Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »valer (Ecy)«

Răspunsuri: 109

Membru din: 22. martie 2013

Locație: Turda

Profesia: tinichigiu vopsitor auto particular

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 2. decembrie 2014, 11:22

Barca aluminiu shark

Am facut alta barca din aluminiu 2mm,lungime 410cm,latime 175,inaltime 60,foarte puternica ,rigida si stabila sudata si nituita.se poate pune motor pana la 50 de cai.
Fac la comanda pana in 5 metri.

Aveti un link aici pentru barca:

Barca Aluminiu. - YouTube

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 2. decembrie 2014, 11:58

Foarte faina si frumos lucrata. Felicitari. :bravo:
Ce nu am vazut, cum este fundul jos, plat?
As mai avea ceva intrebari…
1. Ce latime exterior jos/podea?
2. Ce inaltime au marginile?
3. Ce grosime tabla? Mai ales fundul, ca pe Dunare la mal sunt stanci…
4. Ce greutate totala are?
5. Ptr cizma scurta, sau lunga? Lunga e preferabil ptr Dunare…
6. Pretul celei din video?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • »ionutz_gr« a fost blocat

Răspunsuri: 90

Membru din: 13. ianuarie 2014

Locație: Bacau

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 2. decembrie 2014, 12:03

re

De ce nu faci si un filmulet cu ea pe apa?....sa vedem cum se comporta cu un motoras....cum e la stabilitate cand te apleci dupa un peste de exemplu.....probabil ca asta intereseaza pe multi.
:pescuit:

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 2. decembrie 2014, 13:17

Ce nu-mi place în general la unele bărci este faptul că nu au compartimente de siguranţă. O barcă bine gândită nu ar trebui să se scufunde chiar dacă se umple cu apă, cel puţin asta-i părerea mea. Poţi avea scule de pescuit, sonar etc. şi să se ducă toate inclusiv barca, nu mai spun de ocupanţi.

Barca arată foarte bine, se pot face şi dimensiuni mai mici, 2,5 - 3 m.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

  • Autorul acestui subiect este »valer (Ecy)«

Răspunsuri: 109

Membru din: 22. martie 2013

Locație: Turda

Profesia: tinichigiu vopsitor auto particular

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 2. decembrie 2014, 16:19

lungime 4.10 latime 1.75 inaltime 60 cizma lunga tabla aeronaval 2mmoglinda super ranfortata se poate pune si motor 50 cai virful barcii este in v iar restul este drept este foarte stabilaeu amun motor 8 cai si gliseaza perfect mentionez ca amfost in delta pret 1300

  • Autorul acestui subiect este »valer (Ecy)«

Răspunsuri: 109

Membru din: 22. martie 2013

Locație: Turda

Profesia: tinichigiu vopsitor auto particular

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 2. decembrie 2014, 16:22

pot face pina la5m cu platforma sau fara chiar si cabina la cereredupa pofta fiecaruia

  • Autorul acestui subiect este »valer (Ecy)«

Răspunsuri: 109

Membru din: 22. martie 2013

Locație: Turda

Profesia: tinichigiu vopsitor auto particular

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 2. decembrie 2014, 16:25

uitasem in fata are un compartiment care este practic flotpr se poate umple cu spuma barca este ocopie tracker grizzli

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 2. decembrie 2014, 18:12

valer, ce greutate are barca? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »valer (Ecy)«

Răspunsuri: 109

Membru din: 22. martie 2013

Locație: Turda

Profesia: tinichigiu vopsitor auto particular

  • Scrie un mesaj privat

9

marți, 2. decembrie 2014, 18:40

:lamultiani: :cafea: are 80 kg

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 3. decembrie 2014, 07:21

O barcă bine gândită nu ar trebui să se scufunde chiar dacă se umple cu apă, cel puţin asta-i părerea mea. Poţi avea scule de pescuit, sonar etc. şi să se ducă toate inclusiv barca, nu mai spun de ocupanţi.


Ovidiu, ptr 100 kg barca floatabilitate, trebuie inlocuit volumul de apa de 100 kg, cu aer. Adica, perina de aer sa aibe un volum de 100L. Pescarii trebuie sa tina vesta de salvare la indemana, iar cei ce nu stiu sa inoate, pe ei.

Barca 80 kg
Motor 40 kg
Rezervor plin 10KG
Baterie 20 kg
Scaun 6 kg
motor el 10 kg
ancore si scule 10 kg
================
Total: 176 kg, ptr siguranta, mai bine 250L = 250 dm³ = 0,25 m³

De ex, in spate bancheta inchisa: 1,5 m latime x 0,4 m inaltime x 0,5 m adancime = 0,3 m³ = 300L

Barca arată foarte bine, se pot face şi dimensiuni mai mici, 2,5 - 3 m.


Nu as face mai mica de 4 m! Cu cit e mai mica si mai usoara, e mai instabila. O barca cu dimensiuni identice, diferenta doar de lungime, cea lunga merge mult mai lin, mai ne-saltat, mai cu siguranta pe apa si mai ales pe valuri. Cu barca mea de 4,2 m nu am putut merge mai repede de 8 km/h. Sunt convins ca daca aveam 5,5m lungime, puteam sa merg lejer si cu 15-20 km/h si cu siguranta mai mare.

In afara de asta, as pune bancheta din spate in asa fel incit sa stau la minim 70 cm distanta de spate, de motor, sa pot manevra bine motorul si sa echilibrez cit mai pe mijloc barca cu greutatea mea.
Deasemenea, lateralele eu le prefer cit mai drepte, nu in V, ptr ca sa poti da cit mai lejer la clonc! Cu cit lateralele sunt mai in V, trebuie prea mult sa te lasi pe o parte, sa te strambi din bazin si picioare, ceea ce e obositor dupa scurt timp.

