Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

andrei

Biban

  • Autorul acestui subiect este »andrei«

Răspunsuri: 133

Membru din: 29. martie 2012

Locație: BELGIA

  • Scrie un mesaj privat

1

sâmbătă, 7. aprilie 2012, 19:02

Suportii de lansete pentru pescuit din mal!

Impresii despre cei din comert vs cei facuti acasa!

andrei

Biban

  • Autorul acestui subiect este »andrei«

Răspunsuri: 133

Membru din: 29. martie 2012

Locație: BELGIA

  • Scrie un mesaj privat

2

sâmbătă, 7. aprilie 2012, 19:38

Eram pe Ebro intr-o seara pe la ora23 aprox cand deodata se aud clopoteii pentru cateva secunde apoi...am vazut cum mi-a zburat lanseta cu totul in apa :buaaaah: si adios lanseta ,mulineta, fir textil nou cand ma uit la suport acesta era indoit la 90 grade iar tubul de jos din spate din plastic zburase(era un suport de surfcasting) no asa-i cu incepatorii cand am inceput munca mi-am confectionat unul din cornier gros la care i-am sudat un tub infundat inspre capat in care bag lanseta i-l bat bine in pamint pana la tub aprox 1 metru si astept ca un :pauza: sa vad daca-l indoaie,recunosc uitasem frana blocata la mulineta :doarecapu: ,cunoasteti vreun suport de calitate prin comert!?

Răspunsuri: 75

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bihor

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

3

sâmbătă, 7. aprilie 2012, 20:09

Suporti

Parerea mea este ca, cei mai buni suporti folositi la pescuitul de pe mal sunt cei confectionati acasa.
»sundex30« a atasat urmatoarele fisiere :
  • fgvgf.jpg (12,89 kB - 468 ori coborit - ultima oara: 13. octombrie 2022, 11:38)
  • suport.jpg (63,65 kB - 560 ori coborit - ultima oara: 13. octombrie 2022, 11:38)
  • 12.jpg (15,9 kB - 423 ori coborit - ultima oara: 13. octombrie 2022, 11:38)

Răspunsuri: 75

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bihor

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

4

sâmbătă, 7. aprilie 2012, 20:13

Daca nu ai sporti solizi riscati sa patiti ca si pescarii din videoclipul urmator MINUTUL 3:40.
silures 2011 de la viandardteam
- YouTube

andrei

Biban

  • Autorul acestui subiect este »andrei«

Răspunsuri: 133

Membru din: 29. martie 2012

Locație: BELGIA

  • Scrie un mesaj privat

5

sâmbătă, 7. aprilie 2012, 20:36

:salut: Sundex30 sunt super suportii chapeau olleee i-ai facut tu sau cumparat(de unde si cat) al 3lea model l-am mai vazut intr-un clip video! :ciao:

Răspunsuri: 75

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bihor

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

6

sâmbătă, 7. aprilie 2012, 20:41

EU ultimul model mi l-am facut si sunt foarte multumit de el, iar al doilea acuma mi-am luat cornier si vreau sa imi fac 4 bucati.
Am gasit pe net pozele.
Te-ai uitat la videoclip pe la minutul 3:40 sa vezi o ruptura de suport?

Răspunsuri: 75

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bihor

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

7

sâmbătă, 7. aprilie 2012, 20:41

Si-a facut un prieten al doilea model si a iesit SUPER SUPER SUPER.

8

sâmbătă, 7. aprilie 2012, 21:43

Noroc ca la spinning NU ai nevoie de suport :)
Saptamana viitoare fac niste schite cu suporturi pentru somn ... unul e din cornier, cealalta din teava destul de groasa, nu exista somn care sa indoaie asemenea suport mai ales daca infigi in pamant "tare" vre-o 50-60 cm ...

andrei

Biban

  • Autorul acestui subiect este »andrei«

Răspunsuri: 133

Membru din: 29. martie 2012

Locație: BELGIA

  • Scrie un mesaj privat

9

sâmbătă, 7. aprilie 2012, 22:21

:salut: Sundex30,da am vazut macar el a recuperat lanseta dar eu... :nu: NU!,probabil ca nu am udat-o :noroc: si s-a udat singura de s-a innecat si ea si pestele!

10

sâmbătă, 7. aprilie 2012, 22:53

Insa ceea mai "buna" metoda este "asigurarea lansetei, un tarus infipt in pamant un fier beton cu un ochi format la capat, batut cu topor in sol si o sfoara de 2 m legat de lanseta in jurul mulinetei...

Răspunsuri: 82

Membru din: 28. martie 2012

Locație: italia

Profesia: pescar

  • Scrie un mesaj privat

11

duminică, 8. aprilie 2012, 00:24

Daca nu ai sporti solizi riscati sa patiti ca si pescarii din videoclipul urmator MINUTUL 3:40.
silures 2011 de la viandardteam
- YouTube

frumos filmatul dar cel mai mult mia placut faza de la minutu3.40 cind a plecat cu lasenta super

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

12

duminică, 8. aprilie 2012, 06:33

Salut baieti,
trebuie avut grija si cu sudurile, au fost cazuri deja cind sudura proasta n-a rezistat si s-a rupt la trasatura.
Lui Thomas si Mario le-a smuls cu suruburi cu tot din barca, unele trasaturi sunt intradevar violente si amplificate de curentii de apa.

