Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

andrei

Biban

  • Autorul acestui subiect este »andrei«

Răspunsuri: 133

Membru din: 29. martie 2012

Locație: BELGIA

  • Scrie un mesaj privat

1

sâmbătă, 7. aprilie 2012, 08:28

Penn Slammer 760 si Slammer 760 LL

CEI CARE O FOLOSESC VA ROG IMPRESII(functionare,infasurarea firului textil,frana,pikup-ul cu ghidajul de fir... LA CE STIL O FOLOSITI si unde sunt facute CHINA sau USA!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

sâmbătă, 7. aprilie 2012, 10:08

Salut Andrei,
Penn Slammer 760
Este o mulineta f buna pt pescuitul somnului, fiind conceputa pt pescuitul marin. Foarte buna!
Frâna este ceva mai buna ca la Spinfisher 950, chiar ceva mai puternica.
Mulineta este complet din metal, foarte robusta.
Capacitate fir:
0,50 - ca. 200 metrii
0,65 - ca. 175 metrii
Firul nu este infasurat chiar atit de bine ca la Shimano. Daca ai puncta infasurarea firului de la Shimano cu nota 10, pt Penn as da nota 8. Insa la pescuitul somnului nu-i asta punctul prioritar, infasuratul firului, ci robusticitatea. In rest, mulinetei as da numai de 10.

Toate Penn-urile sunt facute in China, cu piese americane. De aceea si costa aproape jumătate pe cit costau cele făcute in USA. Înainte, un Penn Spinfisher 9500 Made in USA, nu-l cumpărai sub 160,- de euro!

Penn Slammer 760 LL (Liveliner)
Exact ca sus, mai are in plus si baitrunner.

Am constatat la ultima iesire, un prieten de al meu a aruncat mai departe cu 760-ul cu fir de 0,50 decit mine cu Spinfisher 950 cu fir de 0,65.

Nu o am personal, dar imi voi cumpara un 760 LL pt clonc. Bine-nteles ca poti folosi mulineta la orice stil de pescuit, din barca, la grund, pluta, mai putin la spining, fiind prea grea.

Astept si eu parerile altora, mai ales daca sunt negative. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

andrei

Biban

  • Autorul acestui subiect este »andrei«

Răspunsuri: 133

Membru din: 29. martie 2012

Locație: BELGIA

  • Scrie un mesaj privat

3

sâmbătă, 7. aprilie 2012, 11:02

:salut: despre 950ssm am inteles de pe unele forumuri ca punctul debil(slab) e undeva la antiinfinit o saiba in forma de stea cu sase picioruse ce se uzeaza cam repede dar tot ei zic ca pe ebay spania se vinde acea piesa cu doisprezece picioruse mult mai rezistenta si ca e perfecta pentru 950ssm costa foarte ieftin!Nu stiu daca e adevarat ca nu o am(mulineta)apropo acolo vorbeau la superlativ de slammer760,am s-o cumpar si eu slammer760LL la pret 80 euro GERMANIA ii pun fir de 50 GIGAFISH POWERLINE! pe EBRO se foloseste fir de 100lbs power pro cred ca 0,43 ; din datele gigafish powerline 0,50 rezista la 65kg deci cca130lbs superior celui 0,43care e si mai scump sper sa-mi ajunga cei cca200metri de pe tambur pentru stationar la 15-35metri de mal lansat.
:ciao:

dinu55

Biban

Răspunsuri: 79

Membru din: 28. martie 2012

Locație: TG-JIU

Profesia: Pensionar

  • Scrie un mesaj privat

4

sâmbătă, 7. aprilie 2012, 11:31

Eu am PENN SLAMMER 560 si PENN SLAMMER LIVE LINER 560,eu le foloseac la pescuitul de pe mal la grund etc. sint mulinete super,infasoara firul textil cit si mono ireprosabil ,aceasta gama are frina HT 100 cred ca sint urmatoarele mulinete dupa ATLANTIS care o si posed .Eu pescuiesc de pe mal si am mulinete medi poti sa lucrezi mai bine decit din barca,stabilitatea mai mare de pe mal,deci sint super.FIRE INTINSE SI FUM MULT DI FRINE. :bucuros2:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

sâmbătă, 7. aprilie 2012, 13:24

50 GIGAFISH POWERLINE!

:bravo: dar galben sa fie, ala de 0,53!

De unde il iei, din Germania? Firul este Made in Germany!

sper sa-mi ajunga cei cca200metri de pe tambur pentru stationar la 15-35metri de mal lansat

Cred ca Powerline iti intra ceva mai mult decit 200 de metri, firul are intradevar 0,53 mm si este f strins infasurat in diametru, s-ar putea chiar 230 de metrii sa intre.

despre 950ssm am inteles de pe unele forumuri ca punctul debil(slab) e undeva la antiinfinit o saiba in forma de stea cu sase picioruse ce se uzeaza cam repede

N-am auzit asta inca pe nici un forum in Germania!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

andrei

Biban

  • Autorul acestui subiect este »andrei«

Răspunsuri: 133

Membru din: 29. martie 2012

Locație: BELGIA

  • Scrie un mesaj privat

6

sâmbătă, 7. aprilie 2012, 18:18

:salut: da e un site din Germania pot sa-l postez? cel galben 0,53 la 34euro 300 metri banuiesc ca e nemtesc!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

duminică, 8. aprilie 2012, 07:14


da e un site din Germania pot sa-l postez? cel galben 0,53 la 34euro 300 metri banuiesc ca e nemtesc!


Nu trebuie, sunt cu ei în tratative pt parteneriat, deocamdată nu vor sa livreze spre Romania, suntem la cautat de soluții. Sper ca maxim într-o luna sa avem soluția cea mai buna. Este 100% nemtesc si de o calitate ff buna! Mai ales pret/calitate! :ochi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

andrei

Biban

  • Autorul acestui subiect este »andrei«

Răspunsuri: 133

Membru din: 29. martie 2012

Locație: BELGIA

  • Scrie un mesaj privat

8

duminică, 8. aprilie 2012, 09:35

pai, eu locuiesc in Belgia nici aici nu vor sa trimita?!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

duminică, 8. aprilie 2012, 10:04

In Belgia da, livrarea costa 9 euro.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

andrei

Biban

  • Autorul acestui subiect este »andrei«

Răspunsuri: 133

Membru din: 29. martie 2012

Locație: BELGIA

  • Scrie un mesaj privat

10

duminică, 8. aprilie 2012, 11:51

:bravo: multumesc!