ro pe viitor la fel? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

39

miercuri, 7. ianuarie 2015, 14:44

Zoran in germania pote se merita sa fii corect ca si statul te ajuta si nu te trateaza cu indiferenta dar in romania doar cerul tie recunoscator.

Darius, eu iti inteleg perfect frustrarea fata de statul Roman, dar sper sa ma intelegi si tu pe mine: imi place sa fiu corect, si nu doresc sa risc sa vina prin 2016 sau mai stiu eu cind, sa-mi ceara te miri ce taxe si amenzi ca nu am anuntat premiile! Noi nu vom face nimic in spatele usilor inchise, vom face totul cunoscut pe forumuri, pe FB, si pe Youtube.

PS: de ex, daca in Germania postezi pe forumuri, FB, sau YT o poza sau un film cu o captura ce este interzisa, ocrotita, vine politia si iti suna la usa. De unde sa stiu eu ca nu se intampla si in Ro pe viitor la fel? :gandesc:


Zoran eu te inteleg si bine faci (pe o parte).Dar eu nu le-as da nimic.. nu vreau sa lungim subiectul asta ca topicul a fost deschis pt concurs nu pt STAT . :inchinare: :prieteni:
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

40

miercuri, 7. ianuarie 2015, 15:03

Darius, organizatorul are muuuulte responsabilitati.Inclusiv fata de statul roman.


In concursurile organizate de Liga Romana de Spinning, au fost unele etape (organizate de W.S.B. Arad) la care premiile erau cash, bani.Insa castigatorul primea suma dupa ce fusese impozitata dupa cat cerea legea.La fel trebuie respectate cerintele legate de p.g., de permisul ala de conducator de barca daca aceasta este mai mare de 4 m, trebuie sa existe la fata locului asistenta medicala-sarcina care cade tot in seama organizatorului.In conditiile astea nici un organizator serios nu va ignora legea cu privire la impozitarea premiilor , in timp ce va respecta restul regulilor-legilor, nu este normal..

Vreau sa va spun ca in perioada aceea concursurile cu cea mai mare cautare au fost cele in care premiile erau in bani ,sau si in bani pe linga alte produse.Ca multi ziceau ca ce sa faca cu un sonar, ori lanseta,ori nush ce mulineta care poate nu si-o doreau neaparat.Pe cand cu banii, iti poti cumpara orice produs doresti..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu: