Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

21

marți, 16. decembrie 2014, 13:10

Nu se pot organiza, in prima faza in perioada de prohibitie, patrule mixte, pescari+politie, cu un pic de benevolat?


Sigur ca se poate. Exista asociatii in tara care au deja protocoale de colaborare cu Politia. Si la fiecare actiune de control, un echipaj al Politiei sau Jandarmeriei ii insoteste pe teren. Au fost si efecte ale acestei colaborari. Insa, au fost situatii in care nu numai ca Politia nu a percutat la solicitari ale asociatiilor, ci din contra, i-au amendat pe cei ce au sunat la 112 pentru ca, braconierii fugisera (fiind avertizati, de cine oare....)

SI daca tot are lumea aparate foto si camere video performante, totul poate fi filmat, fotografiat, documentat.

Neoficial, da bine sa pui poze cu braconieri pe net, sa "ii faci vedete" pe net, facebook sau mai stiu eu ce. Problema e ca de obicei "braconierii" sunt bine organizati si recurg la mijloace "specfice de intimidare" (masini avariate, amenintari, etc). Oficial, acele poze si filmari nu au nicio valoare juridica.
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

22

marți, 16. decembrie 2014, 13:21

Attila, si cum pui tu problema, e foarte ok. De aceea ar trebui cerut sa se aplice legea mai bine si sa se si mareasca amenzile si pedepsele.

Ceea ce vrea kingofbeasts in primul rand, este sa se poata pescui pe tot parcursul anului, si doar anumite specii sa aibe prohibitie. Asa cum in majoritatea tarilor din EU se poate, de ce sa nu se poata si in RO?
De ex crapul, carasul, platica, babusca, somnul… sunt specii care nu se hranesc pe perioada de depunere, personal nu vad de ce ar avea prohibitie!? Ah, ca braconierii umbla dupa crapii ce-s la depus in maluri cu furca sau “grebla”, asta o fac si daca este, si daca nu este prohibitie. Iar daca nu este prohibitive si pescarii cu responsabilitate vad braconieri, nu as crede ca nu intervin. Pescuitul sportiv pe tot parcursul anului incomodeaza desfasurarea in voie a actiunilor de braconaj.
Personal sunt de parere ca ar trebui anual cerute schimbari, imbunatatiri, ptr a ne face in permanenta simtita prezenta si interesul, a da de inteles ca nu suntem deacord cu tot ce fac si propun ei, si doar ei (de ex ANPA). Astfel in timp isi vor da si ei seama ca, ptr a-si pastra scaunele in birouri trebuie sa miste si ei cu ceva, sa faca ceva. Daca toti tacem si nimeni nu-si exprima nemultumirea si o lasa asa cum este, nu se va schimba niciodata nimica, ba din contra, situatia se va inrautati.

Attila, si aici, cu permisele ANPA, ai perfecta dreptate! Cind Johan o voi sa mearga cu Ion si cu Gheorghe la pescuit, exact asa este cum spui tu. Se depune cererea ptr permis in baza chitantei platite, si cind permisul este gata, acesta trebuie sa fie personal ridicat de catre Johan, contra unei semnaturi. Dar pina atunci, ceea ce inseamna luni de zile, Johan poate pescui linistit cu adeverinta de la ANPA, precum acesta si-a platit dreptul ptr a pescui (eventual si PG care se primeste prin mail). Daca Johan mai revine la sediul ANPA sa-si ridice permisul, asta este putin probabil. Eventual anul care urmeaza, cind e nevoit si asa sa plateasca din nou taxa ptr anul in curs. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

23

marți, 16. decembrie 2014, 13:30

Ma refeream la poze si filmari facute in timpul actiunilor de control, astfel incat sa nu poata fi musamalizat totul. Poate alea au ceva valoare oficiala.