In shopuri sunt ceva modele, mie mi-a fost insa prea scump sa-mi cumpar 8 bucati cu 35 - 75 euro bucata (cind merg in Ro la pescuit merg cu prietenii si avem 8 lansete), asa ca mi le-am facut singur. Simple, dar robuste.
Vinclu de inox de 25x25x3, 75 cm.
Țeava de aluminiu de ø50x2, 50 cm
Camera de bicicleta cu care prind stoperul la înălțimea dorita.
De fiecare data cind merg la pescuit de pe mal (chiar si pt 3 ore) imi asigur lansetele cu sfor de 3 m lungime, întotdeauna de suportul vecin.

MARE ATENȚIE trebuie avut dacă pescuim aproape de mal, cu bătutul stativelor în pământ. Buna ar fi o "căciula" lunga de 50 cm, cu 2 brate, pe care sa ne lăsăm cu greutatea corpului pt înfigerea vinclului in pământ.

Si-a facut un prieten al doilea model si a iesit SUPER SUPER SUPER.

Asta si arata cel mai bine, dar nu uita sa mai bagi și cite un șurub! :ochi:

Aici sunt toate pozele: Stative










Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

13

duminică, 8. aprilie 2012, 09:05

Gaura cu musca Zoran? Un pic mai in aval este un loc unde o sa incerc sa las barca la apa si sa bat si zona asta la clonc, ca nu prea se cloncuieste pe acolo. Metoda asigurariii lansetelor cu o sfoara, o folosesc si eu.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

14

duminică, 8. aprilie 2012, 10:26

Pe-acolo Bruno, da.
Am avut ceva somni giganti in urma cu vreo 3 ani acolo, ce au muscat la caras de trei-sfert de kil. Nu i-am scos din cauza stâncilor de la mal, ar fi trebuit normal sa intru cu barca dupa ei.
La clonc na fost nimica acolo, virtejurile si curentii sunt prea mari. Dar daca doresti, putem incerca in vara asta sa mergem acolo cu 2 barci, probabil voi veni in Ro si cu a mea. :ochi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

15

duminică, 8. aprilie 2012, 11:02

:pescuit: Daca in comert ar exista suporti de calitate, as prefera sa-i cumpar, insa m-am convins ca realitatea este alta......slutia este Home Made!!!!
Rog sa atasati fotografii cu suportii pe care-i folositi, eventual cu mici explicatii tehnice, pentru ce-i facuti de voi! Eu am doua modele pentru pescuitul la somn! :bucuros:

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

16

duminică, 8. aprilie 2012, 11:42

Pe-acolo Bruno, da.
Am avut ceva somni giganti in urma cu vreo 3 ani acolo, ce au muscat la caras de trei-sfert de kil. Nu i-am scos din cauza stâncilor de la mal, ar fi trebuit normal sa intru cu barca dupa ei.
La clonc na fost nimica acolo, virtejurile si curentii sunt prea mari. Dar daca doresti, putem incerca in vara asta sa mergem acolo cu 2 barci, probabil voi veni in Ro si cu a mea. :ochi:



Cu cea mai mare placere :zambet:

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

17

joi, 12. aprilie 2012, 15:54

Sundex30, la suportul cu cornier, mi se pare cel mai sănătos, aş face paharul (cel cu protecţir portocalie pe interior) de 10 cm adâncime iar la urechea de sus ar fi recomandat să pui un scai sau un elastic lat cu care să bobinezi băţul strângândul pe ureche (astfel băţul nu mai poate să cadă pe spate sau să sară din suport). De asemenea nu văd rostul balamalei de la urechea de sus, poţi s-o sudezi direct de cornier sau poţi să pui o articulaţie în partea de jos a paharului. După cum a arătat şi Zoran, suporţii se bat în pământ cu ciocan de plastic sau pui un lemn şi baţi în el dacă ai ciocan de fier. :ciao:
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »ovidiu« (13. aprilie 2012, 07:30)


dinu55

Biban

Răspunsuri: 79

Membru din: 28. martie 2012

Locație: TG-JIU

Profesia: Pensionar

  • Scrie un mesaj privat

18

duminică, 15. aprilie 2012, 13:44

Model suport pt mal

Va prezint suporti mei de pescuit(le posteaza fiul meu)
»dinu55« a atasat urmatoarele fisiere:

19

duminică, 15. aprilie 2012, 17:40

Dinu, dai cateva detalii ? :noroc:

dinu55

Biban

Răspunsuri: 79

Membru din: 28. martie 2012

Locație: TG-JIU

Profesia: Pensionar

  • Scrie un mesaj privat

20

duminică, 15. aprilie 2012, 18:16

lungime=70cmm.fier striat 12mm,teava PVCcu interior 50mm si lungime 150mm,inele de teava care imbraca teava de PVC :pescuit: