Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

61

sâmbătă, 2. februarie 2013, 20:01

salut... de curand mam hotarat sa modific suporti mei deoarece era prea slabi,se indoiau daca tensionat lanseta ptr montura cu geamandura.
am cumparat suportii din comert....

Uploaded with ImageShack.us
suporti sunt de inox si au 1m lungime...am taiat cornier(vinclu) de 2'jumate de fier la 80 cm si am sudat suportii in interior ...produsul final arata cam asa

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us
suporti ma-u costat 10lei bucata ,cornierul la-m avut acasa iar sudura am rezolvat-o la :noroc: cu un vecin!!!
Simplu ,ieftin si foarte rezistent!..urmeaza sa i vopsesc!

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

62

sâmbătă, 2. februarie 2013, 20:28

Am si eu cornier de 2,5 cm la suportii mei si am avut surpriza neplacuta de doua ori sa stramb cornierul la scoaterea din pamant.Trebuie sa-i scoti cu grija, sa nu faci ca mine sa tragi ca nebunu in toate partile pt ca se indoaie cornierul :doarecapu: ma gandesc ca tinand cont ca ai sudat suportul de cornier sa faca tot ansamblul mai rezistent :bravo:
La suportii mei in partea ce intra in pamant mi se duce vopseaua usor usor datorita frecarii dintre suport si pamant, asa ca nu stiu ce rost are sa-i vopsesti.
:bravo: pentru suporti.

63

sâmbătă, 2. februarie 2013, 21:23

o sa ii vopsesc...ptr mine conteaza mult stare optica :zambet: exista o vorba "Uni oameni au in cap pasarele,altii au stoluri" :))... cand e vorba de lucruri facute mine,imi place sa fie facute ca-la-carte(stoluri:D)
ma-m gandit sa incing suportzi in jar si sa ii calesc putin sa nu se indoaie...dar si asa sunt foarte rezistenti!

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Trif Florin« (3. februarie 2013, 00:50)


Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

64

duminică, 3. februarie 2013, 07:28

...dar si asa sunt foarte rezistenti!


Salut Florin,
trebuie sa ai mare grija cu ei! Daca odata au inceput sa se indoie, si cind ii bagi sau scoti din pamant, se vor indoi si la trasatura.

Dute cu ei pe camp, sau in gradina undeva, infigei in pamant si fixeaza lanseta in ei. Desfa vreo 20 metri de fir, strange frina la maxim si trage de ei cit poti! Nu are voie sa se intample nimica, doar sa se destranga fir de pe mulineta. Daca nu se indoie, atunci sunt ok!

Thomas si Mario au patito cind le-a smuls suportul din barca care era bine insurubat, si s-a dus cu tot cu lanseta si mulineta... La altii le-a desprins sudura din trasatura.

PS: nu exista o formula de calculat rezistenta stativelor, asa ca mai bine sa fie supradimensionate!
- sa fie destul de late sa nu se indoie in pamantul moale
- sa fie totusi subtiri sa patrunda si in pamant tare, cu pietricele
- teava sa fie cit mai aproape de pamant - cu cit mai sus, cu atat pirghia e mai mare si forta necesara pt a indoi stativul scade!
- sudura sa fie cit mai scurta, pt ca nu cumva a decali suportul
- sudura sa fie totusi atat de solida sa nu se rupa la trasatura :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

dorint

Biban

Răspunsuri: 61

Membru din: 27. octombrie 2012

Locație: Suceava

Profesia: jurist, actualmente vanzator de utilaje pentru constructii

  • Scrie un mesaj privat

65

sâmbătă, 23. februarie 2013, 10:11

Suportii nu sunt din inox, ci e un metal ordinar , care are o acoperire superficiala(la 10 ron chiar inox?), chinezarii, dar intariti cu acel cornier ,s-ar putea sa fie ok, numai ca o sa fie destul de grei si greu de transportat , daca nu poti ajunge cu masina pana la locul de pescuit.
Eu folosesc ceva suporti asemanatori chinezariilor(ideea oricum tot de la noi au preluat-o cei ce-si fac scule prin China si le vand la noi), dintr-o teava cam de grosime 16 mm, o teava folosita la instalatii de inalta presiune(un otel mai de calitate), pe care am sudat cele 2 inele si opritorul de jos, iar in capatul de jos sudat un surub (fiindca e otel tratat) ascutit la polizor.
Ideal ar fi de facut din inox(care este mult mai dur ca orice alt otel), o sa caut materiale si o sa-mi confectionez alti suporti.Inoxul pe langa faptul ca nu se indoaie asa usor, nu rugineste si arata si bine. :ochi:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

66

luni, 1. aprilie 2013, 01:03

Pare super suportul asta de 5 lansete :buaaaah: http://www.youtube.com/watch?v=zS66lf3HcokProbabil costa cateva sute de euro dar la prima vedere din filmulet pe mine m-a convins. :bravo:
Trebuie sa aflu pretul :gandesc: Tare imi e ca o sa coste multi euro :zambet:

mark

Biban

Răspunsuri: 140

Membru din: 13. mai 2012

Locație: Lugoj

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

67

luni, 1. aprilie 2013, 21:07

Eu am copiat suportii lui Zoran descrisi in postul 12 si sunt foarte multumit de ei..Nu cred ca exista somni care sa indoaie acei suporti.Lansetele de asemenea le asigur cu sfoara de suportul vecin.

dorint

Biban

Răspunsuri: 61

Membru din: 27. octombrie 2012

Locație: Suceava

Profesia: jurist, actualmente vanzator de utilaje pentru constructii

  • Scrie un mesaj privat

68

luni, 1. aprilie 2013, 21:42

Da , interesant suportul si foarte solid,depinde vorba lu'''mane'' daca n-or fi cateva sute de euro :zambet:

Superb si locul de pescuit, cu pajistea aia verde ......i-am invidiat si-i invidiez pe colegii din DE, curatenie , nu pungi de plastic, nu pet-uri, of Ro asta a noastra , de ce dracu' nu ma pot desparti oare de tine.....o'i fi sado,vorba unei verisoare ce traieste in Norway. :zambet:

69

luni, 1. aprilie 2013, 21:47

Pare super suportul asta de 5 lansete :buaaaah: http://www.youtube.com/watch?v=zS66lf3HcokProbabil costa cateva sute de euro dar la prima vedere din filmulet pe mine m-a convins. :bravo:
Trebuie sa aflu pretul :gandesc: Tare imi e ca o sa coste multi euro :zambet:


super acest suport si cred ca pt un impatimit al pescuitului la stationar este minunat - probabil ca este ferrari-ul suportilor
cred si eu ca o sa coste ceva bani, dar merita

70

luni, 1. aprilie 2013, 21:47

Tare imi e ca o sa coste multi eu

Sunt si eu super curios...Dai un ban da.....nu tu bocaneli cu ciocanul,...sperii pestii, tare sunt curios de pret,Te rog sa ma tii la curent.Multam.Cata

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

71

marți, 2. aprilie 2013, 06:29

I-am contactat eu ieri pe Youtube, pt ca nu le-am gasit home-page-ul. Astept raspuns, sa vedem...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

72

marți, 2. aprilie 2013, 07:16

Ca inginerie este super sistemul dar, din punctul meu de vedere are două neajunsuri funcţionale. Îţi trebuie un loc deschis pentru a-l folosi şi a doua problemă este că nu ai autonomie pentru fiecare lansertă, ai un pom sau o tufă pe malul apei, sunt locuri bune în amonte şi în aval şi ... . Mai este ceva, sistemul este bine înfipt în pământ cel puţin cei doi tăruşi din mijloc, altfel nu ar avea cum să stea, cum îl aşaezi într-un loc accidentat?

Am suporţi ca ai lui Zoran cu diferenţa că în loc da cornier folosesc ţeavă de jumate de ţol cu lungime de 90 cm, de multe ori reuşesc să o împlânt în pământ fără să bat, iar când bat am un ciocan de plastic şi nu-i cine ştie ce bocăneală.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

73

marți, 2. aprilie 2013, 08:04

Ca inginerie este super sistemul dar, din punctul meu de vedere are două neajunsuri funcţionale. Îţi trebuie un loc deschis pentru a-l folosi şi a doua problemă este că nu ai autonomie pentru fiecare lansertă, ai un pom sau o tufă pe malul apei, sunt locuri bune în amonte şi în aval şi ... . Mai este ceva, sistemul este bine înfipt în pământ cel puţin cei doi tăruşi din mijloc, altfel nu ar avea cum să stea, cum îl aşaezi într-un loc accidentat?
Si io zic ca-i infipt in pamant.
Altfel, cu toate ca baza are o suprafata destul de mare (din cate se vede) tot ar fi cam greu sa nu se rastoarne la solicitarile alea, ca nu-mi pare sa aiba vreo greutate prea mare.
Ca si Ovidiu, prefer si io pichetii individuali oricarui "rodpod"... cel putin acolo unde nu-i "asfalt" pe jos... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

74

marți, 2. aprilie 2013, 15:30

Suportul asta de 5 lansete intradevar are niste neajunsuri cum a zis si Ovidiu ai nevoie de loc deschis pentru a pescui.Trebuie sa recunoasteti ca pare foarte solid, asa la prima vedere mie unul mi-ar placea o "jucarie" din asta, ar fi super in locurile unde pescuiesc de obicei.Din pacate baietii astia de il produc sunt noi pe piata si dupa cum vad nu au inca un site, un magazin ceva.Eu am mai vazut toamna trecuta la o expozitie un tip de rodpod si niste suporti individuali pentru pescuit la somn produsi de niste pescari italieni: http://www.youtube.com/watch?v=wBnWFu4blvc La prima vedere nu m-au impresionat foarte mult suportii individuali pentru ca nu poti bate cu ciocanul in ei(au un fel de plastic in capat pentru a proteja lanseta si cred ca s-ar sparge daca as incerca) iar rod podul nu cred ca e destul de puternic pentru somni de peste 2 metri(parere personala :gandesc: ) in schimb rodpodul cred ca ar fi super pentru carpfishing si pentru somni pana in 2 metri.Voi ce parere aveti?Poate ii vine cuiva de aici de pe forum ceva idee geniala de un nou model de suport sau rodpod pentru pescuitul la somn, ceva la pret acceptabil pentru toata lumea, eu sunt un posibil cumparator daca ma convinge :zambet:

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

75

marți, 2. aprilie 2013, 16:48

Dar la ce-i prezentaţi de Zoran ce nu-ţi place, practic ce nu bate cu ce ai vrea?

Dacă vrei îţi pun o poză cu ce folosesc eu, cred că nici unu de trei metri nu-i îndoaie :rizi: şi nu-s bădărani.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

coste81

Biban

Răspunsuri: 173

Membru din: 12. ianuarie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

76

marți, 2. aprilie 2013, 17:10

Mie mi-ar place un fel de sfredel asa cum sunt cei pentru umbrele dar mai mare si in partea finala sa fie un diametru de minim 50mm. Undeva la finalul filetului o gaura in teava prin care sa bagi un levier pentru a putea insuruba in pamant. Nu am avut timp sa caut asa ceva si nici nu stiu exact cat de dificil este de realizat dar in felul acesta nu mai trebuie sa bati si sta mult mai bine ancorat in pamant. Asa imi imaginez eu suportul ideal :idee: .

Singura necunoscuta este ca nu stiu daca atunci cand trage somnul poti scoate rapid lanseta avand in vedere ca nu mai exista acel joc intre teava si cornier.

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

77

marți, 2. aprilie 2013, 17:33

Dar la ce-i prezentaţi de Zoran ce nu-ţi place, practic ce nu bate cu ce ai vrea?

Dacă vrei îţi pun o poză cu ce folosesc eu, cred că nici unu de trei metri nu-i îndoaie :rizi: şi nu-s bădărani.

Salut.Eu folosesc DEOCAMDATA suporti de surfcasting la care le-am inlocuit vinclul de aluminiu cu unul de fier(de 25 mm ca vinclul folosit de Zoran) iar paharul de plastic l-am imbracat cu niste fasete din plastic.Cred ca in orice moment un somn mai imbracat imi poate rupe paharul din plastic cu tot cu ce l-am legat eu, din cauza asta caut o alta solutie.Problema e ca eu folosind la sistemul asta vinclu de 25mm cand l-am scos din pamant de doua ori l-am indoit destul de rau.Oare am exercitat eu o forta mai mare cand am scos vinclul din pamant decat a unui somn la un atac violent? Ma intreb daca nu trebuie vinclu de 40mm :gandesc: asa pentru siguranta.
Mi-ar placea si un rod pod asa ca o alternativa in anumite locuri, de asta caut pe net. :ciao:

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

78

marți, 2. aprilie 2013, 18:36

Problema asta ma framinta si pe mine, am avut anul trecut la Dunare , ceva asemanator cu varianta lui Zoran, teava era insa de plastic (teava de apa)
dar am dat numai la crap.
Visez insa la unul de genul, (uita-te pe link)

Wallerrutenhalter - Huntingteam NRW

cred ca sint foarte bune, individuale , asta e reteta si daca odata ai chef sa dai la crap la Dunare le poti folosi fara probleme
grele sint nimic de zis , dar asta e , daca vrei sa-ti mai gasesti batul
La trasatura si asa vei avea de muncit pina reusesti sa scoti batul din suport, dar mai bine asa decit sa ti-l scoata somnul.

Fir intins!

Răspunsuri: 109

Membru din: 22. martie 2013

Locație: Turda

Profesia: tinichigiu vopsitor auto particular

  • Scrie un mesaj privat

79

marți, 2. aprilie 2013, 19:17

cred ca ar trebui sa va uitati la americani pe net la tot felul de suporti :buaaaah:

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

80

miercuri, 3. aprilie 2013, 06:56

Problema e ca eu folosind la sistemul asta vinclu de 25mm cand l-am scos din pamant de doua ori l-am indoit destul de rau.Oare am exercitat eu o forta mai mare cand am scos vinclul din pamant decat a unui somn la un atac violent? Ma intreb daca nu trebuie vinclu de 40mm asa pentru siguranta.
Mi-ar placea si un rod pod asa ca o alternativa in anumite locuri, de asta caut pe net.


Practica bate teoria, nu ştiu dacă la Zoran i-a tras vre-un somn de 2+ pe suporţi cu cornier de 25mm, însă ai mei sunt mai înalţi şi am folosit ţeavă zincată de jumate de ţol în loc de cornier. Ţeava zincată are 90cm (din care minim 30cm în pământ, în funcţie de cât este de stabil solul) iar ţeava de aluminiu are 60cm x 50mm x 2mm, întotdeauna pun suportul înclinat la aprox 20grade faţă de verticală. Cornier aş pune de cel puţin 30mm.

Pe ai mei i-am lăsat simpli dar se mai pot tuna puţin.
»ovidiu« a atasat urmatoarele fisiere :
Salut şi bucuraţi-vă de natură.