Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

41

vineri, 8. iunie 2012, 16:01

dar daca te duci la pescuit nu lasi lansetele nesupravegheate la distante mari ( 100-150 m )... pana ajungi la lanseta sa dus pestele poate cu lanseta cu tot la asa distanta ...
Apai depinde cat de repede fugi, kzoli. :zambet:
Adevaru-i ca io am luat avertizoare pentru betele de stiuca pe care nu prea are rost sa le pui la gramada da` nah, le mai gasesc si alte utilizari. ;)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 44

Membru din: 22. mai 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

42

duminică, 10. iunie 2012, 19:28

Eu am de-astea:
-=[FishAlarm.Gr]=-
Modelul 4,. Daca sunt in apropierea betelor, sunt ok!
»ag_master« a atasat urmatoarele fisiere :
  • Fishalarm.jpg (145,31 kB - 106 ori coborit - ultima oara: 18. martie 2018, 16:01)
  • 2.jpg (147,13 kB - 98 ori coborit - ultima oara: 18. martie 2018, 16:01)
ssssssst! ca-mi sperii pestii!

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

43

duminică, 10. iunie 2012, 19:35

Ai pacalit ceva punctabil pe Arges anul asta?

Răspunsuri: 44

Membru din: 22. mai 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

44

duminică, 10. iunie 2012, 19:37

Ai pacalit ceva punctabil pe Arges anul asta?


Nu, pt ca mi-au ros mono de deasupra acului! :nervos:
Dar le-am pregatit un textil minunat... sa vad ce mai zic acum!
ssssssst! ca-mi sperii pestii!

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

45

duminică, 10. iunie 2012, 19:40

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 13:09)


Răspunsuri: 44

Membru din: 22. mai 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

46

duminică, 10. iunie 2012, 19:46

Am fost joi, 24 de ore, nici o trasatura. Nici nu au rapit ca alte dati! Pe la Draganescu e aglomeratie mereu, plus ca sunt unii care dau la japca! Cat despre "ciobani", nu stiu cand ai fost ultima data, coborarea de la ei e blocata de un sant imens, facut acumcateva luni de ciobani, sa nu mai treaca pescarii spre locurile de pescuit! Eu o iau direct in jos pe dale...
ssssssst! ca-mi sperii pestii!

Zsolt

Sunt nou și mă prezint!

Răspunsuri: 3

Membru din: 8. iunie 2012

Locație: Cluj-Napoca

  • Scrie un mesaj privat

47

duminică, 10. iunie 2012, 19:58

Zoran senzorii pe baza de vibratii sunt destui de sensibili?
Se monteaza pe partea inferioara a lansetei si ma gandeam ca la unele trasaturi mai slabe nu sesizeaza?
Si eu faceam tot felu de improvizatii cu senzori de crap dar ce aiti prezentat sunt foarte interesanti!

Fir intins!

48

luni, 11. iunie 2012, 08:15

Semnale luminoase pe timp de noapte

Salut: :salut: eu pe timp de noapte folosesc clopotei ci licurici acestia sunt foarte vizibili si mieste usor sa observ o lovitura a mustaciosului clopoteii sunt eficientii! Bafta!

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

49

luni, 11. iunie 2012, 12:58

Zoran senzorii pe baza de vibratii sunt destui de sensibili?
Se monteaza pe partea inferioara a lansetei si ma gandeam ca la unele trasaturi mai slabe nu sesizeaza?
Si eu faceam tot felu de improvizatii cu senzori de crap dar ce aiti prezentat sunt foarte interesanti!

Fir intins!


Sunt sensibili, da. Iar prin invirtirea lor in jurul axei, adica depinde de pozitie, sunt mai sensibili sau nu ;)
Vin prinsi destul de jos, aproape de mulineta, pt ca la contra sa nu pice de pe lanseta. Sunt f ok, eu sunt multumit si pot dormi linistit.
Insa cum am mai scris, sunt scumpi, costa 39,- euro bucata. M-am coit mult pina am luat 2 bucati (in Germania ai voie doar cu 2 lansete sa pescuiesti) si acuma am de´ja 6 bucati ;)
Ii voi folosi pe toti cind merg in Romania.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

50

marți, 12. iunie 2012, 17:47

Va salut pe toti.Zoran te rog, daca vrei da-mi adresa de unde pot cumpara din aceia ca ai tai.Trebuie sa recunosc ca sunt cam scumpi si eu ma duc cu fratele meu la pescuit, folosind 6 lansete mi-ar trebui 6 semnalizatoare din acestea.Poate incep cu 3 si pe urma voi vedea.Explica-mi te rog si cum ii pot contacta, ar trebui sa vorbesc in germana?Nu e nici o graba.Mersi anticipat. :ciao:

51

marți, 12. iunie 2012, 17:55

semnale luminoase si zgomotoase

Auzi foloseste 6 clopotei cu licurici si ai sa i observi si ai sa-i auzi foarte bine!!: :bravo: Nuti trebuie altceva :ochi:

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

52

marți, 12. iunie 2012, 19:34

:rizi: :rizi: :rizi: cel putin 6
Get Rich or Die Tryin'

cretzu64

neînregistrat

53

marți, 12. iunie 2012, 20:02

:zid: LOL :doaaamne:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

54

marți, 12. iunie 2012, 20:48

Auzi foloseste 6 clopotei cu licurici si ai sa i observi si ai sa-i auzi foarte bine!!: Nuti trebuie altceva


Dole, si eu la virsta ta stateam toata noaptea linga lansete, fara probleme. Insa la o anumita varsta, cind mergi peste noapte afara dupa o saptamina de munca, vrei sa mai si dormi. Si crede-ma, dormi tun...
Semnalele ce le am sunt confort pur (pt mine, pt altzii poate nu).

Va salut pe toti.Zoran te rog, daca vrei da-mi adresa de unde pot cumpara din aceia ca ai tai.Trebuie sa recunosc ca sunt cam scumpi si eu ma duc cu fratele meu la pescuit, folosind 6 lansete mi-ar trebui 6 semnalizatoare din acestea.Poate incep cu 3 si pe urma voi vedea.Explica-mi te rog si cum ii pot contacta, ar trebui sa vorbesc in germana?Nu e nici o graba.Mersi anticipat.


Voi face maine un video scurt, sa vezi mai intai ce comanzi. Am vorbit azi cu el la telefon, transportul in Eu costa in jur de 10 euro, iar piuitorile 39,- euro bucata. Nici la 10 bucati nu vrea sa faca nici un fel de reducere, pt ca vinde si asa destule. Am vazut acum 1 luna pe un forum german ca era in restanta cu vre-o 70 de piuitori, ca. 3 saptamani. A fost in concediu si comenzile au intrat in continuare.

Site-ul lui este si in engleza, italiana, si inca citeva limbi. Dar asteapta mai intii sa filmez scurt, si apoi decizi daca vrei sa-ti comanzi sau nu. :ochi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

55

miercuri, 13. iunie 2012, 07:10

Zoran, piuitorile sunt făcute de o firmă sau de cineva particular? Dacă încep să sune în momentul în care vibrează băţul trebuie să le opreşti tu sau se opresc singure în momentul în care nu mai vibrează? Te întreb pentru că mi-a modificat un verişor nişte alarme şi am o bănuială vis-a-vis de soluţia tehnică.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

56

miercuri, 13. iunie 2012, 07:38

Firma 1 persoana. Piuitorile sunt de 2 tipuri:
a) 1 semnal scurt si atit. la urmatoarea vibratie iar - 1 semnal scurt si atit (1 secunda).
sau
b) semnal 4 secunde (daca da odata in bat de ex) si se opreste. Daca trage incontinuu, piuie pina ajungi la lanseta. Nu trebuie sa mergi special la lanseta sa opresti piuitoarea daca a tras si dupa aceea a lasato. Cind trage in continuu, atunci si piuie incontinuu. Dai contra, si dupa ce-l intzepi, poti sa opresti piuitoarea de la intrerupator. Nemtzii folosesc de vreo 10 ani asa ceva, insa de la o alta firma, care costa 55 euro bucata si sunt mai grosolane.

Filmez astazi si simulez o trasatura.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

57

miercuri, 13. iunie 2012, 13:33

Am avut sistem antifurt la beţe, când erau ridicate de pe supor suna alarma şi dacă după ce începea să sune tăia firul , o opream de la buton. Am bănuit că sunt cu contact pe bază de mercur, şi poate că aşa sunt numai că sunt programate să sune în felul ăla. După ce am scris în 55 m-am uitat atent la pozele postate de tine şi amvăzut că sunt alarme adaptate. Probabil a găsit alarmele alea cu două poziţii, un bippppp sau patru bipppp le-a ataşat sistemul de prindere pe băţ - este o bridă pentru fixat tuburi de curent şi a mai ataşat în interior contactul. . Dacă ai contactul ăla restu-i floare la ureche. Am fost aici la un magazin cu piese electronice şi am întrebat dar nu aveau, au spus să caut pe net. O alarmă ca cea din poziţia 21 îi cam 4 euro şi se adapteză foarte uşor, practic îi inserezi contactul între alimentare şi circuit. Ţine-o în poziţia în care nu sună şi apoi răsuceşte-o încet fără vibraţii şi dacă la un moment dat sună îi contact cu mercur.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

58

miercuri, 13. iunie 2012, 14:02

Da, asa si este, tipul a si zis ca le adapteaza. Insa nu-i chiar floare la ureche, daca le faci pt vanzare in EU. Ai nevoie de certificat CE, de verificare printr-un sediu competent, mai trebuie date niste gauri in carcasa, intrerupatorul principal, contactul de mercur (care e interzis in Germania si doar cu autorizatie speciala are voie sa-l incorporeze), umplute cu silicon pt a fi ermetice si daca cad in apa... Iar privat, daca cineva se pricepe sa le faca, ar fi beton. Sunt alarme antifurt pt posete de dama, din cite am inteles, cumparate din Italia.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

59

miercuri, 13. iunie 2012, 14:36

Zoran, întradevăr să le faci legal pentru vânzare este după cum ai spus cam dificil dar dacă am contactul este uşor şi nu mă gîndesc să fac bani din asta, intenţia este să-i dezlegăm sistemul de funcţionare şi atunci cine vrea poate să-şi confecţioneze cu ajutorul unui prieten electronist. Se pot aduce şi îmbunătăţiri de exemplu la modul în care vrem să sune. Se pot adapta alarmele prezentate în poziţia 21 (cele din stînga care se găsesc fără probleme la noi şi sună de-ţi sparg urechile). Cu găurile în carcasă, poziţionarea contactului şi lipiturile îi uşor, cel mai greu îi cu contactul că nu pot să-l fac şi nu ştiu dacă o să găsesc? Mai rămîne problema cu apa din cauza difuzorului, nu m-am uitat ce difuzor au dar cred că-i rezistent la apă(nu cred că-i cu membrană).
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

60

miercuri, 13. iunie 2012, 16:03

Cred ca problema se poate rezolva daca cineva "sacrifica" 39,- euro si il desface bucati. Sacrifica in ghilimele pt ca il poate reasambla si functioneaza din nou. :ochi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com