Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

161

joi, 2. iulie 2015, 09:03

Multumesc ! recunosc ca nu am citit regulamentul cu privire la speta ! :noroc:
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

162

vineri, 3. iulie 2015, 00:48

Am scos eu la ,, vanzari" ! zincati termic ! cu varf din otel aliat .
Sper sa nu se considere reclama :gandesc:

Care este pretul? Din inox, de asemenea, daca faci, la ce pret?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

163

vineri, 3. iulie 2015, 09:43

Nu vreau sa testez bunavointa adminului asa ca discutiile astea pe privat !
:prieteni:
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

164

vineri, 3. iulie 2015, 09:45

Nu vreau sa testez bunavointa adminului asa ca discutiile astea pe privat !
:prieteni:

In regula, atunci, raspunde-mi prin MP! :ochi: :zambet:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

165

luni, 21. martie 2016, 14:03

Zoran vreau sa te intreb daca esti 100% multumit de modelul de suporti propus de tine si daca ai mofica ceva la ei in situatia in care ar trebui sa ii refaci acum (grosimi,lungimi etc).

Si o alta intrebare ar fi ce lungime au lansetele pentru care au fost proiectati ?
Eu as vrea sa pun in ei niste bete de 3,6 m. :noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

166

marți, 22. martie 2016, 05:35


Zoran vreau sa te intreb daca esti 100% multumit de modelul de suporti propus de tine si daca ai mofica ceva la ei in situatia in care ar trebui sa ii refaci acum (grosimi,lungimi etc).

Si o alta intrebare ar fi ce lungime au lansetele pentru care au fost proiectati ?
Eu as vrea sa pun in ei niste bete de 3,6 m.



Acesti suporti au fost facuti la cererea mea:

http://forum-pescuit-la-somn.com/index.p…tachmentID=2163

Suportii sunt detasabili, astfel usor de transportat.
Teava de alu e mai usoara decit inox.
Fixarea lansetelor in teava se face pe o distanta de 25 cm, la fel ca si la suportii originali ptr barca!
Se pot infinge ori unde, si in zonele cu pamant pietros, vinklul este din fier tare si apoi zincat, si nu este din inox moale. Chiar si pe malul Dunarii care e stancos, se pot pune si gasi pozitii ideale intre pietroaie.

Din toate aceste puncte, care ptr mine sunt doar avantaje, nu, nu as schimba nimica. Doar daca s-ar inventa un suport care nu trebuie batut, si se poate infige oriunde super usor cu mana. Atunci da, le-as schimba :noroc:

PS: daca as putea, ti-as trimite un suport sa il testezi si sa te dai cu parerea. Nu iti place, trimiti inapoi...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

167

marți, 22. martie 2016, 09:08

Multumesc de raspuns Zoran, sunt hotarat sa imi procur materialele pentru modelul asta de suporti.
Dintre toate modelele si ideile pe care le-am vazut acestia sunt cei mai practici si usor de facut pt cineva care nu are nici scule nici pricepere la asa ceva.

Ma gandeam daca la o lanseta de 3,6 m parghia nu este prea mare si sa fie nevoie de un ansamblu mai gros. Ce parere ai ? Merge 3,6 pe ele ?

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

168

marți, 22. martie 2016, 09:48

Vb cu Teo pes si ia 2 de la el sa vezi cum sunt. Eu nu m-as complica sa fac, la pretul la care le face el... :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

169

marți, 22. martie 2016, 12:40

Ok, i-am trimis un mesaj.
Merci

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

170

marți, 22. martie 2016, 17:58


Zoran vreau sa te intreb daca esti 100% multumit de modelul de suporti propus de tine si daca ai mofica ceva la ei in situatia in care ar trebui sa ii refaci acum (grosimi,lungimi etc).

Si o alta intrebare ar fi ce lungime au lansetele pentru care au fost proiectati ?
Eu as vrea sa pun in ei niste bete de 3,6 m.



Acesti suporti au fost facuti la cererea mea:

http://forum-pescuit-la-somn.com/index.p…tachmentID=2163

Suportii sunt detasabili, astfel usor de transportat.
Teava de alu e mai usoara decit inox.
Fixarea lansetelor in teava se face pe o distanta de 25 cm, la fel ca si la suportii originali ptr barca!
Se pot infinge ori unde, si in zonele cu pamant pietros, vinklul este din fier tare si apoi zincat, si nu este din inox moale. Chiar si pe malul Dunarii care e stancos, se pot pune si gasi pozitii ideale intre pietroaie.

Din toate aceste puncte, care ptr mine sunt doar avantaje, nu, nu as schimba nimica. Doar daca s-ar inventa un suport care nu trebuie batut, si se poate infige oriunde super usor cu mana. Atunci da, le-as schimba :noroc:

PS: daca as putea, ti-as trimite un suport sa il testezi si sa te dai cu parerea. Nu iti place, trimiti inapoi...

Doar pentru cine pescuieste cu multiplicatoare nu se prea pot folosi. :)
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

171

marți, 22. martie 2016, 19:39

Daca tu ai folosit astfel de suporti spune si ce inconvenient ai intalnit cand folosesti demultiplicator! :gandesc:
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

172

marți, 22. martie 2016, 20:29

Daca este o lanseta echipata cu inele pentru multiplicator si este folosita cu multiplicator, deci pozitia este inversa fata de o lanseta conventionala, cum se pozitioneaza in suport fara a se roti cand apare o trasatura? Doar daca se poate roti manivela multiplicatorului invers, dar atunci spin-ul lansetei(ma rog, al blank-ului) nu mai este in pozitia normala, lanseta va fi curbata in pozitia opusa...cel putin, asa vad eu, daca am inteles eronat, imi recunosc greseala...:)
Nu am utilizat acest tip de suport, nici multiplicator la stationar, am cochetat la rapitor, inca fac peruci, dar nu cred ca pot folosi altfel echipamentul respectiv decat in pozitia normala pentru stilul respectiv.
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

173

marți, 22. martie 2016, 20:41

Eu cred ca poti folosi acesti suporti pt. orice combinatie lanseta / mulineta.
Ca fapt divers, personal consider ca multiplicatoarele sunt OK la spinning, mai ales alea "low profile" pe care le tii "in palma" insa la somn, sa tii in echilibru o mulineta de aprox. 1Kg deasupra lansetei mi se pare incomod... ca sa nu zic mai mult. :)
Din cate stiu exista multiplicatoare mari la care sensul de rotire al manivelei este astfel ales incat mulineta este situata sub lanseta in drill... ma gandesc ca tocmai pt. motivul anterior... :nunteleg: .
Si da, stiu ca se prinde ton cu multiplicatoare deasupra lansetei... doar ca io nu-s fan de Valentine's day... is obisnuit cu martisoarele... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

174

marți, 22. martie 2016, 21:05

Din cate stiu exista multiplicatoare mari la care sensul de rotire al manivelei este astfel ales incat mulineta este situata sub lanseta in drill... ma gandesc ca tocmai pt. motivul anterior...
Frate, si eu am vazut, dar ce am vazut eu erau multiplicatoare normele si daca omul intorcea invers batul pt comoditate (cu multiplicatorul in jos) o facea sa-i fie mai comod, dar schimba si mana cu care mulina si sensul (spre inapoi), eu asa am vazut/ce-am vazut... :noroc:
Oricum, noi aici dam la somn nu la BigWhite :)

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

175

marți, 22. martie 2016, 22:21


Fixarea lansetelor in teava se face pe o distanta de 25 cm, la fel ca si la suportii originali ptr barca!


Nu e cam putin 25 de cm? :gandesc:

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

176

miercuri, 23. martie 2016, 05:39

nu e cota fixa ! pentru cine nu are incredere in experientele noastre se pot modela cotele dupa gust, calcule , parei , dizain,s.a. ...'bara de teava are 4 m se poate taia la cat vrea clientul ! ,pentru lansetele care au manerul mai lung decat partea activa se pot folosi cate doi suporti consecutivi de lungimi diferite, pentru lansetele cu multiplicator pozitionate deasupra lansetei se fac suportii exxact cu ar fi pose si simplu pe barca ,pentru cine nu pescuieste la clonc in deriva si stationar suportii de barca nu-si au rostul !!!! :bucuros2: :prieteni:
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

Răspunsuri: 121

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: Saarbrücken-DE

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

177

miercuri, 1. iunie 2016, 18:47

Suporti pe bolovani

Salutari.
Am dat si eu de niste locuri de stationar pe Saar (in sfarsit...), da' problema e ca malul e numai din bolovani. As incerca ceva monturi cu plumb si pluta de fund, si aici as pune lansetele cu baitrun-urile deschise pe vreun rodpod. Da' parca as arunca si cu bolovani in apa si de aici deja nu mai stiu mai departe: exista ceva suporti sau trepiede sau...care nu trebuie infipte in pamint, ci doar legate cumva? Tare am chef sa tensionez niste lansete pe locurile alea...
Recompensa pt.orice sugestie valabila este :noroc: BEREEE!!!

178

miercuri, 1. iunie 2016, 21:13

Salutari.
Am dat si eu de niste locuri de stationar pe Saar (in sfarsit...), da' problema e ca malul e numai din bolovani. As incerca ceva monturi cu plumb si pluta de fund, si aici as pune lansetele cu baitrun-urile deschise pe vreun rodpod. Da' parca as arunca si cu bolovani in apa si de aici deja nu mai stiu mai departe: exista ceva suporti sau trepiede sau...care nu trebuie infipte in pamint, ci doar legate cumva? Tare am chef sa tensionez niste lansete pe locurile alea...
Recompensa pt.orice sugestie valabila este :noroc: BEREEE!!!

Daca poti ajunge cu masina, incearca niste suporti prinsi pe masina.

Răspunsuri: 121

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: Saarbrücken-DE

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

179

miercuri, 1. iunie 2016, 22:01

Acolo nu pot, desi am Ford Ranger, asta este, inca nu mi-a venit nici o idee, dar pe forum sunt destui mult mai ingeniosi decit mine, poate careva are vreo idee geniala...

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

180

joi, 2. iunie 2016, 09:47

Nu cred ca trebuie sa fii genial sa-ti dai seama ca poti folosi ce ai ..ori apa ori nisip , mai comod este apa .....asa ca umple orisice recipient cu apa de unde ajungi si gata contragreutatea .... sau bidon de plastic sau suport de umbrela .... :pauza: dai o bere :zambet: :noroc:
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2: