Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 20. noiembrie 2014, 22:39

Black Friday 2014

Stie cineva daca participa la Black Friday si magazinul http://www.pescuitshop.ro/produse-somn(.ro)? Sau alte magazine de profil din tara?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Nicolai

Oblete

Răspunsuri: 57

Membru din: 5. iunie 2014

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 21. noiembrie 2014, 08:56

Cei de aici se pare ca da.
Magazin - Pescuit la xxx Magazin
Spor la cumparaturi.

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 21. noiembrie 2014, 10:32

A trebuit sa editez topicurile. Va rog sa cititi regulamentul sau sa il recititi. Nu se pun linkuri catre magazine online in afara de magazinele partenere. Pe privat puteti, fireste.

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 21. noiembrie 2014, 10:44

A trebuit sa editez topicurile. Va rog sa cititi regulamentul sau sa il recititi. Nu se pun linkuri catre magazine online in afara de magazinele partenere. Pe privat puteti, fireste.

Scuza-ma, Tudor, dar al doilea magazin de pe randul de sus, daca te uiti, dupa Angel Domane, pe prima pagina a forum-ului acesta, dar care apar(toate cele 8 magazine) pe orice pagina ai deschide, este chiar Pescuitshop.ro! Deja editarea a fost mai catolica decat a Papei...:)...link-ul meu poti sa-l editezi la loc, asa cum era, sau magazinul care apare, asa cum am zis, pe randul de sus, pozitia a doua, nu este partener, si apare de vreo 2 ani din eroare aici, pe site?:)
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 21. noiembrie 2014, 10:49

Cei de aici se pare ca da.
Magazin - Pescuit la xxx Magazin
Spor la cumparaturi.

Daca poti, sa-mi trimiti link-ul pe privat! Multumesc!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 21. noiembrie 2014, 14:10

Scuze, nu am vazut. Editez luinkul lui Evergreen din nou.

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 21. noiembrie 2014, 17:34

Scuze, nu am vazut. Editez luinkul lui Evergreen din nou.

Nicio problema... :zambet: ! Si mie mi se intampla! :zambet: :ochi: :noroc:
P.S. Pacat ca suportam - cei care suntem normali, corecti si bine-intentionati - consecintele innaspririi regulamentelor si legilor, facute pentru cei care cauta, oricum, sa nu le respecte sau sa le ocoleasca(nu e vorba musai de forum-uri, ci la modul general)! :ochi:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Nicolai

Oblete

Răspunsuri: 57

Membru din: 5. iunie 2014

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 21. noiembrie 2014, 18:47

Tudor imi cer scuze.
M-am gandit ca acel magazin nu vinde jucarele pt somn si nu-i concurent...
Mi-era simplu sa pun pm, dar m-am gandit c-or fi si alti colegi interesati, daca tot s-a intrebat.
Inca o data scuze si evergreen are pm.

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

9

vineri, 21. noiembrie 2014, 19:41

Black Friday 2014

Multumesc! :ochi: Am intrat si l-am vazut!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

10

duminică, 23. noiembrie 2014, 12:10

chestia asta cu linkuri interzise catre alte magazine o inteleg, e normal sa incerci sa protejezi propiul bussines (cu toate ca in mediul online nu mai poate fi vorba de asa ceva), insa prin prisma schimbului de informatii ce se face pe un forum de specialitate este de neinteles - poate ca si eu eram interesat de informatia ceruta de evergreen, deci......trebuia sa trimit mesaje private catre cei doi utilizatori si sa astept sa primesc un raspuns?!
total aiurea! dar daca astea sunt regulile...............deh
insa atuncea cand se cere postarea de poze cu capturi sau plasarea de informatii diverse din experienta noastra sau din alte surse, de ce nu se face doar pe privat?!!
cantarim lucrurile cu masuri diferite !

nu astept si nici nu doresc un raspuns la aceasta postare, pur si simplu mi-am exprimat o opinie personala.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

11

duminică, 23. noiembrie 2014, 14:11

nu astept si nici nu doresc un raspuns la aceasta postare, pur si simplu mi-am exprimat o opinie personala.