Iar daca ceea ce spui, cum ca braconierii sunt bine organizati, deci mai bine decat asociatiile de pescari, politie, justitie...
Cum sa spun, nu vorbim de trafic de arme, droguri, terorism international, e vorba de faptul ca unii prind niste pesti in mod ilegal, mai dau un filee de salau la un politist, la un sef de asociatie si gata, ei sunt dumnezeu pe malul apei si restul o turma de oi? Adica ei sunt majoritatea si asta e, nu se mai poate face nimic??

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

24

marți, 16. decembrie 2014, 14:03

Braconierii sunt organizati pentru ca urmaresc un interes direct: BANII!!! (obtinuti prin valorificarea pestelui). Cine cumpara pestii de la ei?/ Pai majoritatea pensiunilor si restaurantelor! Pretul e mai mic la ei, iar oferta...mai diversificata. Atatat timp cat va fi cerere, va fi si oferta...

Politia, justitia? Isi iau BANII si fara activitatile impotriva braconajului. De ce sa te complici cand poti sa te complaci?? (si mai manci si tu un peste proaspat)

Aici e diferenta. Din pacate, romanii si-au pierdut spiritul civic. Au fost mult prea mult timp "amortiti". De ce eu sa ma ocup de paza si protectie, cand altul e platit pentru asta? De ce sa ma complic sa sun la 112, cand poate aia fug si poate eu iau amenda pentru alarma falsa?
Trist, dar adevarat!

Insa, nu mi-am pierdut speranta in spiritul civil al romanului. Am vazut la alegerile de acum 1 luna ca, romanii, cand vor ceva se pot mobiliza.

De aceea, sper ca demersul lui King sa aibe un ecou, oricat de mic ar fi acesta!
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

25

marți, 16. decembrie 2014, 18:47

Braconierii sunt organizati pentru ca urmaresc un interes direct: BANII!!! (obtinuti prin valorificarea pestelui). Cine cumpara pestii de la ei?/ Pai majoritatea pensiunilor si restaurantelor! Pretul e mai mic la ei, iar oferta...mai diversificata. Atatat timp cat va fi cerere, va fi si oferta...

Politia, justitia? Isi iau BANII si fara activitatile impotriva braconajului. De ce sa te complici cand poti sa te complaci?? (si mai manci si tu un peste proaspat)

Aici e diferenta. Din pacate, romanii si-au pierdut spiritul civic. Au fost mult prea mult timp "amortiti". De ce eu sa ma ocup de paza si protectie, cand altul e platit pentru asta? De ce sa ma complic sa sun la 112, cand poate aia fug si poate eu iau amenda pentru alarma falsa?
Trist, dar adevarat!

Insa, nu mi-am pierdut speranta in spiritul civil al romanului. Am vazut la alegerile de acum 1 luna ca, romanii, cand vor ceva se pot mobiliza.

De aceea, sper ca demersul lui King sa aibe un ecou, oricat de mic ar fi acesta!

Dupa cum am mai spus, din nefericire, ca si in 89 ', cum a avut dreptate Ceausescu, romanii sunt mobilizati doar prin manipulare...de ce nu s-or fi mobilizat si cand li s-au taiat salariile si pensiile...oare pentru ca n-a avut cine sa-i manipuleze...sau...n-a(u) fost in stare...masina de furat/manipulat a unora a functionat mai bine decat a altora...asa ca...in situatia de fata...pana nu va fi in interesul cuiva sa manipuleze multimea...ori din interior...ori din exterior...nu putem decat sa speram...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

  • Autorul acestui subiect este »kingofbeasts«

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

26

miercuri, 17. decembrie 2014, 12:24



Singurele variante disponibile pentru cetatenii straini sau romani cu domiciliu in alta tara raman sa depuna documentele pentru permis si sa lase pe cineva din tara sa-l receptioneze, ori, sa incerce sa ajunga la o intelegere cu functionarul, in asa fel incat sa poata plati anticipat si atunci cand vine din nou sa spere sa fie deja emis!

Asta a fost valabil pana acum si e si in momentul de fata . Solutia mi se pare ineficienta si din cauza asta am venit cu propunerea de mai jos :

Citat

sa poata pescui pe teritoriul Romaniei fie in baza permisului national din tara de provenieta pe timp limitat (maxim 30 de zile) fie in baza unui permis provizoriu emis pe loc si care sa poata fi obtinut chiar si online dupa modelul actual al emiterii permisului de granita (cu sau fara achitarea unui tarif).

Din punctul meu de vedere ar fi mai mult decat ok ca , un turist strain sa poata solicita un permis provizoriu pe mail si sa-l primeasca in varianta downloadabila in format pdf . Se poate cere achitarea unui tarif prealabil in contul trezo urmand ca permisul sa fie valabil doar impreuna cu chitanta. :bucuros:
Nu mi se pare deloc normal ca toti strainii care vor sa pescuiasca in tara sa-si caute mai intai neamuri si prieteni pe aici care sa le rezolve permiul de pescuit. :doarecapu: :gandesc:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

27

miercuri, 17. decembrie 2014, 13:05

De ce numai strainii sa poata lua permisul de pe net ?
Aici se cumpara permisul pe net indiferent de nationalitate. E instantaneu. Platesti si ai un PDF : Dropbox - cartedepeche.pdf
Il imprimi de cate ori vrei, il ai pe telefon etc...
Exista si posibilitatea sa cumperi permis pentru o luna sau doua saptamani (in functie de durata concediului) sau chiar o zi. Nu greu de loc de aplicat.

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

28

miercuri, 17. decembrie 2014, 13:31

De ce numai strainii sa poata lua permisul de pe net ?
Aici se cumpara permisul pe net indiferent de nationalitate. E instantaneu. Platesti si ai un PDF : Dropbox - cartedepeche.pdf
Il imprimi de cate ori vrei, il ai pe telefon etc...
Exista si posibilitatea sa cumperi permis pentru o luna sau doua saptamani (in functie de durata concediului) sau chiar o zi. Nu greu de loc de aplicat.
Tudor, pina la sfarsitul lui mai ai pescuit in ilegalitate?? :gandesc:

Anul acesta in februarie la 7 dimineata am "scos" permisul, la 8 eram pe balta, la 8.30 au dat localnicii telefon la asociatie ca nu ma cunosteau, la 9 era controlul linga mine. La 9.05 au plecat si la 9.30 confiscau sculele unor idioti.

Inca un lucru, privitor la reciprocitatea existenta intre asociatii referitor la dreptul de a pescui pe apele publice. Imi scot permisul interdepartamental la o anumita asociatie. Acest permis imi da dreptul sa pescuiesc pe apele publice pe 75% din teritoriul francez. O parte din banii pe care ii platesc revin asociatiei respective, unde sunt afiliat. Daca vad ca asociatia nu face nimic in interesul meu, anul urmator voi cauta alta asociatie, din alt departament si voi impartasi asta tuturor celor pe care ii cunosc pentru a face la fel. E o metoda simpla si eficienta de a sanctiona asociatiile si departamentele care nu fac nimic sau introduc masuri restrictive.

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

29

miercuri, 17. decembrie 2014, 15:40

Nemo, pana la jumatea lunii aprilie am pescuit pe privat dar foarte putin, la 25 aprilie am fost in Rusia unde nu-mi trebuia permis frantuzesc (oricum nu am pescuit) iar dupa aia am fost in Spania 11 zile dintre care 9 zile pescuit cu permis spaniol. Abia cand m-am intors am inceput sa pescuiesc pe apele publice in Franta.
La restul raspund pe privat ca nu are de-a face cu topicul.

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

30

miercuri, 17. decembrie 2014, 16:05

Nemo, pana la jumatea lunii aprilie am pescuit pe privat dar foarte putin, la 25 aprilie am fost in Rusia unde nu-mi trebuia permis frantuzesc (oricum nu am pescuit) iar dupa aia am fost in Spania 11 zile dintre care 9 zile pescuit cu permis spaniol. Abia cand m-am intors am inceput sa pescuiesc pe apele publice in Franta.
La restul raspund pe privat ca nu are de-a face cu topicul.
Glumeam...mi-am inchipuit ca esti in expeditii. Dar Rusia fara pescuit?? :doarecapu:

Restul am trecut ca idee ce poate fi folosita si in tara pentru a pune un pic de presiune pe asociatiile nepasatoare. Desi nu mi-e in clar care e situatia acolo. Doua lucruri nu am reusit sa inteleg in vara cat am fost in tara - cum pot sa obtin permisul de pescuit si cum pot sa platesc parcarea in Timisoara. :nervos:

  • Autorul acestui subiect este »kingofbeasts«

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

31

miercuri, 17. decembrie 2014, 16:16

De ce numai strainii sa poata lua permisul de pe net ?

Eu am vazut solutia asta doar pentru straini (inclusiv romani cu domiciliul afara), in contextul in care, romanii care domiciliaza in Romania au carduri. Ideea era de a se obtinute cardul pe baza de examen si a se retrage sau supenda pantru pentru cei ce incalca regulamentul de pescuit (asemeni pemisului de conducere) cu sanctionarea severa a celor prinsi fara permis. Ideea e ca mai intai sa ne civilizam respectiv sa ne responsabilizam si sa se induca si la noi o anumita mentalitate de respect in raport cu mediul si resursa acvatica.
Strainii vin oarecum gata formati de afara si oricum permisul pentru ei ar fi vremelnic , respectiv doar pe perioada vacantei.
Daca romanii ar avea la dispozitie asemenea metode , foarte multi s-ar deda la falsuri (mai ales braconierii direct interesati )iar organul de control pe apa n-ar prea avea cum sa verifice autenicitatea permisului in momentul de fata , din lipsa unei logistici corespunzatoare. Cu cardul e mai simplu ai la tine inseamna ca ai unu valabil n-ai la tine inseamna ca fie n-ai avut deloc fie ti-a fost suspendat sau anulat (oricare ar fi cazul , n-ai ce cauta pe apa si te alegi cu o amenda ).
Evident ca pe viitor asta , modelul francez, ar fi o solutie de dorit pentru toata lumea insa , din punctul meu de vedere mai sunt niste pasi pana acolo.

  • Autorul acestui subiect este »kingofbeasts«

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

32

miercuri, 17. decembrie 2014, 16:21



Inca un lucru, privitor la reciprocitatea existenta intre asociatii referitor la dreptul de a pescui pe apele publice. Imi scot permisul interdepartamental la o anumita asociatie. Acest permis imi da dreptul sa pescuiesc pe apele publice pe 75% din teritoriul francez. O parte din banii pe care ii platesc revin asociatiei respective, unde sunt afiliat. Daca vad ca asociatia nu face nimic in interesul meu, anul urmator voi cauta alta asociatie, din alt departament si voi impartasi asta tuturor celor pe care ii cunosc pentru a face la fel. E o metoda simpla si eficienta de a sanctiona asociatiile si departamentele care nu fac nimic sau introduc masuri restrictive.


Asta e un model de dorit si la noi. Prea s-au invatat invatat unii sa mulga dar sa nu faca nimic.

  • Autorul acestui subiect este »kingofbeasts«

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

33

miercuri, 17. decembrie 2014, 16:28


Ceea ce vrea kingofbeasts in primul rand, este sa se poata pescui pe tot parcursul anului, si doar anumite specii sa aibe prohibitie. Asa cum in majoritatea tarilor din EU se poate, de ce sa nu se poata si in RO?


da dar asta pe parte de prohibitie.
Aici, pe parte de regulament si permise, ceea ce vreau eu se poate traduce foarte simplu prin civilizatie si respect. Respect reciproc al legii de catre pescar si al pescarului de catre lege (sau mai corect de catre legiuitor) . E inadmisibli ca fara nici o justificare, legea sa ma puna in situatia de a pescui ilegal cateva luni pe an si mai mult, sa ma puna in situatia de a nu sti daca pescuiesc sau nu legal prin nespecificarea valabilitatii permisului si prin necreacrea conditiilor ca el sa fie emis in timp util. Unde mai pui ca emiterea anuala a unui astfel de document e o absurditate paguboasa in orice administratie pentru ca genereaza niste cheltuieli inutile si o risipa de fonduri ce ar putea fi folosite in alte scopuri.

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

34

miercuri, 17. decembrie 2014, 16:55

Zoran,deci daca ar fi sa te citez,petitia asta e facuta "pentru a se putea pescui tot anul si doar
anumite specii
sa aibe
prohibitie"......Interesant.Poate de asta nu se inghesuie lumea la semnat.Oare se urmareste mai mult interesul pescarilor decat cel al pestilor?.....Nici mie nu-mi convin multe,dar nici nu ma prefac ca dau la stiuca(ca am voie) dar de

fapt rad salaii de pe cuiburi.
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

35

miercuri, 17. decembrie 2014, 17:34

Zoran,deci daca ar fi sa te citez,petitia asta e facuta "pentru a se putea pescui tot anul si doar
anumite specii
sa aibe
prohibitie"......Interesant.Poate de asta nu se inghesuie lumea la semnat.Oare se urmareste mai mult interesul pescarilor decat cel al pestilor?.....Nici mie nu-mi convin multe,dar nici nu ma prefac ca dau la stiuca(ca am voie) dar de

fapt rad salaii de pe cuiburi.


Diogene, nime' nici nu pomeneste de asa ceva, sa deranjezi salaul de pe cuiburi! Stiuca si salaul ar trebui sa aibe prohibitia cea mai lunga, si cea mai ... cum sa zic, eficienta! Pe timpul prohibitiei la salau si stiuca sa nici nu fie voie cu naluci, nici pestisor, si nici cu ancorite pe lineie. Carlig simplu, rama, porumb sau viermi.
Sa nu ma intelegi gresit, dar de ras salai de pe cuiburi, se rad citeva sute anual, si daca e prohibitie, si daca nu este. Dar zeci de kile de peste zilnic se duce acasa si la vanzare, in total cu tonele, pe toata durata anului paguba e enorma! Nu cauta mai departe decit postarile pe FB, si vei vedea citi salai atarnati pe ata intr-o singura poza. Si stiucile, aceasi poveste. Mi s-a laudat un tip pe FB, ca a fost in Delta si in 4 zile au prins vreo 80 de buc. Vreo 10 au eliberat... :doarecapu:
Somnul, carasul, cleanul, avatul, crapul, babusca...acestea sunt specii care se inmultesc foarte usor si bine, au un mediu excelent pe toate apele din Ro, nu vad de ce ar avea prohibitie.
Si aici, rog a se diferentia, nu are nimica de a face cu nesimtirea unora care, daca vad crapul in maluri la depus, fug acasa dupa furca (ca ii sau ca nu-i prohi, tot cu furca se intorc...)
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

36

miercuri, 17. decembrie 2014, 18:17

Zoran,am dat doar un exemplu.Nu avem inca educatia si raspunderea necesara sa ne purtam corect.Nu poti lasa deschis la un rapitor(avat de ex.) si inchis la altul in aceeasi
perioada.Cred ca intelegi ce vreau sa zic.De aceeaa solutia cu inchis la toti rapitorii nu-mi pare momentan atat de rea.Mai rau e ce-am zis mai sus.Se poate si cum zici tu,dar logistica si fondurile multor asociatii nu permite asa
ceva.Si cum ziceam,nici bun simt nu exista ca sa compensam lipsurile.Jandarmeria nu cred ca poate intotdeauna sa dea curs solicitarilor si de multe ori majoritatea dosarelor se incheie cu NUP.Dar asta e alta poveste.
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

37

miercuri, 17. decembrie 2014, 18:59

...Nu avem inca educatia si raspunderea necesara sa ne purtam corect...

Nu cred ca exista tara despre care se poate spune asta. Si tot asa sunt de parere ca nu se poate astepta sa se schimbe oamenii, ca sa se potriveasca legile dupa bunul simt al majoritatii.

De aceeaa solutia cu inchis la toti rapitorii nu-mi pare momentan atat de rea.


Clar, dar nu la toate speciile de pesti! Sa nu existe posibilitatea de a prinde rapitorii care ataca feroce sau din instinct de aparare la naluci sau peste (viu, mort, felii de peste) pe perioada de depunere.
Sa fie permis cu rama la biban, la somn, cu porumb la crap, caras, cu viermusi la platica sau babusca... cine crezi ca ar mai risca la salau sau stiuca? :gandesc:
Gasesc o prostie sa fie deschis doar la stiuca cu artificiale (cum a fost pina in 2013), ptr ca toti se concentreaza doar pe spin! Si astfel, inevitabilul este programat: exclusiv salau si stiuca.
Daca pescarii se pot orienta spre crap, caras, platica, somn la clonc sau la fix cu rama, de ce ar mai risca la slau si stiuca cit timp spinningul, respectiv pescuitul cu peste viu sau mort ar fi interzis?

Astfel, pescuitul este deschis tot anul iar presiunea asupra rapitorilor care ataca si musca pe timpul depusului, este zero. Este doar o parere care s-a adeverit foarte buna in tarile unde pescuiesc. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

38

miercuri, 17. decembrie 2014, 23:19

Zoran,imi dau seama ca vorbim de pe cu totul alta pozitie fiecare.Eu sunt ancorat zilnic in realitatea asta trista si murdara.Tu de afara vezi altfel lucrurile si pe undeva poate e normal sa crezi ca in toate locurile e la fel,dar te asigur ca te inseli.Solutiile date de tine ca exemplu nu se pot aplica aici,acum.Cand va incepe sa se faca puscarie pentru braconaj,atunci poate ca va incepe sa se schimbe ceva.Noi vrem sa se umble la legi ca le consideram
proaste.Asa o
fi,dar pe noi
cine ne
schimba?Stii ce m-ar fi putut motiva pe mine si cred ca pe multi altii?O petitie(ca tot sunt la moda)in care sa se ceara a se da curs dosarelor de urmarire penala impotriva celor prinsi la braconat si condamnarea lor la puscarie asa cum zice legea.Nu crezi ca ar fi un punct de plecare mai bun?
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

39

miercuri, 17. decembrie 2014, 23:54

Si ce se intampla daca il pierzi, indiferent ca patesti acest lucru(sau ca observi) in momentul controlului, sau inainte, ori ca iti este furat, inpreuna(sau nu) cu portofelul? In mod normal, dupa parerea mea, ar trebui urmata procedura ca la carte dupa care sa fie verificat cetateanul, iar daca se regaseste in situatia in care are dreptate, sa se opreasca continuarea procedurii si sa se anuleze, dupa principiul "decat sa fie un singur nevinovat condamnat, mai bine sa scape mai multi vinovati"! Cine nu este de acord cu acest principiu, n-are decat sa pateasca asa ceva din postura de nevinovat...si mai vorbim dup-aia...chiar daca vor incerca si vor reusi sa scape multi vinovati in acest fel...o posibila solutie ar fi sa aiba fiecare un cod, iar atunci cand vine controlul, cu un cititor de card-uri(permise), sa apara poza titularului codului, pentru a se lamuri pe loc(chiar si in cazul pierderii/furtului permisului, furat impreuna cu portofelul, ca nu cred ca fura cineva un permis de pescuit, poate doar ca sa falsifice altul, dar nu se prea justifica bataia de cap)!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

40

joi, 18. decembrie 2014, 00:32

My friend,despre ce vorbesti ? :doarecapu: Eu unul ma refer la cei prinsi la braconat cu
plase si alte
prostii si
carora li-i s-a
deschis dosar
penal.Insa din
varii motive
dosarele stau
prin sertare
sau au
sentinte de
NUP.
E clar ca e cazul sa-mi vad de treaba,habar n-am de ce vorbesc pe subiectul asta.
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

Subiecte asemănătoare