Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 6. aprilie 2012, 12:14

Adevăr sau poveşti nemuritoare (capitolul II)?

Adevăr sau poveşti nemuritoare (capitolul II)?
Somnul este şi a fost întotdeauna un peşte misterios. Multe presupuneri, multe povestiri, multe mituri…
M-aş bucura tare mult dacă am reuşi împreună să clarificăm și în continuare câte ceva din toate aceste mituri ce sau născut cu anii în jurul acestui peşte.
Aşa că, mai departe cu cîteva vorbe auzite, presupuneri:

4. Un somn adult, de peste 20 de ani, poate sa manince pe zi si 35 de kg de mincare.
5. somnii pot sa guste cu burta, ar avea ceva papile gustative pe partea de jos a corpului
6. somnii pot trai pina la virsta de 80 de ani

Adevărat sau fals? Care este părerea voastră cu privire la cele 3 puncte enumerate mai sus?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 6. aprilie 2012, 13:11

Eu spun ca toate aceste afirmatii nu corespund realitatii. :)

mustatza

Șalău

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 6. aprilie 2012, 17:14

Hm.....ca pot trai 80 ani este adevarat,pe lateralele corpului au ceva "senzori" care-i ajuta la gasirea hranei ,consumul de 35kg de hrana /zi este exagerat :pauza:
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

Rapace

Oblete

Răspunsuri: 48

Membru din: 22. aprilie 2013

Locație: /bucuresti

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 24. aprilie 2013, 19:51

Doar ca traieste 80 de ani sunt de acord restul povesti

feri1969

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 24. aprilie 2013, 21:18

4. nu cred să fie aşa
5. nu cunosc
6.literatura de specialitate face nenumărate referiri la faptul că somnul poate atinge chiar şi vârsta de 100 de ani.

mark

Biban

Răspunsuri: 140

Membru din: 13. mai 2012

Locație: Lugoj

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

6

sâmbătă, 27. aprilie 2013, 22:14

4.mi se pare exagerata aceasta cantitate
5.nu cred
6.poate trai peste 80 de ani

Răspunsuri: 61

Membru din: 21. februarie 2013

Locație: pe apa

  • Scrie un mesaj privat

7

luni, 13. ianuarie 2014, 21:14

din ce am citit somnul poate trai in jur de 80-100 ani.
restul cred ca sunt exagerari!
Nihil Sine Deo

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

8

luni, 13. ianuarie 2014, 21:53

Salut.Ca sa raspund la aceste intrbari va spun urmatoarea povestioara:Acum vro15 ani pescuiam la crap pe dunare in spatele unei cioate foarte mari care tinea mult peste.eram trei barci grupate in jurul ei cam la 3m una de alta,doua barci din buzau si una din galati.Pescarul din Galati se numea Valerica Marauta (noi ii spuneam profesorul pentru ca de la el am invatat sa prindem peste pina atunci doar pescuiam).tot prin anii aia a cistigat cirligul de aur acordat de revista Pescar modern cu un somn de 87kgAm scis toate astea ca sa nu credeti ca fabulez.Deci ca sa nu o mai lungesc ,in jurul orei 10 un somn a sarit peste cioata care iesea din apa cam 1.5m si a aterizat intre barca mea si a prietenului din buzau.Neam speriat ingrozitor pentru ca a aterizat cam la 2 metri de mine si 1m de prietenul din buzau.In interval de 15-20 min a mai sarit de 5 ori mai jos de buturuga.Am iesit la tabara si am inceput sa schimbam impresii,eram inca socati.Toti am fost de acord ca avea peste 3 matri .Galateanul atunci a inceput sa ne povestesca ca el il stie de peste 3 ani si a incercat in fel si chip sa=l pescuiasca .Dupa parerea lui (foarte aurorizata) pestele ar avea cam 4m si peste 250-300 kg.Le-am spus despre som si unor lipoveni care pescuiau in zona la clonc si ne-au itarit convingerea ca galateanul spunea adevarul adeverind ca si ei il stiau de mult da nu s-au incumetat niciodata sa-l captureze.In concluzie nu stiu despre senzorii de pe burta dar cu restul sint de acord.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

9

marți, 14. ianuarie 2014, 09:40

:pauza: dupa razboi prin anii 50..........un slep, torpilat si scufundat ,pe malul Dunarii in port, la .....Tulcea. Vara,canicula copii la scaldat, iar cei mai cu mot, nu se multumeau doar cu scaldatul,se
puneau sa sara in apa de pe slepul scufundat.Toate bune pana intr-o zi,cand dintre copii care sareau in apa ,unul nu a mai iesit,sa inecat .Lau cautat pe Dunare cu barcile....nimic,..copii tot copii,
dupa un timp se uita povestea si toata lumea la scaldat . Nu trece mult timp si povestea se repeta,se mai ineaca un copil,dupa sritura de pe slepul scufundat. Lumea se panicheaza si intra la banuieli,
din vorba in vorba,se ajunge la concluzia ca ceva nu e in ordine,amindoi copii s-au inecat dupa ce au sarit de pe slep in partea unde era gauta facuta de torpila. Si acu intra in actiune,pescarii care ajung la concluzia ca au de a face cu un somn urias,si care si -a gasit cuibul in cala slepului. Totul statea in cumpana, uni se gandeau la somn alti spuneau ca ar fi imposibil,pana cand cu mult noroc a fost gasit copilul care avea urme evidente de dinti pe laba piciorului.Pescari pun la cale prinderea animalului, si confectioneaza ,un crlig mare legat cu o sfoara groasa, iar pe carlig pun o bucata de
carne inmuiata in sange ,si plaseaza montura la gaura din slep. Dupa o vreme ....surpriza.....se trezesc, ca ceva trage tare de sfoara, incepe lupta, care se termina cu scoaterea somnului pe mal.
Si din spusele celui care a relatato,...SOMNUL... era unul urias cam 150kg.Povestea am auzito cu foarte multi ani in urma ,din gura unei cunostinte care facandusi stagiul militar in port la Tulcea,
ar fi trait pe viu toata povestea .
P.s Adevar...Poveste :nunteleg:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

10

marți, 14. ianuarie 2014, 11:23

Frumoase povesti pentru iarna, la gura sobei. :ochi:
De ani buni astept o poza cu un asemenea somn exceptional, aparatele foto exista de mai bine de 150 de ani. In mod ciudat acesti somni uriasi nu au fost nici fotografiati nici masurati.

Subiecte asemănătoare