Nu-l astepti, dar iti dau eu unul :zambet:

Nu e vorba de protejarea "afecerii", ci mai mult de:
- protejarea utilizatorilor de shopuri de te miri de prin ce colt de lume si care poate nu trimit marfa cumparata, si, daca sunt prost indrumati, atunci pe privat pe raspundere proprie
- protejarea subiectelor. Nu de putine ori am vazut subiecte interesante, distruse la un moment dat sute de linkuri: "ce zici de asta?" ..."da de asta?"..."..si asta nu-i bun?"... "da si aici ii ieftin...". :vomit:

Dupa cum stiti cu totii, fiecare forumist isi poate promova afacerea gratuit pe acest forum, sa-si prezinte "marfa", si chiar le-am facut si sectiune speciala de catalog. Indiferent ca sunt plumbi, ca sunt voblere, lansete hand-made, sau te mai si miri ce!

Iar cit priveste pozele... ce sa mai zic... multumesc mult celor care posteaza, e un putin dat inapoi din putinul ce vi l-am oferit eu in acesti ultimi 2 ani. :bucuros2:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

12

luni, 24. noiembrie 2014, 14:48

Din cate stiu eu, daca cineva ia teapa in urma postarii unui link, este tras la raspundere si cel care a permis postarea acelui link.In cazul de fata , Zoran.Deci, masura moderarii mi se pare fireasca.In plus daca ii dai''unchiului google''sa caute orice produs, ori site, nu exista sa nu il gasesti din 2-3 click-uri.
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

13

luni, 24. noiembrie 2014, 17:44

Din cate stiu eu, daca cineva ia teapa in urma postarii unui link, este tras la raspundere si cel care a permis postarea acelui link.In cazul de fata , Zoran.Deci, masura moderarii mi se pare fireasca.In plus daca ii dai''unchiului google''sa caute orice produs, ori site, nu exista sa nu il gasesti din 2-3 click-uri.

Corect! Dar sunt si exceptii! De exemplu, Black Friday este ocazia cu care poti gasi diverse oferte, insa fiind foarte multe, nu apar intr-o anumta ordine, sau exista si unele care nu apar, care apar temporar, sau pentru care se blocheaza temporar site-ul, ori apar diverse probleme, poate nu-si fac suficienta reclama! In fine, stiu cat am cautat eu unele informatii, si cu mare greutate le-am putut gasi, fie ca era vorba despre mediul virtual intern, sau extern!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

14

luni, 24. noiembrie 2014, 19:11

nu astept si nici nu doresc un raspuns la aceasta postare, pur si simplu mi-am exprimat o opinie personala.


Nu-l astepti, dar iti dau eu unul :zambet:


nu numai ca nu il asteptam dar nici nu il doream - pentru ca stiam partial raspunsul si nu vreau sa polemizez pe tema asta :)

@gigi,
hai sa vorbim din ceea ce cunoastem cu certitudine si putem verifica usor nu din ceea ce auzim ca s-ar putea sa se intample - este o diferenta enorma intre una si alta
vrei sa spui ca daca tu intrebi pe acest forum de unde poti cumpara o mulineta daiwa certate 2500 si eu iti indic printr-un link un magazin online iar acesta iti trage teapa (fie nu trimite marfa comandata, fie retine banii aiurea, etc), ar exista o lege care sa ma traga pe mine la raspundere si pe deasupra si pe propietarul acestui forum, recte Zoran, de inselatoria celor de la magazinul virtual ?!! - eu am indicat o posibila sursa, dar nimeni nu te-a obligat sa cumperi!!!
haida de, astea tin de domeniul SF si personal nu am auzit nicaieri o asemenea aberatie
ca se interpreteaza de fiecare cum ii place si cum le pica bine, este alta mancare de peste.
cum am mai spus, imi exprimam o opinie personala si consider ca am incheiat acest subiect

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

15

luni, 24. noiembrie 2014, 19:40

Initial am vrut sa postez multe chestii interesante legate de subiectul asta, legate de subiectul "responsabilitatea asupra postarilor pe forumuri". Chiar am scris vreo pagina plina de "reglementari juridice" legate de acest aspect.

