Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 25. decembrie 2014, 18:30

Blancuri de aceeasi lungime, difera actiunea si greutatea. ce alte caracteristici sunt diferite?

Mai concret, Daiwa megaforce Jigging - 2,4m, 100-200g, 310g greutate versus Daiwa megaforce Jigging - 2,4m, 150-300g, 325g greutate.

Ce ma intereseaza este daca cea cu actiune de 150-300g este mai puternica si pe cotor, deci la un test de ridicat greutati in aer ar ridica ceva mai mult decat cea de 100-200g sau este mai tare doar pe zona de varf (prin asta intelegand ca este si putin mai rigida)?

Alta intrebare este daca aceste diferente sunt semnificative avand in vedere ca intre ele sunt doar 15 g diferenta de greutate?
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

2

sâmbătă, 27. decembrie 2014, 17:22

Nu are nimeni idee referitor la ce am intrebat?
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

3

sâmbătă, 27. decembrie 2014, 18:05

Pai idee putem avea dar eu cel putin n-am un raspuns suficient de bine argumentat.
In mod "normal" puterea unei lansete (ce ai postat tu nu reprezinta actiunea lansetei...) este data de greutatea la care se curbeaza cu 90 grade, fiind pozitionata orizontal... nu se specifica daca se curbeaza din cotor sau numai din portiunea anterioara asa ca daca dupa aceast tip de test a fost definita puterea maxima inscrisa pe blank, nu cred ca se poate raspunde la intrebarea ta, din lipsa de date.
Pe de alta parte, din cate-mi amintesc c-am mai citit, acest tip de determinare a puterii are cateva "hibe"... poate intre timp s-o fi inventat altu`. :nunteleg:
Cat priveste diferenta de greutate/putere poate-i o altfel de impletitura, altfel de rasina, altfel de... ai incercat sa cauti blank-urile la producator sa "vezi ce zice"?
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 28. decembrie 2014, 19:37

Este vorba de Daiwa Megaforce jigging 2,4 m, 100-200 g respectiv 150-300 g.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 29. decembrie 2014, 07:00

Cele 15 gr. in plus aduc un plus de material , normal pentru modelul care duce mai mult.Pe linga material producatorul poate jongla din conicitatea blankului..Este greu de spus care cum se indoie doar asa din cele cateva date inscriptionate pe lanseta.Ca sa iti faci o idee despre conicitate ar trebui sa ai valorile diametrelor de pe varf si de pe butt..dar per ansamblu, cea data pina in 300 gr. ar trebui sa fie mai puternica..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 29. decembrie 2014, 07:56

Mulţam fain pentru răspunsuri, teoretic aşa am gândit şi eu Gigi, îi greu să alegi când nu ai lanseta în mână plus că am tendinţa să supradimensionez lucru care la spinning poate aduce un minus major. Problema-i că nu-mi permit mai multe lansete de spinning pentru somn şi caut să aleg o lansetă mai unuversală, asta în măsura în care există aşa ceva, să pot da pe lângă agăţături şi dacă am captură să o pot forţa fără probleme şi pe Mureş astfel de locuri sunt predominante, dar să şi pot să pescuiesc cu shaduri de 12-15 cm armate cu plumb de 40, 50, 80g (90% voi folosi shaduri şi ocazional voblere).

Dacă mai aveţi sfaturi le aştept cu bucurie.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.