Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Adi

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »Adi«

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

1

sâmbătă, 13. decembrie 2014, 18:47

Vechimea unui motor in 4 timpi, cit de concludent este acest criteriu pentru achizitionarea unui motor la second hand ?

Care este parerea voastra stimati colegi ?
Presupunem ca motorul a fost intretinut ca lumea.

Răspunsuri: 45

Membru din: 8. decembrie 2014

Locație: galati

Profesia: particular

  • Scrie un mesaj privat

2

sâmbătă, 13. decembrie 2014, 20:25

Cel mai pun test este cel al compresiei.Asta ca l-am folosit de 3 ori pe an este poveste.Motoarele mai vechi ca si masinile au fost facute mai robuste si mai bune.Depinde si la ce model te referi pentru ca unele modele au facut istorie si merg si acuma.
Orice zi ar trebui traita ca si cum ar fi ultima.

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

3

duminică, 14. decembrie 2014, 03:36

De dus motorul la o reprezentanta, de facut o revizie acolo, cerut parerea lor acolo, facut eventual compresia, vazut daca se poate provenienta sa nu fie in lista de "sutite", actele de provenienta....
In general nu sunt foarte forjate motoarele de second hand, si in general , folosite corect au foarte multe ore de functionare de folosit. Cu toate reviziile facute si folosite normal la cat pescuim noi, o durata de folosire de 10 ani cel putin nu mi se pare putin.
Am mers ani de zile cu motoare in 2T de provenienta ruseasca si problemele aparute au fost relativ minore la o mentenanta cat de cat normala.
Cele in 4T sunt mult mai fiabile, si la o intretinere normala, pot avea foarte multe ore de functionare.
Daca se respecta cat de cat carnetul de service la ele, cateva "sute de ore de functionare pe an" nu este mult.
Putini dintre noi cred ca depasesc 70 ore pe an de folosire a motorului.

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 14. decembrie 2014, 19:06

Salut. Dupa parerea mea vechimea nu este cel mai inportant criteriu in alegerea unui motor.Cel mai inportant este sa cunosti persoana de la care cumperi daca nu te bazezi pe muuult noroc.Daca pretul este prea mic si motorul functioneaza foarte bine ori ai un noroc chior ori ceva dubios este la mijloc(nu prea gasesti ieftin si bun)Un prieten a cumparat un motor care arata foarte bine l-a testat la repezentanta si cu toate astea motorul cind nu vrea nu functioneaza.Dupa multe drumuri la reprezentanta s-a dovedit ca electronica avea o problema care aparea aleator ,piesa care l-a costat cit a dat pe motor.Ori vechiul proprietar stia si din cauza asta l-a vindut mai ieftin ori a fost pur si simplu ghinion(nu vom sti niciodata).Pe de alta parte eu am cumparat un motor pentru piese de schimb deoarece proprietarul spunea ca nu functioneaza bine deoareca l-a dus la reprezentanta si dupa curatarea carburatoarelor au ajuns la concluzia ca nu are compresie.Am ajuns acasa cu el l-am montat pe barca si fuga la girla sa vad daca functioneaza.Inainte sa plec am vrut sa schimb elicea deoarece pentru barca mea era prea mare si din cauza ca nu am putut sa o scot am inlocuir cisma cu totul de pe motorul meu. La girla surpriza a fost mare deoarece motorul functiona mult mai bine decit motorul meu asa ca a ramas pe barca si motorul initial zace in garaj pentru piesse de schimb.Problema lui era grupul care era de la un motor de 80 cai si avea alt raport de transmisie mai mic.Asa ca dupa mine norocul conteaza cel mai mult

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 15. decembrie 2014, 13:26

Salut. Dupa parerea mea vechimea nu este cel mai inportant criteriu in alegerea unui motor.................te bazezi pe muuult noroc.Daca pretul este prea mic si motorul functioneaza foarte bine ori ai un noroc chior ori ceva dubios este la mijloc(nu prea gasesti ieftin si bun)Un prieten a cumparat un motor care arata foarte bine l-a testat la repezentanta si cu toate astea motorul cind nu vrea nu functioneaza.Dupa multe drumuri la reprezentanta s-a dovedit ca electronica avea o problema care aparea aleator ,piesa care l-a costat cit a dat pe motor.Ori vechiul proprietar stia si din cauza asta l-a vindut mai ieftin ori a fost pur si simplu ghinion(nu vom sti niciodata).Pe de alta parte eu am cumparat un motor pentru piese de schimb deoarece proprietarul spunea ca nu functioneaza bine deoareca l-a dus la reprezentanta si dupa curatarea carburatoarelor au ajuns la concluzia ca nu are compresie.Am ajuns acasa cu el l-am montat pe barca si fuga la girla sa vad daca functioneaza.Inainte sa plec am vrut sa schimb elicea deoarece pentru barca mea era prea mare si din cauza ca nu am putut sa o scot am inlocuir cisma cu totul de pe motorul meu. La girla surpriza a fost mare deoarece motorul functiona mult mai bine decit motorul meu asa ca a ramas pe barca si motorul initial zace in garaj pentru piesse de schimb.Problema lui era grupul care era de la un motor de 80 cai si avea alt raport de transmisie mai mic.Asa ca dupa mine norocul conteaza cel mai mult


Ca si la masini.... de noi. Unele sunt cat se poate de OK din prima 100Km parcursi, Altele atrag accidentele sau defectiunile pe banda rulanta (am trecut prin asta). Ideea este ca din cand in cand mai trebuie trecut si pe la biserica... :noroc:

Răspunsuri: 45

Membru din: 8. decembrie 2014

Locație: galati

Profesia: particular

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 15. decembrie 2014, 20:49

Exact cum a mai spus si eugen mai suns mai intervine si treaba aia dupa suflet.Orice motor daca are putine ore de functionare este ok.Un motor de barca nu este ca o masina adik nu are directie,roti,frane,ambreiaj,care sa se strice.Intretinerea este simpla la motoarele de barca si include ulei,bujii,ventola,curea distributie(la unele).Deci ore putine=motor bun.Unele modele de motoare sunt cunoscute ca si consumatoare de benina si cu fiabilitate scauta.
Orice zi ar trebui traita ca si cum ar fi ultima.

Subiecte asemănătoare