Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

sâmbătă, 7. aprilie 2012, 10:21

Semnale acustice si vizuale pt pescuitul de noapte !?

:salut: pescari de somn,
ia sa vedem, cine ce folosește si ce experiente are cu ... clopoțeii, starletele, samd... Eu de fiecare data ma enervez la fiecare ieșire de pescuit cu că..turile astea, ceva perfect încă n-am gasit! :zid:

Pina acuma :zambet:

Cele cu picior de plastic, prindere prin insurubare, le rup pe toate! (vezi si poza)
Cele cu cleme de metal, zgârii lanseta. OK, pun gumita si prind de gumita, dar la contra zboara pe undeva prin iarba.
Noaptea nu pot adormi de frica ca nu le aud!
Daca adorm, nu le mai aud...
»Zoran« a atasat urmatoarele fisiere:
  • IMG_0023.JPG (119,57 kB - 75 ori coborit - ultima oara: 18. martie 2018, 15:56)
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

dinu55

Biban

Răspunsuri: 79

Membru din: 28. martie 2012

Locație: TG-JIU

Profesia: Pensionar

  • Scrie un mesaj privat

2

sâmbătă, 7. aprilie 2012, 11:39

Folosesc suporti ce se prind pe lanseta BLACK CAT-BITE INDICATOR REST cod-6711 001 sint super avertizori cu statie si ai terminat cu clopotei si alte sisteme de avertizare,daca doreste cineva pot sa dau lamuriri.Fire intinse

andrei

Biban

Răspunsuri: 133

Membru din: 29. martie 2012

Locație: BELGIA

  • Scrie un mesaj privat

3

sâmbătă, 7. aprilie 2012, 12:21

:salut: DINU55 poti sa ne explici cumva pozitionarea mod folosire o poza ceva cam cat costa!? :ciao:

mustatza

Șalău

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

4

sâmbătă, 7. aprilie 2012, 12:52


:salut: DI

NU55 poti sa ne explici cumva pozitionarea mod folosire o poza ceva cam cat costa!? :ciao:

Nustiu cat costa cele de la BlackCat dar am gasit in bucuresti un magazin care comercializeaza acesti suporti(sun magnetici) si costa 50ron buc.



FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

andrei

Biban

Răspunsuri: 133

Membru din: 29. martie 2012

Locație: BELGIA

  • Scrie un mesaj privat

5

sâmbătă, 7. aprilie 2012, 12:58

nu-mi dau deama exact locul de prindere dar la dril nu te incurca mai ales daca pescuiesti singur!?

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

sâmbătă, 7. aprilie 2012, 13:19

Salut Mustatza,
pe astia nu-i poti folosi, firul n-are voie sa frece nici unde in dril, e prea riscant.

Salut Dinu55,
n-am gasit pe net nimica de genul...
BLACK CAT-BITE INDICATOR REST cod-6711 001
:nunteleg:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mustatza

Șalău

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

7

sâmbătă, 7. aprilie 2012, 13:20

Salut Zoran,

clopoteii din imagine sun cei mai prosti(parerea mea)pt ca oricat i-ai strange tot se slabesc sau se invart pe varful lansetei. Pt a nu pierde clopotel la fiecare lansare si sa nu zgarii varful lansetei sfatul meu este sa dai jos clopotelul la fiecare lansare si sa foloseste clopotei cu cleste din plastic.De la dragoane eu i-mi cumpar clopotei,rezerve leduri pt clopotei,plumbi,avertizori electronici cu 15 lei/buc si diverse accesorii marunte.Multi o sa spuna ca nu sunt buni avertizorii chinezesti dar cu ce ma incalzeste sa platesc 40/50ron pe un avertizor mai cosmetizat si la prima ploaie sau ceata densa sa nu mai functioneze.Eu am 5 avertizori cu baterie de 9v si au trecut prin multe dar inca functioneaza.Din punctul meu de vedere statia pt avertizori este un moft cam scump pt ca la pescuit nu plec niciodata singur si facem cu schimbul noaptea.Daca suna statia si esti in cort numai pana deschizi fermoarul cortului s-a dus trasatura + ca pe dunare mai curg diferite chestii care-ti ating firul si suna senzorii mai mereu alarme false.
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

mustatza

Șalău

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

8

sâmbătă, 7. aprilie 2012, 13:25

Salut Mustatza,
pe astia nu-i poti folosi, firul n-are voie sa frece nici unde in dril, e prea riscant.

Salut Dinu55,
n-am gasit pe net nimica de genul...
BLACK CAT-BITE INDICATOR REST cod-6711 001
:nunteleg:
Eu am vazut pe pv-tv cum chehii folosesc acest suport pe raul Po.Dupa contra rasuceau suportul pe bat si continuau drilul.
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

dinu55

Biban

Răspunsuri: 79

Membru din: 28. martie 2012

Locație: TG-JIU

Profesia: Pensionar

  • Scrie un mesaj privat

9

sâmbătă, 7. aprilie 2012, 13:35

Imi cer scuze nu stiu sa postez foto,in catalogul ZEBCO vei gasi divizia de somn BLACK CAT o sa nii gasesti sint compusi din doua piese care se string cu doua surubele care au piulite fluture,eu pun sub ele un varnis de cauciuc,plastic si nu string tare.Acestia se monteaza intre ultimul inel al lansetei si mulineta,se infileteaza avertizorul si se trece firul prin avertizor,in momentul cind trage pestele rasucim avertizorul sa nu ne incomodeze la mulinat,cit despre suporti magnetici nu sit fiabili la intepatura cere o faci vor sari dupa blankul lansetei,daca aveti nelamuriri va stau la dispozitie .Fir intins

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

sâmbătă, 7. aprilie 2012, 13:35

Eu am vazut pe pv-tv cum chehii folosesc acest suport pe raul Po.Dupa contra rasuceau suportul pe bat si continuau drilul.


TRUCAJ! :rizi: Nu, glumeam... La astea trebuie lucrat cu frina destrinsa, deoarece firul da semnalul de trasatura. E greu de folosit la multe monturi, adica, majoritatea. Merge insa perfect la pescuitul din barca ancorata cu pluta la suprafata, in spatele barcii.

Eu personal lucrez tot timpul cu frina la maxim strinsa, pt ca contra sa fie contra!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

11

sâmbătă, 7. aprilie 2012, 13:36

,in catalogul ZEBCO vei gasi divizia de somn BLACK CAT


La ce pagina?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mustatza

Șalău

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

12

sâmbătă, 7. aprilie 2012, 13:40

Dinu55 se referea la acest suport care costa in franta 4.9euro

FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

dinu55

Biban

Răspunsuri: 79

Membru din: 28. martie 2012

Locație: TG-JIU

Profesia: Pensionar

  • Scrie un mesaj privat

13

sâmbătă, 7. aprilie 2012, 13:44

ZEBCO EUROPE CATALOGUE 2012-BLAVK CAT ACCESSORIES pag R56 eu vorbesc despre catalogul tiparit BITE INDICATOR REST -cod 6711 001

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

14

sâmbătă, 7. aprilie 2012, 13:44

E greu de folosit la multe monturi, adica, majoritatea. Merge insa perfect la pescuitul din barca ancorata cu pluta la suprafata, in spatele barcii.

Eu personal lucrez tot timpul cu frina la maxim strinsa, pt ca contra sa fie contra!


La fel... :nunteleg:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

andrei

Biban

Răspunsuri: 133

Membru din: 29. martie 2012

Locație: BELGIA

  • Scrie un mesaj privat

15

sâmbătă, 7. aprilie 2012, 17:09

da este Zoran problema-i in timpul drilului mai este un rod-pod single de la Unicat care am vazut ca se mai foloseste! e cam scump doar suport fara avertizor in jur de 80euro in Franta poate mai putin pe acolounde tu locuiesti

16

duminică, 8. aprilie 2012, 00:15

nu-mi dau deama exact locul de prindere dar la dril nu te incurca mai ales daca pescuiesti singur!?


Nu te incurca( in drill in 2 secunde intorci pe partea cealalta si firul ramane liber), insa este limitat utilizarea lui la anumite momeli, dar poti sa faci si acasa din ceva plastic dur, cu 2 piulite si un filet pentru a monta un "senzor"... se prinde inainte de primul inel la o distanta suficienta sa poti sa ajungi cu mana sa intorci... surubul se strange doar 3/4 sa aiba un pic de joc...

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

17

duminică, 8. aprilie 2012, 07:03

Eh, si pentru ca am avut de fiecare data aceste probleme, mi-a oferit Mario imprumut senzorii lui acustici. Asa ca, anul trecut la Dunare, am dormit super linistit si bine, stiind ca nu pot sa nu aud trasatura.
Senzori electronici ce functioneaza la vibratii!

Asa ca, acum 2 saptamini mi-am luat de la expozitie 3 bucati, iar in 2-3 luni mai imi iau 3 bucati si gata, nu mai am problemele mai sus enumerate. Singurul lucru rau la ele este pretul de 39,- euro bucata, dar daca stai bine sa te gindesti, merita toti banii:
- se pot folosi la orice montura
- nu incomodeaza la dril
- semnalul acustic este f puternic
- sunt 100% ermetici chiar daca pica si in apa
- consumul bateriei este f f mic
- sensibilitatea este reglabila prin vinclul de inclinatie

Sunt happy! :bucuros2:

index.php?page=Attachment&attachmentID=171 index.php?page=Attachment&attachmentID=169 index.php?page=Attachment&attachmentID=170
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

18

duminică, 8. aprilie 2012, 07:58

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 13:08)


19

duminică, 8. aprilie 2012, 09:13

Pe balti sunt bune cam toate avertizoarele( cu toate ca eu foloseam doar bambine "reflectorizante" si puneam lanterna pe ea... insa in apa curgatoare mai ales daca momesti cu pestiori vii, avertizorul suna"toata noaptea" creand alarme false... Eu cel mai des foloseam doar un patron luminescent fixat cu banda transparenta(scotch) si ma uitam la varful lansetelor, cand era trasatura era imposibil sa nu vad... iar cum noaptea la stationar eram in majoritatea timpului cel putin 2 persoane unul se uita la lansete tot timpul... cum somnii noaptea prefera apele mai putin adanci si zona malurilor uneori chiar si sunetul clopotelului poate cauza "esec" ...
Ultima oara cand dadeam la stationar foloseam ceva senzori cu statie de la ET, cu suportul din postarea de mai sus, insa eu consider ca daca dai la somn NU ai nevoie de "senzori speciali/sofisticat... trasatura somnului este imposibil de nerecunoscut...
Mai degraba un suport rezistent si noaptea " neaparat lansetele sa fie asigurate cu o sfoara si un tarus bine infipt".
Cunosc un caz, cand un mustacios de numai 10 kg s-au dus cu lanseta cu tot... ( odata am recuperat o lanseta, pestele era inca in carlig si avea doar 10,2 kg)

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

20

joi, 19. aprilie 2012, 19:31

eu mi-am luat de la un magazin chinezesc senzori pentru bat cu 2 euro, o sa pun si poza, sunt foarte mici si se ataseaza cu clema, a tras pestele il iei jos nu dureaza nici o secunda, revin cu poze
Get Rich or Die Tryin'