Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

diccosmin

Șalău

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

101

miercuri, 28. august 2013, 14:10



mie asta imi place.pare practic.eu personal am numai din comert cele mai ieftine.


Din pacate nu am gasit pe nicaieri informatii despre diametrul lacasului in care se fixeaza lanseta,

last edit 30.08.2013:

Intre timp am intrebat la un magazin online din Germania. Diametrul "tubului" in care intra lanseta este de 40mm.
Incepator in pescuitul somnului

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

102

marți, 10. septembrie 2013, 08:18

un suport pentru bete usor de realizat cu investitie minima!!! :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

diccosmin

Șalău

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

103

marți, 10. septembrie 2013, 19:45

Pai... suportul asta e bun pentru depozitatul sau prezentarea lansetelor, nu cred ca ai ce face cu el pe apa.
(parerea mea :noroc: )
Incepator in pescuitul somnului

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

104

marți, 10. septembrie 2013, 19:53

Pai... suportul asta e bun pentru depozitatul sau prezentarea lansetelor, nu cred ca ai ce face cu el pe apa.
Binenteles ! pentru lansetele cu care nu pescuiesti! cele de rezerva ! :rizi: ca nu le pui pe jos in nisip :gandesc: :noroc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

105

marți, 10. septembrie 2013, 22:09

Citat de la »diccosmin« Pai... suportul asta e bun pentru depozitatul sau prezentarea lansetelor, nu cred ca ai ce face cu el pe apa. Binenteles ! pentru lansetele cu care nu pescuiesti! cele de rezerva ! ca nu le pui pe jos in nisip

Este un suport dedicat in primul rand pt. transportatul lansetelor pe verticala la pescuitul din barca.Este foarte util, deoarece iti salveaza mult spatiu in barca(spatiu alocat transportului lansetelor).
Partea nasoala este ca tre' sa fii cu ochii pe "meteo", sa nu "trazneasca" ca esti cu steagul sus :gandesc:
:noroc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

106

marți, 10. septembrie 2013, 22:14

Este un suport dedicat in primul rand pt. transportatul lansetelor pe verticala la pescuitul din barca.
Asa cum ii in film nu prea-i pt barca (tuburile is fixate pe un "T" de lemn, la 90 grade)... daca ar fi prinse pe o scandura si asta ar avea un fel de "menghina" de fixat pe marginea barcii, eventual inclinabila functie de "bordaj"... asa ceva mi-ar trebui si mie daca tot ma mut dintr-o barca-n alta. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

107

marți, 10. septembrie 2013, 22:57

Asa cum ii in film nu prea-i pt barca
foarte corecta remarca ! :bravo: pentru barca avem alt ceva :idee: :


Rime ,scoici ,si doua sau mai multe bete!depinde de la caz la caz :nunteleg: .
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

108

vineri, 4. octombrie 2013, 12:55

asa ceva mi-ar trebui si mie daca tot ma mut dintr-o barca-n alta.
:zambet: ......si din teava de plastic cu ventuze mai mari :gandesc: prntru pneumaticecred..... ar fi perfect :nunteleg:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

jokyro

Oblete

Răspunsuri: 13

Membru din: 25. martie 2013

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

109

joi, 12. decembrie 2013, 13:29

Eu folosesc un suport cumparat, am gasit multe magazine de pescuit si le-am contactat pentru preturi si poze. Site-ul este asta: http://hartapescar.ro, imi pare rau ca nu am salvat pozele.

diccosmin

Șalău

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

110

joi, 12. decembrie 2013, 13:33

Eu folosesc un suport cumparat, am gasit multe magazine de pescuit si le-am contactat pentru preturi si poze. Site-ul este asta: http://hartapescar.ro, imi pare rau ca nu am salvat pozele.


Pune niste poze sau pune un link catre suportii respectivi
Incepator in pescuitul somnului

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

111

joi, 19. decembrie 2013, 15:41

Atenţie la suporţi!

Salut şi bucuraţi-vă de natură.

112

vineri, 20. decembrie 2013, 11:56

suport...


Indiferent de suport LANSETELE TREBUIE ASIGURATE ! ... mai ales daca se lasa "nesupravegheate" , adica pescarul nu este langa lansete ci sta in cort sau masina.

diccosmin

Șalău

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

113

marți, 28. ianuarie 2014, 13:44

Si-a mai facut/cumparat cineva suporti? Inca ma confrunt cu problema asta. :zid:
Desi am avut 2 suporti din cornier (cred ca am si postat o poza cu ei) i-am cam distrus dupa cateva infigeri in pamant, mai ales ca am prins si o zona cu multe pietre.
Daca malul de pe care pescuiti este bogat in pietre, cum infigeti suportii?
Incepator in pescuitul somnului

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

114

marți, 28. ianuarie 2014, 14:03

O problema cu care ma confrunt si eu la Dunare si pe Rin! Malul pietros nu permite implantarea usoara a suportilor. Cred ca in acest caz cel mai ok este un Tri-Pod solid, care s-ar mai putea lega de un pom, o piatra,… pt ca somnul in trasatura sa nu-l dea peste cap.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

115

marți, 28. ianuarie 2014, 14:36

Daca malul de pe care pescuiti este bogat in pietre, cum infigeti suportii?

Cu un ciocan de cauciuc
Video
-

Video

min.3:30

diccosmin

Șalău

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

116

marți, 28. ianuarie 2014, 14:40

Eu am spart un ciocan de cauciuc incercand sa bat un suport... iar cu toporul am deformat suportul :zid: :zid:
Incepator in pescuitul somnului

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

117

marți, 28. ianuarie 2014, 15:19

Eu am spart un ciocan de cauciuc incercand sa bat un suport... iar cu toporul am deformat suportul :zid: :zid:

.....poate te inspiri, si faci o combinatie,daca tine barca, probabil ca si batul nu va fi smuls iar suportul va ramane intreg :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

118

marți, 28. ianuarie 2014, 15:32

Eu am spart un ciocan de cauciuc incercand sa bat un suport... iar cu toporul am deformat suportul :zid: :zid:


Eu am vazul la unii ca foloseau o bucata de lemn de esenta tare ... o puneau pe fier si asa bateau cu ciocanul, fierul nu se deforma ...

diccosmin

Șalău

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

119

marți, 28. ianuarie 2014, 15:38

Problema e ca pt niste suporti iti trebuie o trusa intreaga, lemn de esenta tare, ciocan de guma, si mai stiu eu ce... deja devine enervant (pt mine)
Ma gandeam la o solutie de infiletare in pamant, cum sunt unii suporti pentru umbrele...
Incepator in pescuitul somnului

120

marți, 28. ianuarie 2014, 15:41

La stationar suportul lansetei este cel putin la fel de important decat restul echipamentului... daca nu tine unde si cum trebuie ...