Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

61

miercuri, 13. iunie 2012, 16:37

Acu` m-am prins si io ce vroia sa zica Ovidiu cu pozitia 21 si pozitia 55... :rizi: .
Nu-s obisnuit cu forumurile care au postarile numerotate :).
Alarma de la postarea 21 suna doar atata timp cat este realizat un contact solidar cu inelul ala de sarma ce se atasaza pe fir.
Inlocuind contactul original cu cel nou cu mercur, alarma va suna doar o data la fiecare "smucitura".
Daca se doreste sa sune de mai multe ori, eventual un interval de timp reglabil, fie trebuie gasita alta alarma gata facuta fie trebuie realizata o "electronica" ajutatoare.
Cred ca difuzorul este piezo-ceramic da` am sa verific acasa.

Completare ulterioara: am desfacut alarma si intr-adevar are inauntru un difuzor piezo-ceramic de 27mm diametru.
Nu va recomand sa repetati experienta, vederea lucraturii din interior este destul de traumatizanta... :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »informer« (13. iunie 2012, 18:33)


Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

62

miercuri, 13. iunie 2012, 19:17

Video
-

Video

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

63

miercuri, 13. iunie 2012, 19:39

Salut.Imi imaginam ca suna asa tare si cum eu ma duc cate 2 zile la peste, cand dorm in cort de astea am nevoie.Acum spune-mi te rog cum fac sa le cumpar.Mersi mult.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

64

miercuri, 13. iunie 2012, 19:59


Salut.Imi imaginam ca suna asa tare si cum eu ma duc cate 2 zile la peste, cand dorm in cort de astea am nevoie.Acum spune-mi te rog cum fac sa le cumpar.Mersi mult.



ai mp.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

65

joi, 14. iunie 2012, 06:58

Cred ca problema se poate rezolva daca cineva "sacrifica" 39,- euro si il desface bucati. Sacrifica in ghilimele pt ca il poate reasambla si functioneaza din nou. :ochi:
Teoria conspiraţiei, facem colectă şi nu spunem la nimeni! :rizi:
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

costas65

Oblete

Răspunsuri: 40

Membru din: 28. februarie 2012

Locație: Braila

  • Scrie un mesaj privat

66

joi, 14. iunie 2012, 09:58

Nu cred senzorii pe care ii are Zoran sau alti senzori de vibratii sunt construite cu contacte cu mercur. Mai degraba cred ca sunt construite cu niste dispozitive dedicate. Am gasit asemenea dispoztive pe un site online de componente electronice ( adelaida.ro iar dispozitivul se numeste sens 801 - senzor de vibratii pe 3 axe), pe care de altfel le-am si comandat iimpreuna cu alte componente, cu care am sa incerc sa fac un senzor de vibratii. Sa vedem ce o sa iasa. Din pacate nu o sa pot sa ma apuc de lucru decat abia dupa o saptamana, pentru ca o sa fiu plecat din localitate.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

67

joi, 14. iunie 2012, 10:07

Is foarte curios si io cat de sensibili sunt senzorii aia (801, 603...).
Sa ne spui te rog si noua ce rezultate ai.
Multzam!
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

68

joi, 14. iunie 2012, 14:04

Se poate, m-am gândit că-s cu mercur pentru că dacă-i roteşti reglezi gradul de sensibilitateş, în cazul unui contact cu mercur asta ar însemna ca prin schimbarea înclinaţiei să apropii sau să depărtezi mercurul de contacte. Dacă-s cu mercur sună şi dacă doar îi roteşti mai mul (fără vibraţii). Am căutat azi şi altfel de alarme dar n-am găsit, oricum o să încerc ceva cînd am timp.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

69

duminică, 14. octombrie 2012, 08:03


I-am incercat in cateva partide si sunt foarte multumit :bucuros2: , sunt exact asa cum trebuie si fac un sunet foarte tare, nu mai dorm cu frica cand ma duc la stationar.
Mersi frumos pentru ajutor Zoran.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

70

duminică, 14. octombrie 2012, 10:28

Am comandat si eu cateva contacte cu mercur din China.
Din pacate ce-am incercat cu altfel de senzori s-au dovedit niste alarme mult prea sensibile la tot felul de vibratii, pe langa trasaturile pestilor... :).
Pretul unui contact cu mercur pt. o cantitate >10 buc. iese in jur de $1,75 cu free shipping... acu` ramane de vazut cat de eficienta o sa fie alarma cu ei. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

71

duminică, 14. octombrie 2012, 13:58

personal folosesc acesti senzori si sunt multumit de ei
Am si eu senzorii astia dar parerea mea-i ca au 2 dezavantaje:
1. Nu detecteaza vibratiile/smuciturile ci marirea tensiunii in fir... daca aceasta depaseste forta de care-i nevoie sa actionezi switch-u` ala dinauntru tragand de inelul de sarma, suna indiferent daca lanseta o ramas la fel. Forta de actionare NU-i reglabila.
2. Sistemul de prindere pe fir mi se pare incomod de folosit, mai ales eliberarea firului tensionat de un peste serios.
Dar suna tare :ochi: ... ma gandesc sa inlocuiesc switch-ul cu ce contacte cu mercur o sa primesc.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

