Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

diccosmin

Șalău

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

121

marți, 28. ianuarie 2014, 15:52

Incepator in pescuitul somnului

122

marți, 28. ianuarie 2014, 16:13

Nu stiu daca rezista la mai multe cicluri de insurubari/dezsurubari... daca te duci in acelasi loc la pescuit atunci montezi odata si cu un pic de noroc o vei gasi si data viitoare... oricum una de 80 cm are 5,5 kg... 2 suporturi 11 kg... si ma gandesc ca ai nevoie de 4 bucati, chiar daca pescuiesti cu 2 lansete, 2 plasezi intr-un loc si ceilalti in alte locuri ...

diccosmin

Șalău

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

123

marți, 28. ianuarie 2014, 16:19

Ca idee ma gandeam ca varianta surub ar fi mai lejera decat varianta cu ciocan.
La suportii batuti cu ciocanul o problema a fost pentru mine si scoaterea lor din pamant :doarecapu:
Incepator in pescuitul somnului

coste81

Biban

Răspunsuri: 173

Membru din: 12. ianuarie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

124

joi, 30. ianuarie 2014, 09:46


Nu stiu daca rezista la mai multe cicluri de insurubari/dezsurubari... daca te duci in acelasi loc la pescuit atunci montezi odata si cu un pic de noroc o vei gasi si data viitoare... oricum una de 80 cm are 5,5 kg... 2 suporturi 11 kg... si ma gandesc ca ai nevoie de 4 bucati, chiar daca pescuiesti cu 2 lansete, 2 plasezi intr-un loc si ceilalti in alte locuri ...
Eu am cumpărat de la Lidl anul trecut 4 șuruburi de pământ (parca am si pus ceva poze pe aici) si i-am folosit de fiecare data. Sunt foarte rezistenți si mult mai solizi decât acele corniere (am si așa ceva). Se înșurubează destul de ușor, singura problema intradevar este greutatea lor, folosesc o ranița de armata pentru a le transporta. Daca mergi cu mașina pana aproape de locul de pescuit merita daca nu e cam greu.
Nu am incercat inca pe un loc foarte pietros.

diccosmin

Șalău

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

125

joi, 30. ianuarie 2014, 09:54

Imi amintesc ca cineva a vorbit despre acele "burghie" de la Lidl, dar la momentul respectiv nu am ajuns sa le vad.
Mai folosesti si altceva pe langa ele sau bagi lansetele direct in ele. Poate cand mergi la pescuit le faci o poza. Merci.
Incepator in pescuitul somnului

coste81

Biban

Răspunsuri: 173

Membru din: 12. ianuarie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

126

sâmbătă, 1. februarie 2014, 13:39


Imi amintesc ca cineva a vorbit despre acele "burghie" de la Lidl, dar la momentul respectiv nu am ajuns sa le vad.
Mai folosesti si altceva pe langa ele sau bagi lansetele direct in ele. Poate cand mergi la pescuit le faci o poza. Merci.
Am poza de anul trecut în care dacă faci mare poza se vad aceste șuruburi de pământ în acțiune.
Folosesc aceeași țeavă de aluminiu ca și la suportii cu corniere doar ca am mai dat o gaura în partea de jos a țevii pentru a putea înfileta acel șurub care se vede și în poza. In acest fel țeava are un joc de 10 grade fata spate ceea ce este bine în momentul când trebuie sa smuncești puternic lanseta din suport. Tot în pachetul cu aceste șuruburi de pământ au mai fost și niște garnituri de plastic de diferite dimensiuni, una din ele s-a potrivit perfect pe țeava de aluminiu pentru a nu zgâria lanseta (se vede și în poza, sunt cele cu rosu).
Mai este și un mini levier care te ajuta sa înfiletezi ușor șurubul. Una peste alta zici ca au fost făcute special pentru asa ceva :rizi: și dacă as fi dat comanda la cineva sa le facă nu cred ca le făceam mai bine.

