Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

1

duminică, 21. decembrie 2014, 12:23

Mod de functionare - alarme pt. pescuit stationar

Deoarece lucrez la niste alarme electronice folosibile in pescuitul la stationar as vrea sa ma consult cu voi asupra modului cum ar trebui sa functioneze.
Nu are nici o importanta pentru aceasta discutie daca alarmele suna, sau vibreaza, sau lumineaza, sau... ori daca sunt radio sau nu... as vrea sa stiu doar cum ati vrea sa mearga.

In principiu, alarmele de pescuit pot fi declansate de miscarea firului de pescuit (cum este cazul alarmelor "pt. crap") sau de modificarea pozitiei in spatiu a lansetei (cum este cazul alarmelor "pt. somn").
Primele semnalizeaza doar atat timp cat pestele ia fir sau pana greutatea plasata in spatele senzorului (catre mulineta) ajunge in pozitia cea mai de jos.
A doua categorie (varianta simpla, cu contact cu mercur de ex.) semnalizeaza din momentul in care lanseta nu mai este in pozitia initiala.

Ambele au dezavantaje, dupa mine: primele nu mai semnalizeaza daca s-a detensionat firul peste o anumita limita, celelalte de ex. suna toata noaptea daca s-a agatat ceva iarba pe fir... :).

Cam cum credeti ca s-ar putea rezolva aceste dezavantaje, aveti vreo idee despre un mod "ideal" de functionare? :)

(pe cei care sunt deranjati de "introducerea electronicii in pescuit", ii rog respectuos sa treaca peste aceasta postare :) ).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

2

duminică, 21. decembrie 2014, 14:15

In principiu, alarmele de pescuit pot fi declansate de miscarea firului de pescuit (cum este cazul alarmelor "pt. crap") sau de modificarea pozitiei in spatiu a lansetei (cum este cazul alarmelor "pt. somn").

Din lipsa de contacte am bricolat doar 1 bucata,merg ambele functii simultan,,poti regla sensibilitatea ambelor functii din butoane,poti folosi alarma in pozitia clasica,sa sune doar cand se ia fir,pe pichet,fara sa intervina senzorul de vibratie.
Se poate modifica in asa fel incat sa folosesti doar functia care o doresti(vibratie sau derularea firului).. mai trebe sa adaug "cateva intrerupatoare,stiu ce am de facut dar e prea mult de lucru.
Urmeaza video,sper ca azi :ochi:

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 21. decembrie 2014, 15:48

Multumes pt. filmare, Florin.
Ti-as fi recunoscator daca ai putea sa-mi spui cum ar trebui sa functioneze, dupa parerea ta, un senzor "ideal"... egal daca ai reusit sau nu sa-l bricolezi. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

5

duminică, 21. decembrie 2014, 16:22

Un senzor ideal,ptr. somn, la stationar,,,este destul unul care functioneaza pe vibratie,cu sensibilitate reglabila,un led destul de luminos,un intrerupator on/off practic,senzorul neaparat sa fie cu statie,(pui lanseta pe malul apei cu senzorul la minim(volum sonerie) si statia in cort la maxim),sa aiba un sistem de prindere pe lanseta asemanator cu al meu,rezistent la tranteli,la apa(ploi torentiale),si neaparat sa fie plutitor,exista situatia in care trebe sa pleci cu barca dupa somn si daca il lasi pe lanseta poate cadea in apa si sa dus pe P>>A :zambet:
Senzorul bricolat de mine este practic deoarece ai doua alternative la semnalizarea trasaturi,vibratie si derularea firului,dar eu unul mas lipsi de derularea firului deoarece sunt rare situatiile in care as folosii "derularea firului"...la somn nu o sa dau la grund cu lanseta pe orizontala si nici nu las frana slabita...singurul avantaj ce il are senzorul bricolat de mine fata de unul care functioneaza doar pe vibratie este ca ,daca prin absurd se strica senzorul de vibratie ramai cu "derularea firului" !...chiar si cu alarme,de fiecare data montez un clopotel pe bat,doar ptr. siguranta :zambet:

6

duminică, 21. decembrie 2014, 16:27

Ma bate gandul sa cumpar 4 avertizori de crap plus statie si sa ii fac exact ca cel din video-ul meu dar prea mult costa senzori de calitate...la expo din frankfurt am vorbit cu Rico si mia facut o reducere la alarmele lui 6 bucati cu 150euro, acum imi pare rau ca nu leam luat :doaaamne: ...tineam 4 dintre ele si restul le "maritam"

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

7

duminică, 21. decembrie 2014, 19:00

Florine, toti senzorii de crap pe care i-am avut sau i-am vazut semnalizeaza trasatura atat cat firul se misca... daca inlocuiesti rola aia pe care-o folosesc (plus parte din electronica) cu un senzor de vibratii nu se schimba comportamentul cu nimic.
De ex. daca pescuiesti cu firul tensionat de o pluta sau de o legatura la un copac si pestele rupe firul "de sacrificiu", senzorul o sa faca un beep si cu asta basta (daca pestele vine spre lanseta).
Daca nu auzi beep-ul ala, nu ai alta indicatie c-o tras candva.
N-ar fi interesant, cum de ex. a fost de parere un coleg, sa generezi un beep scurt sau sa aprinzi scurt un led, din cand in cand, dupa orice trasatura ca sa stii ca a tras inainte si tu n-ai auzit/vazut? :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

8

duminică, 21. decembrie 2014, 19:35

N-ar fi interesant, cum de ex. a fost de parere un coleg, sa generezi un beep scurt sau sa aprinzi scurt un led, din cand in cand, dupa orice trasatura ca sa stii ca a tras inainte si tu n-ai auzit/vazut?

Ar fi super daca se poate face chestia asta!...doar ca e cam complicat,cred :zambet:

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

9

duminică, 21. decembrie 2014, 19:54

Ar fi super daca se poate face chestia asta!...doar ca e cam complicat,cred

Nu-i foarte complicat pentru ca eu fac electronica de la zero, nu trebuie sa adaptez una existenta.
D-aia intreb, ca daca tot o fac s-o fac asa cum ar fi cel mai OK pentru pescari... :).
:noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

10

duminică, 21. decembrie 2014, 20:04

Ar fi super daca se poate face chestia asta!...doar ca e cam complicat,cred

Nu-i foarte complicat pentru ca eu fac electronica de la zero, nu trebuie sa adaptez una existenta.
D-aia intreb, ca daca tot o fac s-o fac asa cum ar fi cel mai OK pentru pescari... :).
:noroc:

:noroc:
Chestia cu beep/led de atentionare ca ai avut tentativa/trasatura e chiar necesara...adormi ptr. cateva minute,sau pleci de langa lansete si tot atuncea se gaseste "gagiu" sa traga :zambet: ...si statia,statia in opinia mea e foarte importanta :noroc:

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

11

duminică, 21. decembrie 2014, 20:38

.si statia,statia in opinia mea e foarte importanta

Statia sper s-o inlocuiesc cu telefonu`. :ochi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

12

duminică, 21. decembrie 2014, 20:46

Eu am alarme ce sunt declansate de miscarea firului cand trece prin ele(din alea de crap pe care le montez pe lansete) si am si din alea care suna atunci cand se modifica pozitia lansetei.Le prefer pe astea din urma, am de spus un singur lucru, am avut situatii cand am simtit nevoia unei statii pe care sa o tin cu mine in cort si sa aud imediat trasatura.Sunt unele cazuri in care a trebuit sa plasez cel putin una din lansete mai departe de cort si indiferent cat de tare ar suna alarma cred ca cel mai bine ar fi sa ai statie sa iti faca beep la ureche :zambet:
Avertizorii ideali pentru mine trebuie sa aiba si semnal luminos care dupa trasatura sa nu se stinga macar 10, 15 secunde, asta ca sa iti dai seama la care lanseta a tras.Eu am avut de multe ori trasaturi anemice, imi suna alarma insa pana sa ies din cort sau din masina nu reuseam sa vad la care lanseta a tras.
Tot timpul pun si clopotei pe lansete, am vazut ca asa face toata lumea.

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

13

duminică, 21. decembrie 2014, 20:55

Avertizorii ideali pentru mine trebuie sa aiba si semnal luminos care dupa trasatura sa nu se stinga macar 10, 15 secunde, asta ca sa iti dai seama la care lanseta a tras.Eu am avut de multe ori trasaturi anemice, imi suna alarma insa pana sa ies din cort sau din masina nu reuseam sa vad la care lanseta a tras.

Multzam Mane.
Vad ca toata lumea cu care am vorbit pana acum a fost de parere ca o trasatura scurta trebui semnalizata SI dupa ce s-a terminat. :)
Am sa prelungesc semnalul luminos cu un timp suficient (LED-ul nu consuma mai mult de cativa mA dar consuma totusi...) plus am sa adaug acele "blitz"-uri f. scurte, periodice, dupa trasatura (care-s mai avantajoase d.p.d.v. al consumului).
"Statia" este in calcul si dupa cum spuneam, sper sa reusesc s-o inlocuiesc cu telefonul, daca tot traim vremurile pe care le traim. :)
Ce mai sper este ca avertizorul (radio) sa iasa la un pret suficient de mic incat pierderea unuia sa nu constituie vreo "tragedie".
Daca mai aveti vreo idee, ascult cu cel mai mare interes.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

14

duminică, 21. decembrie 2014, 22:02

In ultimii 2 ani am pescuit stationar la somn (drept este ca extrem de putin) numai "la copac".
Eu am niste senzori de crap ieftini pe care-i folosesc la somn cu o "montura" ceva mai complicata. Acei senzori sunt cu averizare radio (pe cea luminoasa si sonora locala le-am trecute pe "mute", ma refer pe cei care sunt la lansete). Mie receptorul imi indica unde am avut trasatura aratand numarul senzorului de la 1 la 4, evident facand si zgomot. Am spus ca "montura" mea este complicata deoarece folosesc un hanger lestat cu plumb de 100g amonte de senzor si dupa senzor un elastic din acela care se cumpara cu 5 lei punga. Elasicul este prins intr-un suport (sarma) tip U si trecut peste fir, fiind tensionat foarte aproape de limita ruperii. "Mecanica" este ca la trasaturi fine (mizerie recoltata de fir, adiere mai puternica a vantului etc) "reactioneaza doar lestul de 100g. Cand este vorba de un atac de somn acesta va salta fara a-i pasa lestul de 100g si va trage (rupe) elasticul, moment in care senzorul ieftin isi face treaba si-mi comunica existante unui "vizitator" la una dintre cele 4 lansete, repet indicand numarul lansetei. Acel numar ramane vizibil pana la resetarea receptorului. Investitia mea reala in dracovenia asta a fost de 150 lei senzorii, 5 lei elasticul, 4 lei hangerele (sunt chinezesti din plastic si se zice ca sunt fosforescente, dar asta nu ma intereseaza), si 4 electrozi de sudura pe care i-am curatat de "pasta" si i-am indoit in forma de U.

labrie

Oblete

Răspunsuri: 34

Membru din: 17. martie 2013

Locație: Hungary, Pécs

Profesia: engineer

  • Scrie un mesaj privat

15

duminică, 21. decembrie 2014, 22:33

salut,
pe mine chiar ca ma deranjeaza chestiile electronice la pescuit, chiar si vecinnii care "poluaza" farmecul pescuitului de noapte.
Dar ca fiind pasionat de chestiile electronice, ceva ani in urma am avut un project aproape finalizat, dar ca multe altele si asta a ramas in fundul dulapului.
Parearea mea e ca nu conteaza care varianta o preferi, poate totusi prima e mai viabila. Pe scurt care era idea projectului meu:
- pic 18 f;
- un disc rotor cu 2 bucati de magnet,sesizat de sesizor magnetic;
- chip recorder isd, pentru a schimba sunetul deranjat al alarmelor actuale;
- 2 butoate pentru selectarea sunetului, volumului, sensibilitatii, modului de lucru (ziua-noate-cu/fara sunet)....
- functionare de pe 3 baterii de 1,5V;
- pentru sesizarea de la distanta eu ma gindeam la un modulator fm si un mobil cu radio, cu frecventa pusa pe frecventia repectiva;
- am si avut ceva leduri multicolor in aceasi capsula, aratau foarte bine cind schimba cularea verde ON in alarma rosie, si dupa on timp in albastru cu functia de memorie.
Ca idee eu l-am pus in functie de intrrupere pe pin ext de la senzorul magnetic si de la butoane, in rest procesorul dormea tot timpul.
Foarte pacat, dar trebuia sa las balta, nemai fiind timp pentru asa ceva. Programul l-am testat cu un nou RTO multitasking....mergea foarte fain.
Scuze pentru cei neinteresati in detallile technice, o zi buna! L

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

16

duminică, 21. decembrie 2014, 22:45

Multumesc labrie, si pe mine ma deranjeaza F. MULT orice sunete care nu-si au locul pe apa, d-aia vreau ceva pe care doar pescarul interesat sa le auda... respectiv, cu ghilimelele de rigoare, sa le "vada/simta". :)
Tot un microcontroler folosesc si eu si tot in sleep sta majoritatea timpului... doar ca in loc de acei senzori magnetici prefer sa folosesc un IMU, o abordare care mi se pare mai de actualitate si cumva mai usor de implementat.
Pentru wifi intentionez sa folosesc o altfel de abordare, oarecumva "out of the box", o sa vedem daca-i castigatoare sau nu. :)
Momentan sunt interesat mai putin de detaliile de implementare, mai mult despre ce considera pescarii ca fiind un avertizor BUN.
:noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

17

luni, 22. decembrie 2014, 13:42

Cred că trebuie să satisfacă două situaţii,

1. să poată fii programată să semnalizeze atât vibraţiile lansetei cât şi încovoierea acesteia dacă este cazul - pentru vreme liniştită şi trăsături fine,

2. să semnalizeze doar încovoierea (trăsătură mai puternică) - pentru vreme cu vânt sau pescuit în curent
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

18

luni, 22. decembrie 2014, 18:24

salut. Am incercat cu ceva timp in urma sa-mi fac si eu niste senzori care sa reactioneze la indoirea lansetei.Am folosit o bariera optica si un releu specializat care o data armat nu se mai reseteaza decit manual(am la servici asa ca pot sa ma joc cu ele).Avantaj: sesizeaza indoirea lansatei mai mult sau mai putin in functie de inaltimea barierei.Nu rateaza nici o intrerupere cit de mica a barierei.Dezavantaje:Daca o giza trece in zbor prin bariera declansaza alarma,iar noaptea sint multe gize.Nu am reusit sa fac alarma sa mi se adreseze numai mie si dupa ce acum 2 ani m-a stesat un pescar cu 6(Sase) piuitori 2 zile si o noapte de-mi venea sa ma arunc in dunare am jurat ca eu nu o sa fac niciodata asa ceva.Daca reusesc sa o fac s-ami sune intr-o casca o sa continui proiectul si sa icerc sa-l fac cu materiale ieftine daca nu ochii pe lansete si gata.

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

19

marți, 23. decembrie 2014, 07:44

Nu am reusit sa fac alarma sa mi se adreseze numai mie si dupa ce acum 2 ani m-a stesat un pescar cu 6(Sase) piuitori 2 zile si o noapte de-mi venea sa ma arunc in dunare am jurat ca eu nu o sa fac niciodata asa ceva.Daca reusesc sa o fac s-ami sune intr-o casca o sa continui proiectul si sa icerc sa-l fac cu materiale ieftine daca nu ochii pe lansete si gata.

Cred ca solutia decenta este folosirea alarmelor radio unde receptorul se afla la purtator... si nici macar acolo nu tre` sa faca zgomot, poate sa vibreze, sa lumineze etc..
Cum spuneam mai devreme, urasc pescarii care-si instaleaza "piuitorile" dupa care incep sa le "regleze" incat toata balta-i numa` un piuit... :).
Din acelasi motiv, urasc si clopoteii... nimic mai deranjant din punctul meu de vedere decat sa ai 3-4 pescari in apropiere care au pe fiecare lanseta pe care o controleaza periodic cate o zornaitoare d-asta... :).
Este dealtfel motivul pentru care eu mi-am cumparat cre` ca singurele alarme de crap de pe piata care NU au piuitoare la lanseta (Gardner ATTX/S).
Cat despre preturile pt. materiale, un cip pentru "orientare" spatiala cu 6 sau 9 axe (accelerometru/gyroscop/magnetometru) costa in China sub $10, un microcontroler decent costa cativa lei.... practic ma tot mir cat de ieftine au ajuns unele device-uri "hi-tech". :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

20

duminică, 11. ianuarie 2015, 11:17

Din ce am dedus, semnalizarea trasaturii trebuie sa se petreaca in felul urmator:

1. Cat timp trage, sa sune alarma, sa fie aprins LED-ul, sa sune receptorul radio.
2. Dupa ce nu mai trage si nu mai suna nici alarma si nici receptorul radio, LED-ul trebuie sa mai stea aprins 10 secunde.
3. Dupa ce trec si astea 10s, LED-ul trebuie sa semnalizeze scurt, din cand in cand ca a fost o trasatura

Intrebari:

1. Din cat in cat timp trebuie sa se aprinda scurt LED-ul sa semnalizeze ca a fost o trasatura: 1 - 2 - 4 - 10 - x secunde?
2. Trebuie sa poti vedea si pe receptorul radio ca a fost o trasatura? Ultima trasatura sau toate trasaturile la toate lansetele? Tot cu "palpairi" scurte la lansetele corespunzatoare?
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."