Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »Traian1984«

Răspunsuri: 48

Membru din: 27. octombrie 2014

Locație: Corabia

  • Scrie un mesaj privat

1

sâmbătă, 15. noiembrie 2014, 14:24

Pescuit la clonc in luna Noiembrie

Salut tuturor. Este cineva care in acesta perioada a prins somn la clonc? Unde pescuiesc eu acum apa are 10-11 grade si adancimea apei este de 10-15m.Acum o saptamana mi-a rupt un somn pe twister si as vrea sa incerc la clonc.

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

2

sâmbătă, 15. noiembrie 2014, 14:49

Am incercat eu la clonc in urma cu cateva zile... dar fara nici cea mai mica reactie... pan la urma am avut un atac la jig.
https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/h…b2f8fb6ee8070be
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

  • Autorul acestui subiect este »Traian1984«

Răspunsuri: 48

Membru din: 27. octombrie 2014

Locație: Corabia

  • Scrie un mesaj privat

3

sâmbătă, 15. noiembrie 2014, 14:52

Am inteles. Multumesc pentru raspuns

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 16. noiembrie 2014, 07:57

:salut: ,
Somni se prind la clonc si in ianuarie, si in februarie... mai greu e sa-i gasesti, si si mai greu, sa le oferi ceva ce sa-i indemne la muscat.

Acum citeva saptamani am prins unul de 1,85 m, multe muscaturi ratate, weekendul trecut am fost cu Adi si am avut un rateu si unul capturat, si ieri nu am avut decit o tenta firava de muscatura la biban, cu toate ca au urcat sute de somni. Temperatura apei este si aici circa 11°C. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

5

duminică, 16. noiembrie 2014, 12:43

In decembrie am prins somn la clonc folosind calamari ca si momeala. Temperatura apei nu este atat de importanta precum cota si viteza de curgere a apei.

  • Autorul acestui subiect este »Traian1984«

Răspunsuri: 48

Membru din: 27. octombrie 2014

Locație: Corabia

  • Scrie un mesaj privat

6

duminică, 16. noiembrie 2014, 12:46

Multumesc pentru raspuns Zoran, acum daca imi permiti as mai avea o intrebare: este vreo diferenta in a pescui la clonc pe apa curgatoare exemplu ,,dunarea'' fata de lacuri de acumulare exemplu ,, olt''???, care desigur este tot apa curgatoare dar avand lacuri de acumulare si viteza cu care curge apa este mai mica. Multumesc.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

duminică, 16. noiembrie 2014, 16:55

Habar nu am! Clar este ca, pe orice apa somnii se comporta altfel si se aduna in perioadele reci altundeva.

De ex, eu i-am gasit in apa linistita. Dar tot pe Rin, cu ani in urma, au fost localizati chiar pe curent, intr-o groapa de 8 m, cu toate ca nu era cea mai adanca din acea zona! Asa ca, in acea iarna, cei 2 tovarasi de pescuit au capturat in medie 10 somni la fiecare iesire. La jigging. Anul urmator li s-au despartit drumurile, atat pescarilor, cit si somnilor:
- unul din pescari si-a adus prietenii, care la urma lor au adus prietenii... si locul sa distrus in 2 luni
- somnii si-au cautat alte locuri, din cauza pescarilor, al nisipului depus in groapa anul urmator, altor temp de apa, viteza apei...samd

Cred ca solutia este milt timp pe apa, insistenta si ... putin noroc :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »Traian1984«

Răspunsuri: 48

Membru din: 27. octombrie 2014

Locație: Corabia

  • Scrie un mesaj privat

8

luni, 17. noiembrie 2014, 17:11

Si as mai avea o nelamurire in comportamentul somnului si acesta sa refera la activitatea lui pe timp de soare si pe timp noros (ploaie, ceata etc).Am observat ca mananca mult mai bine pe soare decat pe timp noros (aici ma refer in general pe spining), pe clonc este oare acelasi lucru? Va multumesc!

Subiecte asemănătoare