... dar sunt relativ grele, puteau sa le facă și ei din aluminiu :rizi:
»coste81« a atasat urmatoarele fisiere:
  • suporti.jpg (141,89 kB - 249 ori coborit - ultima oara: 26. octombrie 2021, 14:24)

diccosmin

Șalău

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

127

sâmbătă, 1. februarie 2014, 16:43

Multumesc Coste81, o sa caut si eu burghie,
Incepator in pescuitul somnului

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

128

sâmbătă, 1. februarie 2014, 18:54


Imi amintesc ca cineva a vorbit despre acele "burghie" de la Lidl, dar la momentul respectiv nu am ajuns sa le vad.
Mai folosesti si altceva pe langa ele sau bagi lansetele direct in ele. Poate cand mergi la pescuit le faci o poza. Merci.
Am poza de anul trecut în care dacă faci mare poza se vad aceste șuruburi de pământ în acțiune.
Folosesc aceeași țeavă de aluminiu ca și la suportii cu corniere doar ca am mai dat o gaura în partea de jos a țevii pentru a putea înfileta acel șurub care se vede și în poza. In acest fel țeava are un joc de 10 grade fata spate ceea ce este bine în momentul când trebuie sa smuncești puternic lanseta din suport. Tot în pachetul cu aceste șuruburi de pământ au mai fost și niște garnituri de plastic de diferite dimensiuni, una din ele s-a potrivit perfect pe țeava de aluminiu pentru a nu zgâria lanseta (se vede și în poza, sunt cele cu rosu).
Mai este și un mini levier care te ajuta sa înfiletezi ușor șurubul. Una peste alta zici ca au fost făcute special pentru asa ceva :rizi: și dacă as fi dat comanda la cineva sa le facă nu cred ca le făceam mai bine.

... dar sunt relativ grele, puteau sa le facă și ei din aluminiu :rizi:




Pozele sunt facute pe Mures? A incercat cineva pe lacul de acumulare de pe Tarnava, langa Blaj?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

129

duminică, 2. februarie 2014, 18:58

La această variantă de suporţi importantă este ţeava
.....io zic ca arcu!!! :)
:rizi: :rizi: :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

coste81

Biban

Răspunsuri: 173

Membru din: 12. ianuarie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

130

duminică, 2. februarie 2014, 21:07

Pozele sunt facute pe Mures? A incercat cineva pe lacul de acumulare de pe Tarnava, langa Blaj?
Da, sunt pe Mures. Nu am incercat pe Tarnava dar mi-ai trezit interesul.

diccosmin

Șalău

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

131

marți, 25. martie 2014, 10:47

Nouati in materie de suporti? Eu tot incerc sa tin topicul asta activ, poate poate rezolv si eu problema suportilor...
:noroc:
Incepator in pescuitul somnului

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

132

marți, 25. martie 2014, 11:32

Dar ce urmăreşti în mod special la suporţi, au fost prezentate câteva modele, ce nu ţi-a plăcut la ele şi cum vrei "să arate" suporţi tăi?

Şi eu mi-am bătut capul dar până la urmă am ales varianta cea mai simplă dar şi sigură.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Răspunsuri: 51

Membru din: 10. mai 2014

Locație: Costești Argeș

  • Scrie un mesaj privat

133

duminică, 8. iunie 2014, 17:08

Dupa mai multe încercări mi-am facut niste suporți modificând-ui pe cei clasici din comerț. Am încercat și modelul prezentat de Zoran, cu țeavă si cornier dar am întâmpinat dificultați MARI la introducerea lor in pământ cu multe pietre. Nu sunt foarte estetici deoarece m-am grăbit cu sudurile din cauza ploii. Am facut un test cu unul din suporți: l-am înfipt in pământ, am pus lanseta in el, am derulat circa 10m fir și am tras cat am putut de el, cu frâna strânsă la maxim. La un anumit punct am renunțat de frica sa nu rup lanseta. Sunt foarte mulțumit de cum au ieșit și săptămana asta imi voi face 4 buc din inox sa fie și fotogenici. :zambet:
Lanseta vine așezată intr-o țeavă de PVC cu dop la capăt. Dopul este opțional sau chiar contraindicat pe ploaie. Sper ca se observa in poze modelul. Am pus un carton pentru a delimita partea de la suprafața si cea din pământ. Tronsoanele care se înfig in pământ le-am dublat cu tije din material mai dur si mai gros.
:noroc:











Dali

Biban

Răspunsuri: 64

Membru din: 8. aprilie 2014

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

134

sâmbătă, 28. iunie 2014, 11:48

Dupa multe incercari am reusit sa confectionez suporti pt lansete suficient de rezistenti pentru a sta linistit la pescuitul la somn. Initial am cumparat de la Decathlon suporti insa acestia se indoaie cand tensionezi montura. Am introdus suportii respeectivi intr-o teava patrata de 1 insa ansamblul tot nu era suficient de solid. Am luat teava patrata am taiat-o la 1 m si am atasat pe ea 2 coliere de prins tevile pe perete, acestea avand si banda de cauciuc pe ele ( ca sa nu se zgarie lansetele ) si un L metallic ca opritor sa nu alunece lanseta prea jos in support. Arata super OK si am zis sa-l testez. Rezultatul ? s-a indoit imediat :doaaamne: Lanseta wft de 3,15 +mulineta penn slammer 760 am tras de ansamblu pana am luat fir de pe tamburul strans la maxim ( lanseta lucreaza superb isi merita denumirea de newer crack :bravo: ) adica icercam sa imit un somn furios ca a fost agatat. Decim am trecut la masuri radicale , am cumparat teava de 2 cm diam dar cum se spune "groasa in carne" ( perete de 2,5 mm) am taiat bucati de 120cm am montat colierele , placa opritoare am luat un ciocan greu am batut suportul in pamant si am testat ansamblul : BETON !! :bucuros2: :bucuros2: :bucuros2: In sfarsit am suporti pe masura ansamblului de pescuit
Maine seara sper sa pot posta pozele, arata bine toata chestia iar pretul pe support ajunge undeva la 18 lei
Dezavantaj : sunt destul de grele incomod daca nu poti ajunge cu masina pana in 100m de locul de pescuit
P.S. Zoran tot ne spune ca echipamentul trebuie supradimensionat si inclin sa-I dau dreptate iar supradimensionarea suportilor mi se pare esentiala somnul mare nu vine in fiecare zi asa ca atunci cand intra sa nu se duca cu tot cu lanseta

Bran

Șalău

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

135

miercuri, 2. iulie 2014, 16:10

Astazi i-am terminat :)


Panterik

Oblete

Răspunsuri: 24

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: Ploiesti

Profesia: Chimist

  • Scrie un mesaj privat

136

miercuri, 2. iulie 2014, 17:38

Astazi i-am terminat :)

din ce metal sunt? e o idee bina si nu sunt asa greu de facut

Bran

Șalău

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

137

joi, 3. iulie 2014, 09:51

Eu i-am facut din teava,dar nu stiu ce teava este,este foarte usoara :).Nu au iesit grei deloc.

Panterik

Oblete

Răspunsuri: 24

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: Ploiesti

Profesia: Chimist

  • Scrie un mesaj privat

138

joi, 3. iulie 2014, 12:56

can ai taiat teava nu sa observat daca e aluminiu sau otel carbon?

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

139

luni, 14. iulie 2014, 07:21

Un alt model de suporţi este cel din poză, poate fi văzut şi aici:http://forum-pescuit-la-somn.com/index.p…#profileContent
»ovidiu« a atasat urmatoarele fisiere:
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

140

duminică, 27. iulie 2014, 17:01

Eu i-am facut din teava,dar nu stiu ce teava este,este foarte usoara :).Nu au iesit grei deloc.

Ai apucat sa-i testezi, nu cu somnul, macar tragand de lanseta pusa pe suport)
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!