Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

41

luni, 6. august 2012, 14:58

Dupa cum se poate vedea cu cateva postari mai sus, la preturile precizate pentru materiale, un suport iese pe la 40-42 de lei, dar fiind totul din inox(integral, nu tras in baie), cred ca le putem lasa mostenire!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

rooney

Biban

Răspunsuri: 139

Membru din: 22. aprilie 2012

Locație: satu mare

  • Scrie un mesaj privat

42

marți, 7. august 2012, 09:55

am si eu o intrebare.eu pescuiesc mai mult de pe piciorul unui pod care a fost daramat iar acum doi ani canoistii au turnat beton pentru a sari cu canoile peste cand e apa mai mare iar de pus suporti nici vorba.se poate folosi skypod-ul bineinteles ancorat cu ceva bolovani? :gandesc:

43

marți, 7. august 2012, 10:18

Probabil ca da dar ai grija sa asiguri lansetele ca poate pleaca cu skypod cu tot si sub poduri sunt deobicei gropi adanci e posibil sa nu mai gasesti ... eu am vazut suport gen prezentat de Zoran dar din tub de PVC si in momentul atacului pvc un a cedat iar lanseta dus a fost......

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

44

marți, 7. august 2012, 11:23

Iata un exemplu, pe care nu-l aveam eu, si un argument in favoarea confectionarii unui suport din care sa lipseasca PVC-ul, chiar si aluminiu-ul, ramanand exclusiv din inox, cel putin pentru parerea mea, acum fiecare face cum crede!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

45

marți, 7. august 2012, 11:41

Ce intelegi mai exact prin colaborare la cumparat material pentru suporti si cum ai vrea sa procedam?
M-ar interesa si pe mine vreo 3 sau 4 suporti (materialul pt ei) dar cu mai multi n-am ce face... :nunteleg: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

46

marți, 7. august 2012, 11:45

4 suporti ptr. informer, 2 mie si imediat iasa socoteala :zambet:

Ideea era ca el poate sa faca rost de material dar numai in bare( adica cantitati mai mari) , si ce ramanea nu avea ce sa faca cu el, si nici nu era rentabil pentru 4 suport sa cheltuie atat ...asa ca a cautat ... :prieteni:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »kzoli« (7. august 2012, 11:51)


Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

47

marți, 7. august 2012, 20:41

Sa ma mai uit putin sa vad ce electrozi pentru sudat inox se pot gasi si sa vorbesc cu amicul, sa vad daca s-a hotarat si el, ca azi nu l-am prins la telefon, si stabilim cum procedam, presupunand ca si informer doreste sa primeasca suportii gata facuti, nu doar materialul pentru cei 4 pe care-i vrea!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

48

marți, 7. august 2012, 22:26

presupunand ca si informer doreste sa primeasca suportii gata facuti, nu doar materialul pentru cei 4 pe care-i vrea!
Scuze, credeam ca-i vorba de acelasi sistem de suporti ca cel descris in link-ul lui Zoran.
Prefer si eu ca elementul infipt in pamant sa fie un cornier si NU o tija rotunda din doua motive f. importante dupa parerea mea:
1. Cornierul nu se poate roti in jurul "axei" logitudinale.
2. Cornierul opune o rezistenta mult mai buna la tractiune orizontala.
Nu stiu daca m-am facut prea bine inteles dar considerati ca exemplu cuiele de cort: cele ieftine sunt niste sarme rotunde indoite, cele "destepte" au o o tija "in unghi".
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

49

miercuri, 8. august 2012, 07:27

Informer, o ţeavă zincată de jumate de ţol (22 mm la exterior) este mult mai rezistentă decât un cornier cu latura de 25 mm, pentru a nu se roti este suficient să o baţi în pământ puţin înclinată, singurul inconvenient este că ţeava intră puţin mai greu în pământ în comparaţie cu cornierul. Altă variantă mai bună decât cornierul este profilul T de 25 sau 30 mm. De ţeavă de aluminiu ca cea din link-ul lui Zoran şi eu sunt interesat.
Ţeava de inox (dacă intenţionaţi să introduceţi mânerul de la băţ în ea) are pe interior o proeminenţă longitudinală rugoasă rezultată în urma sudurii, acea proeminenţă degradează mânerul băţului. Ţeava de aluminiu nu are acea proeminenţă, este perfect netedă la interior.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

50

miercuri, 8. august 2012, 07:53

Informer, o ţeavă zincată de jumate de ţol (22 mm la exterior) este mult mai rezistentă decât un cornier cu latura de 25 mm, pentru a nu se roti este suficient să o baţi în pământ puţin înclinată, singurul inconvenient este că ţeava intră puţin mai greu în pământ în comparaţie cu cornierul. Altă variantă mai bună decât cornierul este profilul T de 25 sau 30 mm. De ţeavă de aluminiu ca cea din link-ul lui Zoran şi eu sunt interesat.
Ţeava de inox (dacă intenţionaţi să introduceţi mânerul de la băţ în ea) are pe interior o proeminenţă longitudinală rugoasă rezultată în urma sudurii, acea proeminenţă degradează mânerul băţului. Ţeava de aluminiu nu are acea proeminenţă, este perfect netedă la interior.
Ovidiu,
Probabil ca o teava rotunda este mai rezistenta decat un cornier L la indoire insa nu cred ca o sa indoaie vreun peste cornierul inainte sa rupa firul sau lanseta :).
Pot sa-ti spun sigur ca varianta cu tija rotunda inclinata este mai mult teoretica. Ar trebui sa bati inclinat cu teava de suport (de fapt cu centrul de greutate suport/bat...) exact pe directia in care vrei sa stea inclinat batul ceea ce-i un chin. Am niste suporti pentru pescuit la copca ce se infileteaza in gheata si functioneaza exact pe principiul astora ce vrem sa-i facem si-ti spun sigur ca treaba asta cu inclinarea optima este greu de obtinut. Daca nu ma crezi, ti-i imprumut sa incerci... merg infiletati si-n pamant. :) Dar fiecare poate sa aleaga ceea ce vrea... eu exclud tija rotunda. :)
Cornierul T cred ca intr-adevar ar fi bun si el... cu toate ca nu mi-e prea clar unde o sa vina sprijinita coada lansetei in "ansamblu`" teava - cornier... intr-un unghi al T-ului, sau?
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »informer« (8. august 2012, 08:57)


51

miercuri, 8. august 2012, 07:53

Teava de aluminiu si profile se pot gasi si la Color metal srl are depozite in Bucuresti, Timisoara, Odorheiu Secuiesc... pentru date de contact cautati pe google.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

52

miercuri, 8. august 2012, 11:20

Inconvenientul legat de sudura interioara se rezolva ca la ucenicul din inox(suportul din teava si tija care se infige in sol, folosit pentru sprijinirea lansetei langa scaunul pescarului pentru schimbarea momelii sau diferite alte operatiuni care implica manevrarea cu doua maini libere din partea pescarului) cu protectie de cauciuc!
P.S. Oricum se monteaza protectia din cauciuc, chiar daca nu era cordonul interior de sudura!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »evergreen« (8. august 2012, 12:03) din următorul motiv: Completarea informatiei


ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

53

miercuri, 8. august 2012, 15:22

Informer, cred că nu vorbim de acelaş tip de suporţi, eu mă refer la suporţii prezentaţi de Zoran: un cornier (teu, ţeavă) se bate în pământ se pune un opritor apoi se pune ţeava din aluminiu în care se bagă băţul.
Cu poziţionarea suporţilor am păţit şi eu, dar să fac suporţi cu înclinaţie reglabilă îi mai dificil.
Vis-a-vis de îndoit m-am tot gândit, frâna mulinetei ţine cam 12-14 kg, firul ţine mult mai mult (probabil peste 25 kg), băţul nu ştiu. La Zoran i-a ţinut fără probleme cornierul de 2,5x2,5x3. Eu îmi fac din ţeavă zincată de 3/8 (pentru că n-am teu zincat sau cornier) pentru aproape şi din zincată de 1/2 pentru departe dar o las afară aproximativ 60 cm + 30 cm ţeava de aluminiu deci mulineta va fi pe la 1m, poate este puţin cam groasă de 1/2 ţoli, mă mai gândesc.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

54

miercuri, 8. august 2012, 15:46

Informer, cred că nu vorbim de acelaş tip de suporţi, eu mă refer la suporţii prezentaţi de Zoran: un cornier (teu, ţeavă) se bate în pământ se pune un opritor apoi se pune ţeava din aluminiu în care se bagă băţul.
Eu credeam ca teava, cornierul si manerul lansetei trebuie sa "existe" simultan in aceeasi sectiune transversala nu sa se termine cornierul inainte sa inceapa manerul lansetei... asa-mi parea ca-i mai rezistent si stabil ansamblul... da` poate n-am inteles io bine. Ceva de genu`:

----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 47

Membru din: 5. aprilie 2012

Locație: Iasi

Profesia: student

  • Scrie un mesaj privat

55

miercuri, 8. august 2012, 18:49

suport lanseta vertical confectionat de mine din cornier suportul are 1 m lungime locul in care vine lanseta am folosit o teava de 32 , cornierul este de 2,5 cm.
»petria marius« a atasat urmatoarele fisiere :
  • DSCF3266.jpg (95,56 kB - 219 ori coborit - ultima oara: 4. iulie 2021, 17:52)
  • DSCF3267.jpg (90,09 kB - 200 ori coborit - ultima oara: 4. iulie 2021, 17:52)

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

56

joi, 9. august 2012, 07:50

La acest fel de suporti m-am gândit şi mi se pare destul de simplu şi permite într-o anumită măsură şi reglarea înălţimii şi a înclinaţiei. Sunt şi foarte siguri în măsura în care folosim dimensiuni corespunzătoare pentru suport şi teava de aluminiu.

Am încercat să pun o schiţă mai clară, nu se slăbeşte suportul. Mufa şi balamaua conferă mai multă siguranţă şi nu-s chiar aşa greu de făcut.
»ovidiu« a atasat urmatoarele fisiere:
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »ovidiu« (9. august 2012, 13:13)


57

joi, 9. august 2012, 08:53

Dupa mine NU trebuie complicat prea mult, cat mai simplu si cat mai robust, atata timp cat din alte specii sa zicem crap se poate prinde maxim 25-30 kg din somn poate veni oricand si una de peste 50 kg... iar daca materialele sunt de slaba calitate sau suduri/nituri slabe, oricand poti avea surprize neplacute...

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

58

joi, 9. august 2012, 09:22

Parerea mea seamana cu a lui kzoli, nu vad de ce trebuie sa-i slabesc rezistenta unui suport prin reglarea inclinatiei in alt mod decat prin orientarea tijei in sol!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

coste81

Biban

Răspunsuri: 173

Membru din: 12. ianuarie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

59

duminică, 20. ianuarie 2013, 18:37

Vreau sa ma apuc cat de curand de confectionarea suportiilor si o sa merg pe varianta prezentata de Zoran cu mici diferente si de accea as mai avea cateva intrebari:

1. Ai avut vre-o vre-un fel de problema cu acest tip de suport? are vre-un punct slab?
2. Teava fiind de 50cm lungime in mod normal care ar fi ceea mai optima pozitionare. cat sa fie bagata in cornier si cat sa ramana pentru cotorul lansetei? As vrea sa elimin opritorul mobil cu unul fix. tot de acest opritor fix vreau sa ma folosesc si pentru a infige cornierul in pamant cu piciorul deoarece nu ma incanta ideea de a da cu ciocanul avand in vedere ca pescuiesc relativ aproape de mal.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

60

duminică, 20. ianuarie 2013, 18:58

Vreau sa ma apuc cat de curand de confectionarea suportiilor si o sa merg pe varianta prezentata de Zoran cu mici diferente si de accea as mai avea cateva intrebari:

1. Ai avut vre-o vre-un fel de problema cu acest tip de suport? are vre-un punct slab?
2. Teava fiind de 50cm lungime in mod normal care ar fi ceea mai optima pozitionare. cat sa fie bagata in cornier si cat sa ramana pentru cotorul lansetei? As vrea sa elimin opritorul mobil cu unul fix. tot de acest opritor fix vreau sa ma folosesc si pentru a infige cornierul in pamant cu piciorul deoarece nu ma incanta ideea de a da cu ciocanul avand in vedere ca pescuiesc relativ aproape de mal.


:bravo:
Fa-le asa cum le-am facut eu, pozitioneaza lansetele in suporti asa cum crezi tu ca-i mai bine, si apoi fa opritoarele fixe. Cotoarele lansetelor au lungimi diferite...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com