Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »kingofbeasts«

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 11. decembrie 2014, 17:38

Prohibitia in Romania mai aproape de normalitate

Mai jos aveti o scrisoare pe care am redactat-o ca s-o trimit la ministere :

Citat





In atentia :


MINISTERULUI
AGRICULTURII ŞI DEZVOLTĂRII RURALE


MINISTERUL
MEDIULUI ŞI SCHIMBĂRILOR CLIMATICE








Domnilor Ministrii,





Referitor la Proiectul
de Ordinul privind stabilirea
perioadelor şi zonelor de prohibiţie a pescuitului, precum şi a zonelor de protecţie
a resurselor acvatice vii în anul 2015 din data noi , grupul de initiativa ai pescarilor
forumului “Pescuitul la Somn” formulam urmatoarea scrisoare
deschisa prin care, in numele transparentei decizionale solicitam urmatoarele:





1. Sa ne comunicati
ratiunile care au stat la baza formularii acestui proiect de ordin in forma ca reiasa
din documentul atasat prezentei si care in momentul de fata se gaseste pe
siteul Agentiei Nationale pentru pescuit si Acvacultura.


2. Avand in
vedere faptul ca, scopul perioadei de prohibitie este protejarea vietuitoarelor acvatice pe
perioada depunerii icrelor va rugam sa precizati si sa
anexati proiectului de ordin studiile
biologice care au stat la baza emiterii acestui ordin si in baza carora s-a
stabilit atat perioada generala de prohibitie cat si prohibitia pe specii.


3. Va rugam sa
anexati studiile de impact pentru mediul economic ( si aici avem in vedere in
special turismul) prin care sa se vada
efectele acestei masuri pe termen lung .



4. Va rugam sa-ne comunicati ratiunile in baza carora
anumite specii de pesti sunt prohibite la pescuit si dincolo de perioada de
depunere a icrelor desi sunt mentionate
ca exceptii intr-un capitol distinct (avem in vedere aici stiuca de exemplu)


5. Va rugam sa-ne
comunicati ratiunile in baza carora
anumite specii de pestii , cum ar fi de exemplu avatul sau salaul, nu sunt protejate de prohibitie ele depunand anterior perioadei stabilite in acest scop prin ordinul
susmentionat .


6. Va rugam sa ne
comunicati daca sau facut recent studii pe teritoriul tarii noastre
privind reproducerea unor specii
iubitoare de apa calda, cum fi somnul si cleanul de exemplu, si care din punctul nostru de vedere nu
sunt protejate prin lege , intrucat este
stiut faptul ca in tara noastra, mai ales in regiunile subcarpatice, aceaste
specii depun icrele doar la sfarsitul lunii iunie sau chiar in lunile iulie august.


Va mai solicitam
ca la elaborarea acestor ordin e sa aveti in vedere urmatoarele;


1.
Dreptul
pescarilor sportivi de a se putea bucura de exercitarea pasiunii lor pe parcursul intregului an asa
cum e norma si legal. In acest sens va solicitam sa aveti in vedere si sa
introduceti un sistem de prohibitie diferentiat pe specii si perioade de
prohibitie astfel incat , prin acesta sa se asigure atat protectia
vietuitoarelor acvatice cat si ocrotirea drepturilor si libertatilor
cetatenesti . Proiectul de ordin, in forma actuala, aduce o ingradire nejustificata
a libertatii de miscare a cetateanului .


2.
In
scopul armonizarii legislative la nivel european , in cercetarea prealabila
emiterii unui asemenea ordin, va rugam sa
observati modul in care este tratata si solutionata aceasta problematica
in celalalte state membre precum si sa implementati masuri similare in legislatia
interna.


3.
Inainte
de elaborarea unui astfel de ordin solicitam efectuarea unei dezbateri publice
reale cu intreaga societate civila
intrucat masura nu vizeaza doar pescuitul (comercial si sportiv) avand
un imact indirect asupra mediului si asupra economiei.


4.
La elaborarea
ordinului va rugam sa aveti in vedere impactul asupra fenomenului de braconaj pentru
ca pe de o parte pescarii sportivi cu constiinta civica se comporta si ca niste
adevarati gardieni ai apelor iar pe de
alta parte , braconieri vor incalca legea indiferent ca e prohibitie sau nu. Ba
mai mult , s-ar putea zice ca in prohibitie o vor incalca mai abitir .








va multumim,


asteptam cu interes
raspunsul dumneavoastra







astept sa-mi spuneti daca voi considerati ca va reprezinta si daca aveti adaugiri sau completari

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 11. decembrie 2014, 17:56

pare a fi OK si chiar sunt curios de vreun eventual raspuns ... doar sa mai faci o verificare gramaticala inainte de a o trimite ... eu am gasit 2-3 chestii:

6. Va rugam sa ne
comunicati daca s-au facut recent studii pe teritoriul tarii noastre
privind reproducerea unor specii
iubitoare de apa calda, cum fi somnul si cleanul de exemplu, si care din punctul nostru de vedere nu
sunt protejate prin lege , intrucat este
stiut faptul ca in tara noastra, mai ales in regiunile subcarpatice, aceaste
specii depun icrele doar la sfarsitul lunii iunie sau chiar in lunile iulie august.

3.
Inainte
de elaborarea unui astfel de ordin solicitam efectuarea unei dezbateri publice
reale cu intreaga societate civila
intrucat masura nu vizeaza doar pescuitul (comercial si sportiv) avand
un impact indirect asupra mediului si asupra economiei.


si cred ca SA-NE se scrie fara liniuta ... doar SA NE.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

  • Autorul acestui subiect este »kingofbeasts«

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 11. decembrie 2014, 18:08

evident ca mai lucrez la gramatica asezare in pagina etc.
forma postata e o forma bruta pe care partial am facut-o si sub imperiul :nervos: care m-au cuprins cand am vazut raspunsul pe care la primit Zoran la o solicitare banala si intemeiata de altfel. Din pacate n-am si numele celui care i-a raspuns pentru ca eu i-as fi cerut demisia direct. Unii dintre voi poate au vazut discutiile de pe celalalt forum pentru restul, daca se cere, voi relua aici.
de fapt ceea ce mai intereseaza mai mult sa stiu de la membrii acestui forum e, in ce masura se simt reprezentati de cele de mai sus, in ce masura sunt dispusi sa renunte la o coada de peste ciupita in diverse perioade de reproducere neprinse in forma actuala a ordinelor de prohibitie, si in ce masura sunt dispusi sa lupte pentru treaba asta. :gandesc:
mai am una si pentru regulamentul de pescuit insa pentru aia voi face topic separat.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 11. decembrie 2014, 18:32

Si eu sunt intru totul de acord cu tine, si sustin. Imi face placere sa prind si albitura la pluta, daca somnul e inchis, doar sa stau cu batu' in balta si sa pot seara savura o bere la malul apei.
Eu propun sa o finalizezi cit mai rapid si sa o trimiti.
:noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »kingofbeasts«

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 11. decembrie 2014, 19:25

Cei care inca mai aveti ceva de spus cu privire la drepturile voastre, va rog like and share :
https://www.facebook.com/notes/carol-sta…867511326604359

Nicolai

Oblete

Răspunsuri: 57

Membru din: 5. iunie 2014

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 11. decembrie 2014, 19:26

Eu subscriu si semnez.
Doamne ajuta sa aiba si oarece finalitate.

7

joi, 11. decembrie 2014, 19:34

Nu merge link-ul catre facebook!.....sau doar la mine e problema :gandesc: ?

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 11. decembrie 2014, 19:35

La mine functioneaza fara probleme :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »kingofbeasts«

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

9

joi, 11. decembrie 2014, 20:08

In atasament aveti o forma prefinala a scrisorii. pana maine va rog mai cautati voi "bube" in ea ca pe mine ma dor ochii si ma doare capul. :nunteleg: :doarecapu:
Florin linkul era pe pagina personala , incearca acum pe pagina de rodbuilding (kingofbeasts custom rods) aici: https://www.facebook.com/notes/kingofbea…784308541640942
»kingofbeasts« a atasat urmatoarele fisiere:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

joi, 11. decembrie 2014, 20:24

Eu citesc dimineata, dar propun sa treci si rapitori.ro, si acolo se vor aduna destule "voturi"
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »kingofbeasts«

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

11

joi, 11. decembrie 2014, 20:34

am rezolvat deja aspectul asta :bravo:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

12

joi, 11. decembrie 2014, 21:35

O treaba bine facuta, raspunsul probabil va fi unul sec, fara legatura cu intrebarile si de asemenea fara solutii

  • Autorul acestui subiect este »kingofbeasts«

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

13

vineri, 12. decembrie 2014, 08:34

Care va fi raspunsul si cum va fi formulat depinde doar de noi. Daca semnez doar eu si eventual inca vreo 2-3 o sa am sau o sa avem un raspuns asa cum spui daca insa, reusim sa facem o lista de semnaturi cu sute sau mii de nume , chiar si sub forma unei petitii on line, ii vom "forta" pe respondenti sa raspunda de o maniera profesionista. depinde numa de noi si de cat de mult mai tacem mestecand tacticos rahatul ce ni se serveste anual. :nunteleg:
Daca Mihai Viteazu era singurul care cerea unirea ajungea la vreun azil probabil nu in manualul de istorie. Daca oamenii internetului nu constientizau ca fiecare vot conteaza nu se rasturna rezultatul alegerilor. In mod similar, daca fiecare dintre pescari nu se implica , nu se va schimba nimic si peste ani vom pescui cu totii virtual din taste fiinca doar pe ecrane vor mai fi pesti.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

14

vineri, 12. decembrie 2014, 10:39

Daca semnez doar eu si eventual inca vreo 2-3 o sa am sau o sa avem un raspuns asa cum spui daca insa, reusim sa facem o lista de semnaturi cu sute sau mii de nume , chiar si sub forma unei petitii on line, ii vom "forta" pe respondenti sa raspunda de o maniera profesionista. depinde numa de noi si de cat de mult mai tacem mestecand tacticos rahatul ce ni se serveste anual.

Perfect de acord cu ceea ce ai scris, astept "procedura de semnare" (daca n-ar implica Facebook, mi-ar pica bine... :) ).
Felicitari pt. initiativa.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »kingofbeasts«

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

15

vineri, 12. decembrie 2014, 10:51

Atasat aveti forma finala care va pleca tiparita, in plicuri cu confirmare de primire. De semnat o voi semna eu in aceasta faza insa , in momentul de fata am nevoie sa stiu daca o scriu in numele forumului sau in nume propriu (cred ca vedeti penibilul situatiei in care o scrisoare vine din partea unui grup de initiativa cu 2-3 membrii). Mai exact vreau ca , in masura in care va simtiti reprezentati sa poatati un "Da" hotarat aici pe topic, iar daca nu va reprezinta sa spuneti un "Nu" la fel de hotarat (eventual si motivat) fiecare dintre membrii. Ideea e ca in modul asta adunam semnaturile de sustinere in timp ce scrisoarea e pe drum, semnaturi care vor fi necesare intr-o a doua faza daca nu suntem bagati in seama si ordinul trece asa cum e formulat acum.
o sa incerc sa fac o petitie online cu acelasi continut de indata ce ma dumiresc cum se face. :doarecapu: :gandesc:
»kingofbeasts« a atasat urmatoarele fisiere:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

16

vineri, 12. decembrie 2014, 10:55

un prim DA din partea mea ... in cazul in care ai nevoie, numele complet il stii :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

17

vineri, 12. decembrie 2014, 10:57

Daca semnez doar eu si eventual inca vreo 2-3 o sa am sau o sa avem un raspuns asa cum spui daca insa, reusim sa facem o lista de semnaturi cu sute sau mii de nume , chiar si sub forma unei petitii on line, ii vom "forta" pe respondenti sa raspunda de o maniera profesionista. depinde numa de noi si de cat de mult mai tacem mestecand tacticos rahatul ce ni se serveste anual.

Perfect de acord cu ceea ce ai scris, astept "procedura de semnare" (daca n-ar implica Facebook, mi-ar pica bine... :) ).
Felicitari pt. initiativa.

Bravo!
Ar fi bine sa existe si alte variante de a participa/raspunde la aceasta initiativa, cum ar fi semnatura directa, pe loc, prin posta, sau direct pe internet, online, chiar si prin telefon, cu date personale si numar de telefon, nu numai prin Facebook, eu nu am cont si nici nu ma grabesc, cred ca nu sunt singurul, ca sa nu mai spun ca exista destui pescari care nu prea ajung pe internet, dar care tin legatura cu alti colegi de forum-uri...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

18

vineri, 12. decembrie 2014, 10:59

Mai exact vreau ca , in masura in care va simtiti reprezentati sa poatati un "Da" hotarat aici pe topic,

"DA" hotarat. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

19

vineri, 12. decembrie 2014, 11:05

Sunt tare curios ce efect va avea petitia aceasta pe Facebook, in conditile in care nu este "impletita" cu o "poleiala" de manipulare de genul, "...daca nu ne solidarizam, vin comunistii si iau apele inapoi..."... :ochi: ...
Acum, fara gluma, desi sunt folosite pentru alte scopuri, procedurile de manipulare ar trebui utilizate si in situatii de acest gen, in care majoritatea nu se prea simt direct amemnintati...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

  • Autorul acestui subiect este »kingofbeasts«

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

20

vineri, 12. decembrie 2014, 11:06

Aveti petitia online aici pentru semnare Petitie: "Petitie privind stabilirea perioadelor şi zonelor de prohibitie a pescuitului"- PetitieOnline.net
Daca va pasa macar putin o semnati, daca va pasa putin mai mult o distribuiti pe toate canalele de comunicatie pe care le aveti la indemana.

Subiecte asemănătoare