O barca cu motorizare peste 20 cp trebuie inmatriculata. Dpdv legislativ, se poate inmatricula doar daca barca este omologata si are certificat de conformitate CE, adica, o dovada ca corespunde normelor de siguranta Europene. :gandesc:

Personal gasesc barca foarte bine lucrata si finalizata, in afara de cele 3 obiectii de mai sus: perina aer 200L lipsa, bancheta din spate prea in spate, si lateralele in V.
Dar ptr pescarii de spin, care stiu sa inoate si se multumesc cu un motor de 8 cp (sa fie cit mai usor pe spate), excelenta!

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »valer (Ecy)«

Răspunsuri: 109

Membru din: 22. martie 2013

Locație: Turda

Profesia: tinichigiu vopsitor auto particular

  • Scrie un mesaj privat

11

miercuri, 3. decembrie 2014, 08:29

salut doar o mica rectificare flotoarele exista sint acolo adica bancheta din spate cea din miiloc si in fata eu nu le umplu cu spuma pentru ca oameniicer asta lor le trebuieste acest spatiu pentru depozitare rezervor baterii si altele nu vor sa stea cu astea imprastiate pe ios

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

12

miercuri, 3. decembrie 2014, 14:20

Nu as face mai mica de 4 m! Cu cit e mai mica si mai usoara, e mai instabila. O barca cu dimensiuni identice, diferenta doar de lungime, cea lunga merge mult mai lin, mai ne-saltat, mai cu siguranta pe apa si mai ales pe valuri. Cu barca mea de 4,2 m nu am putut merge mai repede de 8 km/h. Sunt convins ca daca aveam 5,5m lungime, puteam sa merg lejer si cu 15-20 km/h si cu siguranta mai mare.
Am înţeles, mă gândeam la ceva mic şi uşor de manevrat preponderent pentru Mureş, Timiş, Bega şi doar ocazional Dunăre.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

13

sâmbătă, 6. decembrie 2014, 15:37

Am înţeles, mă gândeam la ceva mic şi uşor de manevrat preponderent pentru Mureş, Timiş, Bega şi doar ocazional Dunăre.


Salut Ovidiu,

de multi ani tot ma uit dupa barci, nu sint nici pe departe priceput in aceasta materie, dar mi-am dat seama ca nu exista barca universala..cel putin un compromis trebuie facut intotdeauna.
Video-ul lui Zoran este cit se poate de elocvent. In restul anului pe unde merge Zoran la pescuit barca este foarte buna , in special pentru pescuitul la somn, nu numai pentru cloncanit in sine,
dar este foarte buna si daca ai agatat un peste mare, este foarte stabila . Daca ai intinderi mari de apa , la care inevitabil ai si valuri , forma barcii iti impune viteza de mars...

Fir intins!

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

14

sâmbătă, 6. decembrie 2014, 15:41

Am facut alta barca din aluminiu 2mm,lungime 410cm,latime 175,inaltime 60,foarte puternica ,rigida si stabila sudata si nituita.se poate pune motor pana la 50 de cai.
Fac la comanda pana in 5 metri.

Aveti un link aici pentru barca:

Barca Aluminiu. - YouTube



foarte frumos, tare as dori sa o pot vedea in realitate.
Uite aici inca un link , asa pentru inspiratie, citeva clase peste standardul american..

Marcraft Visboten | Het op maat bouwen en verkopen van aluminium visboten en watersport/ hengelsport accessoires

  • Autorul acestui subiect este »valer (Ecy)«

Răspunsuri: 109

Membru din: 22. martie 2013

Locație: Turda

Profesia: tinichigiu vopsitor auto particular

  • Scrie un mesaj privat

15

luni, 15. decembrie 2014, 13:27

sint tot felul si tipuri de barci .....dar la noi buzunarul vorbeste

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

16

luni, 15. decembrie 2014, 19:33

salut doar o mica rectificare flotoarele exista sint acolo adica bancheta din spate cea din miiloc si in fata eu nu le umplu cu spuma pentru ca oameniicer asta lor le trebuieste acest spatiu pentru depozitare rezervor baterii si altele nu vor sa stea cu astea imprastiate pe ios

Nu se construieste si in varianta tip "sandwich"? Adica, doua straturi de tabla de aluminiu, iar intre ele, spuma injectata?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

  • Autorul acestui subiect este »valer (Ecy)«

Răspunsuri: 109

Membru din: 22. martie 2013

Locație: Turda

Profesia: tinichigiu vopsitor auto particular

  • Scrie un mesaj privat

17

marți, 16. decembrie 2014, 10:23

da sigur ca se poate normal se pune tabla striata pe fund peste intarituri si intre ele spuma sau polistiren de inalta densitate :)

Reluxxl

Oblete

Răspunsuri: 17

Membru din: 15. februarie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

18

joi, 10. martie 2016, 21:01

Din 16 dec 2014 nici o postare ?? Noile realizari, imbunatatiri, proiecte reusite....etc. in 15 luni s-a mai strans ceva experienta in construirea barcilor :ochi:

  • Autorul acestui subiect este »valer (Ecy)«

Răspunsuri: 109

Membru din: 22. martie 2013

Locație: Turda

Profesia: tinichigiu vopsitor auto particular

  • Scrie un mesaj privat

19

vineri, 11. martie 2016, 10:23

Am aici pe facebook mai multe poze cu barcile care le-am facut.


https://www.facebook.com/profile.php?id=…14981310&type=3



0749573498.

  • Autorul acestui subiect este »valer (Ecy)«

Răspunsuri: 109

Membru din: 22. martie 2013

Locație: Turda

Profesia: tinichigiu vopsitor auto particular

  • Scrie un mesaj privat

Subiecte asemănătoare