Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »mihai izbiceni«

Răspunsuri: 18

Membru din: 13. octombrie 2014

Locație: izbiceni,Olt

  • Scrie un mesaj privat

1

duminică, 23. noiembrie 2014, 20:24

A pescuit cineva cu acest model de clonc?

Salut,am primit acest clonc de la un unchi din giurgiu acum aproximativ 5-6 ani dar nu l-am testat fiind la inceput in cloncanit (din acest an).
Imi poate da cineva ceva detalii despre el,daca a vazut asa ceva.
Multumesc!!!
»mihai izbiceni« a atasat urmatoarele fisiere :
  • DSC_0659.jpg (70,81 kB - 74 ori coborit - ultima oara: 28. mai 2019, 19:01)
  • DSC_0663.jpg (57,55 kB - 75 ori coborit - ultima oara: 28. mai 2019, 19:01)

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 23. noiembrie 2014, 21:03

Anul trecut m-am jucat cu un clonc asemenator facut din lemn de nuc si nu mi-a displacut. Tipul care mi le-a dat pentru testare le avea atat concave (ca si al tau) cat si convexe. Mie mi-au placut cum bateau, atat doar ca trebuia putin exercitiu. Sa-l stapanesti sanatos!!!

P.S. Acum mai bine de 10 ani aveam un prieten din Calarasi care pescuia la clonc folosind o bucata dintr-o coada de matura cu un capac metalic de bere in capat fixat cu un cuisor si avea activitate (alte vremuri...).

  • Autorul acestui subiect este »mihai izbiceni«

Răspunsuri: 18

Membru din: 13. octombrie 2014

Locație: izbiceni,Olt

  • Scrie un mesaj privat

3

duminică, 23. noiembrie 2014, 21:29

Multumesc,am sa-l incerc zilele urmatoare pe olt impreuna cu un Ebro2 sa vad diferentele,nu de alta dar am cam 500 de metrii pana la olt.

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 2. decembrie 2014, 23:13

E-TE-TE!!
Pe asta ( modelu) chiar ca nu il stiu.
Rezultate?? un filmulet cu sonor....Ceva??

silure

Biban

Răspunsuri: 91

Membru din: 19. februarie 2013

Locație: cazanele dunarii

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 21. ianuarie 2015, 11:14

Este un model de clonc pentru ape foarte adanci ,singurul model folosit de localnici in zona cazanelor unde apa depaseste frecvent 40m.


  • Autorul acestui subiect este »mihai izbiceni«

Răspunsuri: 18

Membru din: 13. octombrie 2014

Locație: izbiceni,Olt

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 21. ianuarie 2015, 13:35

Pentru ape adanci?Parca nu are un sunet atat de puternic. O sa pun un filmulet sa vezi cam cum se aude.Mi se pare ca ar fi pentru ape cu adancime medie.

7

miercuri, 21. ianuarie 2015, 13:38

Depinde de marimea pastilei...eu am unul ca al tau , de la un bastinas din Sulina, cu diametrul pastilei de 55 mm. El pescuieste cu modelul asta si nu are ape asa adanci.

silure

Biban

Răspunsuri: 91

Membru din: 19. februarie 2013

Locație: cazanele dunarii

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 21. ianuarie 2015, 14:59

Nu conteaza ce auzim noi ci profunzimea si calitatea sunetului si a vibratiei pe care fiecare clonc le trimite in apa.Oricum din cate stiu eu sunetele de frecventa joasa, pe care somnul le receptioneaza si-l fac curios,noi nici nu le auzim.Cat priveste cloncul concav cu pastila de 55mm cred ca nu poate crea decat disconfort (am un clonc de 50 si dupa o ora de baut simt ca-mi cada mana din umar)

  • Autorul acestui subiect este »mihai izbiceni«

Răspunsuri: 18

Membru din: 13. octombrie 2014

Locație: izbiceni,Olt

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 21. ianuarie 2015, 15:25

Asta al meu are pastila de 55mm lungimea si 33mm latime. Adevarul este ca dupa ce am vazut filmuletul care l-am facut, am auzit niste sunete foarte adanci. O sa pun astazi filmuletul pe youtube, sa va dati o parere.

10

miercuri, 21. ianuarie 2015, 15:31

Da silure....nu trebuie sa insisti mult cu el ...faci febra...nu am avut rezultate...il tin langa celelalte....un cadou merita macar sa-l plimbi .

silure

Biban

Răspunsuri: 91

Membru din: 19. februarie 2013

Locație: cazanele dunarii

  • Scrie un mesaj privat

11

miercuri, 21. ianuarie 2015, 15:43

.un cadou merita macar sa-l plimbi .
Corect :prieteni:

12

miercuri, 21. ianuarie 2015, 16:29

al meu e destul de neindemantic, are tija scurta 360 mm.
»gufisor« a atasat urmatoarele fisiere:

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

13

miercuri, 21. ianuarie 2015, 17:58

Este un model de clonc pentru ape foarte adanci ,singurul model folosit de localnici in zona cazanelor unde apa depaseste frecvent 40m.


Si de gasit, se gaseste tot(doar) la localnici? De la cineva de la Cazane l-ai cumparat? Daca nu sunt indiscret(ori aici, ori pe privat), cu ce pret? :zambet: Multumesc!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

silure

Biban

Răspunsuri: 91

Membru din: 19. februarie 2013

Locație: cazanele dunarii

  • Scrie un mesaj privat

14

miercuri, 21. ianuarie 2015, 17:58

Cel din lemn este monstrul cu pastila de 5 pe care l-am facut acum cativa ani si cu care nu am prins nici un somn iar pe cele din aluminiu le-am facut ieri si astazi si pot sa spun ca cel cu pastila ovala si mai mica bubuie de sparge cada(abia astept sa ajung la dunare :buaaaah: )


  • Autorul acestui subiect este »mihai izbiceni«

Răspunsuri: 18

Membru din: 13. octombrie 2014

Locație: izbiceni,Olt

  • Scrie un mesaj privat

15

joi, 22. ianuarie 2015, 07:59

Am incercat sa fac un filmulet. Scuzati locatia pe care am ales-o. In cadita am invata sa bat la clonc. Am folosit doua cloncuri cel care l-am prezentat mai sus si ebro 2. Sunete diferite. cloncuri - YouTube

16

joi, 22. ianuarie 2015, 08:18

Inceputul e promitator :bucuros2: , rezultatele ai sa le vezi pe apa la :pescuit: ....in cadita nu vezi daca se ridica ceva somnuleti... :zambet: dupa ai sa vezi unde trebuie sa mai umbli si :inchinare: ..... :prieteni:

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

17

joi, 22. ianuarie 2015, 09:02

:salut: La ce sunete scoti cu cloncul nu prea esti incepator cum spui in prezentare :prieteni:
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

silure

Biban

Răspunsuri: 91

Membru din: 19. februarie 2013

Locație: cazanele dunarii

  • Scrie un mesaj privat

18

joi, 22. ianuarie 2015, 09:49

cloncul lipovenesc mi se pare super

  • Autorul acestui subiect este »mihai izbiceni«

Răspunsuri: 18

Membru din: 13. octombrie 2014

Locație: izbiceni,Olt

  • Scrie un mesaj privat

19

joi, 22. ianuarie 2015, 13:21

,, La ce sunete scoti cu cloncul nu prea esti incepator cum spui in prezentare''
Ma consider incepator pentru ca am invatat sa bat cu clocul acum 2 luni. Am cumparat Ebro 2 de la Zoran in luna noiembrie 2014.De atunci cam in fiecare zi am exersat. Nici nu stiam ca acest clonc lipovenesc scoate sunetele acestea cu toate ca il am de mai bine de 5 ani si n-am stiut sa-l folosesc, nici nu mi-am dat prea mult interesul cu el. Dupa ce am invatat sa folosesc ebro 2(Un cloc excelent pentru cei care sunt la initiere), am zis sa-l incerc sa vedem ce sunete scoate. Am fost o singura data la clonc anul trecut in luna decembrie, avea apa 3-4 grade, dar fara niciun rezultat. Acum abia astept sa se incalzeasca sa ies la un cloncanit. SUNT PANA LA URMA INCEPATOR!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

20

joi, 22. ianuarie 2015, 13:36

...ebro 2(Un cloc excelent pentru cei care sunt la initiere)...

Diferenta dintre cloncurile lui Tilo si multe altele, este ca se poate cu usurinta manevra chiar si o zi intreaga, chiar si o saptamana, fara sa ai dureri de mana sau brat.

(am un clonc de 50 si dupa o ora de baut simt ca-mi cada mana din umar)

...faci febra...nu am avut rezultate...

Cu multe cloncuri se pot prinde somni, fara discutie, dar, parerea mea este ca trebuie sa si faca placere acest stil de pescuit, si nu durere :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Subiecte asemănătoare