Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

21

duminică, 15. aprilie 2012, 18:27

Ce diametru are tija superioara? :prieteni:

dinu55

Biban

Răspunsuri: 79

Membru din: 28. martie 2012

Locație: TG-JIU

Profesia: Pensionar

  • Scrie un mesaj privat

22

duminică, 15. aprilie 2012, 18:35

Doua bare de 8mm sudate intre ele

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

23

joi, 19. aprilie 2012, 19:26

eu am niste suporti din comert, nu sunt foarte solizi, dar eu dau drumul la frana, si am senzori pe fir, din aia de se ataseaza pe bat.
Get Rich or Die Tryin'

24

joi, 19. aprilie 2012, 21:46

Multumesc, Dinu! :noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

25

vineri, 20. aprilie 2012, 05:55

eu am niste suporti din comert, nu sunt foarte solizi, dar eu dau drumul la frana, si am senzori pe fir, din aia de se ataseaza pe bat.


Ma bag in discutie, ca de obicei. :ochi:
Nu peste tot se poate pescui cu frina destrinsa, sau cu baitrunnerul, depinde de situatie. Un stativ solid fata de unul ieftin si slab este intoteauna folositor!
Nu e nevoie sa fie scumpe: Suportii de lansete pentru pescuit din mal!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

26

vineri, 20. aprilie 2012, 07:02

de acord cu tine Zoran

eu nu am posibiliatatea aici sa imi fac suporti, aparat de sudura, plus cele aferente, pe cei pt somn nu ma-m bagat ca is prea scumpi. Cand ajung acasa probabil imi voi face, sau voi ruga pe cineva :)
Get Rich or Die Tryin'

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

27

vineri, 20. aprilie 2012, 07:27

Vezi linkul ce ti l-am trimis! Nu este nici o sudura, nici o gaura, nici un surub sau piulita. Costul unui suport in jur de 8 euro.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

28

joi, 3. mai 2012, 07:36

nu mai gasesc linkul :furtuna: mai poti sa-l trimitzi again ?
Get Rich or Die Tryin'

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

29

joi, 3. mai 2012, 07:46

;)
Raspunsul nr 12 din acest subiect, sau aici: Stative
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

30

joi, 3. mai 2012, 07:47

grazie :)
Get Rich or Die Tryin'

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

31

vineri, 20. iulie 2012, 11:50

In numarul din iulie al unei reviste de profil am vazut acest tip de suporti! Cum vi se par? Am gasit teava de 2 1/2 -76x1,6 mm(D.ext. x grosime perete) de inox la 9,85 euro/m bucata de 6 m si bara de 15 mm diametru si 3 m lungime la 3,6 euro/kg (1 m are cam 1,4 kg), preturi fara TVA, pe undeva prin Chitila, la italinox.ro, si vreau sa-mi fac si eu niste suporti zdraveni. Cu aceste materiale, ce ziceti, la ce marime de peste s-ar rupe?
P.S. Stie cineva daca la partea de sus a suportului din poza, unde are tronsonul de teava de sus, teava este intreaga , sa poata fi trecuta lanseta prin ambele tronsoane(si cel de sus si cel de jos), sau tronsonul de sus este decupat - adica taiata teava pe lungime pe din doua - ca sa se sprijine numai lanseta pe acest tronson? :gandesc:
»evergreen« a atasat urmatoarele fisiere:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

32

vineri, 20. iulie 2012, 12:49

suport lanseta somn

Cei de la Cormoran au scos pe piata un suport special pentru pescuitul somnului, de pe mal din otel ... pliat are 1 m (ptr transport) si costa in jur de 40 euro, cu suport pentru senzor inclus... deci cine nu are chef sau posibilitate de mesterit, nu are decat sa cauta prin magazine...

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

33

vineri, 20. iulie 2012, 13:01

Daca fac o socoteala, imi iese un suport pe la vreo 10 euroi, plus o bere pentru cine le face, asa ca pare mai avantajos!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

34

vineri, 20. iulie 2012, 13:13

Cei de la Cormoran au scos pe piata un suport special pentru pescuitul somnului, de pe mal din otel ... pliat are 1 m (ptr transport) si costa in jur de 40 euro, cu suport pentru senzor inclus... deci cine nu are chef sau posibilitate de mesterit, nu are decat sa cauta prin magazine...


Este cumva acest tip de suport? Pretul vad ca este 99,8 lei, vreo 22 de euroi! Suport Lanseta Reglabil Cormoran | MarelePescar.ro
»evergreen« a atasat urmatoarele fisiere:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »evergreen« (20. iulie 2012, 13:20)


35

vineri, 20. iulie 2012, 13:32

obligatoriu toate lansetele asigurate cu sfoara + carabina ..prietenii stiu dc =))

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

36

vineri, 20. iulie 2012, 15:03

obligatoriu toate lansetele asigurate cu sfoara + carabina ..prietenii stiu dc =))

Stiti cumva daca materialul din care este confectionat suportul Cormoran este teava de inox sau bara - asta referitor la tija - iar segmentele pliabile sunt din profil, bara sau teava de inox? :gandesc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

37

vineri, 20. iulie 2012, 15:29

Cei de la Cormoran au scos pe piata un suport special pentru pescuitul somnului, de pe mal din otel ... pliat are 1 m (ptr transport) si costa in jur de 40 euro, cu suport pentru senzor inclus... deci cine nu are chef sau posibilitate de mesterit, nu are decat sa cauta prin magazine...


Este cumva acest tip de suport? Pretul vad ca este 99,8 lei, vreo 22 de euroi! Suport Lanseta Reglabil Cormoran | MarelePescar.ro


Da despre acesta era vorba eu am vazut pe un site extern la 40 euro de acolo am "scos"pretul ...este din otel inoxidabil... cel putin erau acele 2 exemplare pe care am vazut la o cunostinta, el az siz ca sunt de la cormoran, dar pretul nu a stiut sa spuna...
Eu deocamdata la spinning nu am nevoie :))

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

38

vineri, 20. iulie 2012, 16:10

Sunt semne clare de schimbare, poate ca isi revine tara... :rizi: ... prima data cand gasesc ceva in tara mai ieftin decat afara... :bravo: :gandesc: :noroc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

39

luni, 6. august 2012, 13:21

Nu este nimeni interesat sa colaboram la o comanda de teava si bara de inox pentru a ne face suporti zdraveni, fara moarte si beton ca pret? Eu inca astept, pentru ca vad ca cei pe care am pus baza se cam codesc, tot amana! :gandesc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

40

luni, 6. august 2012, 14:48

Eu zic să nu te complici, şi eu mi-am tot bătut capul ce fel de suporţi să fac şi am ajuns la concluzia că cei pe care-i foloseşte Zoran sunt cel mai uşor de folosit. În loc de cornier de inox poţi pune ţeavă zincată de jumate de ţol. Ţevile acelea de aluminiu au avantajul că în momentul în care iei băţul să dai contra se mişcă şi scoţi băţul uşor, sunt şi foarte sigure. Mai rămâne de găsit o soluţie mai sigură de blocare a ţevii de aluminiu pe cea zincată (o variantă ar fi un conector de polietilenă) iar eu personal aş prefera şi să prind ţeava de aluminiu de acel opritor astfel încât aceasta să rămână mobilă dar să nu sară afară de pe ţeava zincată. La această variantă de suporţi importantă este ţeava de aluminiu, de bătut în pământ poţi bate şi un par la nevoie. Nu ştiu cât costă şi de unde se poate cumpăra, dar aş lua şi eu două bucăţi cel mai probabil.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »ovidiu« (7. august 2012, 06:39)