Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »Militaru Darius«

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 24. decembrie 2014, 02:21

inmatriculare motor barca

:salut: Va rog sa imi spuneti care ar fii cea mai rentabila varianta si ce acte sunt necesare pt inmatriculare un motor de 40 cp ...mentionez ca detin doar factura pe motor si contract de vanzare cumpare ca si cel de masina pentru barca+ buletin vechiul propietar.. :prieteni: :noroc:
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

Nitu V

Biban

Răspunsuri: 65

Membru din: 7. aprilie 2012

Locație: braila

Profesia: functionar

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 4. martie 2015, 20:28

Anul trecut am intrebat la capitania braila de actele astea ...omul mi.a explicat ca la un frate adica fara rele intentii...in RO se inmatriculeaza greu motoare sh..acte legale de provenienta nu hartie de mana din talcioc..certificat pentru noxe...in cazul in care este adus de afara trebuie o hartie de la consulat sau ceva de genul asta ...mult mai usor este daca motorul este cumparat din magazin. Eu nu as cumpara motoare sh neinmatriculate dar care au puterea peste baremul de inmatriculare.

  • Autorul acestui subiect este »Militaru Darius«

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 4. martie 2015, 22:25

:nunteleg: Pai si ce este de facut in situatia asta? Schimbam doar abtibiltul si gata.... :idee: :rizi:
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

Nitu V

Biban

Răspunsuri: 65

Membru din: 7. aprilie 2012

Locație: braila

Profesia: functionar

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 4. martie 2015, 22:45

Daca angajau la Pf doar oameni cu retard mintal ....mergea....te asigur ca sunt multi baieti isteti care citesc puterea unui motor din ochi..asta le este meseria ....si daca miros ceva dar nu pot dovedi iti pot strica ziua fara texte la proces... :bucuros2:

  • Autorul acestui subiect este »Militaru Darius«

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 4. martie 2015, 23:27

Nu cred ca este obligatoriu sa ai pus abtibiltul pe motor si ca aa nu te complici nu pui deloc...
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

Răspunsuri: 45

Membru din: 8. decembrie 2014

Locație: galati

Profesia: particular

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 5. martie 2015, 05:17

Anul trecut am intrebat la capitania braila de actele astea ...omul mi.a explicat ca la un frate adica fara rele intentii...in RO se inmatriculeaza greu motoare sh..acte legale de provenienta nu hartie de mana din talcioc..certificat pentru noxe...in cazul in care este adus de afara trebuie o hartie de la consulat sau ceva de genul asta ...mult mai usor este daca motorul este cumparat din magazin. Eu nu as cumpara motoare sh neinmatriculate dar care au puterea peste baremul de inmatriculare.

Colegu daca ai o informatie buna poti sa o zici dar daca nu numai duce lumea in eroare cu hartii de consulat si certificate de noxe.La un motor care este inmatriculat pentru prima data in tara iti trebuie un act de provenienta care poate fi o factura,un contract de vanzare cumparare (care are in spate o factura de provenienta) si un certificat de conformitate care atesta ca motorul este conform CE.Vanzarea -cumpararea trebuie facuta la notar sau daca este facuta de mana trebuie legalizata.Daca motorul este inmatriculat in tara sau afara nu iti mai trebuie certificat de conformitate pentru ca se considera conform CE dar iti contract de vanzare cumparare,copie dupa carnetul barcii.In cazul barcilor este mai complicat un pic,daca barca este noua iti trebuie factura de provennta si certificat de conformitate in care sunt trecute specificatiile producatorului(lungime,latime,nr locuri,greutate,etc.),daca barca este immatriculata in tara atunci se faca vanzare -cumpararea cu fostul proprietar la notar dupa ce in prealabil acesta a scos certificat fiscal,daca barca este adusa de afara si este inmatriculata iti trebuie copie dupa carnetul barcii si dovada de radiere +vanzare cumparare care va fi tradusa si legalizata in tara.Problema cea mai mare apare de la situatia in care in anumite state barcile nu se inmatriculeaza si astia de la noi cer radiere la ceva ce nu este inmatriculat.
Darius tu ai factura si certificat de inmatriculare pt motor si sunt suficiente dar daca nu ai actele bune pentru barca este logic ca nu o sa iti inmatriculeze nici barca nici motorul.Solutii se gasesc intodeauna.
Orice zi ar trebui traita ca si cum ar fi ultima.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 5. martie 2015, 07:53

Salut Ionel,
Ce am gasit in ORDIN nr. 1079 din 24 iunie 2014, art. 19

Citat

g) documentul emis de autoritatea competentă a statului în care ambarcaţiunea de agrement a fost înmatriculată/înscrisă anterior, care atestă radierea ori scoaterea din evidenţe a ambarcaţiunii de agrement, sau declaraţia notarială pe propria răspundere care să conţină datele de identificare ale ambarcaţiunii de agrement şi care să ateste faptul că acest tip de ambarcaţiune nu se înmatriculează/înscrie în statul respectiv, după caz.


... dar nici unde in Ordin nu am gasit referire la Certificatul de Conformitate.
De ex in Germania e obligatoriu Cert. de Conf. ptr prima inmatriculare doar daca ambarcatiunea a fost construita dupa 1989, si nu a fost inca niciodata inmatriculata.

Pe mine ma intereseaza de exemplu cum pot inscrie o ambarcatiune construita in 1988, dar care nu a fost niciodata inca inmatriculata. Ai idee? Certificat de conformitate nu exista...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Nitu V

Biban

Răspunsuri: 65

Membru din: 7. aprilie 2012

Locație: braila

Profesia: functionar

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 5. martie 2015, 09:23

Certificatul de conformitate al barcii reprezinta datele de identificare a barcii. Pe ei cel mai mult ii intereseaza ca ambarcatiunea sa fie omologata pentru tipul de apa pentru care se face inmatricularea .
acelasi certificat de conformitate este necesar si pentru motor...din el rezulta noxele respective. .de aici si confuzia...hartia de la consulat , mi s.a spus ca este necesara in cazul motoarelor produse in E dar neinmatriculate niciodata afara. Daca motorul a fost inmatriculat in tara este mai simplu. Din ce am citit mai sus nu reiesea daca motorul mai fusese inmatriculat sau nu si de unde provenea iar eu am luat cazul cel mai greu. Pana la urma greseala mea a fost denumirea unei hartî...nu am cautat in legi sau ordine dar am preferat sa intreb la cei ce fac inmatricularea. :ochi:

  • Autorul acestui subiect este »Militaru Darius«

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 25. martie 2015, 00:43

:nervos: Colegi intampin o problema la inmatriculare! imi cere radierea barci de pe unde o fii fost ea...dar barca mea nu a fost niciodata inmatriculata si nu am de unde sa ii pun la dispozitie actul respectiv.ce sa ma fac? :doarecapu:
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

10

miercuri, 25. martie 2015, 07:03

:salut: Pai cum sa o radiezi daca nu a fost inmatriculata :zambet: hai ca asta este tare :bravo: in MH nu iti trebuie decit actul barcii sa chitanta de mina facuta cu propietarul si gata.. :nunteleg: pe mine ma roaga sa o inmatriculez de vreo 4 ani si nu am vrut :ochi: si nu am decit act de mina facut cu 2 martori daca am ocazia zilele astia poate trec pe la barca ca o tin la pontonul capitaniei si ma duc si il intreb direct :salut:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

11

miercuri, 25. martie 2015, 07:20

:nervos: Colegi intampin o problema la inmatriculare! imi cere radierea barci de pe unde o fii fost ea...dar barca mea nu a fost niciodata inmatriculata si nu am de unde sa ii pun la dispozitie actul respectiv.ce sa ma fac? :doarecapu:


Salut Darius, de unde ai cumparat barca? :gandesc:
Daca e adusa de ex din Germania, sigur a fost inmatriculata.
In Germania nu trebuie inmatriculate barcile care:
- au motorizarea sub 3 cp
- se deplaseaza doar cu panze
- se deplaseaza doar prin forta umana
- au o lungime mai mica de 5,5 m
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »Militaru Darius«

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

12

miercuri, 25. martie 2015, 17:01

Zoran eu am cumparato din timisoara,dar ea provine din italia si nu am avut niciun numar de inmatriculare pe ea si am inteles ca nu se inmatriculeaza in italia..doar se ia in evidenta.dar crede-ma ca nu stiu de unde sa ii scot eu radiere daca nu exista...asta ce inseamna ca ii buna de aruncat la foc..
:necajit:
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

13

miercuri, 25. martie 2015, 17:12

Zoran eu am cumparato din timisoara,dar ea provine din italia si nu am avut niciun numar de inmatriculare pe ea si am inteles ca nu se inmatriculeaza in italia..doar se ia in evidenta.dar crede-ma ca nu stiu de unde sa ii scot eu radiere daca nu exista...asta ce inseamna ca ii buna de aruncat la foc..
:necajit:

Nu stiu cum este in Italia, dar din cite stiu eu, acolo e mai strict ca in Germania, deoarece te obliga sa ai asigurare pe barca cu motor, asigurare ce acopera 5 milioane daune. Asigurare se face numai pe o barca inmatriculata. :nunteleg:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »Militaru Darius«

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

14

miercuri, 25. martie 2015, 17:24

Pai cine a avuto sa zicem in italia cand a vanduto crezi ca nu si-a radiato daca era sa fie inmatriculata? sa punem raul in fata...sa zicem ca ar fii fost inmatriculata si eu nu ii voi putea face niciodata rost de actul de radiere...ce se intampla,cum mai pot eu sa o inscriu vreodata? :necajit:
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

15

miercuri, 25. martie 2015, 17:34

Salut, s-ar putea sa trebuiasca sa renunti la motorul de 40 CP si iti iei altul care nu trebuie inmatriculat pana in 25 CP, din cate stiu barca ta nu are mai mult de 7 m si atunci o sa poti circula neinmatriculat. Cel mai bine e sa cauti informatii la inmatriculari barci direct desi cred ca e ca la masini, daca nu ai acte de provenienta cum ti se cer legal atunci la piese de schimb sau cimitir.

  • Autorul acestui subiect este »Militaru Darius«

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

16

miercuri, 25. martie 2015, 17:42

Cum sa renunt la motor ?pai motorul nu are nimic..are toate actele inregula ...dar la barca imi lipseste radierea..de unde sa ii scot eu asa ceva daca nu exista :(
Le dau seria barci si sa caute ei ca siasa nu fac nimic doar sa ceara...parca m-as duce la ei sa imi fac credit nu sa le dau banii si ii suficienta taxa de inmatriculare sa fiu neglijat din cauza unei harti :nunteleg:
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

17

miercuri, 25. martie 2015, 17:46

Pai, nu ai inteles, din cauza ca nu poti inmatricula barca, nu poti inmatricula nici motorul, decat varianta care ti-am spus-o sau iei alta barca inmatriculabila. Sper sa gresesc si sa reusesti, ca imi placea barca ta.

  • Autorul acestui subiect este »Militaru Darius«

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

18

miercuri, 25. martie 2015, 17:48

Pai, nu ai inteles, din cauza ca nu poti inmatricula barca, nu poti inmatricula nici motorul, decat varianta care ti-am spus-o sau iei alta barca inmatriculabila. Sper sa gresesc si sa reusesti, ca imi placea barca ta.


intra sa o vezi acum cum arata cu motorul nou :relax: pe facebook la mine ca eu nu stiu sa pun poze pe forum
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

19

miercuri, 25. martie 2015, 18:51

Le dau seria barci si sa caute ei ca siasa nu fac nimic doar sa ceara...parca m-as duce la ei sa imi fac credit nu sa le dau banii si ii suficienta taxa de inmatriculare sa fiu neglijat din cauza unei harti

:gandesc: ....Darius, in lege scrie ca tu trebuie sa prezinti documentele cerute de ei, si nu ei trebuie sa le caute...

Citat

ORDIN nr. 1079 din 24 iunie 2014 pentru stabilirea procedurilor privind evidenţa şi înmatricularea ambarcaţiunilor de agrement

Art. 20 - (1) Pentru acordarea dreptului de arborare a pavilionului român şi înmatricularea
ambarcaţiunilor de agrement în registrul matricol secţiunea "Ambarcaţiuni de agrement în
proprietate", proprietarul va depune la căpitănia portului/oficiul de căpitănie următoarele
documente:

a) cererea-tip, care va cuprinde opţional şi 3 propuneri de nume;

b) titlul de proprietate asupra ambarcaţiunii şi a motorului/motoarelor ce deservesc
ambarcaţiunea;

c) raportul de inspecţie iniţială pentru înmatricularea ambarcaţiunii de agrement, emis de
căpitănia de port/oficiul de căpitănie/inspectoratul tehnic, sau confirmarea scrisă, emisă de o
organizaţie recunoscută autorizată de ANR, prin care se atestă că ambarcaţiunea este conformă
cu normele tehnice de construcţie obligatorii;

d) certificatul de înregistrare/constatator emis de autoritatea competentă sau actul normativ ori
administrativ de înfiinţare pentru persoanele juridice sau documentele oficiale din care să rezulte
cetăţenia şi domiciliul ori reşedinţa pentru persoanele fizice, după caz;

e) dovada înregistrării fiscale a ambarcaţiunii de agrement prin vizarea fişei pentru înscriere de
către organul fiscal teritorial competent din România sau dovada scutirii de la plata impozitului,

după caz;
f) două fotografii ale ambarcaţiunii de agrement în stare de plutire, tip 13/18 cm, dintr-un bord şi
din pupa, care să evidenţieze elementele de identificare ale ambarcaţiunii;

g) documentul emis de autoritatea competentă a statului în care ambarcaţiunea de agrement a
fost înmatriculată/înscrisă anterior, care atestă radierea ori scoaterea din evidenţe a ambarcaţiunii
de agrement, sau declaraţia notarială pe propria răspundere care să conţină datele de identificare
ale ambarcaţiunii de agrement şi care să ateste faptul că acest tip de ambarcaţiune nu se
înmatriculează/înscrie în statul respectiv, după caz.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

20

miercuri, 25. martie 2015, 19:09

Nu ai intrebat ,, cum trebuie " ,nu ai intrebat ,, pe cine trebuie", si cel mai important ... NU AI INTREBAT UNDE TREBUIE !!!!!! , gandeste bine la astea trei motive in mana cu o declaratie pe propie raspundere data in fata notarului ! :welcome: :bravo:
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2: