Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

61

duminică, 23. august 2015, 20:54

Asa incet da` munca merge inainte... :).
Alt material, alta viata. :rizi:



Si ceva prototipuri, generatia 2 si generatia 3 de coropisnite cu telecomanda... sper sa nu mai urmeze prea multe... :zid: .
Intre timp si software-ul se mai schimba, am adaugat mai multe regimuri de vibratii, stimul luminos (un fel de coropisnita corcita cu licurici... :rizi: ) etc.
Mai e de lucru da`... "vine iarna". :zambet:

In primul rand te felicit! Prinde contur frumos munca ta. :bravo: :apl: :apl:
In al doilea rand, ma gandesc cum poti sta linistit fara sa testezi cumva pe apa "scula" in stadiul actual? :nunteleg:
In al treilea rand am o SUPEROFERTA pt. tine :craciun: : Ma ofer GRATIS cu tot echipamentul din dotare :rizi: , inclusiv risc GoPro (eu o vad cumva legata la 15-25 cm deasupra "jucariei") :buaaaah: .Poate iese si un clip de promo cu acea ocazie :bucuros: .Ai vazut ca am "bulan" cu schimbatul bateriei GoPro-ului la momentul oportun.... :zambet: .Gandeste-te bine, nu rata asa ocazie!! :saluti:
:noroc:



informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

62

luni, 24. august 2015, 08:30

In al doilea rand, ma gandesc cum poti sta linistit fara sa testezi cumva pe apa "scula" in stadiul actual?
In al treilea rand am o SUPEROFERTA pt. tine : Ma ofer GRATIS cu tot echipamentul din dotare , inclusiv risc GoPro (eu o vad cumva legata la 15-25 cm deasupra "jucariei") .Poate iese si un clip de promo cu acea ocazie .Ai vazut ca am "bulan" cu schimbatul bateriei GoPro-ului la momentul oportun.... .Gandeste-te bine, nu rata asa ocazie!!

Le-as testa io da` nu-s gata inca... adica electronica ii gata (99%) insa cu mecanica stau mai prost... de ex. ieri am turnat cauciuc in carcase... :rizi: .
Sigur facem un "clip promo" da` nu stiu sigur cand... vorbim zilele astea la o bere. :noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

63

luni, 24. august 2015, 14:19

Nu faci si ceva clonc electronic??
Nu ca nu-mi place sa bocanesc da' ma gandesc cum o fi pe apa mai rece..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

64

luni, 24. august 2015, 15:08

Nu faci si ceva clonc electronic??
Nu ca nu-mi place sa bocanesc da' ma gandesc cum o fi pe apa mai rece..

Partea electronica de la cloncul electronic (cu care poti sa scoti / memorezi 1.000.000+ de bocanituri diferite... :rizi: ) ii gata de un an... :).
Din pacate tot cu mecanica am probleme: mi-a printat 3D cineva o carcasa pt. un difuzor cu membrana de plastic dar din pacate straturile printate nu erau peste tot lipite unul de altul si s-a umplut carcasa de apa :nervos: ... ori difuzorul este rezistent la apa spre exterior da` d-aia nu poate fi scufundat complet, cu bobina si contacte cu tot.
Probabil ca va trebui sa frezez o carcasa... numa` ca la volumul de material ce trebuie indepartat si la ce freze/motor de frezare am, o sa dureze ceva operatia.
Vine ea iarna... :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

65

sâmbătă, 12. septembrie 2015, 09:29

"Machiaj" preliminar pt. telecomanda "coropisnitei"... :).

----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

pava

Oblete

Răspunsuri: 25

Membru din: 3. martie 2015

Locație: Galati

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

66

sâmbătă, 20. februarie 2016, 19:51

Ce se mai aude cu proictul coropisnita cu telecomanda ?

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

67

sâmbătă, 20. februarie 2016, 20:03

Am terminat emitatorul telecomenzii si am vreo 2 "coropisnite" aproape gata.
Momentan n-am ceva tabla subtire, sa se poata cositorii si suficient de elastica sa fac lamele de contact pt. baterii.
Am sa le incerc "pe teren" la primele partide de clonc de anul asta.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

68

sâmbătă, 20. februarie 2016, 20:18

Si asta cred ca e tot o coropisnita electrica !(poza nu imi apartine ,e luata de pe net)!

pava

Oblete

Răspunsuri: 25

Membru din: 3. martie 2015

Locație: Galati

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

69

sâmbătă, 20. februarie 2016, 20:25

ok ! astept impresii dupa prima iesire la clonc

70

joi, 22. februarie 2018, 20:54

Am terminat emitatorul telecomenzii si am vreo 2 "coropisnite" aproape gata.
Momentan n-am ceva tabla subtire, sa se poata cositorii si suficient de elastica sa fac lamele de contact pt. baterii.
Am sa le incerc "pe teren" la primele partide de clonc de anul asta.
Salut. Mi am facut cateva coropisnite electronice dar nu am avut timp sa le testez :zambet: imi poti spune la cat timp sa le pun sa bazaie care ar fii intervalu ideal ma gandesc ca le ai testat cat de cat astept ceva pareri eu le pot pune sa bazaie si la 2 3 minute dar ma gadesc sa nu fie prea mult .

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

71

vineri, 23. februarie 2018, 07:33

Scopul telecomenzii la aceste coropisnite era tocmai inlocuirea acestui interval fix.
Ceea ce-am observat practic este ca aceste bazaitori atrag somnii INSA daca acestia ating scula cu mustatile si asta bazaie, pleaca rapid. Se pare ca nu-s chiar asa prosti sa confunde un motoras cu ceva viu... :rizi: .
Asa ca ar fi interesant de deconectat motorul de vibratii odata atras pestele in zona momelii.
Altfel, ce sa zic, un 2-3 s la intervale de 20-30s mi s-ar parea potrivit... :nunteleg: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

72

vineri, 23. februarie 2018, 13:44

Am inteles ms pentru info voi incerca sa le reglez intervale diferite sa vad la care musca :pauza: ....tu ai folosit gandacul asta in loc de momeala sau separat pe fir?Mai am o mare problema cu eprubetele de plastic nu gasesc in farmacii 16mmX100 nu gasesc de nici unde fel decat de urina si altele....:)))

Subiecte asemănătoare