Insa, apoi am sters totul, pentru ca informatia se afla la doar cateva click-uri distanta. Sunt sigur ca informatia ar fi fost utila atat administratorului, cat si altor utilizatori. Dar am decis sa ii protejeze de catre "afluxul de informatie" noua care ar fi putut sa le faca viata mai usoara pe viitor.

Asa ca si eu, sunt fan "cenzura" pentru a ii proteja pe altii, de imbecilitatea lor de a fi direct raspunzatori pentru deciziile luate...
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

16

luni, 24. noiembrie 2014, 19:42

nu numai ca nu il asteptam dar nici nu il doream - pentru ca stiam partial raspunsul si nu vreau sa polemizez pe tema asta


Adi, ti l-am dat ptr ca ma deranjeaza cind se crede ceva, ce defapt nu este asa, si se fac niste presupuneri si aluzii de prost gust. Daca era asa cum scri tu, ca vreau sa imi protejez "propiul bussines", as recunoaste si mi s-ar rupe de ce cred unii sau altii, sau ce sciu si ce vorbesc. Dar nu este asa, si iti repet daca trebuie si de 100 de ori, in Germania pot fi atacat prin lege de cârdășie cu tzeparii daca se pozteaza prin platforma mea linkuri, considerate o invitatie la cumparat. Si pina demonstrez ca nu este asa, sa umblu prin judecati si pe la avocati, mai bine mentin ceea ce mi-am propus de la inceput.

Linkurile ce se posteaza pot avea si alte directionari ascunse, de ex spre virusi, programele dubioase care printr-un klick se instaleaza pe compu' de unde a fost accesat. De aceea aici ajunge in regulament urmatoarele:

3.4 Utilizatorii forumului raspund pentru legalitatea si moralitatea continutului accesat prin intermediul link-urilor pe care le posteaza.


Partea ailalta, cu platitu' si ne trimis de marfa, aia intra la frauda, si aici nu ajunge doar o simpla fraza.

Si inca ceva, ca veni vorba de protejare, nu ma deranjeaza daca se trimit mii de linkuri spre producatori, sau se insira sute de nume de magazine din Romania care concureaza la BF, dar va rog intelegeti, NU linkuri!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

17

luni, 24. noiembrie 2014, 19:45

Initial am vrut sa postez multe chestii interesante legate de subiectul asta, legate de subiectul "responsabilitatea asupra postarilor pe forumuri". Chiar am scris vreo pagina plina de "reglementari juridice" legate de acest aspect.


Attila, pozitiv sau negativ ce voiai sa scri, imi pare rau, dar raman la decizia mea: fara linkuri comerciale! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

18

luni, 24. noiembrie 2014, 19:58

Zoran, corect!
In regulamentul forumului este mentionat acest aspect legat de linkuri. Ne-am asumat respectarea acestui "regulamentul", si am devenit automat raspunzatori de informatia pe care o postam. Ca administrator, poti fi tras la raspundere doar daca anumita informatie, care a fost reclamata obiectiv de terti nu este inlaturata.

Acum, personal, pot fi de acord cu cenzurarea linkurilor, dar doar atat. Adica, nu as fi de acord cu cenzurarea informatiei in stare bruta gen: La Vineri Negru, pe situl peapa am vazut ceva reduceri, dar care nu m-au impresionat, iar stocurile au fost parca epuizata dinaintea inceperii "actiunii"
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

19

luni, 24. noiembrie 2014, 20:07

Attila, corect! Nici nu voi cenzura niciodata astfel de informatii! Acest aspect nici nu e trecut in regulament: nume, locatii, adrese... :pauza:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

20

marți, 25. noiembrie 2014, 05:58

Eu cred ca unii se leaga de ceva ce nu exista.Nu am vazut pe forumul asta pe cineva caruia sa i se stearga o postare legata de o anume scula, marca, sau magazin.

Dau la intimplare un exemplu...Anem o pus intr-un topic, poze si informatii cu o mulineta daiwa care si-a cumparat-o.Nu as crede ca ia sters nimeni postarea.Eu am scris despre o lanseta care mi-am facut-o pe un blank Phenix..sau am vazut despre alta lanseta facuta pe un blank x-zoga..exemplele pot continua la nesfarsit..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Subiecte asemănătoare