Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 121

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: Saarbrücken-DE

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

181

joi, 2. iunie 2016, 10:52

Aia o dau oricum cu cea mai mare placere, da' tot nu-i 100% valabil, contra-greutatea absolut sigura despre care vorbim nu cred ca o putem noi pune pe vreun suport. Desi faza cu suportul de umbrela suna realist, la primul pescuit o si incerc, si daca nu trage pestele, tot e bine, ca am umbrela de soare peste zi :ochi:

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

182

joi, 23. noiembrie 2017, 22:03


Zoran vreau sa te intreb daca esti 100% multumit de modelul de suporti propus de tine si daca ai mofica ceva la ei in situatia in care ar trebui sa ii refaci acum (grosimi,lungimi etc).

Si o alta intrebare ar fi ce lungime au lansetele pentru care au fost proiectati ?
Eu as vrea sa pun in ei niste bete de 3,6 m.



Acesti suporti au fost facuti la cererea mea:

http://forum-pescuit-la-somn.com/index.p…tachmentID=2163

Suportii sunt detasabili, astfel usor de transportat.
Teava de alu e mai usoara decit inox.
Fixarea lansetelor in teava se face pe o distanta de 25 cm, la fel ca si la suportii originali ptr barca!
Se pot infinge ori unde, si in zonele cu pamant pietros, vinklul este din fier tare si apoi zincat, si nu este din inox moale. Chiar si pe malul Dunarii care e stancos, se pot pune si gasi pozitii ideale intre pietroaie.

Din toate aceste puncte, care ptr mine sunt doar avantaje, nu, nu as schimba nimica. Doar daca s-ar inventa un suport care nu trebuie batut, si se poate infige oriunde super usor cu mana. Atunci da, le-as schimba :noroc:

PS: daca as putea, ti-as trimite un suport sa il testezi si sa te dai cu parerea. Nu iti place, trimiti inapoi...

Salut, Zoran, dupa ce am tot auzit discutii si despre imbatranirea materialului, si in cazul aluminiului, in domeniul ciclismului, al cadrelor de bicicleta, chiar as fi curios, dupa cati ani incep sa fie nesiguri suportii pe care i-ai comandat, din aceasta postare! Asta, pentru ca si eu, dupa ce m-am tot invartit in jurul cozii, parca tot spre un model similar, m-as orienta...
P.S. Apropo de materiale, din Ni-Cr, sau ceva similar sculelor si accesoriilor medicale, si-a facut careva? :ochi:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

183

vineri, 24. noiembrie 2017, 06:29

Io sincer sa fiu n-am mai auzit ca aluminiu imbatraneste....
Ca se oxideaza la suprafata, ok, da` ca ar imbatrani in timp si i-ar scadea rezistenta sincer nu-mi prea vine sa cred.
Da-mi si mie un link unde ai citit asta... poate o fi ceva cu specific ciclist... :) .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

184

vineri, 24. noiembrie 2017, 14:04

Nu mai retin unde am si vazut, e vorba de ceva ani, insa, am vorbit cu cativa dintre cei care se ocupa cu intretinerea bicicletelor, in Bucuresti, la magazinele de specialitate, despre cadrele din aluminiu, de aceea, nu pot decat sa analizez si aceasta ipoteza, nu s-o iau de buna! Tocmai din acest motiv intreb... :ochi:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

185

vineri, 24. noiembrie 2017, 18:54

Nu mai retin unde am si vazut, e vorba de ceva ani, insa, am vorbit cu cativa dintre cei care se ocupa cu intretinerea bicicletelor, in Bucuresti, la magazinele de specialitate, despre cadrele din aluminiu, de aceea, nu pot decat sa analizez si aceasta ipoteza, nu s-o iau de buna! Tocmai din acest motiv intreb... :ochi:

Este vorba despre imbatranirea materialului la efort ! in cazul nostru nu exista!
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

186

sâmbătă, 25. noiembrie 2017, 11:15


Zoran vreau sa te intreb daca esti 100% multumit de modelul de suporti propus de tine si daca ai mofica ceva la ei in situatia in care ar trebui sa ii refaci acum (grosimi,lungimi etc).

Si o alta intrebare ar fi ce lungime au lansetele pentru care au fost proiectati ?
Eu as vrea sa pun in ei niste bete de 3,6 m.



Acesti suporti au fost facuti la cererea mea:

http://forum-pescuit-la-somn.com/index.p…tachmentID=2163

Suportii sunt detasabili, astfel usor de transportat.
Teava de alu e mai usoara decit inox.
Fixarea lansetelor in teava se face pe o distanta de 25 cm, la fel ca si la suportii originali ptr barca!
Se pot infinge ori unde, si in zonele cu pamant pietros, vinklul este din fier tare si apoi zincat, si nu este din inox moale. Chiar si pe malul Dunarii care e stancos, se pot pune si gasi pozitii ideale intre pietroaie.

Din toate aceste puncte, care ptr mine sunt doar avantaje, nu, nu as schimba nimica. Doar daca s-ar inventa un suport care nu trebuie batut, si se poate infige oriunde super usor cu mana. Atunci da, le-as schimba :noroc:

PS: daca as putea, ti-as trimite un suport sa il testezi si sa te dai cu parerea. Nu iti place, trimiti inapoi...

Salut, Zoran, dupa ce am tot auzit discutii si despre imbatranirea materialului, si in cazul aluminiului, in domeniul ciclismului, al cadrelor de bicicleta, chiar as fi curios, dupa cati ani incep sa fie nesiguri suportii pe care i-ai comandat, din aceasta postare! Asta, pentru ca si eu, dupa ce m-am tot invartit in jurul cozii, parca tot spre un model similar, m-as orienta...
P.S. Apropo de materiale, din Ni-Cr, sau ceva similar sculelor si accesoriilor medicale, si-a facut careva? :ochi:
La modul serios: toate materialele imbatranesc in timp, mai ales daca sunt supuse la socuri, torsiuni, variatii de temperatura si alti factori fizici si chimici. De aceea, la scara mare, Golden Gate si turnul Eiffel sunt supravegheate si inspectate constant. La scara mica, si bicicletele, mai ales cele de mountain bike, sunt si ele inspectate din cand in cand.

La modul haios: tinand cont de un post anterior, cu o frecventa a iesirilor la pescuit de 2x pe an si de o durata de exploatare a multifilarului (produs consumabil) pe betele de crap de 10 ani, putem estima durata de viata a unui suport de bat din aluminiu la circa 10-15000 de ani. :ochi:

PS 1. Postul anterior e o gluma si se vrea luat in considerare ca atare.
PS 2.Stiind cat costa un maner de bisturiu din cabinetul sotiei, facut din aliaj medical, prin extrapolare putem spune cu un grad ridicat de siguranta ca suportii din acest material ar costa mai mult decat comboul lanseta+ mulineta+fir pe care il sustin. :rizi:

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

187

duminică, 26. noiembrie 2017, 13:23

:salut:

Mie mi-a confecționat un verișor din aluminiu și sunt foarte mulțumit de ei,am bătut in ei și cu pietre,i-am bătut și in piatra și într-un sol mai tare și au rezistat.Am cumpărat doar cornier de aluminiu din Dedeman iar de restul s-a ocupat el.

:ciao:

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

188

duminică, 26. noiembrie 2017, 13:26

Lansetele, mulinetele, cateodata, multi, le mai schimba, eu sunt mai conservator, nu-mi plac schimbarile, doar cand sunt absolut convins ca merita, adica, din ce in ce mai rar, asadar, daca mi-as face suportii 3 in 1, in asa fel incat sa le ramana si baietilor mei, la fel cum sunt vasele de gatit Zepter si altele(ultimele generatii sunt confectionate din aliaje asemanatoare uneltelor din chirurgie, iar preturile, chiar daca sunt marisoare, depinde la cat se pot reduce, pentru un set de suporti), nu m-ar deranja sa platesc binisor, pentru un produs personalizat si fara moarte... :ochi:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

189

duminică, 28. iulie 2019, 12:32

Suportii de lansete pentru pescuit din mal

Am tot lălăit-o, nu m-am decis, încă, până la urmă, pentru 4 suporți, din cornier de 25×30×3(sau 4) mm, sau, 30x30×3(sau 4) mm, cu lungimea de 1 m, cu țeavă de 1 1/2"(48,3 mm), care variantă este mai bună? Cu bucată întreagă, de țeavă, de vreo 50 cm, sudată, pe cornier, sau, cu 2 inele din țeavă, sudate, unul(decupat, ca să poți scoate, mai ușor, lanseta), la capătul de sus, al cornierului, și, al doilea, sudat, la mijlocul cornierului? Sau, cu țeavă pătrată, cu grosimea peretelui, tot, de vreo 2-3 mm(dacă există, n-am apucat să mă uit), în locul tijei din cornier, de care se sudează, ori, bucata de țeavă rotundă, ori, cele 2 inele din țeavă rotundă? Pe de altă parte, cât de siguri, cât de rezistenți aunt suporții cu țeava rotundă, sau, cu inelele din țeavă rotundă, demontabile, fie, culisante, pe tija suportului, fie, cele care se fixează pe 2-3 poziții, cu șuruburi, pe tija suportului? Parcă, aș înclina spre OL, și tija, și țeava rotundă, care, sa fie galvanizate, după prelucrare, prin debitare, și/sau sudură.
»evergreen« a atasat urmatoarele fisiere :
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

190

duminică, 28. iulie 2019, 12:45

Supprtii de lansete pentru pescuit din mal

Și variantele care au mai fost, unele, dintre ele, postate, înainte. După ce le-ați folosit, care vi se pare, varianta optimă, utilizabilă, de la un mal mai pietros, până la zonele de mal, se lângă apă, màloase, unde trebuie să intre suportul, mai adânc, în pământ?
»evergreen« a atasat urmatoarele fisiere :
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

191

duminică, 28. iulie 2019, 12:48

Suportii de lansete pentru pescuit din mal

Încă o variantă demontabilă, destul de interesantă. Sau, celalalt nodel, fie, din fier beton, bineìnțeles, gralvanizat, dupa sudură.
»evergreen« a atasat urmatoarele fisiere :
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »evergreen« (28. iulie 2019, 12:54)


Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

192

duminică, 28. iulie 2019, 12:57

Cum funcționeaza siguranța de la suportul Zeck? Adică, după ce principiu? Are vreun arc, care o ține tensionată, sau, pentru a putea poziționa, sau, pentru a scoate lanseta, trebuie rotită, siguranța?
»evergreen« a atasat urmatoarele fisiere:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

193

vineri, 2. august 2019, 16:34

Iată, încă un sistem de siguranță. Se poate face, la comandă, pentru suporții uzuali, artizanali?
»evergreen« a atasat urmatoarele fisiere:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

194

luni, 5. august 2019, 15:54

Și alte variante de suporți:
»evergreen« a atasat urmatoarele fisiere :
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

195

joi, 8. august 2019, 14:30

Am găsit următoarele prețuri:

[08.08, 14:57] Dalea Robert: Pentru 8 m de bară, mi-ați trimis prețul, 945 lei(TVA inclus). Dar, pentru 8 m de bară, de 20 mm, diam? Și, pentru 1 m de țeavă cu d.int. 44,3 mm, perete de 2 mm, și d.ext. 48,3 mm?

476 lei 8 ML de bara de 20 mm
10 lei/debitarea barei 30 mm
48.3x2- 3 m minim-150 lei

Am nevoie doar de 1 m de țeavă, deci, vrea cineva, 2 m de țeavă de inox cu gradul 1.4301, NiCr18/10? :drac:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

196

joi, 8. august 2019, 14:50

Unde pot găsi elemente similare, tot din inix 1.4301, NiCr18/10? Chiar dacă sunt, pe bucăți, adică, separat, șuruburile cu floretă, țeava și celelalte elemente.
»evergreen« a atasat urmatoarele fisiere:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

197

luni, 12. august 2019, 17:21

Dacă ajunge cineva, la târgul Carp&Cat Expo din Wallau, lângă Frankfurt, dacă intră și la standul Rhein-Boards.com, aș fi recunoscător dacă ar putea face niște observații, în legătură cu suporții lor, Dauerständer, pentru lansete, pentru pescuitul de pe mal. Mi s-a spus că un suport cântărește 3,74 kg, fiind confecționat, împreună cu toate subansamblele, din inox X5CrNi18/10(care nu se oxidează, având, și Nichel, în compoziția aliajului, spre deosebire de CrNi18!/0, care nu are Nichel, și, care, în lipsa unei întrețineri adecvate, începe să ruginească), material care, dacă bara suportului are 89 cm, și, vreo 30 mm(diametrul l-am estimat, măsurând diametrul tronsonului de țeavă, despre care, mi s-a slus că are 44 mm, diametru, și, măsurând pe imagine, ambele cote, apoi, calculând necunoscuta, cota estimată a diametrului barei), diametru, are trebui să cântărească 5,65 kg/ml, doar bara, fără subansamble. Vreau să-mi fac un set de 4 suporți, și mi-a plăcut, și acest model, chiar dacă vreau să-i adaug un element-antirăsucire.
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 244

Membru din: 26. decembrie 2013

Locație: Karlsruhe / Germania

Profesia: Techniker

  • Scrie un mesaj privat

198

marți, 13. august 2019, 13:31

Fish ?

servus, nu vreau sä spun ceva gresit....Avertizoare, aliaje, multiplicatoare, penn uri, senzori....Suporti ? tot OK. Cu toate cä am ceva dubii la diametrul cotorului. :doaaamne:
ce de probleme technice. de ani de zile nici un peste....Vreau sä-mi iau o bicicletä cu curea dintatä in loc de lant, ce pärere aveti ? Pozä cu peste incä nu am väzut ? :ochi:
Salutäri de pe Rhin, Mishu

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

199

marți, 13. august 2019, 19:04

servus, nu vreau sä spun ceva gresit....Avertizoare, aliaje, multiplicatoare, penn uri, senzori....Suporti ? tot OK. Cu toate cä am ceva dubii la diametrul cotorului. :doaaamne:
ce de probleme technice. de ani de zile nici un peste....Vreau sä-mi iau o bicicletä cu curea dintatä in loc de lant, ce pärere aveti ? Pozä cu peste incä nu am väzut ? :ochi:
Salutäri de pe Rhin, Mishu

Salut, am scris, anul trecut, despre peștii pe care i-am prins, când am ajuns la pescuit, din martie, până în mai, de 7 ori, mă refer la pescuitul la crap, în rest, nu am mai apucat, decât, o dată, în martie, anul curent, așadar, dacă am tot lălălit-o, am mai ajuns, încă o dată, în iunie, pe Olt, la Viștea, fără rezultate notabile, în așteptarea următoarei partide, ce să fac!? Să număr oi, sau... :zambet: :ochi:
Oricum, nu aveam echipamentul complet, cel puțin, așa, cum vreau eu, deci, azi, iau suporții, de la cineva, urmează mulinetele, oricum, până la sfârșitul toamnei, sunt șanse să postez, și eu, primul somn punctabil.
Iar, cu diametrul cotorului, eram la mare, și mă rodea nelămurirea aceasta, mai ales că, discutam despre diferite modele de suporturi, și nu eram sigur, despre diametrul capătului lansetei.
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »evergreen« (13. august 2019, 19:12)


Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

200

marți, 13. august 2019, 22:42

Iată, suporții, cu lanseta, așezată într-unul.
»evergreen« a atasat urmatoarele fisiere:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!