Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

21

joi, 27. noiembrie 2014, 16:10

Zoran, incearca sa arunci un ochi si la chestiile astea:



The North Face Scarponi Uomo Chilkat II Black/Griffin Grey

au un pret mai OK decat ceilalti. I-am avut in picior doar pentru a ii incerca (deja aveam cumparata cealalta pereche) si in ciuda faptului ca sunt destul de butucanosi pareau a fi mai ok decat ceilalti. Plus ca sunt dati ca ar rezista si la temperaturi mai joase :ochi:

Initial am vrut sa mi iau pe astia:



LOWA – RENEGADE GTX MID – LOWA

care te-ar tine o viata si dupa care regret si acum. Cel mai probabil va fi urmatoarea mea pereche de bocanci chiar daca sunt departe de a fi la fel de caldurosi ca celelalte doua perechi.

Am niste amici ce ies cu barca si am vazut ca ei au in picioare asa ceva:



doar ca erau putin mai inalti (si nu aveau gaurelele alea pe bot) si nu i-am auzit sa se planga de frig. doar pentru a sta in barca as zice ca sunt foarte OK si poate nu merita sa dai cine stie cati bani pe ceva bocanci doar pentru a sta in fund cu ei in picioare.

Emil, nu inteleg de ce nu am putut adauga citatul din postarea ta anterioara, despre bocancii Salomon Nytro GTX!? Acum sper sa apara, macar acest citat pentru a se vedea exact destinatarul si, implicit, pentru a putea prim si eu un raspuns!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

22

joi, 27. noiembrie 2014, 16:12

Cu bocancii Salomon Nytro GTX cat de mult poti intra in apa? Adica, poti intra pana sus, unde se termina sireturile(limba este cusuta face corp comun cu restul corpului bocancului? Asa am eu bocancii Prologic, si pot intra in apa pana sus!)?


Limba este corp comun cu restul bocancului si poti intra in apa cu ei pana pe la vreo 1 sau 2 cm de marginea de sus.

ps: habar n-am din ce cauza nu ti-a luat citatul. de multe ori daca sunt multe link-uri si poze intr-un mesaj se incarca greu si cred ca exista ceva "time-out" dupa care "renunta" sa mai ataseze mesajul respectiv.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

23

joi, 27. noiembrie 2014, 17:14

Merci mult Anem, dar NU ma intereseaza sa arunc un ochi, ma intereseaza un feedback real! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

24

joi, 27. noiembrie 2014, 17:25

Merci mult Anem, dar NU ma intereseaza sa arunc un ochi, ma intereseaza un feedback real! :noroc:


am inteles. eu ti-am zis de ei doar pentru ca pareau mai misto si mai caldurosi decat cei pe care ii folosesc eu. repet, doar m-am plimbat cu ei putin prin magazin ... :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 72

Membru din: 10. august 2013

Locație: Deva

  • Scrie un mesaj privat

25

joi, 27. noiembrie 2014, 19:59

Salutare!
Sa imi prezint echipamentul meu de iarna:
- costum waders cu bretele
- combinezon termal de la scafandrii cu proprietatea de a scoate transpiratia inafara costumului si a permite pielii sa respire si sa nu stea umezita
- bocanci pt wadersi cu talpa antialunecare din pasla la care se pot adauga tinte pt o aderenta mai buna
- ciorapi de lana care in combinatie cu neoprenul din picioare de la wadersi sunt caldurosi si nu patrunde apa in ei
- cagula Savage Gear
- caciula
- manusi cu degetele taiate din fleece
- geaca impermeabila simpla
Personal recomand produsele din Merinos pt a trece prin sezonul rece!

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

26

vineri, 28. noiembrie 2014, 00:41

Cu bocancii Salomon Nytro GTX cat de mult poti intra in apa? Adica, poti intra pana sus, unde se termina sireturile(limba este cusuta face corp comun cu restul corpului bocancului? Asa am eu bocancii Prologic, si pot intra in apa pana sus!)?


Limba este corp comun cu restul bocancului si poti intra in apa cu ei pana pe la vreo 1 sau 2 cm de marginea de sus.

ps: habar n-am din ce cauza nu ti-a luat citatul. de multe ori daca sunt multe link-uri si poze intr-un mesaj se incarca greu si cred ca exista ceva "time-out" dupa care "renunta" sa mai ataseze mesajul respectiv.

Multumesc! M-ai convins si pe mine! Dupa ordinea prioritatilor, mulinete somn stationar, lanseta spinning somn, mulineta spinning somn(pe langa Exceler-ul 4500 E, tind si spre o Saltiga Z6500 Expedition), barca+motor+sonar, sunt sanse mari mari ca bocancii sa ajunga pe locul 2-3... :zambet: :ochi: ...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

27

vineri, 28. noiembrie 2014, 20:33

A flolosit careva talpici incalziti? Modelul cu acumulatori. Tin de cald? Ce autonomie au?

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

28

sâmbătă, 29. noiembrie 2014, 05:54

A flolosit careva talpici incalziti? Modelul cu acumulatori. Tin de cald? Ce autonomie au?


UITA-le! Am vrut si eu sa-mi iau, am investit timpul necesar ptr studiu, si la final am renuntat. Ptr 8 h pe apa, ar trebui 2 perechi, si ceva calumea ajunge pe la 120,-€ perechea. :doarecapu:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

29

sâmbătă, 29. noiembrie 2014, 07:30

Pacat ca nu s-or gandit astia sa recircule apa de racire de la motor, daca nu prin talpile de la bocanci macar prin vreo perina, ceva... :rizi: ... iaca asa aveai si incalzire iarna, in barca... :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

30

sâmbătă, 29. noiembrie 2014, 09:49

Pacat ca nu s-or gandit astia sa recircule apa de racire de la motor, daca nu prin talpile de la bocanci macar prin vreo perina, ceva... :rizi: ... iaca asa aveai si incalzire iarna, in barca... :).

Nu-i problema! Se poate proiecta o solutie si pentru asa ceva, iar apoi...se breveteaza/patenteaza... :zambet: :ochi: ...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

31

sâmbătă, 29. noiembrie 2014, 15:19

Pacat ca nu s-or gandit astia sa recircule apa de racire de la motor, daca nu prin talpile de la bocanci macar prin vreo perina, ceva... :rizi: ... iaca asa aveai si incalzire iarna, in barca... :).


vezi pernitele electrice , si pentru scaunele auto, deci 12 V, DC, problema este a doua baterie (eventual, sau renunti la sonar..)

Fir intins!

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

32

marți, 2. decembrie 2014, 23:22

Da luati fratilor un brat de lemne si pune-ti un "godin" in barca izolat pe o placa de azbest care sa aiba si loc pentru un ceaun de vin sau tuica fiarta.Sa aiba si cos ca sa vada politia de frontiera pe infrarosu ca nu se braconeaza. ( ca pe aia fara cos nu se obsearva, sau nu se vrea sa se vada ca de, mai maninca si ei un peste).
Gata s-a rezolvat cu incalzirea.

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

33

miercuri, 3. decembrie 2014, 14:05

Da luati fratilor un brat de lemne si pune-ti un "godin" in barca izolat pe o placa de azbest care sa aiba si loc pentru un ceaun de vin sau tuica fiarta.Sa aiba si cos ca sa vada politia de frontiera pe infrarosu ca nu se braconeaza. ( ca pe aia fara cos nu se obsearva, sau nu se vrea sa se vada ca de, mai maninca si ei un peste).
Gata s-a rezolvat cu incalzirea.

Imi amintesti de vorbele colegului de barca (la ultima partida in care am inghetat bocna) : ,, deacuma ne mutam la gura sobei,, la care eu i-am raspuns : ,, da ma da cu naiba facem sa instalam soba in barca?,,

SorinM

Biban

  • Autorul acestui subiect este »SorinM«

Răspunsuri: 80

Membru din: 23. martie 2014

Locație: Timis

  • Scrie un mesaj privat

34

miercuri, 3. decembrie 2014, 14:36

am testat zilele astea la 2-3 grade pantaloni Sologneac Sibir 100. Nu mi-a fost rece deloc.

Am incercat sa gasesc prin magazinele locale bocanci recomandati de Anem - Salomon Nytro Gtx , dar nici o sansa.
In schimb am probat The North Face Snowstrike de pe wintermag.ro...

La 950g/pereche sunt usori la purtat si foarte confortabili.
La Nytro Gtx scrie 605g (cred ca este pe buc) .
»SorinM« a atasat urmatoarele fisiere:
  • tnf.jpg (64,03 kB - 24 ori coborit - ultima oara: 22. august 2018, 09:33)

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

35

miercuri, 3. decembrie 2014, 15:00

Nu stiu bocancii dar daca ar fi de capul meu i-as evita. Botul nu mi se pare deloc OK pentru pescuit si risti ca bagandu-te prin bolovani si diferiti boscheti sa faci praf materialul in zona aia.

Chiar daca din punct de vedere al comoditatii nu sunt tocmai cei mai OK (cand stai in panta, cu varful piciorului mai jos dupa o perioada te doare varful degetului – in rest sunt foarte foarte comozi) cei mai OK bocanci de pescuit pe care i-am avut vreodata sunt astia:



aici sunt ceva specificatii: Targhee II Mid Mens Shoes | KEEN

problema la ei consta in faptul ca nu sunt OK atunci cand nu pescuiesti sub zero grade, sau mai jos de maxim -1 sau -2 grade. Daca e mai frig, dupa o perioada destul de scurta de timp incepi sa simti frigul. Dar pentru sfarsitul toameni, primavara devreme sunt cei mai buni bocanci de pescuit pe care i-am avut eu in picioare (pe astia ii port nu doar la pescuit si sunt cat se poate de comozi).

ps: mare grija cu bocancii facuti special pentru zapezi. tind sa fie mult mai fragili decat bocancii normali facuti pentru trekking.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

36

joi, 11. decembrie 2014, 12:49

La Nytro Gtx scrie 605g (cred ca este pe buc) .

Da, este pe bucata, am cantarit eu la cei care mi-au ajuns ieri :bucuros2:

Am fost la o plimbare de 1 ora si dupa 5 minute s-au incalzit picioarele super comod! Afara 3°.
Astazi, cu pantofi normali, dupa 20 min nu mi-am mai simtit picioarele.

Nu pot spune decit ca, testul la umblatura +10! (dpdv al caldurii retinute)

Mai ramane sa-i testez la stationar in barca, dar asta abia in 10 zile.

Oricum, merci Anem ptr recomandare :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

37

joi, 11. decembrie 2014, 13:35

Oricum, merci Anem ptr recomandare


cu placere ... sa ii porti sanatos si sa se ridice la nivelul asteptarilor pe care le ai.

apropo, la ce pret ai reusit sa dai de ei?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

38

joi, 11. decembrie 2014, 13:39

124 cu tot cu transport.
DAR, 43 1/3 sunt taman fixi ptr umblat, ptr stat in barca cred ca ar fi trebuit 44 si ceva. :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

39

joi, 11. decembrie 2014, 13:44

124 cu tot cu transport.
DAR, 43 1/3 sunt taman fixi ptr umblat, ptr stat in barca cred ca ar fi trebuit 44 si ceva. :gandesc:


se vor mai lasa Zoran dupa ce ii folosesti de cateva ori ...

dar de ce ai nevoie de o marime atat de mare pentru stat in barca? in cazul in care se intampla ceva sa poti "merge pe apa" :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

40

joi, 11. decembrie 2014, 14:04

dar de ce ai nevoie de o marime atat de mare pentru stat in barca? in cazul in care se intampla ceva sa poti "merge pe apa"
:rizi: :apl:

Anem, nu ii pot lua cu sosete groase, abia imi intra piciorul asa in ei. nu sunt stramti, dar stau fix. De aceea, de umblat sunt perfecti!
Cind se sta in barca, nemiscat, ar trebui sa fie nici, ficsi, nici prea largi.


Ce mi-am mai comandat ptr iarna, in timp ce merg cu barca sunt astia, tot de la Decathlon: :pauza:



Si inca ceva super sosete speciale, cu masura luata dupa picior. Sa vedem cind vin, le voi testa si vine si feedback-u'. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com