dnv

Oblete

Răspunsuri: 12

Membru din: 10. mai 2012

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

72

duminică, 14. octombrie 2012, 14:55

personal folosesc acesti senzori si sunt multumit de ei
Am si eu senzorii astia dar parerea mea-i ca au 2 dezavantaje:
1. Nu detecteaza vibratiile/smuciturile ci marirea tensiunii in fir... daca aceasta depaseste forta de care-i nevoie sa actionezi switch-u` ala dinauntru tragand de inelul de sarma, suna indiferent daca lanseta o ramas la fel. Forta de actionare NU-i reglabila.
2. Sistemul de prindere pe fir mi se pare incomod de folosit, mai ales eliberarea firului tensionat de un peste serios.
Dar suna tare :ochi: ... ma gandesc sa inlocuiesc switch-ul cu ce contacte cu mercur o sa primesc.
daca inlocuiesti declansatorul cu contacte de mercur lasa-ne si noua o schema poate fac si alti pescari aceeasi modificare .

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »dnv« (14. noiembrie 2012, 17:33)


informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

73

duminică, 14. octombrie 2012, 16:13

daca inlocuiesti declansatorul cu contacte de mercur lasa-ne si noua o schema poate fac si alti pescari aceeasi modificare .
Pai cred ca o sa fie foarte simpla treaba: se scoate micro-intrerupatorul ala actionat de "tija" de sarma cu bucla la capat si se inlocuieste cu contactul cu mercur. Ambele au 2 fire, fara polaritate.
O sa scriu daca-i folosibila alarma modificata... da` probabil dureaza vreo luna pana ajunge pachetu` de la chinezi... :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

74

duminică, 14. octombrie 2012, 17:07

Mersi frumos pentru ajutor Zoran.


Cu placere, ma bucur ca functioneaza! :bucuros2:

O sa scriu daca-i folosibila alarma modificata...


Abia astept rezultatul!!! :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

crissti

Oblete

Răspunsuri: 17

Membru din: 25. septembrie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

75

vineri, 23. noiembrie 2012, 07:46

detector Fatkat T82

pret ~ 38 euro; merita investitia? orice informatie este bine venita, multumesc

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

76

vineri, 23. noiembrie 2012, 19:29

Salut.Nu cunosc senzorul asta, dar vad ca suna pana la maxim 90 decibeli ceea ce e suficient.Sunt convins ca merita investitia, gandeste-te ce s-ar intampla daca tu dormi sau nu esti atent in momentul trasaturii si somnul iti trage lanseta in apa :doarecapu: . Eu am pescuit si fara senzori(doar cu clopotei) si e ok pe timp de zi daca stai langa lansete, dar situatia se schimba in cazul unei partide mai lungi unde trebuie sa te si odihnesti(in cazul asta consider ca sunt indispensabili)
Sfatul meu e sa ii cumperi :zambet:

dorint

Biban

Răspunsuri: 61

Membru din: 27. octombrie 2012

Locație: Suceava

Profesia: jurist, actualmente vanzator de utilaje pentru constructii

  • Scrie un mesaj privat

77

vineri, 23. noiembrie 2012, 22:10

La rau, daca folosesti suporti de bete verticali , frana reglata corespunzator si ai si senzori acustici nu prea are cum sa-ti ia lanseta in apa,doar daca ........ai baut prea mult! :zambet:

dorint

Biban

Răspunsuri: 61

Membru din: 27. octombrie 2012

Locație: Suceava

Profesia: jurist, actualmente vanzator de utilaje pentru constructii

  • Scrie un mesaj privat

78

vineri, 23. noiembrie 2012, 22:15

Si daca-ti vine ceva vegetatie sau o creanga pe fir, tipa de-i ia dracu, eu zic ca nu-s buni ptr.rau, poate la stationar, pe lacuri :doaaamne:

dorint

Biban

Răspunsuri: 61

Membru din: 27. octombrie 2012

Locație: Suceava

Profesia: jurist, actualmente vanzator de utilaje pentru constructii

  • Scrie un mesaj privat

79

vineri, 23. noiembrie 2012, 22:16


I-am incercat in cateva partide si sunt foarte multumit :bucuros2: , sunt exact asa cum trebuie si fac un sunet foarte tare, nu mai dorm cu frica cand ma duc la stationar.
Mersi frumos pentru ajutor Zoran.


De unde v-ati procurat acesti ''rico'', ca par ceva profi?

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

80

vineri, 23. noiembrie 2012, 23:05

dorint la incept am folosit doar clopotei, dupa care am trecut la senzori de crap cu suport ce se monteaza direct pe lanseta ca in poza aceasta: Senzorii acestia de crap nu m-au multumit din doua motive:nu puteam sa stau cu frana stransa asa cum as fi vrut in anumite situatii si de fiecare data cand lansam trebuia sa demontez suportul de pe lanseta pentru ca sa nu se incurce firul in suport(daca treci peste chestiile astea doua atunci asta e solutia cea mai economica costa 5 sau 6 euro un suport, il au in catalog cei de la Black cat, ce se ataseaza pe lanseta la care ii pui un avertizor ce se foloseste la carpfishing)
Sunt foarte multumit de acestia ce i-am cumparat din Germania(Rico's) deoarece fac un sunet foarte tare, pot lucra cu frana cum vreau eu(costa 40 de euro, poate in viitorul apropiat cineva din Romania se apuca si construieste senzori din acestia la un pret mai accesibil :zambet: )
Crede-ma dorint sunt perfecti si pentru pescuit pe rau :zambet: